درمان درد لثه و دندان درد

درمان درد لثه و دندان درد

درمان دندان درد  و درمان درد لثه بر اساس منشا آن صورت می پذیرد. در مورد حفره های کوچک در دندان محل پوسیدگی برداشته شده و محل برای محافظت از دندان پر می شود. اگر حفره ایجاد شده خیلی عمیق بوده و پالپ را نیز در برگرفته باشد درمان روت کانال مورد استفاده قرار می گیرد زیرا پالپ بیرون آمده و عفونی شده است. در این روش همه محتویات زنده داخل دندان (اعصاب و رگ های خونی) خارج می گردد و بخش داخلی دندان (سیستم روت کانال) با مواد پرکننده پر می گردد.

 درمان درد لثه و دندان

درمان درد لثه و دندان

در مورد دندان هایی که دچار آبسه شده است و عفونت موضعی دارد درمان روت کانال همراه با درمان با آنتی بیوتیک لازم است. اگر عفونت گسترش یابد برای تخلیه عفونت درمان آنتی بیوتیک و مراحل دیگر لازم است. و اگر دندان یا لثه اطراف و استخوان ها خیلی آسیب دیده باشد باید دندان را کشید.

در مورد شکستگی دندان یا سندرم دندان ترک خورده از روکش دندان استفاده می شود. روکش جایگزین منطقه از بین رفته دندان می شود و از دندان ضعیف در برابر شکستگی ها یا حساسیت محافظت می نماید.

آیا درمان های خانگی برای دندان درد  و درمان درد لثه مفید است؟

به طور کلی درمان های خانگی فقط به صورت موقت جهت تسکین دندان درد و درمان درد لثه کارآمد است و این روش ها درمان به حساب نمی آید. داروهای همراه با نسخه جهت تسکین درد مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن (ادویل یا الیو) اگر بر اساس برنامه زمانی مصرف شود در کاهش درد موثر است.

ماده دیگر که در جهت تسکین دندان درد و درمان درد لثه می توان از آن استفاده برد روغن میخک است. روغن میخک ماده ای طبیعی است که در مواد پرکننده دندان استفاده می شود و در داروخانه ها یافت می شود. این روغن را می توان با استفاده از تکه ای پنبه روی دندان گذاشت. سایر محصولات حاوی بنزوکایین (مانند اوراژل یا انبسول) به صورت موقت دندان حساس را بی حس می کند و درد را تسکین می بخشد.

بعلاوه با قسمتی از دندان که حساس شده است نباید غذا را جوید و از تغییرات دما مانند مصرف غذاهای داغ و سرد باید خودداری نمود. منطقه حساس را نیز باید تمیز نگه داشت و تکه های غذا را از داخل دندان بیرون آورد.

البته مهمتر از همه این موارد جهت درمان مناسب دندان باید به دندانپزشک متخصص مراجعه نمود.

درمان درد لثه و دندان درد در دوران بارداری

درمان درد لثه و دندان درد در دوران بارداری

چگونگی درمان دندان درد در دوران بارداری؟

درمان دندان درد در دوران بارداری بدون بروز مشکل انجام می پذیرد. البته در این باره باید نکات زیر را به یاد داشته باشد: به طور کلی اگر درست کردن دندان در دوران بارداری لازم باشد زمان توصیه شده جهت انجام آن در دوران سه ماه دوم باداری است. با این حال اگر خطر عفونت یا درد شدید وجود داشته باشد در هر دوره ای از بارداری که فرد باشد باید بلافاصله دندان درست شود. البته در این باره باید با متخصص زنان نیز مشورت نمود و درباره گزینه های ایمن از او جویا شد تا از بروز هر گونه عارضه احتمالی جلوگیری شود. اگر باید از دندان عکس برداری نمود از پیش بند سرب استفاده  گردد و بیمار به درستی تحت محافظت قرار می گیرد. در مورد بیماران باردار این امر در مورد حفاظت جنین نقش مهمی را ایفا می نماید.

در مورد استفاده از داروها نیز دردوران بارداری باید مراقب بود.این امر دربردارنده استفاده از بی حس کننده های موضعی در هنگام درمان و استفاده از آنتی بیوتیک ها قبل و بعد از درمان است. بعلاوه از مصرف داروهای همراه با نسخه مانند آسپرین، ایبوپروفن (آسپرین)، یا ناپروکسن باید پرهیز نمود زیرا مصرف این داروها در دوران بارداری مضر است. البته استامینوفن (تیلنول) جهت تسکین درد بی خطر است.

درمان درد لثه و دندان درد

درمان درد لثه و دندان درد

پیش آگاهی درباره دندان درد  درد لثه چیست؟

در اکثر موارد پیش آگاهی درباره دندان درد و درمان درد لثه مفید است. در این عصر مدرن که درمان دندان با روش های پیشرفته صورت می پذیرد می توان مشکلات مربوط به دندان را سریع تشخیص داد و درمان نمود. اگر دندان در اسرع وقت درمان شود نتیجه بهتری دارد زیرا از آسیب های بعدی یا خطر گسترش عفونت جلوگیری می شود.

آیا می توان از دندان درد جلوگیری نمود؟

تلاش در جهت حفظ بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از بروز دندان درد پیشینه ای طولانی دارد. بعلاوه مراجعه مرتب به دندانپزشک در این باره نقش مهمی دارد. بعلاوه با معاینه مرتب می توان حفره های کوچک را قبل از تبدیل شدن به حفره های بزرگ یا آبسه دندان تشخیص داد. مشکلات مربوط به لثه را نیز می توان قبل از پیشرفت و تبدیل به بیماری، مورد بررسی قرار داد.

علاوه بر این عادت جویدن یخ و غذاهای سخت را ترک کنید که باعث شکستگی دندان می گردد. در مورد مصرف نوشیدنی های اسیدی مراقب باشید زیرا منبع ایجاد حساسیت در دندان هاست. تحریریه پزشک آشنا به نقل از medicinenet.com

منبع

خلاصه مقالات جراحی بینی و جراحی پلک

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی با لیزر

جراحی ترمیمی بینی

جراح بینی

جراح پلک

بلفاروپلاستی

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar