دندان عقل و دردسرهای آن

دندان عقل و دردسرهای آن

افراد بالغ 32 عدد دندان دارند. دندان عقل یا مولار سوم جز آخرین دندان هاست و دقیقا در قسمت عقب دهان در می آید. دندان عقل معمولا بین سنین 17 تا 25 ظاهر می شود البته در برخی موارد در سنین بالاتر نیز دیده شده است. امروزه اکثر افراد از فک هایی برخوردار هستند که جایی برای 32 دندان ندارد و فک در نهایت قادر است 28 دندان را در خود جای دهد. بنابراین اگر همه دندان ها در آمده و سالم باشد برای رشد مناسب دندان عقل جای کافی وجود نخواهد داشت.

آیا دندان عقل همواره باعث مشکل است؟

خیر. اگر در دهان فرد به اندازه کافی فضا موجود باشد دندان عقل در مکان مناسب خود رشد نموده و مانند سایر دندان هاست. البته گاهی اوقات رشد دندان عقل باعث بروز ناراحتی هایی می گردد اما این امر صرفا موقتی است و به محض اینکه دندان عقل در جای خود قرار گرفت این شرایط از بین می رود.

دندان عقل نهفته چیست؟

اگر برای رشد دندان عقل در دهان فضای کافی موجود نباشد دندان عقل راه خود را باز می کند اما ممکن است زیر دندان دیگر یا در جلوی آن قرار گیرد. همچنین احتمال دارد دندان عقل در یک گوشه از لثه قرار گیرد; دندانپزشکان از این رو آن را دندان نهفته یاد می کنند.

مشکلات دندان عقل

مشکلات دندان عقل

برای بروز چه مشکلاتی آماده باشیم؟

اگر بخشی از دندان عقل از لثه خارج شده و بخشی از آن در داخل لثه باشد لثه ممکن است دچار سوزش و تورم شود. بعلاوه تحت این شرایط تکه های غذا و باکتری نیز ممکن است زیر لبه لثه جمع شود زیرا نمی توان این منطقه را به راحتی مسواک نمود. به این پدیده پریکرونایتیس می گویند. این مشکل یک مشکل موقتی است و با استفاده از دهان شویه و تمیز کردن دندان ها و استفاده از آنتی بیوتیک از بین می رود. اما اگر این مشکل دائم تکرار شود، بهتر است دندان عقل را کشید.

چگونه می توان در خصوص درد دندان عقل به خود کمک کرد؟

دهان شویه همراه آب ولرم و با یک قاشق مرباخوری نمک در کاهش سوزش و تورم لثه تاثیر دارد (دقت کنید آبی که مورد استفاده قرار می دهید، داغ نباشد) آب نمک را در اطراف دندان قرره نمایید و سعی کنید بیشتر روی سطوحی تاکید نمایید که مسواک به آن نمی رسد. باید این کار را چندین بار در روز تکرار نمایید. دهان شویه ضد باکترایایی حاوی کلرهگزیدین نیز تورم را کاهش می دهد. قرص های مسکن مانند پاراستامول یا آسپیرین نیز ممکن است در کوتاه مدت مفید واقع شود اما اگر درد ادامه داشت حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. این داروها را همواره باید بلعید و تحت هیچ شرایطی نباید از آن به صورت موضعی استفاده نمود.

اگر این موارد کمکی نکند چه؟

اگر درد دندان عقل تسکین نیافت یا اگر قادر نیستید دهان خود را باز کنید باید به دندانپزشک مراجعه نمایید. دندانپزشک می تواند علت مشکل را دریابد و بر اساس آن به شما توصیه هایی نماید. شاید هم تمیز کردن دندان ها به صورت کامل در این زمینه مفید واقع شود و مصرف آنتی بیوتیک به شما توصیه گردد.

آیا برای دندان عقل باید از عکس برداری استفاده نمود؟

دندانپزشکان اغلب از اشعه ایکس برای عکس برداری از دندان و مشاهده موقعیت ریشه دندان و جهت ارزیابی فضای کافی برای رشد مناسب دندان استفاده می برند.

علت درد دندان عقل

علت درد دندان عقل

علل اصلی کشیدن دندان عقل چیست؟

اکنون کمتر از قبل دندان عقل را می کشند. اگر دندان عقل باعث مشکل نباشد دندانپزشک آن را خارج نمی کند.

دندانپزشک اغلب دندان عقل را تحت شرایط زیر می کشد:

  • هنگامی که مشخص است دندان عقل در جای مناسب خود رشد نخواهد کرد زیرا جای کافی ندارد.
  • دندان عقل باعث درد و ناراحتی است.
  • اگر دندان عقل فقط بخشی از آن بیرون آمده و پوسیده شده است. این دندان ها اغلب دچار پوسیدگی می شود زیرا نمی توان به راحتی آن را مانند سایر دندان ها تمیز نمود.
  • اگر دندان عقل درد کند.
آیا کشیدن دندان عقل مشکل است؟

کشیدن دندان عقل به موقعیت و شکل ریشه آن بستگی دارد. پس از مشاهده عکس دندان، دندانپزشک شما را در جریان راحتی یا سختی کشیدن دندان می گذارد. کشیدن دندان عقل بالا اغلب راحتر از کشیدن دندان های عقل پایینی است زیرا دندان های عقل پایین اغلب نهفته است. دندانپزشک همچنین به شما درباره کشیدن دندان عقل در مطب یا اینکه بهتر است در بیمارستان توسط یک متخصص جراحی آن را انجام دهید توصیه هایی می نماید.

گاهی نیز احتمال دارد پس از کشیدن دندان های پایین لب ها کمی بی حس می شود دندانپزشک همچنین در مورد این موضوع به شما می گوید. در هر صورت یا بی حسی موضعی توصیه می شود مانند هنگامی که دندان خود را درست می کنید یا ممکن است به شما آرامش بخش داده شود. بی هوشی عمومی (که طی آن شما در خواب خواهدی بود) نیز گاهی اوقات توصیه می گردد اما این امر در بیمارستان انجام می شود.

آیا کشیدن دندان عقل در حالت چهره یا دهان باعث تغییر می دهد؟

کشیدن دندان عقل ممکن است باعث تورم شود که چند روز به طول می انجامد اما به محض اینکه آن منطقه بهبود یابد صورت و ظاهر چهره به حالت اول باز می گردد همچنین پس از کشیدن دندان عقل دهان احساس راحتی و خلوتی می کند به خصوص اگر دندان عقل کشیده شده از نوع نهفته بوده باشد.

مشکلات دندان عقل

مشکلات دندان عقل

پس از کشیدن دندان عقل باید انتظار چه چیزی را داشته باشم؟

میزان درد و ناراحتی پس از کشیدن دندان عقل به میزان راحتی کشیدن آن بستگی دارد. معمولا پس از کشیدن دندان عقل تورم و ناراحتی چندین روز ادامه دارد و طی این دوره حتما باید در باب استفاده از دهان شویه و غیره جهت بهبود محل زخم از توصیه دندانپزشک خود پیروی نمایید. برخی افراد نیز از داروهای هومیوپاتی جهت تسکین درد استفاده می برند. البته مسکن های معمولی مانند پاراستامول، آسپرین یا ایبوبروفن در مورد بیشتر دردها کارامد است. پس از کشیدن دندان عقل بهتر است مدت 24 ساعت استراحت کنید، حرف نزنید و از استعمال سیگار یا مصرف نوشیدنی ها پرهیز کنید تا محل زخم دچار خونریزی نشود. همچنین ممکن است جهت بهبود لثه آن منطقه را بخیه کنند. دندانپزشک نیز ممکن است از شما بخواهد چند هفته بعد دوباره به او مراجعه کنید تا بهبود لثه را مورد بررسی قرار دهد و بخیه را بکشد.

هزینه کشیدن دندان عقل چقدر است؟

هزینه کشیدن دندان عقل بسته به میزان سختی و اینکه در بیمارستان انجام پذیرد یا در مطب فرق می کند. همواره توصیه می شود پیش از درمان هزینه تقریبی را به صورت کتبی دریافت نمایید. تحریریه پزشک آشنا به نقل از dentalhealth.org

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar