درد دندان عقل و کشیدن دندان عقل

درد دندان عقل و کشیدن دندان عقل

خارج کردن دندان عقل یکی از معمول ترین عمل های جراحی دندان است. در این مقالع در خصوص دندان عقل و درد دندان عقل توضیحاتی را ارائه می کنیم. دندان عقل در عقب لثه جای دارد و جز آخرین دندان ها می باشد که رویش میکند. بیشتر افراد چهار دندان عقل دارند یعنی در هر طرف یک دندان عقل.

دندان عقل معمولا در اواخر نوجوانی و اوایل بیست سالگی در داخل دهان رشد می کند. در این مدت 28 دندان دیگر در جای خود قرار گرفته است در نتیجه بیشتر اوقات در دهان فرد فضای کافی برای رشد مناسب دندان عقل وجود ندارد.

به دلیل فقدان فضای کافی دندان عقل معمولا در گوشه لثه رشد می کند یا گیر افتاده و فقط بخشی از آن ظاهر می شود. دندان عقل که به این صورت رشد می کند به نام دندان نهفته معروف ست.

با درد دندان عقل چه کنیم؟

دندان عقل که نهفته یا کاملا از سطح لثه خارج نشده است ممکن است باعث بروز مشکلات دندانی شود. در این هنگام شما دچار درد دندان عقل می شوید. در این حالت تکه های غذا یا باکتری در اطراف دندان عقل جمع شده و باعث تشکیل پلاک می گردد این امر به نوبه خود منجر به پوسیدگی دندان، بیماری های لثه یا سایر مشکلات می شود.

درد دندان عقل و پوسیدگی دندان

درد دندان عقل و پوسیدگی دندان

اگر دندان عقل نهفته و باعث بروز هیچ مشکلی نشده است معمولا آن را خارج نمی کنند زیرا این امر نتیجه ای در بر ندارد و خطر بروز عوارض جانبی آن زیاد است.

چه هنگام باید به دندانپزشک مراجعه نمود؟

اگر دچار درد دندان عقل شدید، باید به دندانپزشک مراجعه نمایید. دندانپزشک دندان را معاینه می کند و درباره کشیدن آن به فرد مشورت میکند.

همانند همه مشکلات دندانی وقتی دچار درد دندان عقل شدید، باید بلافاصله به دندانپزشک مراجعه نمایید و منتظر معاینه معمول دندان خود نمانید.

چگونه دندان عقل را می کشند؟

دندانپزشک شخصا ممکن است دندان عقل را خارج سازد یا ممکن است فرد را به یک جراح متخصص جهت درمان در بیمارستان معرفی نماید.

پیش از عمل کشیدن دندان ماده بی حس کننده موضعی به فرد تزریق می گردد تا ناحیه اطراف دندان بی حس شود. قبل از خارج ساختن دندان بیمار ممکن است کمی فشار حس کند زیرا دندانپزشک یا جراح فک و دهان مجبور است سوکت دندان را با تکان دادن دندان به جلو و عقب بزرگ کند.

در برخی موارد ممکن است در لثه چاکی داده شود و گاهی نیز ممکن است دندان را قبل از کشیدن به بخش های کوچکتری تقسیم کنند. زمانی که صرف خارج ساختن دندان عقل می شود فرق دارد. برخی عمل جراحی ممکن است چند دقیقه و برخی دیگر بیست دقیقه یا بیشتر به طول انجامد.

پس از خارج ساختن دندان عقل ممکن است هم در داخل دهان و هم خارج آن تورم و ناراحتی حس شود. در سه روز اول این عارضه بیشتر است البته این امر تا دو هفته به طول می انجامد تا بهبود یابد.

درباره چگونگی درد دندان عقل و دوران نقاهت بعد از بیرون آوردن دندان عقل بیشتر بدانید.

عوارض دندان عقل

مانند هر نوع جراحی دیگر، کشیدن دندان عقل نیز خطراتی دارد. این امر شامل مشکلاتی از قبیل عفونت یا تاخیر در بهبود است که هر دو ممکن است به دلیل استعمال دخانیات در دوران نقاهت رخ دهد.

عوارض درد دندان عقل

عوارض درد دندان عقل

از دیگر عارضه آن حفره خشک است که شامل درد خفیف در لثه و فک است و گاهی نیز بوی بد یا مزه بدی از مکان خالی دندان احساس می شود. اگر به دستورالعمل های پس از عمل که دندانپزشک ارائه میکند، توجه نشود سوکت خشک اتفاق می افتد.

همچنین در اثر کشیدن دندان عقل خطر اندک آسیب به اعصاب وجود دارد که باعث بروز مشکلاتی از قبیل درد، احساس سوزش و بی حسی در زبان، لب پایین دندانها و لثه می گردد. این امر معمولا موقتی است.

تحریریه پزشک آشنا به نقل از nhs.uk

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar