برخی از مشکلات پوستی در بزرگسالان و روش های درمان آن ها

برخی از مشکلات پوستی در بزرگسالان و روش های درمان آن ها

در این مقاله به برخی از مشکلات پوستی بزرگسالان اشاره می کنیم.آیا پوست شما دچار خارش یا جوش یا ترک شده است؟

بروز خال ، جوش ، تاول و کهیر تنها بخشی کوچک از 3000 مشکلات پوستی را تشکیل می دهد که هر روزه افراد به آن مبتلا می شوند. علاوه بر این بروز تغییر رنگ در پوست و تغییر در بافت پوست ممکن است بر اثر التهاب عفونت یا بر اثر بروز واکنش های آلرژیک در هر نقطه از بدن رخ دهد. برخی مشکلات پوستی ممکن است جزیی، موقتی و با درمان ساده همراه شود در حالی که برخی دیگر ممکن است جدی تر یا حتی مرگ آور باشد. در اینجا برخی علائم و نشانه های بیماری های معمول پوستی را مورد مطالعه قرار داده و نحوه چگونگی درمان آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

مشکلات پوستی رایج

مشکلات پوستی ؛زونا

مشکلات پوستی ؛زونا

هرپس زوستر

که به نام زونا نیز معروف است به دلیل بازگشت عفونت ابله مرغان توسط سلول های عصبی و عفونی باقی مانده در طناب نخاعی یا مغز رخ می دهد. این بیماری با درد همراه است که اغلب با آسیب های ماهیچه های اسکلتی اشتباه گرفته می شود. اما با ادامه این بیماری پوست دچار قرمزی، تاول هایی در یک قسمت از بدن می شود یعنی در قستی از پوست که دارای عصب حسی است(درماتوم). زونا اغلب در افراد مسن رخ می دهد و با استفاده از واکسن می توان از بروز آن جلوگیری کرد. درمان با استفاده از داروهای ضدویروسی ظرف 48 ساعت پس از شروع آن از بروز درد شدید و دائم در محل جوش ها جلوگیری می نماید.

مشکلات پوستی ؛کهیر

مشکلات پوستی ؛کهیر

کهیر

کهیر که اغلب از آن با نام اورتیکاریا یاد می شود نوعی حساسیت شایع پوستی است که بر اثر واکنش آنتی بادی های داخل خون رخ می دهد، آنتی بادی هایی که مواد شیمیایی خارجی را تشخیص می دهد. این بیماری به صورت ناگهانی در هر نقطه از بدن رخ می دهد و به شکل یک برجستگی است که اطراف آن با بثورات قرمز رنگ احاطه شده است که با خارش همراه است. در این بیماری ممکن است جوش های بسیاری ظاهر شود که هر یک فقط 12 ساعت باقی می ماند. و هنگامی که جوش های قدیمی از بین می رود جوش های جدید جای آن را می گیرد. بیشتر اوقات کهیر به صورت خود به خود در ظرف مدت هشت هفته از بین می رود و می توان از آنتی هیستامین جهت تسکین علائم بیماری استفاده برد.

مشکلات پوستی ؛پسوریازیس

مشکلات پوستی ؛پسوریازیس

پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری ژنتیک التهابی و مزمن است که بیماران مبتلا به آن دچار جوش های قرمز همراه با پوسته پوسته می شوند که به صورت پلاک هایی در می آید. این بیماری فقط پوست سر، آرنج ها و زانو ها را درگیر نمی کند. بعلاوه پسوریازیس قابل درمان نیست. این بیماری خود به خود تظاهر می یابد و از بین می رود. بسته به شدت و بخش هایی از بدن که درگیر آن است از روش های گوناگون برای تسکین آن استفاده می شود. این روش ها از کرم های موضعی و قرار گیری در معرض تابش نور ماورا بنفش است تا استفاده از داروهای خوراکی و داورهای تزریقی. بیماران مبتلا به پسوریازیس دچار بیماری های قلبی عروقی نیز می باشند که ممکن است به دلیل التهاب اندام های بدن باشد.

مشکلات پوستی ،اگزما

مشکلات پوستی ،اگزما

اگزما

اتوپیک درماتیت(که به اگزما معروف است) یک بیماری ژنتیکی است که از اوایل کودکی در فرد رخ می دهد. این بیماری در کودکان با خارش، گریه و تراوشات درماتیت همراه است. این بیماری در آن طرف آرنج و زانوان رخ می دهد. بسیاری از بیماران مبتلا به اگزما به اسم و تب یونجه نیز مبتلا هستند. این بیماری با افزایش سن بهبود می یابد. در بسیاری موارد این بیماری آلرژی به یک ماده خاص نقشی در بروز جوش ها ندارد. درمان این بیماری شامل استفاده از نرم کننده روی پوست مرطوب و گاهی استفاده از استروییدهاست.

مشکلات پوستی ؛روزاسی

مشکلات پوستی ؛روزاسی

روزاسی

روزاسی یک بیماری التهابی مزمن در صورت است که طی آن پوست دچار قرمزی، گشادی رگ های خون، پاپول، و دچار پوسچول می شود. این بیماری گاهی با رشد بیش از حد بافت همبند بینی (رینوفیما) همراه است. این بیماری شبیه آکنه در نوجوانان است اما در بزرگسالان رخ می دهد. قرمزی دائم صورت علامت اولیه حساسیت شدید پوست به مواد شیمیایی التهاب زاست که به صورت طبیعی تولید شده است. درمان این بیماری شامل استفاده از داروهای موضعی یا خوراکی است.

مشکلات پوستی ؛تبخال

مشکلات پوستی ؛تبخال

تبخال

هرپس لیبیالیس(تبخال) به دلیل ویروس هرپس سیمپلکس رخ می دهد. این بیماری اغلب در کنار لب ها تظاهر می یابد. ویروس این بیماری در سلول های عصبی نخاع نهفته است و هنگامی که پوست با محرک های محیطی مانند سوختگی در اثر تابش آفتاب یا سرما مواجه می گردد ویروس در امتداد یک عصب محیطی به حرکت در می آید و به یک منطقه از پوست بارهار و بارها وارد می شود. این بیماری حدود هفت تا 10 روز طول می کشد. بنابراین درمان آن ضرورتی ندارد مگر اینکه این بیماری به صورت مداوم در فرد رخ دهد.

مشکلات پوستی ؛بثورات ناشی از تماس با گیاهان

مشکلات پوستی ؛بثورات ناشی از تماس با گیاهان

بثورات ناشی از تماس با گیاهان

در افراد مبتلا به آلرژی در ظرف مدت 24 تا 48 ساعت پس از قرارگیری در معرض یک پیچک سمی یا گیاهان از خانواده بلوط سمی تاول هایی به صورت خطی تظاهر می یابد. از آن جایی که این گیاهان دارای مواد شیمیایی حساسیت زا است بسیاری از افراد پس از اولین برخورد با آن دچار آلرژی می شوند. این بیماری ظرف مدت سه هفته از بین می رود اما اگر پوست دوباره با آن گیاه برخورد نماید دوباره این نوع حساسیت رخ می دهد.

جوش های ناشی از قرار گیری در معرض گیاهان

جوش های ناشی از قرار گیری در معرض گیاهان

درمان جوش های ناشی از قرار گیری در معرض گیاهان

استفاده دائم از کمپرس سرد روی تاول ها و تبخیر آب از روی آن پوست را تسکین می دهد و سرعت درمان را افزایش می بخشد. استفاده از کرم های استروییدی در موارد بسیار حاد ضروری است. اگر فرد به این نوع گیاهان حساسیت دارد و حساسیت او دائمی است پس باید از قرارگیری در معرض این نوع گیاهان جلوگیری نماید. در این صورت واکنش های ناخوشایند آلرژی در او رخ نمی دهد. بسیاری از افراد حساس به توکسی کودن دورم، به پوست انبه و بادام هندی نیز حساسیت دارند.

جوش های پس از استفاده از تیغ

جوش های پس از استفاده از تیغ

جوش های پس از استفاده از تیغ

این شکل از فولیکولیس در مناطقی از پوست رخ می دهد که در آن موها تازه کوتاه شده یا از پوست خارج شده است. این جوش ها در مناطق ریش افراد با موهایی دارای ریشه محکم رخ می دهد. هنگامی که موها از زیر سطح منافذ فولیکولی خارج می گردد یا کوتاه می شود به یک گوشه از فولیکول می رود و باعث بروز التهاب می گردد. اصلاح از فاصله دورتر در جلوگیری از بروز این نوع فولیکولیت مهم است.

جوش ها ضایعات کوچک گوشتی از جنس فیبر پدانکیولیت است

جوش ها ضایعات کوچک گوشتی از جنس فیبر پدانکیولیت است

جوش ها ضایعات کوچک گوشتی از جنس فیبر پدانکیولیت است که اغلب بروی گردن و زیر بغل رخ می دهد. این بیماری اغلب بدون علامت است مگر اینکه به دلیل مالش تحریک شود یا جریان خون آن تغییر کند. این نوع بیماری بسیار شایع است و لازم نیست برداشته شود مگر اینکه تحریک شود.

مشکلات پوستی ؛ آکنه

مشکلات پوستی ؛ آکنه

آکنه

آکنه مقاوم نوعی مشکلات پوستی و پوسچول غیرعفونی روی پوست صورت و اغلب روی سینه و پشت نیز تظاهر می یابد. این بیماری در نوجوانان هنگامی که وارد مرحله بلوغ می شوند رخ می دهد. کومدون (جوش های سر سیاه) و پاپول ها و پاسچول های غیرعفونی همه به صورت هم زمان رخ می دهد. این بیماری به دلیل آلودگی پوست رخ نمی دهد بلکه به دلیل هورمون هایی است که در دوران بلوغ در بدن ترشح می شود. این بیماری در سنین بیست سالگی از بین می رود اما اگر شدید باشد و درمان نشود ممکن است جای زخم آن باقی بماند.

عفونت قارچی

عفونت قارچی

عفونت قارچی

عفونت لایه سطحی و مرده پوست به نام استراتوم کورنیوم است که به دلیل قارچی به نام درماتوفیتر رخ می دهد. اگر این عفونت التهابی باشد ممکن است باعث بروز تاول شود که با خارش همراه است. نوع غیرعفونی آن باعث پوسته پوسته شدن پوست شود و اغلب خیلی ناراحت کننده نیست. این عفونت های قارچی به دلیل پابرهنه راه رفتن در رختکن رخ می دهد. البته کرم های ضدقارچ موضعی همراه با نسخه در دسترس است و در درمان علائم این بیماری مفید است.

خال ها

خال ها

خال ها

هرچند واژه خال گونه های مختلفی از برجستگی های روی پوست را شامل می شود اما در بسیاری از موارد به تجمع سلول های رنگدانه به نام ملانوسیت اشاره دارد. این خال ها اغلب دارای رنگ و شکل آن یکسان است، رنگ این نوع خال ها از قهوه ای تا مشکی است، قطر آن کمتر از یک و نیم سانتی متر است و اغلب در پوست معرض آفتاب رخ می دهد. افراد با رنگدانه کم در بدن خود به طور متوسط تا سن 35 سالگی 35 عدد از این خال ها روی پوست خود دارند. این ضایعات خوش خیم هستند اما ممکن است با انواع گوناگون سرطان پوست مربوط به رنگدانه اشتباه گرفته شود. ضایعات مربوط به رنگدانه که با خونریزی و خارش همراه است یا بزرگ می شوند باید مورد توجه قرار گیرد.

لکه های پوستی مربوط به سن

لکه های پوستی مربوط به سن

لکه های پوستی مربوط به سن

این لکه های قهوه ای صاف به دلیل قرارگیری در معرض آفتاب رخ می دهد و اغلب در صورت و ساعد تظاهر می یابد. گرچه این بیماری هیچ علائم خاصی ندارد اما به دلیل ظاهر ناخوشایند آن افراد از وجود آن ها ناراضی هستند. این بیماری را می توان با استفاده از روش های گوناگون درمان نمود، اما بیماران باید قرارگیری خود را در معرض اشعه ماورا بنفش محدود سازند تا این بیماری عود نکند.

پزوریاسیز روزه آ ؛ مشکلات پوستی

پزوریاسیز روزه آ ؛ مشکلات پوستی

پزوریاسیز روزه آ

این جوش ها در جوانان رخ می دهد و به صورت برجستگی همراه با پوسته پوسته شدن پوست یا به صورت یک برآمدگی است و سپس گسترش می یابد و بیشتر مناطق نیم تنه را در بر می گیرد و شکل آن بیضی است. این بیماری با خارش کمی همراه است که گاهی به درمان نیاز دارد. این بیماری معمولا در حدود نه هفته به طول می انجامد. برای تشخیص پزوریازیس روزه آ به آزمایش خون نیاز است.

مشکلات پوستی ، ملاسما

مشکلات پوستی ، ملاسما

 ملاسما

این بیماری اغلب در زنان در سن باروری رخ می دهد و اغلب با بارداری یا مصرف داروهای ضدبارداری خوراکی در ارتباط است. این رنگدانه قهوه ای در پیشانی، گونه ها و در مناطق بالای لب بالا رخ می دهد. این بیماری پس از بارداری و پس از قطع مصرف داروهای ضدبارداری باز هم ادامه دارد. بعلاوه قرار گیری در معرض آفتاب آن رنگ آن را تیره تر می کند. درمان موفق این بیماری کار ساده ای نیست. و در این بیماری باید از قرارگیری در معرض آفتاب پرهیز نمود.

زگیل

زگیل

زگیل

گسترش تومورهای کراتوتیک کوچک بر روی پوست به دلیل یکی از 200 ویروس پاپیلومای انسانی رخ می دهد. این بیماری اغلب خود به خود از بین می رود اما زگیل هایی که خود به خود از بین نمی رود باید درمان شود. گسترش درمان های مختلف نشان دهنده این واقعیت است که درمان موفق این بیماری بستگی به پاسخ ایمنی بدن بیمار دارد. در این باره روش های درمانی گوناگونی وجود دارد که بدون استفاده از نسخه و قبل از مراجعه به پزشک می توان آن را امتحان نمود.

شوره کراتوسیس

شوره کراتوسیس

شوره کراتوسیس

این ضایعه یکی از شایع ترین برجستگی پوستی در انسان است که با افزایش سن رخ می دهد. این ضایعات در هر نقطه از بدن رخ می دهد و معمولا علائمی ندارد. این ضایعات قهوه ای رنگ یا مشکی و یا زرد است که ظاهر آن شبیه این است که انگار روی پوست چسبیده است. این ضایعه از نظر پزشکی جدی نیست گرچه گاهی با سرطان پوست مربوط به رنگ دانه ها اشتباه گرفته می شود.

درماتیت شوره ای

درماتیت شوره ای

درماتیت شوره ای

درماتیت شوره ای یکی از ضایعات بسیار معمول در انسان بالغ است. اگر این بیماری در دوران نوزادی رخ دهد به آن کلاه گهواره می گویند. نوعی از این بیماری که در بزرگسالان رخ می دهد پوست سر، پشت گوش ها، پیشانی، ابروها، کناره های بینی میانه سینه ها میانه پشت را تحت تاثر قرار می دهد و با خارش و درماتتی همراه با پوسته پوسته که قرمز است همراه است.

پوسته پوسته در پوست سر ممکن است واضح باشد و شوره بسیاری روی سر ظاهر شود. علت بروز این بیماری مشخص نیست. اما این بیماری به درمان با استفاده از استرویید های موضعی و کرم های ضدقارچ موضعی به خوبی پاسخ می دهد. استفاده از شامپوهای دارویی حاوی تار، سولفید سلنیوم و پیریتیون روی نیز در این باره موثر است. این بیماری اغلب خود به خود بهبود می یابد اما دوباره عود می کند. هیچ درمان قطعی برای آن وجود ندارد بنابراین باید به صورت مداوم آن را درمان نمود.

تحریریه پزشک آشنا به نقل از medicinenet.com

منبع

خلاصه مقالات جراحی بینی:

جراحی بینی گوشتی

جراح بینی

 

دیدگاه بگذارید

19 نظر روشن "برخی از مشکلات پوستی در بزرگسالان و روش های درمان آن ها"

اطلاع از
avatar
مرتب سازی براساس:   جدیدترین ها | قدیمی ترین ها | بیشترین رای
آرزو
مهمان
سلام خسته نباشید حدود سه یا چهار سال است که روی کتفم جوش یا آکنه ای بیرون زده پیش هرپزشکی که هم رفتم یا رژودرم میده یا کرم های دیگر امااثری ندارند . یک روز در یک برنامه پزشکی دیدم که جوانی روی پیشانی اش از جوشهای من دارد که دکتر با تیغ کشیدن وفشاردادن روی آن یک کرمی را از داخل آن بیرون آورد . من خیلی ترسیدم وبه بچه ها گفتم شاید برای من هم همینطور باشد وبه آنها گفتم که روی آن را تیغ بزنید وفشار دهید شاید که خوب شود چون واقعا از دست خارش وسوزشش… بیشتر بخوانید
باران
مهمان

باسلام،،و عرض ادب
من چندوقتیه جوش قرمز خیلی کوچیک روی ناحیه رانم زدم که بهمراه خارش هست و بعدازچندوقت تبدیل میشه به چندجوش قرمز برجسته پوسته پوسته که بعدش تبدیل میشه به یه لکه سیاه صاف..دکتر. رفتم پماد کروتامین ترکیبی نوشت خوب شدم و جای لکه های تیره هم رفت،اما بازم دوباره دوتا جوش ریز خارش دار در کنار اون ناحیه زدم نمیدونم چکارکنم

ایوب
مهمان

سلام جوش قرمز پشت گوشم.وگاهی در سرم که در موقع خواب مجبور میشوم بخارانم وبعد ان یک دانه ریز فرمز کهبه راحتی از پوست جدا میشود به اندازه یک نقطه ریزکه خون خشک شده است لطفا آقا یا خانم دکتر علاج آنرا مرقومبفرمایید.با سپاس

امین
مهمان

با سلام
چند روزی است تب خالهای کوچک تمام بندم رو گرفته و درد استخوان و تب دارم، مرد هستم و چهل و دو سال سن دارم، لطفا رهنمایی کنید.

ارسلان ابراهیمی
مهمان

سلام خسته نباشید پوست من بر اثر ضربه ای کوچک قرمز شده و اثر آن باقی می ماند بمدت 10تا 15 دقیقه که قبلا اینطوری نبود است لطفا راهنمای کنید

mah
مهمان

سلام.مادر من 51 سالش هست و چند وقتی هست که بی دلیل روی بدنش خراشهای مثل چنگ زدن ایجاد میشه.
چند ماه پیش دوبار توی کمرش بود.
ولی الان این خراشها که زخمم هستن روی ساق یکی از پاهاش بوجود امده و خیلی درد دارن.
میشه علتش رو بگین؟
یائسته نشدن و شاغل هستن

حسین
مهمان

سلام من چهار سال که روی گردن وبقلدست پیشونیم جوشهایی شبیه تاول میزنه وپیش چند دکتر رفتم ولی نتیجه‌ای نگرفتم میخاستم راهنمایی کنید لطفاً

محمد بیژنپور
مهمان

سلام مدت دو هفته است که روی صورتم اول شروع به خارش کرد و بعد جای خارش دونه های کوچک در اومد که خیلی خارش دارن و وقتی که میخارونم دونه های ریز اندازه یک نقطه حاوی خون خشک و کم رنگ میباشند لطفا راهنمایی کنید هر دارو و هر پمادی هم که بگین استفاده کردم فقط از خارشش خسته شدم کمکم کنید دونه ای کوچک همراه با خارش

محمد
مهمان

سلام خسته نباشید نقتههایه قرمیز خیلی ریزی رو دستم زده اندازه یر زوزن اما تعداد زیاد دلیلش چیه

محسن
مهمان

سلام خسته نباشید، من روی بدنم لکه های برجسته ای به وجود امده که رنگ تقریبا قرمز دارن و یک شبه به وجود امدن و طی دو روز تعدادشون زیاد شد، دکتر رزه ا تشخیص دادن ولی ازمایش وی دی ار ال دادم منفی اومده، دلیلش چیه؟ ایا اشتباه تشخیص دادن؟ ازمایش دیگری نیاز است؟