بانک جامع اطلاعات پزشکان و سلامت

بسیاری از افراد، حاضرند درد دندان های جلویی که قابل تعمیر نیستند را تحمل  کنند اما حاضر به کشیدن آن ها نمی شوند. دلیل این رفتار این است که این افراد از جای خالی این دندان ها بسیار ناراحت می شوند و به دلایل خاصی از دندان مصنوعی هم خوششان نمی آید.
خبرخوش برای این افراد، ایمپلنت دندان است که  نتیجه ی  آخرین تحقیقات و تکنولوژی روز دنیاست.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت نوعی  پایه ی تیتانیومی، بسیار سازگار با سلول های بدن (بدن این فلز را به عنوان یک شی خارجی پس نمی زند) است. که توسط دندانپزشک داخل استخوان فک قرار می گیرد. سپس سلول های استخوان ساز شروع به ساختن استخوان در سطح ایمپلنت می کنند و به این صورت ایمپلنت به استخوان فک جوش می خورد.

زمان لازم برای جوش خوردن معمولا حدود 3 تا 4 ماه طول می کشد، بعد از این مرحله قسمت تاج و روکش دندان ساخته می شود و روی ایمپلنت جوش خورده قرار می گیرد.

مزایای ایمپلنت دندان:

• طول عمر ایمپلنت، به مراتب از دیگر درمان های جایگزین دندان مانند بریج بیشتر است.

•  در صورت از بین رفتن ایمپلنت دندان امکان جایگزینی مجدد وجود دارد.

• با ایمپلنت، دندان های دیگر قربانی دندان از دست رفته نمی شوند.

•  پایه ی ایمپلنت مانند ریشه ی دندان داخل استخوان فک قرار می گیرد و فرم صورت به خاطر از دست دادن دندان تغییر نمی کند.

همبستگی ایمپلنت با استخوان فک:

سوالی که اینجا برای داوطلبان انجام ایمپلنت دندان پیش می آید این است که اگر ایمپلنت دندان با استخوان فک همبسته نشود چه اتفاقی می افتد؟
البته احتمال این اتفاق بسیار نادر است، اما در صورت بروز این حادثه یا لق شدن ایمپلنت به هر علتی، به راحتی می توانیم ایمپلنت را از دهان خارج کنیم و با ایمپلنت دیگری جایگزین کنیم.

مراحل انجام ایمپلنت دندان به چه صورت است

مراحل انجام ایمپلنت دندان به چه صورت است

مراحل انجام ایمپلنت دندان:

در اینجا به طور خلاصه مراحل انجام ایمپلنت را عنوان می کنیم:
مرحله ی اول: بی حس کردن فک
ابتدا دندانپزشک با مواد بی حسی  فک شما را بی حس می کند. برای این کار از دو روش استفاده می شود:
•داروهای خوراکی
•تزریق در رگ

مرحله ی دوم: کاشت ایمپلنت
بعد از بی حسی فک و دندان ها، دندانپزشک یک شکاف در لثه ایجاد می کند تا با این شکاف به استخوان فک شما دسترسی داشته باشد، بعد یک سوراخ در استخوان فک به وجود می آورد و ایمپلنت را داخل این سوراخ قرار می دهد.

مرحله ی سوم: عکسبرداری
در این مرحله دندانپزشک با استفاده از عکس برداری و رادیولوژی از جای مناسب ایمپلنت مطمئن می شود.

مرحله ی چهارم: بخیه
در این مرحله دندانپزشک بافت لثه را با دقت بخیه می زند و منتظر مطابقت بدن با ایمپلنت و استخوان سازی فک می شود. در این زمان اگر ایمپلنت در دندان های جلویی کاشته شود،دندانپزشک از دندان مصنوعی یا پل موقت، برای خالی نماندن دهان شما استفاده می کند.

مرحله ی پنجم: جراحی دوم
بعد از سپری شدن چند ماه و به وجود آمدن شرایط مناسب، دندانپزشک بعد از تزریق بی حسی دوباره یک برش کوچک روی لثه به وجود می آورد  تا به ایمپلنت دسترسی پیدا کند. سپس پیچ محافظ را از روی ایمپلنت برمی دارد و آن را با سر فلزی جایگزین می کند. به این طریق فضای مناسب برای درمان صحیح و مناسب در اطراف ایمپلنت دندان به وجود می آید.

مرحله ی پایانی: جایگذاری پل دندانی بر روی ایمپلنت
بعد دو یا سه هفته بعد از جراحی دوم ایمپلنت دندان برای شروع فرایند جای گذاری روکش آماده می شود. در این زمان دندانپزشک روکش را روی ایمپلنت قرار می دهد.

هزینه ی ایمپلنت دندانی چقدر است؟

قیمت ایمپلنت به خاطر تعداد کمپانی های سازنده در آسیا، اروپا و آمریکا و … متفاوت است. در برخی از مدل ها هزینه ی ایمپلنت بسیار گران و در برخی از مدل ها هزینه ی آن از بریج و موارد جانبی آن کمتر است.
قیمت ایمپلنت دندان در ایران به طور میانیگن حدود 1 تا 2 و نیم میلیون تومان است.

آیا انجام ایمپلنت درد دارد؟
برای انجام این روش درمانی و گذاشتن ایمپلنت دندان نیاز به یک جراحی کوچک است که این جراحی تحت بی حسی موضعی انجام می شود. حین جراحی بیمار هیچ گونه دردی را حس نخواهد کرد. تنها پس از جراحی به خاطر وجود بخیه در لثه و طی مراحل طبیعی ترمیم، فرد 2 تا 3 روز احساس ناخوشایندی دارد.

طول عمر ایمپلنت دندانی چقدر است؟

معمولا افراد داوطلب ایمپلنت دندان می خواهند بدانند طول عمر این درمان چقدر است. ایمپلنت دندانی، یک درمان مادام العمر است ولی در برخی موارد ممکن است ایمپلنت دندان لق شده و یا نیاز به تعمیر داشته باشد.
در کل میزان طول عمر ایمپلنت دندان به عوامل مختلفی مانند:
•    سن بیمار
•    مهارت دندانپزشک
•    روش گذاشتن ایمپلنت
•    طرز مراقبت بیمار
•    نوع ایمپلنت دندان و … بستگی دارد.

آیا برای هر دندان از دست رفته یک ایمپلنت لازم است؟
خیر مگر اینکه فقط یک دندان از دست رفته باشد. در غیر این صورت برای هر دو دندان کنار هم می توانیم از یک ایمپلنت استفاده کنیم و برای تمامی دندان های از دست رفته ی یک فک 6 تا 8 ایمپلنت لازم است.

بهترین نوع ایمپلنت دندان کدام است؟

بیماران به خاطر طولانی بودن دوره ی درمان و بالا بودن هزینه ی درمانی، بیشتر به دنبال بهترین نوع ایمپلنت هستند و وقتی به دندانپزشک یا متخصص مراجعه می کنند حتما این سوال را از او می پرسند. برای جواب به این سوال به شما می گوییم که، ایمپلنت ها با برندهای مختلف در کشورهای مختلفی ساخته می شوند از متداول ترین و کارآمدترین ایمپلنت ها می توانیم ایمپلنت کره ای، ایمپلنت سوئیسی و ایمپلنت آمریکایی را نام ببریم.

بهترین نوع ایمپلنت

بهترین نوع ایمپلنت

عوارض ایمپلنت دندانی :
از اولین عوارض این درمان می توانیم هزینه ی بالای آن را بیان کنیم. هزینه ی ایمپلنت نسبت به سایر روش های درمانی بالا تر است.
دومین عارضه طولانی بودن دوره ی درمان است. این درمان ممکن است حدود 3 تا 6 ماه طول بکشد.
عارضه بعدی این درمان، نیاز به مراقبت های دوره ای توسط دندانپزشک است.
و عارضه ی آخر که احتمال آن بسیار کم است همبسته نشدن ایمپلنت و یا لق شدن آن است که به راحتی قابل تعویض شدن است.

مراقبت های لازم بعد از جراحی ایمپلنت دندان به چه صورت است؟

دندان کاشته شده همانند دندان طبیعی شما یا حتی گاهی بیشتر از آن نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد.
استفاده از مسواک و نخ دندان به طور مستمر نباید فراموش شود.
و از نکاتی که در چند روز اول بعد از جراحی،  باید به آن توجه کنید، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:
• پس از کاشت ایمپلنت دندان به مدت یک روز از مسواک زدن در این ناحیه خودداری شود.

• بهتر است روز بعد از جراحی از دهان شویه استفاده کنید.

• نوشیدن مایعات بعد از جراحی منعی ندارد اما در مورد خوردن باید بیشتر احتیاط کنید و مطمئن شوید که بی حسی اثر خود را از دست داده است.

• در سه روز اول بعد از جراحی از خوردن چای، قهوه و کشیدن سیگار خودداری کنید. به طور کلی کشیدن سیگار و استفاده از مشروبات الکلی موفقیت کاشت ایمپلنت دندان را کاهش می دهد.
• مورد بعدی در کاهش عمر ایمپلنت دندان ، بیماری های لثه است. پس لازم است بیمار بعد از کاشت ایمپلنت، در مراقبت و نگهداری و رعایت بهداشت دهان و دندان خود کوشا باشد.

 

ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان

ارتودنسی

امروزه استفاده از ارتودنسی رواج زیادی دارد و این درمان فقط  مخصوص  افراد جوان  یا نوجوان نیست. اما برای بسیاری از مردم هنوز این سوال  وجود  دارد که ارتودنسی چیست و عملا چه کاربردهایی دارد، برای چه سنی مناسب است و چه مشکلاتی را درمان می کند؟

ارتودنسی دندان چیست؟

دندان های بعضی از افراد در فاصله ی مناسب از هم و زاویه ی درست، رشد نمی کنند. برخی از افراد دچار دندان های خیلی نزدیک به هم یا کج و روی هم و برخی دیگر دچار فاصله ی بین دندانی هستند.
یکی از بهترین کاربرد های ارتودنسی، درمان و برطرف کردن مشکلات این گروه از افراد است.
گروهی دیگر از افراد درگیر مشکلات فکی هستند، برخی از این مشکلات با درمان های مناسب ارتودنسی برطرف می شود و دیگر نیاز به انجام دادن جراحی فک  برای این دسته از افراد نیست.
بنابراین ارتودنسی، علم تصحیح روابط  نامناسب بین فک و دندان و ردیف کردن، دندان های نامنظم است. با انجام دادن درمان ارتودنسی، مشکلات مربوط به نظم و ترتیب و قرار گرفتن دندان ها در فک برطرف می شود. با این شرایط  فرد علاوه بر اینکه می تواند با کیفیت بهتری غذا را بجود از زیبایی بیشتری هم حین لبخند زدن و صحبت کردن بر خوردار می شود.

علل نامرتبی دندان ها:

احتمالا این سوال برای شما پیش آمده است که چه عاملی باعث بهم ریختگی و نامرتبی دندان ها می شود.جواب این سوال به صورت مفصل و گسترده است طوری که می توان مقاله ای جدا و مفصل در این رابطه بنویسیم اما در این جا برای رفع سوال شما  به طور کاملا خلاصه برخی از علت های  نامرتبی دندان ها را عنوان می کنیم:
1_ داشتن عاداتی مانند مکیدن شصت در کودکی و نوجوانی
2_ افتادن زود هنگام دندان های شیری و گاهی دائمی
3_ برخی از مشکلات فکی
4_ برخی از مشکلات پزشکی
5_  کوچک بودن فک نسبت به سایز دندان ها
6_  بزرگ بودن فک نسبت به سایز دندان ها

روش های درمانی ارتودنسی:
ارتودنسی دندان شامل:
•  بهبود و اصلاح ظاهر دندان ها
•  اصلاح طرح لبخند
• درمان و کنترل جنبه های مختلف رشد فک و صورت ( ارتوپدی فک و صورت) می باشد.

بهترین سن برای انجام ارتودنسی

بهترین سن برای انجام ارتودنسی

بهترین زمان انجام درمان ارتودنسی:

البته هر سنی برای انجام دادن درمان ارتودنسی دندان مناسب است. اما درمان برخی از مشکلات فکی زمان خاصی را می طلبد. به هر حال بهترین زمان درمان ارتودنسی ، وقتی است که ساختار صورت در حال رشد است. در این زمان ارتودنسی دندان راحت تر و ساده تر انجام می شود و در زمان کمتر، موفقیت بیشتری حاصل می شود.
** بهترین سن ارتودنسی دندان برای پسران قبل از 15 سالگی
** بهترین سن ارتودنسی دندان برای دختران قبل از 13 سالگی است.
البته همان طور که گفته شد برای انجام دادن  ارتودنسی دندان هیچ زمانی دیر نیست و عنوان کردن این سنین فقط به این خاطر است که در سنین نوجوانی به خاطر، در حال رشد بودن استخوان ها ارتودنسی زمان کمتری برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب نیاز دارد. شما می توانید در سنین بالا تر با صرف زمان بیشتر، به نتایج مطلوب و دلخواه خود برسید.

انواع ارتودنسی دندان:

دو روش اصلی برای انجام دادن ارتودنسی دندان وجود دارد.
•   ارتودنسی ثابت
•   ارتودنسی متحرک
علاوه بر این دو مورد، در سال های اخیر ارتودنسی نامرئی هم وارد بازار شده که به خوبی جواب داده و داوطلبان زیادی هم داشته است.
ارتودنسی ثابت دندانی:
این روش رایج ترین نوع ارتودنسی است. در این روش قطعات کوچکی به نام ” براکت ” توسط مواد دندانپزشکی روی دندان ها چسبیده می شود و سپس این براکت ها توسط، قید ها، کش های مخصوص و سیم ها بر روی دندان ها سفت می شوند .به این طریق دندان ها با گذشت زمان به سمت مورد نظر سوق داده می شوند.
همان طور که از نام این ارتودنسی پیداست، همه ی اجزا در این درمان ثابت هستند و بیمار نمی تواند آن ها را از دهان خارج کند.
** در این روش علاوه بر دندان ها ریشه ها هم کمی حرکت داده می شوند.

ارتودنسی متحرک چیست

ارتودنسی متحرک چیست

ارتودنسی متحرک:

معمولا از این روش از ارتودنسی دندان برای برطرف کردن مشکلات جزئی دندان ها (انحرافات کم یا مشکلات به وجود آمده در اثر مکیدن شصت و یا پستانک به مدت طولانی) استفاده می شود.
ارتودنسیت ابتدا از فک بالا و پایین به طور دقیق قالب گیری می کند و سپس پلاک های مخصوصی را برای دندان های بالا و پایین بیمار سفارش می دهد. همان طور که گفته شد از این روش برای افراد کم سن با مشکلات دندانی، جزئی استفاده می شود.
** توصیه دندانپزشک برای بیماران، در استفاده از ارتودنسی متحرک، خارج کردن پلاک ها به مدت 2 ساعت در شبانه روز است.
معایب استفاده از ارتودنسی متحرک:
این شیوه ی درمان در انجام حرکات دندانی محدودیت دارد و جدای از این ارتودنسیت کنترل زیادی بر این روش ندارد.
مزایای استفاده  از ارتودنسی متحرک:
بیمار می تواند هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به راحتی پلاک ها را از دهان خارج کند و بعد از انجام دادن این موارد  دوباره به  راحتی پلاک ها را در دهان بگذارد.

ارتودنسی نامرئی:
این روش درمان یک دستاورد نوین و جالب در علم دندان پزشکی محسوب می شود که با فناوری تصویر برداری سه بعدی  ساخته می شود. در این روش پلاک ها از پلاستیک های سخت و شفاف برای ردیف کردن دندان ها ساخته می شوند. هر مجموعه از این ارتودنسی ها معمولا برای دوهفته قابل استفاده است پس از گذشت این مدت با مجموعه ی جدید  جایگزین می شود.
افرادی که دچار نامرتبی دندانی هستند ولی به خاطر نمای ارتودنسی حاضر به استفاده از آن  نمی شوند، با ارتودنسی نامرئی به راحتی می توانند از شر مشکلات خود رها شوند.
ارتودنسی نامرئی به هیچ وجه جلب توجه نمی کند و بیمار می تواند بدون  نگرانی و استرس به خاطر دیده شدن سیم ها در طول دوره ی درمان لبخند بزند.
کاربرد ارتودنسی نامرئی شبیه ارتودنسی ثابت است ولی  امکاناتی شبیه به ارتودنسی متحرک دارد. به همین خاطر برای سنین بالا تر هم قابل استفاده است.

مزایای ارتودنسی نامرئی:

در این روش مانند ارتودنسی متحرک بیمار می تواند هنگام غذا خوردن، مسواک زدن، استفاده از نخ دندان این بریس ها را از دهان خارج کند و جدای از این مورد، در انجام  حرکات دندانی محدودیت ندارد.
معایب ارتودنسی نامرئی:
بالا بودن هزینه ی این روش  درمانی از معایب این ارتودنسی است.

کدام یک از روش های ارتودنسی دندان بر بقیه  ارجعیت دارد؟
به طور قطع نمی توانیم اعلام کنیم که کدام روش بر بقیه ی روش ها ارجعیت دارد، زیرا هر کدام از این روش ها موارد خاص تجویز خود را دارد.
ارتودنسی متحرک بیشتر برای بیماران زیر 12 تا 14 سال کاربرد دارد و بعد از این سنین به خاطر تثبیت ساختمان استخوانی فکین عملا تاثیر گذار نخواهد بود.
برای بیماران در سنین بالاتر معمولا از ارتودنسی ثابت استفاده می شود.
ارتودنسی نامرئی هم برای سنین بالاتر مناسب است  اما همان طور که قبلا گفته شد هزینه ی آن بالا است.

دوره درمان ارتودنسی

دوره درمان ارتودنسی

دوره ی درمان ارتودنسی دندان چقدر زمان می برد؟

زمان لازم برای این درمان بسته به  نوع  درمانی  که روی دندان ها انجام می شود، سن بیمار، میزان فاصله دندان ها، روی هم بودن دندان ها و … در افراد مختلف متفاوت است.
اما به طور میانگین درمان ارتودنسی دندان ( ارتودنسی ثابت ) حدود 1 سال و نیم تا 2 سال و نیم زمان می برد و بعد از آن برای ثابت ماندن درمان و حفظ روابط  دندانی، لازم است بیمار تا مدتی از پلاک های نگه دارنده استفاده کند.
زمان لازم برای استفاده از ارتودنسی متحرک هم بین 8 تا 30 ماه است.
آیا انجام دادن ارتودنسی درد دارد؟
برخی از افراد هستند که به خاطر مشکلات دندانی نیاز به درمان ارتودنسی دارند، اما به خاطر ترس از درد این درمان، آن را انجام نمی دهند.
باید بدانید که تنها دردی که شما در درمان ارتودنسی حس می کنید فقط زمان تنظیم بریس ها است. بعد از تنظیم بریس ها برای مدت کوتاهی ممکن است دندان های شما درد بگیرد ولی این درد ظرف چند ساعت از بین می رود. دندانپزشک برای این درد شما مسکن تجویز می کند.

هزینه ارتودنسی چقدر است؟

البته که هزینه این درمان بسته به مشکلات دندانی و نوع ارتودنسی متفاوت است. اگر درمان مراحل اولیه با ارتودنسی متحرک انجام شود، قیمت ارتودنسی ثابت کمتر از ارتودنسی متحرک می شود. البته باز هم بسته به شدت مشکل و تعداد پلاک های مورد نیاز هزینه متفاوت است.
در بیمارانی که علاوه بر ارتودنسی دندان نیاز به جراحی فک هم دارند، هزینه ی ارتودنسی چون در دو مرحله ی قبل و بعد از عمل انجام می شود بیشتر است. در این گونه موارد هزینه ی ارتودنسی که توسط جراح فک و صورت انجام می شود به صورت جدا محاسبه می گردد.

مراحل انجام ارتودنسی دندان:

هر کدام از مراحل ارتودنسی شامل چند اقدام دندانپزشکی می باشد که در این جا به اختصار در مورد آن بحث می کنیم:
مرحله ی اول: رادیو گرافی و قالب گیری
در این مرحله معمولا از همه ی دندان ها با هم و از تک تک دندان ها جدا عکس گرفته می شود. سپس ارتودنسیت قالب هایی از دندان های هر دو فک تهیه می کند.

مرحله ی دوم : اقدامات اولیه
در این زمان ارتودنسیت پس از بررسی دقیق تصاویر رادیو گرافی و قالب ها، برنامه ی درمانی مناسب بیمار را طرح ریزی می کند. در این مرحله ممکن است نیاز به کشیدن برخی از دندان ها، نیاز به پر کردن برخی از پوسیدگی ها، نیاز به استفاده از جدا کننده ی فلزی و … باشد.

مرحله ی سوم:  قرار دادن بریس ها
در این مرحله ابتدا  دندانپزشک با مواد خاصی دندان ها را آماده ی قرار گرفتن براکت می کند. بعد از قرار دادن براکت روی دندان ها و بستن آن ها با سیم و ….  نور پلاسما با شدت  بالا  بر روی دندان ها می تابد و این نور باعث سفت شدن براکت ها  روی دندان می شود.

مرحله ی چهارم: تنظیم ارتودنسی دندان ماهی یک بار
لازم است بریس ها طی  4 تا 6 هفته یکبار مجددا تنظیم شوند.

مرحله ی پنجم : در آوردن بریس ها
در آوردن بریس ها کاری راحت و سریع است. در این مرحله دندانپزشک قوس پشت بریس ها را با سیم چین بر می دارد و با این کار پیوند متصل شده بین براکت و دندان از بین می رود و همه ی براکت ها از دندان جدا می شوند.

مرحله ی پایانی: قرار دادن پلاک ها
برای جلوگیری از برگشت دندان ها به حالت اولیه  نیاز است  بعد از ارتودنسی تا مدتی از براکت استفاده کنید. زیرا حدود 9 ماه زمان می برد که رباط های اطراف دندان موقعیت جدید خود را حفظ کنند.