چگونه با فرزند خود درباره مساﺋل جنسی صحبت نماییم

چگونه با فرزند خود درباره مساﺋل جنسی صحبت نماییم

اگر کودک شما درباره مسائل  جنسی سوال می کند باید به او پاسخ های درست و مناسبی ارائه داد. توجه داشته باشید صحبت درباره مساﺋل جنسی هرگز برای کودک زود نیست البته باید به نحوه مطرح کردن آن موضوع توجه نمود.

کودکان به طور طبیعی درباره بدن خود و سایر افراد کنجکاو هستند. پس باید به سوالات کودک پاسخ داد و به کودک در جهت درک بدن و احساسات خود و درک احساسات سایر افراد یاری رساند، این امر از کودکی تا بلوغ مبنای خوبی برای صحبت صادقانه و صریح در مورد مسائل جنسی و روابط به حساب می آید.

توجه داشته باشید صحبت درباره مساﺋل جنسی باعث نمی گردد کودک آن را امتحان نماید. مدارک در این زمینه حاکی از آن است کودکانی که والدین آنان با آنها درباره مساﺋل جنسی صحبت کرده اند خیلی دیرتر به رابطه جنسی می پردازند و بیشتر به سوی استفاده راه های جلوگیری از بارداری روی می آورند.

تا چه میزان باید با کودک درباره مساﺋل جنسی صحبت کرد؟

این امر به کودک بستگی دارد. اگر کودک از پاسخی که به او داده اید خشنود شد و سوالاتی بیشتری در این زمینه نپرسید پس اطلاعات کافی در اختیار او گذاشته اید. اما اگر کودک باز هم سوال کرد می توان اطلاعات بیشتری در اختیار او گذاشت.

هنگام پاسخ به سوالات کودک درباره مساﺋل جنسی لازم نیست وارد جزئیات شوید. یک پاسخ کوتاه و ساده کافی است. اگر دختر سه ساله شما سوال کرد چرا آلت تناسلی او مانند برادرش نیست می توانید به او بگویید آلت تناسلی پسرها خارج و آلت تناسلی دخترها در داخل بدن است. این پاسخ کنجاوی او را ارضا می نماید.

توجه داشته باشید فقط به سوالی که کودک پرسیده است جواب دهید. برای مثال اگر کودک پرسید بچه از کجا می آید؟ منظور آن ها را بپرسید و بیش از حد نیاز موضوع را پیچیده نکنید.

می توانید در پاسخ به این سوال کودک بگویید«بچه در شکم مامان رشد می کند وقتی بزرگ شد به دنیا می آید» این پاسخ کافی است.

آموزش مسائل جنسی به نوجوانان

آموزش مسائل جنسی به نوجوانان

چقدر از مسائل جنسی بگوییم

اگر این پاسخ کافی نبود سایر سوالات کودک ممکن است شامل این سوالات باشد «بچه چطوری داخل شکم مادر می رود؟» می توانید بگویید پدر آن را در آنجا می گذارد. یا کودک شما ممکن است سوال کند «بچه چطوری بیرون می آید؟» می توانید بگویید بچه از مسیری مخصوص در بدن مادر که واژن نامیده می شود خارج می گردد.

کودکان باید متوجه شوند ایرادی ندارد اگر درباره مسائل و روابط جنسی صحبت نمایند و اینکه شما از این مورد ناراحت نمی شوید. با توجه به لحن و شیوه صحبت شما درباره مسائل جنسی، کودک متوجه آن می شود. پس سعی کنید به موضوع رابطه جنسی مانند یک موضوع معمول نگاه کنید.

علاوه بر مسائل جنسی ، باید درباره موضوعات مهم زیر نوجوان نیز مطلع شود:

  • تغییراتی که در دوران بلوغ رخ می دهد – به خصوص اطلاعاتی درباره بدن پسرها و دخترها
  • چگونگی آفرینش نوزاد
  • بارداری چگونه اتفاق می افتد و چگونه می توان از بارداری جلوگیری نمود – و اطلاعات بیشتر درباره بارداری.
  • رابطه جنسی ایمن و نحوه استفاده از کاندوم برای جلوگیری انتقال عفونت های جنسی (امراض مقاربتی)
  • در چه مکان هایی می توان درباره در مورد مسائل جنسی و روابط جنسی اطلاعات دریافت نمود – کسب اطلاعات بیشتر درباره پیشگیری از بارداری

فرزند شما قبل از ورود به مرحله بلوغ باید درباره دوره بلوغ اطلاعاتی داشته باشد.

در غیر این صورت به دلیل تغییراتی که در بدن او رخ می دهد دچار هراس یا تعجب می شود. پس حتما درباره دخترها و بلوغ آنان و درباره پسر ها و بلوغ آنان اطلاعاتی کسب نمایید.

قبل از 10 سالگی دخترها باید درباره دوره پریود و پسرها پیش از 12 سالگی باید درباره تغییراتی که در بدن آنان رخ خواهد داد اطلاعاتی داشته باشند. بعلاوه ایرادی ندارد اگر دخترها درباره پسرها و پسرها درباره دخترها بدانند. برای مثال می توان با پسرها درباره دوره پریود دخترها و با دختر ها درباره نعوظ در پسرها صحبت نمود.

اگر فرزند شما به سن بلوغ نزدیک می گردد، او باید درباره مساﺋل جنسی و رابطه جنسی اطلاعاتی کسب نماید اما با این وجود هیچ سوالی نمی کند; دراین باره از موقعیت های روزمره استفاده کنید تا این موضوع را مطرح سازید. برای مثال می توانید درباره سریالی در تلویزیون صحبت کنید یا بعد از اینکه در فروشگاه نوار بهداشتی می بینید موضوع پریود را با کودک خود مطرح سازید.

صحبت با نوجوان راجع به مسائل جنسی

صحبت با نوجوان راجع به مسائل جنسی

در مورد بلوغ به نوجوانان اطلاعات دهید

به کودک خود بگویید او کم کم دارد بزرگ می شود و تغییراتی در بدن او رخ می دهد که برای همه نیز اتفاق می افتد و شما می خواهید او از قبل بداند چه چیزی در بدن او اتفاق خواهد افتاد.

چرا کودک باید در مورد مساﺋل جنسی بداند؟

پیش از آغاز فعالیت جنسی فرد باید در کودکی درباره رابطه جنسی، بارداری، جلوگیری از بارداری و رابطه جنسی ایمن بداند. در این صورت او می داند درباره مساﺋل جنسی باید به چیزی توجه نماید برای مثال رابطه جنسی ایمن و کاری را که تمایل به انجام آن نیست انجام ندهد. در این صورت هنگامی که زمان آن فرا رسد فرد می تواند تصمیم درست بگیرد.

همه باید درباره رابطه جنسی ایمن بدانند. برای موقعیت های ناجور همواره پاسخ مناسبی داشته باشید.

هر چه درباره بیان مساﺋل جنسی، باز عمل کنید باز هم مواقعی وجود دارد که باید برای سوالات ناجور کودک، پاسخ مناسب داشته باشید. برای مثال هنگامی که در فروشگاه یا اتوبوس هستید.

مثلا بگویید سوال خوبی پرسیدی وقتی رسیدیم درباره آن صحبت می کنیم. یا سوال خوبی پرسیدی اما باید به صورت خصوصی درباره آن صحبت نماییم. حتما بعدا درباره آن ﻣﺴاله با کودک صحبت کنید.

 

تحریریه پزشک آشنا به نقل از nhs.uk

منبع

خلاصه مقالات جراحی بینی و جراحی پلک

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی با لیزر

جراحی ترمیمی بینی

جراح بینی

جراح پلک

بلفاروپلاستی

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar