انواع جوش صورت و درمان جوش

انواع جوش صورت و درمان جوش

انواع جوش های صورت و جوش های غرور جوانی؛چه مواردی باعث بهبود و چه مواردی باعث  بدتر شدن آن می شود. در این مقاله به نکات کلیدی برای داشتن پوستی صاف و شفاف بدون جوش و درمان انواع جوش صورت  اشاره می کنیم.

نکات کلیدی در تمیزی پوست و انواع جوش صورت

 • پوست تمیز

لکه ها یا جوش ها اغلب بر روی صورت،گردن، سینه، پشت، و شانه ها و در کل در جاهایی از پوست بدن ظاهر می گردد که دارای غدد چربی بسیاری است. اندک افرادی در برابر بروز جوش ها مصون هستند اما شست و شوی پوست شیوع انواع جوش صورت را کاهش می دهد. برای داشتن پوستی تمیز به بخش هایی که در بخش های بعد ارائه شده است توجه نمایید در قسمت های بعد شماری از بایدها و نبایدها نیز ارائه شده است.

انواع جوش صورت ؛شست و شوی بیش از حد

انواع جوش صورت ؛شست و شوی بیش از حد

 • صورت خود را بیش از حد شست و شو ندهید

توجه داشته باشید پوست کثیف منجر به بروز آکنه یا لکه نمی گردد. شست و شوی مکرر پوست و استفاده از اسکراپ های دانه دار یا صابون های حاوی مواد شیمیایی قوی منجر به تحریک پوست شده و آکنه های بیشتری را موجب می شود، به جای آن برای کاهش تحریک پوست، محل بروز آکنه را دوبار در روز با پاک کننده ملایم و آب گرم شست و شو دهید.

پیشگیری از بروز انواع جوش صورت با استفاده از مواد شوینده بدون چربی

پیشگیری از بروز انواع جوش صورت با استفاده از مواد شوینده بدون چربی

 • هنگام شست و شو، از مواد بدون چربی استفاده نمایید

توجه داشته باشید استفاده از صابون های بدون چربی یا مواد شست و شو دهنده بدون چربی بهتر است چرا که این محصولات وارد روزنه های پوست نمی شود در نتیجه جوش های سر سیاه، آکنه یا جوش های سر سفید پدید نمی آید. همواره محصولاتی را انتخاب نمایید که دارای برچسبی با عنوان «بدون روغن» باشید. به هنگام شست و شو از صابون استفاده نمایید و با نوک انگشتان پوست خود را شست و شو دهید. لیف، اسفنج، یا سایر محصولات ممکن است دارای سایندگی زیادی باشد و موجب تحریک پوست شده و جوش را پدید آورد. برخی مواد شست و شو دهنده مفید برای پوست دارای آکنه، حاوی موادی است که متخصص پوست آن را توصیه نموده است موادی مانند بنزوئیل پراکسید و اسید سالیسیلیک.

نگران غذای خود نباشید !

نگران غذای خود نباشید !

 • غذاهای مورد علاقه خود را میل کنید

درست نیست که می گویند غذاهای چرب یا شکلات به طور مستقیم منجربه پدید آمدن جوش ها می گردد. آکنه هنگامی رخ می دهد که روزنه های پوست بوسیله روغن، سلول ها، و باکتری های طبیعی مسدود شود در نتیجه التهاب ایجاد می گردد. برخی غذاها نیز ممکن است باعث بروز واکنش های هورمونی شود، این امر منجر به رشد بیش از اندازه سلول ها یا تولید بیش از حد چربی می گردد. بنابراین اگر فکر میکنید غذاهایی خاص منجر به بروز جوش می شود از خوردن آن پرهیز کنید. توجه کنید لزومی ندارد برای داشتن پوستی تمیز از خوردن پیتزا یا شکلات بپرهیزید.

آرایش سبک

آرایش سبک

 • از لوازم آرایش سبک استفاده نمایید.

از لوازم آرایشی حاوی روغن استفاده نکنید. چگونه متوجه شویم؟ از این دستورالعمل ساده استفاده نمایید. همواره محصولات با بیس کرم یا لوازم آرایشی، مانند رژگونه به طور کلی روزنه های پوست را می پوشاند. از لوازم آرایشی های با بیس مواد معدنی که سبک و به شکل پودری است استفاده نمایید. چرا که این محصولات کمتر روزنه های پوست را می پوشاند.

مواد آرایشی بدون روغن و پیشگیری از بروز انوع جوش صورت

مواد آرایشی بدون روغن و پیشگیری از بروز انوع جوش صورت

 • از لوازم آرایشی بدون روغن استفاده نمایید

اگر می خواهید آرایش کنید از لوازم آرایشی بدون روغن استفاده نمایید و حتما برای پیگیری از بروز انواع جوش صورت ،قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید حتی اگر خیلی خسته هستید.

پوست را برنزه نکنید

پوست را برنزه نکنید

 • حمام آفتاب نگیرید و پوست خود را برنزه نکنید

اشتباه است که می گویند، برنزه کردن، پوست را پاک می کند. واقعیت این است که اشعه های یو وی، پوست را در معرض خطر ابتلا به سرطان، پیری زودرس، یا چین و چروک قرار می دهد. هرگز زیر آفتاب دراز نکشید و از حمام برنزه استفاده نکنید. بعلاوه، برخی داروهای تجویز شده برای آکنه از جمله رتینوییدها که بر روی پوست قرار می گیرد منجر به حساسیت پوست در برابر اشعه های یو وی می گردد.

آفتاب گرفتن موجب بروز انواع جوش صورت و بدن میگردد

آفتاب گرفتن موجب بروز انواع جوش صورت و بدن میگردد

 • از ضدآفتاب های بدون روغن استفاده نمایید.

از کرم های ضدآفتاب یا مرطوب کننده های حاوی عیار محافظتی (SPF)30 یا بالاتر استفاده نمایید، کرم هایی که بر روی بر چسب آن نوشته شده است با «طیف گسترده» کرم های مناسبی است; طیف گسترده به معنای اینست که آن کرم خاص از پوست شما هم در برابر اشعه های ماورا بنفش (یو وی ای) محافظت می نماید و هم در برابر اشعه ماورا بنفش بی(یو وی بی). محصولاتی را انتخاب نمایید که روی بر چسب آن نوشته شده است به روزنه های پوست نمی چسبد و هر دو ساعت کرم خود را تجدید کنید.

موی چرب دارید ؟

موی چرب دارید ؟

 • از محصولاتی که موها را چرب می نماید استفاده نکنید.

استفاده از محصولاتی مانند پماد یا ژل بر روی موها باعث می گردد هنگام برخورد موها به صورت، روزنه های پوست بسته شود. اگر موهای چرب دارید هر روز موهای خود را شامپو کنید. هنگامی که روی موهای خود ژل یا اسپری می زنید حتما صورت خود را بپوشانید.

بستن موها

بستن موها


 • موهای خود را از صورت خود دور نگه دارید

موهای بلند خود را از عقب ببندید. بنابراین هنگامی که در خواب هستید موهای شما پوست شما را تحریک نمی کند. هنگام روز نیز موهای خود را از صورت خود دور کنید. به یاد داشته باشید مو به خودی خود حاوی روغن است که ممکن است روزنه های پوست را بپوشاند و باعث بروز جوش گردد حتی اگر شما از محصولات در رابطه با مو استفاده نکرده باشید.

جوش ها را تحریک نکنید

جوش ها را تحریک نکنید

 • به صورت خود دست نزنید

به صورت خود دست نزنید و صورت خود را مالش ندهید که این امر باعث بروز انواع جوش صورت می گردد; همچنین برای اینکه موبایل به صورت شما برخورد نکند صورت خود را به دست خود تکیه ندهید. دست ها و موبایل حاوی روغن ها و میکروب هایی است که لکه های پوستی را تحریک می کند. عرق نیز آکنه را تشدید می نماید پس از عرق کردن حتما پوست خود را بشویید.

نحوه استفاده از کرم

نحوه استفاده از کرم


 • کرم را با استفاده از اپلیکیتور روی پوست خود استعمال نمایید.

هنگام استعمال کرم یا لوازم آرایشی از پنبه، سواب های پنبه ای، یا از اپلیکیتوهای تمیز استفاده کنید. اسفنج های آرایشی قبل را دوباره مورد استفاده قرار ندهید، آن را عوض کنید. اگر برای استعمال کرم یا لوازم آرایشی از دست استفاده می کنید ابتدا دست خود را بشویید و فقط از نوک انگشتان استفاده نمایید. همچنین پیش از آرایش، پوست خود را بشویید.

از مرطوب کننده فاقد چربی استفاده کنید

از مرطوب کننده فاقد چربی استفاده کنید

 • از مرطوب کننده های بدون چربی استفاده کنید

پوست سالم، خود دارای رطوبت است. البته توجه داشته باشید که همواره از مرطوب کننده بدون چربی استفاده کنید که روی برچسب آن نوشته شده است روزنه های پوست را نمی پوشاند.  استفاده از مرطوب کننده ای مناسب تحریک پوست را کاهش می دهد و مانع از بروز آکنه می گردد.

جوش هارا دستکاری نکنید

جوش هارا دستکاری نکنید

 • جوش های خود را در نیاورید.

فشار دادن جوش ها یا لکه ها باعث تشدید آن می گردد. جلوی خود را بگیرید. فشار دادن جوش ها و لکه ها بهبود آن را به تاخیر می اندازد و موجب باقی ماندن جای زخم بروی پوست می گردد. فشار دادن جوش ها مواد آلوده را وارد پوست می کند و موجب التهاب بیشتر و بروز جای زخم می گردد.

استفاده از داروهای درمان جوش

استفاده از داروهای درمان جوش

 • بر اساس دستور العمل ارائه شده، از داروهای مخصوص درمان آکنه استفاده نمایید

هیچ درمان سریعی برای آکنه وجود ندارد. داروها بلافاصله عمل نمی نماید. بسیاری از درمان ها باید هفته ها مورد استفاده قرار گیرد تا پوست را بهبود دهد. در برخی موارد برطرف شدن آکنه از روی پوست شش ماه به طول می انجامد در این صورت مراقبت های اساسی از پوست که شامل حمام کردن به طور روزانه و شست و شوی صورت و دستان با صابون ملایم است کافی به نظر نمی رسد.

شما باید استفاده از داروهای مخصوص آکنه را ادامه دهید حتی هنگامی که پوست شما از آکنه پاک می گردد. همواره از دستور متخصص پوست و مو  خود پیروی نمایید و به یاد داشته باشید استفاده از داروهای زیاد موجب تحریک پوست می شود از طرفی مقدار اندک دارو ناکارامد است.

راهکارهای نوین پزشکی

راهکارهای نوین پزشکی

 • همه درمان های آکنه را مورد بررسی قرار دهید

آکنه یا جوش های سر سیاه یا لکه های روی پوست خود را نادیده نگیرید. اگر درمان حال حاضر کارایی ندارد به پزشک یا متخصص پوست مراجعه نمایید و درباره سایر روش ها با او مشورت کنید. درمان های بسیاری برای پاک نمودن پوست وجود دارد برخی از این درمان ها با تجویز پزشک در دسترس است.

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)