چگونه دندان درد را تسکین دهیم

چگونه دندان درد را تسکین دهیم

«هیچ فیلسوفی قادر نیست دندان درد را با صبر تحمل نماید» این جمله شکسپیر حقیقت دارد. بله دندان درد را نمی توان تحمل کرد. خبر خوب: با پیشرفت هایی که در زمینه مراقبت های مربوط به دندان ایجاده شده است و همچنین با معاینه مرتب دندان ها، درد وحشتناک دندان به اندازه قبل شایع نیست. توجه کنید هنگامی که در ناحیه دهان دردی حس می شود این درد علامتی مهم است که نباید نادیده انگاشت حتی اگر خود به خود از بین رود.

انواع دندان درد با هم فرق دارد.

احتمالا در این باره شنیده اید، شایع ترین نوع دندان درد، دردی خفیف است که به دلیل بروز حساسیت در دندان ها رخ می دهد. در این شرایط هنگامی که غذا یا نوشیدنی داغ یا سرد یا شیرین صرف می گردد دردی شدید و زود گذر در ناحیه دندان ها رخ می دهد. برخی افراد نیز به دلیل مشکلاتی که در سینوس خود دارند دچار دندان درد می شوند توجه داشته باشید اگر درد دندان محدود به فک بالا باشد و چندین دندان با هم درد کند این شرایط ممکن است به دلیل مشکلات مربوط به سینوس باشد.

برطرف کردن دندان درد

برطرف کردن دندان درد

دندان قروچه(سایش دندان به هم) یا وجود مشکل در مفصل گیجگاهی فکی ممکن است باعث بروز دندان درد یا حساسیت در دندان ها شود. محل پر کردگی تازه نیز ممکن است چند هفته نسبت به تغییرات دما حساس گردد.

چه زمانی برای دندان درد به دندانپزشک مراجعه کنم

اما برخی دندان دردها به مراقبت دندانپزشک نیاز دارد. برای مثال اگر هنگام جویدن غذا دردی شدید احساس می کنید ممکن است در دندان حفره ای ایجاد شده باشد یا این امر ممکن است به دلیل شل شدن پر کردگی یا به دلیل ترک در دندان یا به دلیل پالپ آسیب دیده رخ دهد (هسته داخلی دندان که دربردارنده رگ های خونی و اعصاب است).

بعلاوه اگر پس از مصرف خوراکی های سرد و گرم دندان درد بیش از 30 دقیقه به طول انجامد این امر نشان دهنده آسیب به پالپ دندان است که در نتیجه وجود حفره ای بزرگ در دندان یا به دلیل ضربه وارد شده به دندان رخ می دهد. همچنین دندان درد معمولی که شدید و ثابت بوده و با تورم و حساسیت همراه است نشان دهنده وجود مشکل در ناحیه دندان هاست.

به عنوان یک قاعده کلی می توان گفت اگر دندان درد به هنگام شب باعث بیدار شدن فرد شود و در انجام فعالیت های روزانه فرد اختلال ایجاد نماید باید به دندانپزشک مراجعه نمود. بعلاوه ممکن است دندان درد در نتیجه آبسه دندان رخ دهد این امر بدان معناست که پالپ دندان از بین رفته است و این امر باعث بروز عفونتی می گردد که در ناحیه لثه ها و حتی استخوان ها گسترش می یابد.

دردهای ناشی از پالپ دندان پیچیده است.

البته این نوع درد به فرد نشان می دهد که به دندان آسیب وارد شده است. توجه داشته باشید اعصاب موجود در پالپ دندان بلافاصله و طی 12 ساعت از بین می رود پس از آن درد نیز ناپدید می گردد. اما هنگامی که بافت مرده عفونی می شود یا آبسه می کند درد دوباره آغاز می گردد.

به همین دلیل توجه نکردن به دندان درد به معنای بروز اتفاق های بد است. اما گر ساعت 3 نیمه شب یا جمعه عصر است می توان از روش های موقت جهت مقابله با دندان درد استفاده نمود تا هنگامی که به مطب دندان پزشک مراجعه شود.

درمان دندان درد در منزل

جهت تسکین دندان درد می توان از دو عدد آسپیرین…. یا استامینوفن یا ایبوپروفن یا قرص های همراه با نسخه که جهت تسکین درد داده می شود استفاده نمود. در این مورد ایبوبروفن کارسازتر است زیرا ایبوبروفن تورم را که به دنبال دندان درد رخ می دهد، تسکین می بخشد. هنگام استفاده از مسکن ها حتما به بخش تذکر های آن توجه نمایید.

جهت اطلاع از روش های طبیعی تر جهت تسکین دندان درد می توانید به قسمت بعد این مقاله مراجعه نمایید.

تسکین دندان درد

تسکین دندان درد

تحریریه پزشک آشنا به نقل از health.howstuffworks.com

 منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar