دندانپزشکی کودکان و مراقبت از پوسیدگی دندان کودکان

دندانپزشکی کودکان و مراقبت از پوسیدگی دندان کودکان

با شروع تعطیلات سال نو و دید و بازدیدهای نوروزی، بازار خوردن شیرینی و آجیل و سایر تنقلات گرم می‌شود و با توجه به جذابیت مصرف آن‌ها برای کودکان، امکان بروز پوسیدگی  دندان کودکان را افزایش می دهد. توجه به توصیه‌های زیر به شما کمک می‌کند تا دندان‌پزشک کودکان خود باشید.

از پوسیدگی دندان کودکان جلوگیری کنید.

از پوسیدگی دندان کودکان جلوگیری کنید.

عوامل بروز پوسیدگی دندان‌ کودکان

برخی عوامل در دوران پیش از دبستان موجب پوسیدگی دندان‌ کودکان می‌شوند که می‌توانند اثر زیادی بر رشد و تکامل کودک داشته باشند.

همان‌طور که می‌دانیم عمده‌ی رشد کودک در سه سال اول زندگی شکل می‌گیرد و پس از آن سرعت رشد کودک به وضوح کاهش و نیازش به کالری کمتر می‌شود، هم‌چنین ممکن است ساعت‌ها مقابل تلویزیون بنشیند و با دیدن تبلیغات مواد خوراکی که مضر هستند، تقاضای خرید آن‌ها را از والدین کند؛ چیپس، پفک و شیرینی‌های حاوی مواد قندی از این جمله‌اند.

زمانی که تنقلات سرشار از نمک، چربی و قندهای خالص باشند و از نظر قوام به دندان‌ها و بافت‌های دهان بچسبند یا به کندی حل شوند، می‌توانند مشکل‌ساز باشند.

چنان‌چه تنقلات حاوی مواد قندی بعد از وعده‌های اصلی غذایی خورده شوند و پس از آن دندان‌های کودک را مسواک بزنیم، نسبت به زمانی که بین وعده‌های غذایی یا با تکرار مصرف شوند، پوسیدگی کمتری ایجاد می‌کنند، بنابراین تکرار مصرف تنقلات، مهم‌تر از نوع تنقلات است.

*راه‌های مقابله با پوسیدگی دندان کودکان

خوشبختانه کودکان مایلند غذاهای جدیدی آزمایش کنند، بنابراین وظیفه‌ی والدین نه تنها آشنا کردن کودکان با غذاهای جدید بلکه وارد کردن غذاهای متنوع و رنگین شامل انواع سبزیجات و غذاهای فیبردار در سبد غذایی کودک است و باید او را به خوردن تنقلات مناسب در وقت مناسب تشویق کنند.

– کودکان قبل از مدرسه از خانواده بیشترین تاثیرپذیری را دارند. فضای دوستانه هنگام صرف غذا، بدون تهدید (مثلا بهتر است همه‌ی غذایت را بخوری وگرنه از کارتون خبری نیست.) قدمی بزرگ در راه برقراری عادت‌های مثبت غذایی است.

– مصرف نوشابه، تنقلات و شیرینی‌های پرکالری و چسبنده به دندان مثل چیپس و پفک علاوه بر کاهش اشتهای کودک برای صرف وعده‌های اصلی غذا، باعث پوسیدگی دندان‌ کودکان نیز می‌شوند.

به طور کلی غذاهایی را برای کودک در نظر بگیرید که:

1. حاوی پروتیین و مواد معدنی زیاد به خصوص کلسیم و فسفر باشند؛ مثل پنیر.

2. چربی متوسطی برای تسهیل پاک‌سازی دهان و کمترین غلظت قندهای قابل تجزیه به اسید را داشته باشند.

3. ظرفیت خنثی‌کنندگی قوی و پاک کردن دهان را داشته باشند؛ مثل سیب و هویج.

4. توانایی تحریک جریان بزاق را داشته باشند.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان ،کودک را تشویق به مسواک زدن کنید.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان ،کودک را تشویق به مسواک زدن کنید.

* بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان

– در کنار مصرف به موقع و مناسب غذاها و تنقلات، مراقبت‌های خانگی، رعایت بهداشت دهان و دندان تحت نظارت والدین لازم است. باید والدین به توافقی در مورد مسواک زدن برسند؛ مثلا پس از صرف غذا، کودک دندان‌هایش را با حداقل نظارت یا بدون نظارت والدین مسواک کند ولی قبل از خواب، والدین دندان‌های کودکان‌شان را نخ بکشند، هم‌چنین کاربرد خمیر دندان حاوی فلوراید برای کودکان بالای سه سال توصیه می‌شود. برای بهداشت دهانی خوب، پیشنهاد می‌شود مراقبت‌های بهداشتی دهان پس از صرف هر وعده‌ی غذایی انجام شود.

هنگام خواب، مراقبت از دهان اهمیت زیادی دارد زیرا هنگام شب بزاق کاهش یافته و تولید اسیدهای مخرب توسط میکروب‌ها افزایش می‌یابد.

منبع

منبع:مجله هفت روز زندگی

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)