آیا مسواک باعث بروز بیماری می شود؟

آیا مسواک باعث بروز بیماری می شود؟

محققان در دانشگاه انگلیسی منچسر بیان می دارند؛ مسواک پر از میکروب است. آنان دریافتند یک مسواک فاقد پوشش ممکن است دارای بیش از 100 میلیون باکتری از جمله باکتری ای کولای، باکتری مولد بیماری اسهال، باکتری استافیلوکوکوس(استاف) و باکتری مولد عفونت باشد.

مسواک خود را با دیگران شریک نشوید

مسواک خود را با دیگران شریک نشوید

چگونه مسواک زدن باعث آسیب می شود؟

آر توماس گلس، استاد دندانپزشکی و پاتولوژی در مرکز دانشگاه  ایالتی اوکلاهاما  بیان می دارد: از آن جایی که میکروب ها از طریق دهان روی مسواک قرار می گیرد پس باعث بروز بیماری جدید نمی شود مگر اینکه مسواک خود را با دیگری شریک شوید. از طرف دیگر او می گوید مواد روی مسواک دیگران باعث بروز دوباره بیماری می شود.

باکتری های دهان

گیل مککامبز، متخصص بهداشت دهان و دندان، ام اس، استاد و مدیر تحقیقات بهداشت و دندان در دانشگاه قدیمی دومینیون بیان می دارد: در دهان ما صدها میکرو اورگانیسم زندگی می کند اما این موضوع اهمیتی ندارد. مشکل هنگامی شروع می شود که تعادل ناسالم باکتری در دهان ایجاد گردد.

کیمبرلی هارمز، دندانپزشک بیان می دارد: پلاکت ها، موادی که از روی دندان ها پاک می کنید باکتری هستند. بنابراین هر بار که دندان های خود را مسواک می زنید باکتری ها را روی مسواک خود قرار می دهید.

با هر بار مسواک زدن باکتری ها را روی مسواک خود قرار میدهید

با هر بار مسواک زدن باکتری ها را روی مسواک خود قرار میدهید

آیا مسواک باعث بروز بیماری می شود؟

احتمالا خیر. صرف نظر از اینکه چه تعداد باکتری در دهان زندگی می کند یا بواسطه مسواک وارد دهان می شود سیستم دفاعی بدن از احتمال بروز هر گونه عفونت حاصل از مسواک جلوگیری می کند. کیمبرلی هارمز، دندانپزشک می گوید: خوشبختانه  بدن انسان قادر است از خود دربرابر باکتری محافظت نماید. بنابراین مدرکی وجود ندارد دال بر این موضوع که قرار دادن مسواک در داخل جا مسواکی در دستشویی مضر است یا باعث آسیب های جدی می شود و همچنین مشخص نیست آیا باکتری های موجود در آن منطقه به عفونت تبدیل می شود یا خیر. اما شما باید درمورد محل نگهداری مسواک خود که چقدر نزدیک دستشویی است محتاطانه تر عمل کنید.

هر بار سیفون را که می کشید باکتری ها را در هوا معلق می سازید.

هر بار سیفون را که می کشید باکتری ها را در هوا معلق می سازید.

در مکانی که مسواک می زنید سیفون را نکشید.

بسیاری از دستشویی ها کوچک است و در بسیاری منازل توالت نزدیک سینک دستشویی است یعنی نزدیک جایی که مسواک خود را نگاه می دارید و هر بار سیفون را که می کشید باکتری ها را در هوا معلق می سازید. اما ترشحات توالت نباید در نزدیکی مسواک شما پخش شود. مککامبز،دندانپزشک می گوید شما بشقاب ها و لیوان های خود را نزدیک توالت نمی گذارید پس چرا مسواک خود را در آنجا می گذارید؟ عاقلانه است مسواک خود را تا جای ممکن دور از توالت نگاه دارید.

جا مسواکی سومین جای آلوده در منزل است

جا مسواکی سومین جای آلوده در منزل است

 مکان نگهداری مسواک ها

اغلب به دلیل نزدیکی مکان نگهداری مسواک ها به توالت، باکتری ها در آن مکان جمع می شود، باکتری هایی که پس از سیفون زدن در هوا معلق می شود. براساس تحقیق محقق راب دونیفرو مدیر بخش میکروبیولوژی در ان اف اس بین المللی: اغلب هنگام تمیز کردن دستشویی این مکان نادیده گرفته می شود و عجیب این است که افراد شرکت کننده در تحقیق او جا مسواکی را جز مکان هایی که میکروب جمع می شود می دانستند.

توجه کنید جا مسواکی سومین جای آلوده در منزل است.

بعد از هربار مصرف مسواک خود را کاملا با آب بشویید.

بعد از هربار مصرف مسواک خود را کاملا با آب بشویید.

نکاتی برای نگهداری از مسواک

بعد از اینکه مسواک خود را از توالت دور کردید در جهت نگهداری از مسواک نکاتی وجود دارد که می توان با پیروی از آن از جمع شدن میکروب ها جلوگیری نمود:

• مسواک خود را بشویید. بعد از هربار مصرف مسواک خود را کاملا با آب بشویید.

• مسواک خود را خشک نگاه دارید. هارمز ، دندانپزشک می گوید باکتری ها عاشق مکان های مرطوب هستند. از پوشش های مسواک استفاده نکنید چرا که محیطی مرطوب برای پرورش باکتری فراهم می گردد.

• مسواک خود را عمودی بگذارید. مسواک خود را به صورت عمودی در جا مسواکی بگذارید نه به صورت افقی.

• مسواک شخصی داشته باشید. اهمیتی ندارد چه قدر به خواهر، برادر، همسر یا به هم اتاقی خود نزدیک هستید هرگز از مسواک آنان استفاده نکنید. حتی مسواک خود را رو به روی مسواک سایر افراد در یک ظرف قرار ندهید. زیرا هنگامی که مسواک ها با هم برخورد می کنند میکروب ها انتقال می یابد.

از ضدعفونی کننده های مسواک تایید شده استفاده کنید

آیا ضد عفونی کننده های مسواک واقعا مفید است؟

محصولات متعددی قادر هستند مسواک را ضد عفونی کنند. برخی می گویند این محصولات باکتری را با گرما یا نور ماورا بنفش، اسپری های کشنده میکروب یا شست و شو از بین می برد. برخی دیگر برس مسواک ضد باکتری را ارائه می دهند.

هیچ مدرکی وجود ندارد دال بر اینکه برخی از این محصولات به طرزی کارآمد میکروب ها را از بین می برد. همچنین اثبات نشده است استفاده از ضدعفونی کننده مسواک خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهد. اگر مایل هستید از این محصولات استفاده کنید حتما از محصولی استفاده نمایید که تحت نظر FDA بوده و دارای تاییدیه فروش محصولات بهداشتی به مشتری است.

بهترین راه در جهت محدود سازی باکتری جایگزینی مسواک به صورت مرتب است

چه موقع مسواک خود را عوض کنیم؟

بهترین راه در جهت محدودسازی باکتری جایگزینی مسواک به صورت مرتب است. انجمن دندانپزشکان امریکا توصیه می نماید که هر سه یا چهار ماه مسواک خود را دور بیندازید. اگر موی مسواک ساییده شده یا اگر بیمار هستید و سیستم ایمنی شما ضعیف است مسواک خود را زود به زود عوض کنید. اگر مسواک شما برقی است به محض اینکه سر آن خراب شد سر آن را تعویض کنید.

 قبل از مسواک زدن دهان خود را با محصولات دهان شویه ضد باکتری بشویید.

بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کنید.

هر بار که وسوسه می شوید استفاده از مسواک یا نخ دندان را کنار گذارید به یاد آورید چه تعداد باکتری در دهان شما وجود دارد و چه کاری قادر است انجام دهد. هارمز، دندان پزشک می گوید باکتری باعث بیماری لثه، پوسیدگی دندان ها و بوی بد دهان می شود. پس برای از بین بردن این باکتری ها حتما مرتب از نخ دندان و مسواک استفاده کنید. برای حذف باکتری ها از روی مسواک، قبل از مسواک زدن دهان خود را با محصولات دهان شویه ضد باکتری بشویید.

منبع

تحریریه پرشک آشنا برگرفته از Medicine Net

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)