مطالب جالب برای درمان جوش های صورت با روش های خانگی

مطالب جالب برای درمان جوش های صورت با روش های خانگی

یکی از مهمترین نگرانی های خانم ها بروز جوش روی پوستشان است. با پزشک آشنا همراه شوید تا توصیه های مفیدی برای درمان جوش های صورت خود بیاموزید:

 

درمان جوش های صورت برای پوست های چرب

مواد قابض باعث انقباض پوست یا جمع شدن پوست می گردد. بعضی مواد قابض دارویی حاوی مواد ضد میکروبی است و به از بین بردن جوش و کاهش اندازه آن یاری می رساند.

مواد قابض و درمان جوش های صورت

مواد قابض و درمان جوش های صورت

• همواره مواد قابض در خانه داشته باشید. این مواد به شکل ها و اندازه های مختلفی وجود دارد. ماده قابضی تهیه نمایید که حاوی بنزوئیل پراکسید یا اسید سالیسیلیک است و همچنین ملایم باشد.

• مواد قابض طبیعی نیز در موارد اضطراری مفید واقع می شود. این مواد شامل:

• آب لیمو: اسید سیتریک باکتری های مولد جوش را از بین می برد و پوست را جمع می کند. یک لیمو را نصف کنید و آهسته آن روی منطقه مورد نظر بمالید.

• پوست موز: پوست موز در بهبود گزیدگی های حشرات و پشه مفید واقع می شود و برای کاهش اندازه جوش نیز مفید است. پوست موز را آهسته روی منطقه مورد نظر بمالید.

• هاماملیس: یک ماده قابض دیگر که کاربرد زیادی دارد. از هاماملیسی استفاده کنید که حاوی الکل نباشد. مقداری از آن را روی منطقه مورد نظر قرار دهید و بگذارید خشک شود.

چای سبز: چای سبز ماده قابضی است که دارای آنتی اکسیدان هاست که با رادیکال های آزاد مقابله می کند و علائم پیری را کاهش می دهد. یک چای کیسه ای سبز را در داخل آب داغ بگذارید سپس چایی خیس را روی منطقه مورد نظر قرار دهید.

 

یخ تسکین دهنده جوش و درمان جوش های صورت

یخ تسکین دهنده جوش و درمان جوش های صورت

در صورت لزوم از قالب یخ استفاده کنید.

روی جوش مقداری یخ بگذارید تا هنگامی که منطقه بی حس شود. سپس اجازه دهید پوستتان دوباره گرمای خود را باز یابد.

• همان طور که در قسمت بالا ذکر شد یخ با کوچک کردن رگ های خونی زیر پوست اندازه جوش را کوچک می کند. اگر جوش شما دردناک است یخ درد شما را کاهش می دهد.

• اگر جوش های زیادی روی پوست خود دارید٬ هنگامی که یک بخش بی حس شد به سراغ بخش دیگر بروید.

 

قطره چشمی و درمان جوش های صورت

قطره چشمی و درمان جوش های صورت

روی جوش قطره چشمی بمالید.

این قطره در کاهش سرخی و سوزش جوش موثر است.

آنتی هیستامین های طبیعی و درمان جوش های صورت

آنتی هیستامین های طبیعی و درمان جوش های صورت

از آنتی هیستامین های طبیعی استفاده کنید.

آنتی هیستامین در درمان جوش های صورت موثر است و تورم را در بافت پوست کاهش می دهد. بسیاری از این داروها به شکل قرص یافت می شوند اما بعضی از این دارو ها به شکل دم کرده یا به صورت موضعی مورد استفاده قرار می گیرند. این دارو ها نیز باعث کاهش سرخی پوست  می شود. آنتی هیستامین های گیاهی و طبیعی شامل:

گزنه:ممکن است عجیب به نظر آید چون تماس پوست با گزنه باعث بروز جوش می شود که بی شباهت به جوش نیست. اما بعضی پزشکان توصیه می کنند از گزنه یخ زده استفاده شود. گزنه مقدار هیستامین در بدن را کاهش می دهد.

گیاه پای اسبی: به عنوان آنتی هیستامینی کارآمد است. اروپاییان سال های زیادی است که از این گیاه برای درمان بیماری های پوستی بهره می برند. برگ های این گیاه یا به صورت خمیر یا به صورت قرص مورد استفاده قرار می گیرد .

گیاه ریحان: هم به عنوان یک آنتی هیستامین مورد استفاده قرار می گیرد. مقداری از برگ ریحان را روی بخار گرم کنید و روی جوش بمالید. ریحان باعث می شود بدن به عامل خارجی که باعث جوش شده است واکنش کمتری نشان دهد.

در صورت نیاز از متخصص پوست کمک بگیرید.

در صورت نیاز از متخصص پوست کمک بگیرید.

 به متخصص پوست مراجعه کنید.

آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد جوش خوراکی در دسترس هستند که به سرعت پوست را بهبود می بخشند.از متخصص پوست برای درمان جوش های صورت خود کمک بگیرید.

نکات:

• برای پاک کردن آلودگی ها و چربی ها، صابون و پاک کننده ها را به مدت دو دقیقه روی پوست خود قرار دهید. البته لازم نیست در تمام این مدت صابون و مواد شستشو دهنده را بمالید اما مالش هم ایرادی ندارد. صورت خود را بشویید و دوباره این عمل را تکرار کنید. برای نتیجه بهتر هنگام شستشوی نهایی روشویی را از آب پر کنید و پوست خود را در آب فرو کنید و آهسته پوست خود را بمالید تا مواد شستشو دهنده از روی پوست پاک شود و در آخر یکبار دیگر با آب سرد صورت خود را بشویید تا منافذ پوست بسته شود. 

بعضی افراد در مرحله آخر شستشو از تونر استفاده می کنند. اگر پاک کننده روی صورت باقی بماند به انباشتگی آلودگی ها و چربی ها کمک می کند. شستشوی پوست بسیار مفید است البته اگر به هنگام صبح و شب انجام پذیرد. مراقب سرخی پوست یا تولید دوباره چربی ها باشید. این علائم نشانگر این هستند که شما باید از پاک کننده های ملایم تر استفاده نمایید.

بدانید ملایم ترین پاک کننده ها که در فروشگاه یافت می شود در تمیز کردن پوست های چرب بسیار کارآمدتر از پاک کننده های غلیظ است. در دو هفته اول ممکن است جوش صورت شما افزایش یابد چون منافذ پوست باز می شود و جوش بوجود می آید.

• با استفاده از اسکراب لایه بردار هر چهار روز از دست سلول های مرده خلاص شوید.

ژل بنزوئیل پراکسید و سایر محصولات خیلی مفید هستند. برای استفاده از آن ها ابتدا با پزشک مشورت کنید.

• حتی بعد از ناپدید شدن جوش نیز هر سی روز این برنامه را تکرار کنید گاهی اوقات زودتر.

اخطار مهم:

جوش های  صورت را دستکاری نکنید چون موجب جوش های بیشتر می شود.

تحریریه پزشک آشنا

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)