اگر قصد انجام بوتاکس دارید در خصوص قبل و بعد بوتاکس بخوانید

اگر قصد انجام بوتاکس دارید در خصوص قبل و بعد بوتاکس بخوانید

بوتاکس چیست ،تزریق بوتولیوم که به نام بوتاکس مشهور است در جهت کاهش چین و چروک و جوان سازی پوست صورت روشی بسیار مشهور می باشد. اثر بوتاکس به صورت موقتی است و تزریق آن سریع صورت می گیرد و به دوره ریکاوری نیازد ندارد و مانند سایر عمل جراحی صورت پیچیده نیست.در این مقاله به نکاتی که قبل و بعد بوتاکس باید بدانید ، اشاره می شود.

بوتولیوم توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. هنگامی که مقدار اندکی بوتاکس به عضله تزریق می گردد این ماده مانع از ارسال سیگنال های عصبی و مانع از تحریک ماهیچه ها می شود. بوتاکس به صورت موقتی عضلات صورت را ضعیف و فلج می کند در نتیجه در ظرف چند ماه چین و چروک های صورت صاف شده یا از بین می رود.

نکاتی که قبل و بعد بوتاکس بهتر است، بدانید

دو الی سه ساعت پس از تزریق ریلکس باشید و منطقه تحت درمان را مالش ندهید. پس از آن می توانید به فعالیت معمول خود بازگردید.

3 الی 4 روز طول می کشد تا اثر بوتاکس ظاهر شود. در ظرف یک هفته اثر کامل بوتاکس مشخص می شود. نتیجه حاصل از تزریق بوتاکس به طور متوسط 3 الی 4 ماه باقی می ماند اما گاهی نیز این اثر تا شش ماه باقی می ماند. پس از آن چین و چروک ها کم کم دوباره باز می گردد.

چرا بوتاکس

بوتولیوم توسط سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) جهت کاهش خطوط اخم در بزرگسالان بالای 65 سال تایید شده است. تزریق بوتاکس معمولا جهت کاهش چین و چروک ها در ناحیه صورت، و گردن انجام می شود، چین و چروک هایی مانند نوع پنجه کلاغی، شیار ابرو و خطوط روی پیشانی.

نکاتی که قبل و بعد بوتاکس باید بدانید

نکاتی که قبل و بعد بوتاکس باید بدانید

استفاده از بوتولویم توسط FDA جهت درمان بیماری های گوناگون تایید شده است، از جمله سردردهای میگرنی مزمن، اختلالات عضلانی چشم و سفتی عضلات.

میزان اثرگذاری بوتاکس چقدر است

72 ساعت پس از تزریق بوتاکس، اثر آن به صورت جزیی یا کامل بروز نموده و موجب صافی چین و چروک در پوست می شود. اما نتیجه آن موقت است و معمولا بین 3 تا 4 ماه باقی می ماند. برای حفظ اثر بوتاکس هر 3 الی 4 ماه باید بوتاکس را دوباره تزریق نمود. البته مقدار دوز بوتاکس در هر جلسه یکسان است.

خطرات

شایع ترین عوارض جانبی ناشی از تزریق بوتاکس شامل موارد زیر است:

  • افتادگی پلک که مدتی کوتاه باقی می ماند
  • سردرد
  • کبودی

سایر اثرات جانبی آن شامل عوارضی شبیه به بیماری انفولانزا، تهوع، درد موقت در ناحیه صورت، قرمزی در ناحیه تزریق، کاهش چشمک زدن در چشم و ضعف ماهیچه های صورت است. در موارد حاد ضعف ماهیچه صورت موجب محدودیت حرکت در اندام های صورت می شود در موارد نادر نیز در سفیدی چشم زخم بروز می کند که به نام (زخم قرنیه) مشهور است.

خطرات تزریق بوتاکس
نکاتی که قبل و بعد بوتاکس باید بدانید

نکاتی که قبل و بعد بوتاکس باید بدانید

اگر بوتاکس از منطقه تزریق شده خارج شده و پخش شود مشکلات جدی پدید می آید. ممکن است تورم خطرناک و مشکلات تنفسی بروز نماید. این مشکلات ممکن است در ظرف چند هفته یا چند ساعت رخ دهد و موجب مرگ شود. این خطرات در مورد کودکان بیشتر است کودکانی که به دلیل اسپا در ناحیه گردن بوتاکس به آنها تزریق می شود. بزرگسالانی که مبتلا به مشکلات تنفسی و تورم هستند به دلیل مشکلاتی که بوتاکس موجب آن می شود تزریق بوتاکس برای آنان خطرناک است.

هنوز مشخص نیست آیا تزریق دوباره بوتاکس با خطراتی همراه است یا خیر.

درباره بوتاکس چه چیزی را باید در نظر بگیریم

تزریق بوتاکس نسبت به سایر عمل های جراحی جهت کاهش چین و چروک (مانند لایه برداری شیمیایی، درمابراسیون، لیزردرمانی، کشیدن صورت) راحتتر و با درد کمتری همراه است و موجب جوانسازی پوست صورت می شود. به یاد داشته باشید اثر بوتاکس فقط چند هفته باقی می ماند. جهت حفظ اثر بوتاکس باید چندبار در سال بوتاکس تزریق نمود. تزریق یکبار بوتاکس ارزان است اما با تکرار تزریق ها این هزینه افزایش می یابد.

تحریریه پزشک آشنا به نقل از WebMD.com

منبع

 

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar