بانک جامع اطلاعات پزشکان و سلامت

جراحی ترمیمی بینی؛ جراحی برای بازسازی و اصلاح، ایرادهایی که در جراحی بینی  قبلی به وجود آمده است. گاهی در جراحی بینی، جراح به نکات کوچک و ظریفی توجه نمی کند و باعث به وجود آمدن نقایص کوچکی می شود که باعث می شود بیمار از نتیجه ی جراحی زیبایی بینی خود رضایت نداشته باشد.
زمانی که بیمار برای جراحی ترمیمی بینی اقدام می کند، انتظار دارد که جراح بینی بتواند تمامی عیوب بینی وی را برطرف کند و بینی جدید را طوری برای او ترمیم کند که با تمامی جوانب صورت وی هم خوانی داشته باشد.

جراحی ترمیمی بینی از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا باید بینی به صورت اصولی بازسازی شود تا بعد از جراحی یا  گذشت چند سال با مشکلات جدیدی مواجه نشود. زیرا در این صورت فرد به عمل ترمیم بینی بعدی احتیاج پیدا می کند، که این جراحی پیچیده تر و پرهزینه تر است.

بهترین راه برای پیشگیری از جراحی ترمیمی بینی چیست؟

خوب مسلما کسی که اقدام به انجام دادن جراحی زیبایی بینی می کند، دوست ندارد درگیر جراحی ثانویه ی بینی شود. برای این منظور بهترین راه  در ابتدا انتخاب یک جراح بینی ماهر و باتجربه است.
بیشتر کسانی که نیاز به جراحی ترمیمی بینی پیدا کرده اند، افرادی بوده اند که به این مرحله دقت نکرده اند و یا اینکه  فقط  قیمت ارزان را ملاکی برای انجام جراحی بینی خود در نظر گرفته اند.

هر چند که عمل ترمیم بینی می تواند تا حد زیادی مشکلات این گونه افراد را برطرف نماید اما در مواردی که مشکلات حاد در جراحی قبلی پیش آمده باشد و بینی به مقدار زیادی  آسیب دیده باشد، در جراحی ترمیمی بینی ، تمامی این مشکلات قابل برطرف شدن نیستند و بینی فقط تا حدی می تواند بهبود پیدا کند.

پیشگیری از جراحی ترمیمی بینی

پس برای پیشگیری از این مشکلات در انتخاب جراح بینی خود دقت کافی  داشته باشید و از اطرافیان یا کسانی که جراحی بینی انجام داده اند پرس و جو کنید.
نکته ی مهم بعدی در انتخاب جراح، دیدن عکس ها و یا افرادی است که جراح منتخب شما، عمل بینی آن ها را انجام داده است.

پیشگیری از جراحی ترمیمی بینی

پیشگیری از جراحی ترمیمی بینی

چرا جراحی ترمیمی  بینی  انجام می دهیم؟

خوب  پر واضح است که علت های زیادی را می توان برای  انجام جراحی ثانویه بینی  بیان کرد. اما هر چقدر این عیوب بیشتر باشد احتمال رسیدن به نتیجه ی مطلوب و دلخواه کم تر می شود.
در این جا چند نمونه از مواردی که نیاز به انجام جراحی ترمیمی بینی دارد را بیان می کنیم. ممکن است بیمار درگیر فقط یک مورد و گاهی هم درگیر چند مورد شده باشد.

موارد که نیاز به جراحی ترمیمی بینی است

• مشکلاتی مانند کجی یا انحراف بینی ( این مشکل اگر در جراحی زیبایی بینی اولیه رفع نشده باشد به راحتی در جراحی بینی ثانویه بر طرف می شود).

• قوز بینی (گاهی غضروف بینی باعث به وجود آمدن برآمدگی روی بینی می شود، اگر در جراحی اولیه این غضروف به طور کامل برداشته نشده باشد، با جراحی ثانویه  قابل برطرف شدن است).

• بینی که بیش از حد سر بالا شده باشد (برای رفع این مشکل جراح باید مهارت بسیار بالایی داشته باشد).

• بینی که بیش از حد فرو رفته شده باشد یا قوس بینی بسیار زیاد شده باشد (این اتفاق زمانی رخ می دهد که جراح بیش از حد نیاز از بافت بینی را برداشته باشد. برای رفع این مشکل هم باید جراح تبحر زیادی داشته باشد و معمولا  قبل از هر کاری باید اسکلت بینی را محکم کند و غضروف یا استخوان را از قسمت های دیگر بدن همان شخص مانند لاله ی گوش یا غضروف درون بینی  گرفته و به این قسمت اضافه کند) در نهایت این جراحی کمی سخت است و نمی توان نتیجه ی آن را به خوبی حدس زد.

• بینی که پوست آن آسیب دیده باشد (این مورد از سخت ترین موارد برای جراحی ترمیمی بینی است. گاهی اوقات حتی ترمیم برای این بیماران میسر نمی باشد).

تفاوت جراحی بینی ثانویه با جراحی بینی اولیه:

پر واضح است که واکنش بافت داخلی بینی به جراحی، در جراحی ترمیمی بینی بسیار شدیدتر از جراحی اولیه ی بینی است و التهاب در بافت های نرم بینی بیشتر دیده می شود.هر چه جراحی تکرار شود این واکنش شدیدتر می باشد و عمل بینی هم پیچیده تر خواهد شد.

به همین خاطر است که افراد بعد از عمل ترمیم بینی بسیار نگران می شوند که باز هم با جراحی مجدد، بینی بهبود پیدا نکرده، در حالی که این افراد باید صبر بیشتری داشته باشند زیرا دوره ی نقاهت عمل ترمیم به خاطر بالا بودن درصد التهاب ها، طولانی تر است.

در جراحی ترمیم، جراح باید ساختمان تخریب شده ی بینی را با ایجاد  کمترین آسیب در بینی اصلاح کند و از طرفی باید تمامی تمرکز خود را بر روی این موضوع داشته باشد که راه هوایی بینی آسیبی نبیند.
جراحی ترمیمی بینی زمان بیشتری لازم دارد و نیاز به تغییرات بیشتری خواهد داشت و دوره ی نقاهت این جراحی همان طور که پیش تر هم گفته شد طولانی تر است.
مثلا برای بینی های با پوست نازک حدود یک سال و برای بینی های با پوست ضخیم حدود دو سال طول می کشد.

میزان تاثیرگذاری جراحی ترمیمی بینی

میزان تاثیرگذاری جراحی ترمیمی بینی

میزان تاثیر گذاری جراحی ترمیمی بینی چقدر است؟

جراحی روی بینی عمل شده کاملا متفاوت از جراحی روی بینی است که تا به حال عمل نشده است. در این موارد جراح باید بسیار ماهر باشد تا بتواند از مهارت و تجربه ی خود برای ترمیم هر نوع نقصی استفاده کند.
در این گونه موارد بیمار باید قبل از جراحی با دقت  معاینه شده و نقص به درستی بررسی شود و سپس جراح با توجه به توانایی خود اقدام به جراحی ثانویه می کند.
بهتر است  وضعیت موجود با بیمار با جزییات مطرح شود تا توقع بیمار نسبت به این جراحی بالا نباشد و با دانستن عیوب و محدودیت های این جراحی، علاوه بر زیبایی به فکر سلامت خود نیز باشد.
در نتیجه بهتر است عنوان کنیم که میزان موثر بودن این جراحی به نقایص بیمار و مهارت جراح بستگی دارد.

چه کسانی کاندید مناسبی برای جراحی ترمیم بینی هستند؟

عمل ترمیم به خاطر نارضایتی افراد از جراحی بینی اولیه انجام می شود، اما گاهی برخی از افراد ممکن است، به خاطر حساسیت های زیاد ایراد های بی جایی از جراحی اولیه ی بینی خود داشته باشند. این افراد کاندید های مناسبی برای جراحی ثانویه بینی نیستند.

کاندید های جراحی ترمیمی بینی عبارتند از:

•  افرادی که برآمدگی و بر جستگی بینی آن ها در جراحی اولیه  به خوبی رفع نشده است.
•  افرادی که نوک بینی آن ها در جراحی اولیه بیش از حد تیز یا کوتاه  شده باشد.
•  افرادی که سوراخ های بینی آن ها بیش از حد کوچک شده باشد و فرد برای تنفس دچار مشکل می شود.
• افرادی که تیغه ی بینی آن ها در جراحی انحراف بینی  به خوبی رفع نشده باشد.
•  افرادی که در جراحی اول از اسکلت بینی شان حمایت نشده باشد. این افراد بعد از گذشت مدتی دچار مشکلات  و تغییراتی در نوک بینی می شوند و بینی آن ها دچار افتادگی می شود.
• افرادی که دچار فرو رفتگی بیش از حد در بینی شده اند.
•  افرادی که دچار عدم تقارن بین دو طرف بینی هستند.

بهترین زمان برای انجام دادن جراحی ترمیم بینی چه زمانی است؟

در مورد جواب این سوال بین جراحان مختلف اختلاف نظرهایی وجود دارد. برخی اوقات پیشنهاد می شود که حداقل یک سال از انجام عمل بینی اول گذشته باشد و بعد از آن در مورد  جراحی ثانویه بینی تصمیم گرفته شود.
اما در برخی از اوقات نظر بر این است که  بعضی از نقایص بینی را می توان قبل از یک سال برطرف کرد. مانند از بین بردن بر آمدگی استخوان کوچک که در عمل زیبایی بینی اول، جراح فراموش کرده است. معمولا  برای ترمیم و برطرف کردن این نقص 6 ماه زمان بعد از جراحی اول کافی است.

اقدامات لازم قبل از انجام جراحی ترمیمی بینی

در این جراحی هم مانند جراحی زیبایی بینی که برای اولین بار انجام می شود، باید عکس برداری های لازم انجام شود.
در صورتی که در جراحی بینی اولیه، اختلالات تنفسی به وجود آمده باشد ممکن است نتیجه ی جراحی ثانویه ی بینی به سی تی اسکن سینوس ها و بینی، آندوسکوپی سینوس ها و بینی نیاز داشته باشد تا جراح بتواند این جراحی را به درستی انجام دهد.

در غیر این صورت عکس برداری های معمولی که از زاویه های مختلف انجام می شود کافی است.
در صورتی که برای انجام دادن جراحی ثانویه ی بینی، جراح  دیگری  را انتخاب کرده اید که از جراحی اولیه ی شما خبری ندارد، باید  در مورد جراحی اولیه ی  خود  اطلاعاتی  را در اختیار جراح قرار دهید و عکس های بینی  خود  را قبل  از جراحی  در اختیار  پزشک  قرار دهید.
اگر برای جراحی ترمیمی بینی نیاز به بیهوشی عمومی باشد، تمامی آزمایش های روتین پیش از بیهوشی  باید انجام شود.

اهمیت انتخاب جراح مناسب در جراحی ترمیمی بینی

اهمیت انتخاب جراح مناسب در جراحی ترمیمی بینی

اهمیت انتخاب جراح بینی ماهر در عمل ترمیم بینی

گاهی در جراحی  ثانویه ی بینی  به خاطر  ایرادها  و نقص های  فراوان، جراح ممکن  است با مشکلاتی روبرو شود و برای برطرف کردن این مشکلات مجبور است، از بافت های دیگر برای اصلاح موقعیت به وجود آمده استفاده کند.
خصوصا زمانی که  مشکل مربوط به سوراخ های بینی یا قوس بالای بینی باشد  جراح نیاز به برداشتن غضروف از دیگر قسمت های بدن دارد.

در این گونه موارد جراح به نوع ساختار بینی (استخوانی  یا گوشتی) توجه می کند و در مورد نتیجه ی جراحی بینی با بیمار  صحبت می کند تا اینکه انتظارات بیمار بعد از جراحی ثانویه ی بینی واقع گرایانه باشد.
به دلایل گفته شده، جراح بینی باید بتواند برای  این مشکلات راه حل های مناسبی ارائه دهد، تا ترمیم بینی به درستی انجام  شود و مشکلات بینی تا حد قابل ملاحظه ای  کاهش پیدا کند.

آیا جراحی  ترمیمی بینی با بیهوشی کامل انجام می شود؟

این جراحی برای اهداف  مختلفی انجام می شود، زمانی که این عمل برای رفع مشکلات خفیف انجام می شود، می توان با  نظر بیمار، جراحی را با بی حسی موضعی انجام  داد.
اما در موارد حادتر، متخصص بیهوشی بیمار را به صورت کامل  بیهوش می کند. زیرا در زمان بیهوشی عمومی جراح راحت تر تغییرات لازم را اعمال می کند  و راحت تر می تواند جراحی را تحت کنترل داشته باشد.

اهمیت پوست بینی در جراحی ترمیم بینی

همان طور که می دانید نوع پوست در جراحی بینی نقش مهمی را ایفا می کند. در جراحی ترمیمی  به دلیل برش ها و زخم هایی که  در جراحی اول ایجاد شده است و بافت های جدیدی که شکل گرفته اند، محدودیت هایی در ایجاد برش وجود دارد.

به همین خاطر برش ها در پوست بینی باید طوری ایجاد شوند که آسیبی به پوست وارد نشود. در مواردی که پوست بینی در جراحی اولیه  آسیب زیادی دیده باشد، جراحی ترمیم بینی به سختی انجام می شود. حتما باید این جراحی توسط یک جراح بینی ماهر و مجرب انجام شود.

تغییرات پوست در عمل بینی

همان طور که پیش تر هم گفته شد از مهم ترین مشکلاتی که در عمل ثانویه ی بینی وجود دارد، مواجه شدن  با آسیب های وارد شده به نسج نرم در جراحی اولیه ی بینی است.
البته ذکر این نکته  واجب است که، در هر نوع از عمل های جراحی بینی به نسج نرم، عضله ها و پوست بینی آسیب وارد می شود، زیرا لازم است  جراح  آن ها را تغییر بدهد تا بتواند ساختار جدیدی را برای بینی بسازد.

تفاوتی که در جراحی ثانویه با جراحی اولیه ی بینی وجود دارد این است که، بافت های دست خورده ی بینی دیگر نمی توانند مانند جراحی اول زخم ها،  ورم ها  و التهاب ها را تحمل کنند  و جراحی ثانویه ی بینی در بستری آسیب دیده انجام می شود.  به همین خاطر فرد نباید منتظر نتیجه ای  کاملا ایده آل  مانند جراحی زیبایی بینی اولیه باشد.
جراحی ترمیمی بینی  همان طور که از نامش پیداست بیشتر به ترمیم بینی می پردازد و سپس تا جای ممکن برای زیباتر شدن بینی تلاش می کند.

نکاتی که در جراحی ترمیمی بینی نباید فراموش کنید

نکاتی که در جراحی ترمیمی بینی نباید فراموش کنید

جراح برای انجام دادن عمل ترمیم بینی  چه مواردی را  ارزیابی می کند؟

برای انجام دادن این جراحی نیاز به ارزیابی دقیق جراح می باشد و جراح  پس از معاینه ی کامل بیمار و ارزیابی های ظریف  می تواند تصمیم به انجام جراحی  ثانویه  بینی  بگیرد.

از مواردی که جراح باید ارزیابی کند:

1. جریان خون:
در صورتی که جراحی اولیه با دقت انجام گرفته باشد مشکل  و تغییر چندانی در گردش خون به وجود نخواهد آمد. اما اگر بیمار جراحی های متعددی داشته باشد که با ظرافت هم انجام نشده باشند، در کارکرد خون رسانی بیمار اختلال ایجاد می شود.
زمانی که گردش خون از آستانه ی تحمل بافت بیشتر می شود، بافت ها متمایل به خالی شدن از اکسیژن می شوند  و در صورت ادامه ی این روند، مرگ بافت از سطوح ریزتر آغاز می شود.
در عمل ترمیم بینی معمولا نیاز به پیوند و قرارگیری گرافت می باشد  و این کار بیش از هر چیزی نیاز به یک بستر مناسب برای خون رسانی دارد تا گرافت ترمیم پیدا کند.

در صورتی که افراد  از مصرف سیگار خودداری کنند و  جراحی بینی ظریف و با مراقبت های حمایتی انجام بگیرد، می توان به حداکثر کردن جریان خون برای  گرافت ها کمک کرد.

2. قابلیت ارتجاعی  پوست:

میزان ارتجاعی بودن  بافت نرم زیر پوست می تواند در نتیجه ی عمل ترمیم بینی بسیار تاثیر گذار باشد. زیرا یکی از اهداف جراحی  ثانویه ی  بینی  ترمیم بافت های تخریبی  است  که،  بر اثر برداشت زیاد و شدید بافت  بینی در جراحی  اولیه ی  بینی، به وجود آمده است.
در جراحی اولیه پوست بینی به خاطر تجمع بافت اسکار تا حد زیادی سفت شده و خاصیت ارتجاعی آن کم می شود. در نتیجه افراد با پوست نرم و ارتجاعی گزینه ای مناسب برای انجام جراحی ثانویه هستند.

3. تشکیل بافت اسکار:
بلافاصله بعد ایجاد برش ها و برداشتن پوست بینی از روی  غضروف ها، بافت اسکار آغاز به تشکیل شدن می کند.
***  بافت اسکار سلول های خاصی هستند که  باعث متصل شدن دوباره ی لایه ها به یکدیگر می شوند. ***
بافت اسکار باعث می شود بافت بینی به حالت یک دست تبدیل شود، در صورتی که این اتفاق رخ ندهد جراحی ترمیم بینی به هیچ عنوان امکان پذیر نخواهد بود. میزان بافت اسکار در افراد مختلف متفاوت است. درست است که این بافت برای انجام جراحی ثانویه بینی لازم است اما در صورت زیاد بودن باعث ایجاد پوست ضخیمی در بینی می شود و می تواند ظاهر بینی را تغییر بدهد.

4.  گوش:
جراحی می تواند با ایجاد برش هایی در پشت گوش بدون آنکه تغییرات زیادی در گوش ایجاد شود، غضروف لازم را بردارد. این غضروف ضخامت زیادی دارند و شاید نتوان از آن در جراحی ثانویه بینی استفاده کرد. البته بسیاری از بیماران هم تمایل ندارند در گوش آن ها برشی ایجاد شود.

5. تیغه ی میانی بینی:

معمولا غضروف های این ناحیه در جراحی بینی اولیه برداشته می شود. اما اگر غضروفی باشد، برای ترمیم بینی بسیار مفید و  کاربردی است، زیرا احتمال جذب شدن یا کج شدن آن بسیار کم است.
اما متاسفانه حجم این غضروف کم است و در بسیاری از مواقع نمی تواند پاسخ گوی نیازهای جراح باشد.

مراقبت ها برای کم کردن بافت اسکار

برای اینکه بافت اسکار بیشتر از حد طبیعی خود ایجاد نشود راهکارهایی وجود دارد. از جمله این راه کار ها می توان به کم کردن تحریک بدنی اشاره کرد. زیرا فعالیت ها باعث بیشتر شدن جریان خون می شوند و در این صورت فشار خون بینی نیز بیشتر می شود.
به بیماران پیشنهاد می شود سر خود را بالاتر از بدن خود قرار دهند.
بیمارانی که پوست ضخیم و چربی دارند بیشتر مستعد ایجاد اسکارهای بد شکل بعد از جراحی هستند و این افراد باید این مورد را بدانند که ایجاد بافت اسکار بعد از عمل ثانویه ی بینی بیشتر هم می شود.

استفاده از پروتز در عمل ترمیم بینی

زمانی که در جراحی اولیه ی بینی غضروف زیادی از بینی برداشته می شود و قوز بینی در حد زیادی کم شده و حالت فرو رفته ای  دارد، در عمل ترمیم، برای اینکه پل بینی صاف شود و فرو رفتگی بیش از حد آن بر طرف شود، نیاز به غضروف زیادی است.
از طرفی چون در پیوند غضروف محدودیت هایی وجود دارد و حتی غضروف های طبیعی بعد از مدتی خمیده و بد فرم می شوند، ممکن است جراح بینی از پروتز های مخصوص برای این ترمیم استفاده کند.

این پروتز ها معمولا از جنس سیلیکون هستند که  با سایز و مدل های مختلفی در بازار وجود دارند.
مزیت استفاده از این پروتز ها این است که در دراز مدت جذب بدن یا خم نمی شوند. اما استفاده از آن ها عوارضی هم دارد، مثلا این پروتز ها بیشتر مستعد عفونت و یا حرکت در بینی هستند.
برای رفع این عوارض بهترین راه انتخاب یک جراح ماهر است تا این پروتز را در بستر سالم و مناسبی  از بافت بینی قرار دهد.

عوارض جراحی ترمیمی بینی

عوارض جراحی ترمیمی بینی

عوارض جراحی ترمیمی بینی

هر جراحی خطرات و عوارض خود را دارد. خطرات جراحی ترمیمی بیشتر از جراحی اولیه ی بینی است. در این عمل، جراح مجبور است ساختمان ساختاری بینی برداشته شده در جراحی اولیه را باز آفرینی و اصلاح کند همچنین باید برای پیامدهایی مانند به وجود آمدن بافت همبند و به خطر افتادن مجرای عبور هوا، راه چاره ای بیندیشد. حتی در صورت انجام جراحی مناسب و بدون نقص، باز هم عواملی وجود دارند که بر نتیجه ی نهایی تاثیر می گذارند.

• تشکیل بافت همبند
• پیوند بافت ناموفق
• جابه جایی پیوند
• انحراف پیوند
• ورم طولانی مدت
• عفونت (بسیار نادر است)
• خونریزی (بسیار نادر است)
از عوارض این جراحی هستند که می توانند مانع دستیابی نتیجه ی موفقیت آمیز نیز شوند.