درمان آلرژی بینی و اسپری بینی

درمان آلرژی بینی و اسپری بینی

  • آیا اسپری بینی استروییدی داروی مناسبی برای درمان آلرژی بینی است؟

داورهای استروییدی به دو دسته تستوسترونی (استروییدهای آندروژنی) و کورتیزولی (گلوکوکورتیکوییدها) تقسیم می شوند. استروییدهای آندروژنی سبب افزایش بافت عضلانی شده و تأثیر کمی بر التهاب دارند در مقابل گلوکوکورتیکوییدها سبب کاهش التهاب و تحلیل بافت عضلانی و چربی می شوند.

درمان آلرژی بینی

استفاده خوراکی گلوکوکورتیکوییدها برای اولین بار در سال 1950 با درمان موفقیت آمیز بیماری های التهابی مانند آسم و آرتریت همراه بود. استفاده کوتاه مدت کورتیکواستروییدها مانند پردنیزولون یا پرونیزون با عوارض مهمی مانند احتباس آب و نمک، افزایش فشار خون، افزایش فشار داخل چشم، پوکی استخوان،‌ افزایش قند خون و اختلالات خلفی همراه بود.

همین عوارض جانبی گلوکوکورتیکووییدها استفاده از آن در درمان بیماری های شدید را محدود می ساخت. در سال 1970 شرکت های دارویی کورتن موضعی به صورت اسپری بینی تولید کردند. در این حالت دارو به صورت موضعی بر بافت ملتهب عمل می کرد و با عوارض جانبی بسیار کمی همراه بود.

انواع گوناگون اسپری داخل بینی

در حال حاضر انواع گوناگونی از اسپری داخل بینی کورتن جهت درمان آلرژی بینی فصلی و غیرفصلی (دائم) برای کودکان و بالغین در دسترس می باشد. این داروها  برای درمان آلرژی بینی بیشترین تأثیر را در درمان این بیماری دارند. معمولا این داروها برای بیمارانی که مبتلا به نوع متوسط تا شدید آلرژی بینی هستند شروع می شود و به خوبی در درمان آلرژی بینی فصلی و غیرفصلی (دائم) موثر است و علائمی مانند احتقان بینی، خارش، عطسه و آبریزش را به خوبی برطرف می سازد. تحقیقات اخیر نشان داده است که این داروها در رفع خارش و اشک ریزش چشم ها نیز موثرند.

آلرژی بینی و حساسیت

آلرژی بینی و حساسیت

انواع اسپری استروئید داخل بینی

رینوکورت/بودزوناید
فلوناز/فلوتیکازون پروپیونات
نازونکس/مومتازون فروآت
نازوکورت/تریامسیولون استوناید
امناریس/سیلزوناید
ورامیست/فلوتیکازون فوروآت
نازارل/فلونیزولاید
  • آیا اسپری های کورتن بینی داروهای کم عارضه و مطمئنی هستند؟

بیشترین عارضه اسپری کورتن بینی تحریک موضعی و احساس سوزش در مخاط بینی می باشد. تقریباً 5 تا 10 درصد بیمارانی که بیش از دو هفته این نوع داروها را استفاده می کنند با فین کردن شدید دچار درجاتی از خون دماغ می شوند. این عارضه پس از 3 تا 5 روز از قطع دارو خودبخود برطرف می شود بهتر است پس از استفاده محدود اسپری با مقدار کمتر استفاده شده و پیش از آن در داخل بینی کرم مرطوب کننده مالیده شود. عوارض جانبی این داروها بسیار نادر است.

تحقیقات گسترده ای از نظر سرکوب غده آدرنال بدنبال استفاده از اسپری کورتن بینی انجام شده است که همگی ارتباطی را نشان نداده است. در کودکان به نظر می رسد که استفاده از این داروها با کاهش رشد قد همراه باشد. یک پژوهش به مدت یک سال اثر مومتازون، فلوتیکازون و بودزوناید را بر کودکان 3 تا 11 سال بررسی نمود که با هیچگونه کاهش رشد قدی همراه نبود. همچنین تحقیقات نشان دادند که این داروها با عوارض چشمی مانند گلوکوم و آب مروارید همراه نمی باشند. بنابراین اسپری کورتن بینی دارویی کم عارضه،‌ مطمئن و دارای اثر درمانی مناسبی است.

آلرژی بینی و حساسیت

آلرژی بینی و حساسیت

  • طریقه استفاده صحیح از اسپری بینی لطفاً توضیح دهید.

نکات مهمی هنگام استفاده از اسپری بینی وجود دارد که رعایت آنها ضروری است هنگام استفاده اسپری باید به صورت عمودی نگه داشته شود. چنانچه به صورت مایل یا افقی اسپری فشرده شود پاف موثری از آن بیرون نخواهد شد. دوم اینکه دارو باید به طور مستقیم در موازات دیواره خارجی داخل بینی اسپری شود زیرا بهترین محل احتقان بینی در محاذات آن قرار دارد. این اسپری ها ممکن است از نوع استرویید یا آنتی هیستامین باشند که به همین صورت باید استفاده شوند. اسپری کورتن نباید در قسمت میانی، نزدیک به دیواره غضروفی بین دو بینی (سپتوم) استفاده شود.

زیرا این ناحیه خونرسانی ضعیفی دارد و در اثر تماس با استرویید عروق آن تنگ شده که خود سبب خشکی و در نهایت خون دماغ می شود. بعد از استفاده از اسپری بینی فرد باید کمی سر خود را به سمت عقب ببرد و به آرامی نفس خود را بالا بکشد و به همین طریق طرف دیگر نیز استفاده نماید این موجب می شود که اسپری به مناطق بالایی بینی برسد.

در صورتی که بیمار از اسپری بینی آنتی هیستامین مانند آزلاستنی استفاده می کند بهتر است به مدت 10 ثانیه سر خود را کمی به سمت کف اتاق کمی پایین بیاورد و نیازی نیست پس از آن نفس خود را بالا بکشد. بعد از اینکه سر خود را بالا آوردیم و احساس کردیم دارو وارد بینی شده است همین کار را در طرف دیگر انجام می دهیم. این روش کمک می کند که بیمار مزه تلخ آزلاستینی را کمتر احساس کند.

دکتر حمید کرمانی متخصص آلرژی

دکتر حمید کرمانی

متخصص آلرژی و آسم (ایمونولوژی)

منبع

خلاصه مقالات جراحی بینی:

جراحی بینی گوشتی

جراح بینی

دیدگاه بگذارید

6 نظر روشن "درمان آلرژی بینی و اسپری بینی"

اطلاع از
avatar
مرتب سازی براساس:   جدیدترین ها | قدیمی ترین ها | بیشترین رای
حسین
مهمان

قطع کردن خودسر اسپری نازونکس بدون مشورت باپزشک عوارض دارد یا نه

حمید
مهمان

سلام اقای دکتر من چند روز قبل سرما خوردم بعد از رفع سرما خوردگی سرفه های خشک باقی مونده البته بیشتر تحت تاثیر گلویم می باشد گلوم خشک و احساس خارش داره مثل اینه که خاک نشسته روش سرفه ام که میگیره احساس میکنم گلوم بسته شده و نمیتونم نفس بکشم حالت خفگی پیدا میکنم دکتر هم که میرم داروهای انتی هیستامین میدن ولی تاثیری نداشته نمیدونم چکار کنم لطفا راهنماییم کنید

حمید صنعت خانی
مهمان

سلام ، پسر من شش ساله و لوزه سوم دارد برای راحت خوابیدن شبها نازونکس یک پاف میزند این دارو دراز مدت عوارض ندارد؟ ممنون.

ا.ارزانی
مهمان

سلام من دختری یک ساله دارم مدتی است بینی اش گرفته میشه و نمیتونه شیر بخوره ونه میتونه راحت بخوابه به دکترم مراجعه کردم میگن به سابقه الرژیک یکی از اعضای خونواده برمیگرده اسپری نازونکس هم واسش استفاده کردم ولی تغیری نکرده لطفا راهنماییم کنین

ا.ارزانی
مهمان

سلام من دختری یک ساله دارم مدتی است بینی اش گرفته میشه و نمیتونه شیر بخوره ونه میتونه راحت بخوابه به دکترم مراجعه کردم میگن به سابقه الرژیک یکی از اعضای خونواده برمیگرده اسپری نازونکس هم واسش استفاده کردم ولی تغیری نکرده لطفا راهنماییم کنین

بهزاد
مهمان

سلام:
من ی پسربیست ساله دارم که در تمام فصول سرفه های خشک پی درپی همراه با خارش گلوداره،میگه انگاری نخ باریک و توگلوم حرکت میدن،درضمن آبریزش وگرفتگی بینیم داره طوریکه ازبس مشکلش جاده نتونستم بفرستمش سربازی اگه راهنماییم کنید ممنون میشم.