جراحی فک و صورت

جراحی فک و صورت

بانک جامع اطلاعات پزشکان و سلامت

جراحی فک و صورت ، یکی از انواع جراحی های زیبایی است که مدت هاست  برای زیباتر شدن و بر طرف شدن نقایص صورت انجام می شود.

علل مختلف انجام جراحی فک و صورت:

افرادی که داوطلب انجام جراحی های فکین هستند به دو گروه تقسیم می شوند.
گروه اول افرادی هستند که صرفا برای زیبایی و تناسب فک با دیگر اجزای صورت دست به این جراحی می زنند.
گروه دوم افرادی هستند که برای برطرف شدن مشکلات فکین اقدام به انجام دادن این جراحی می نمایند. این مشکلات می تواند مادرزادی یا بر اثر وارد آمدن ضربه  به وجود آمده باشند.

جراحی فک به چند دسته تقسیم می شود؟

ما در کل 3 نوع جراحی فک داریم:
1-جراحی  فک پایین
2-حراحی فک بالا
3-جراحی  فک پایین و چانه
هر کدام از این جراحی ها براساس معاینه ی بیمار و عکس هایی که از او گرفته می شود و در نهایت تشخیص پزشک انجام می شود.
این جراحی ها می تواند به تنهایی یا همراه با هم انجام شود، در این بین معاینه ی  بیمار است که نقش اصلی در تعیین نوع عمل مناسب فک را  تعیین می کند.

چه کسانی کاندید مناسبی برای جراحی فک و صورت هستند

چه کسانی کاندید مناسبی برای جراحی فک و صورت هستند

چه کسانی کاندید مناسب برای انجام دادن جراحی فک هستند؟

همان طور که گفته شد افراد به علت های مختلف می توانند کاندید  جراحی فک و صورت هستند مثلا:
1- کسانی که صرفا برای زیبایی  جراحی فک را انجام می دهند.
2- افرادی که فک آن ها زیاد رشد کرده است.
3- افرادی که فک آن ها کوچک بوده یا رشد آن در سنی مشخص، متوقف شده است.
4- افرادی با مشکل عقب ماندگی فک.
5- افرادی که دچار باز ماندگی لب ها هستند (زمانی که دندان ها بسته است)
6- افرادی که دچار مشکلات کلامی مانند گفتار نوک زبانی هستند.
7- افرادی که هنگام خوردن و جویدن غذا ها مشکل دارند.
8- افرادی که دچار تومور در دهان و فک خود شده اند.
9- افرادی که به خاطر روی هم بودن دندان ها  دچار پوسیدگی های شدید دندانی شده اند.

مراحل قبل از انجام جراحی فک:

جراحی فک و صورت در چند مرحله انجام می شود و انجام دادن این مراحل نیاز به زمانی نسبتا طولانی دارد. در این جا به طور خلاصه این مراحل را عنوان می کنیم:
مرحله ی اول انجام ارتودنسی است. لازم است قبل از انجام دادن جراحی؛ بیمار، ابتدا دندان های خود را ارتودنسی نماید. هدف از انجام دادن این کار، مرتب نمودن دندان ها و  هدایت آن ها به موقعیتی است که بعد از جراحی فک با هم هماهنگ باشند.

ارتودنسی قبل از جراحی فک و صورت

با انجام دادن این ارتودنسی شاید شما گمان کنید که دندان های شما به جای بهتر شدن در حال بدتر شدن هستند. اما زمانی که جراح، در حین جراحی، فک شما را جا به جا کند  آن  زمان  دندان ها به درستی روی هم قرار خواهند  گرفت. این ارتودنسی حدود 9 الی 15 ماه زمان نیاز دارد.

زمان مناسب برای جراحی فک و صورت

زمان مناسب برای جراحی فک و صورت

چگونه زمان مناسب برای انجام دادن جراحی  فک مشخص می شود؟

با قرار گرفتن دندان ها در موقعیت مناسب قبل از جراحی،  وقت جراحی تنظیم می شود. پس هر چقدر دندان ها زودتر در موقعیت مناسب قرار بگیرند، به همان اندازه جراحی زودتر انجام می شود.

پروسه ی جراحی فک در بیمارستان چگونه است؟

این جراحی در بیمارستان و تحت بیهوشی کامل انجام می شود. جراحی به مدت یک تا چند ساعت طول می کشد و مدت زمان معمول برای بستری شدن 1 تا 2 روز می باشد.
در حین جراحی براکت های مخصوصی روی دندانی های بیمار قرار دارد و همچنین جراح می تواند از لاستیک یا دیگر ابزار بین فکی  برای ثابت بودن دندان ها بعد از جراحی فک،  کمک بگیرد.
جراح فک، استخوان های فکین را متناسب با نیاز شما و شرایط از پیش تعیین شده جابه جا می کند.

پروسه ی جراحی فک در اتاق عمل

در برخی موارد ممکن است استخوان  برداشته  یا سوهان کشیده شود، در برخی موارد ممکن است استخوان یا پروتز افزوده شود  و در مواردی هم استخوان ها دچار تغییر می شوند.
بعد از اتمام  تمامی این موارد، جراح  برای حفظ  فکین در موقعیت جدید، از صفحات، سیم ها ، کش  و پیچ استفاده می کند.
کش ها و صفحات جدیدی که امروزه وارد بازار شده اند به  بیمار این اجازه را  می دهد که بعد از جراحی  بتواند، دهان خود را تا حدی باز کند و از مایعات و یا سوپ های له شده استفاده کند.

مراحل بعد از جراحی فک:

جراحی فک با انجام جراحی  به  اتمام  نمی رسد.  پس از گذشت  تقریبا یک یا دو ماه،  از جراحی و التیام  فک،  نیاز به انجام ارتودنسی بعد از جراحی،  برای تنظیم  نهایی موقعیت  دندان ها و نهایی کردن روابط دندان ها است.
این ارتودنسی تقریبا 6 تا 9 ماه به درازا می کشد و بعد از آن براکت ها برداشته شده و نگهدارنده ها تعبیه می شود.

انواع جراحی فک و صورت

انواع جراحی فک و صورت

جراحی فک پایین:

بیشترین آمار انجام جراحی های فکین،  مربوط به جراحی فک پایین است. با توجه به آمار بدست آمده شیوع جلو بودن فک پایین در ایران  حدود 3 در صد  کل جمعیت است.
اما این مشکل همیشه مربوط به  فک پایین و یا جلو بودن واقعی  فک پایین نیست. بلکه گاهی این مشکل مربوط به فک بالا و  عقب بودن بیش از حد این فک و یا کوچک بودن این فک نسبت به فک  پایین است.

نیاز به جراحی فک پایین

در هر دوی این حالت ها، نمای جلو بودن فک پایین به وجود می آید و بیمار احساس می کند نیاز به جراحی فک پایین دارد. بهترین راه حل برای پیدا کردن علت اصلی مشکل، مراجعه به متخصص فک و صورت می باشد.
ناهنجاری بعدی که نیاز به انجام دادن جراحی فک  پایین دارد، چرخیدن بیش از حد فک پایین به سمت بالا است. این مشکل باعث در هم رفتن دندان های فک پایین به داخل دندان های فک بالا می شود.
یا اینکه چرخیدن بیش از حد فک پایین به سمت پایین است. این مشکل هم باعث باز ماندن دهان  ناشی از به هم نرسیدن دندان های جلویی فکین، روی هم می شود.

جراحی فک بالا:

شاید شما به جراح مراجعه کنید و از جلو بودن فک پایین خود شکایت داشته باشید، اما  جراح فک و صورت بعد از معاینه ی شما  تشخیص بدهد  که  فک پایین  در موقعیت مناسبی قرار دارد و مشکل عقب بودن فک بالای شماست.
در این گونه موارد جراح فک، از جراحی فک بالا استفاده می کند.  معمولا بیمارانی که دچار عقب بودن فک بالا هستند، لب بالایی آن ها خیلی عقب تر از لب پایینی آن ها است. همین موضوع سبب بروز مشکلات جدی از نظر زیبایی برای فرد  می شود.

روش درمان فک جلو آمده:

برای درمان این ناهنجاری، اول باید سن بیمار و شدت  ناهنجاری مورد بررسی قرار بگیرد. اگر بیمار در سنین  قبل از بلوغ باشد و شدت این ناهنجاری در حد متوسط  یا خفیف باشد می توانیم این مشکل را با استفاده از دستگاه های ارتودنسی مخصوص این کار، تا حد قابل توجه ای بر طرف کنیم.
اما اگر شدت این ناهنجاری متوسط رو به بالا  یا  در حد شدید باشد و سن  بیمار هم از دروان  بلوغ  گذشته باشد، برای رفع این مشکل  نیاز به درمان های ترکیبی ارتودنسی و جراحی فک پایین خواهد بود.

جراحی فک پایین و چانه:

آخرین تحقیقات نشان می دهد که آمار انجام جراحی فک پایین و چانه حدود 3 تا 4 در صد است. همان طور که گفته شد  این عارضه ممکن است که مادرزادی یا در اثر وارد شدن ضربه  به چانه باشد. استفاده ی طولانی مدت از پستانک و یا مکیدن شصت هم می تواند علت تغییر حالت فک در این گونه موارد باشد.
در این جراحی فک و صورت هم مانند جراحی های دیگر فکین بعد از عمل، جراح از باند های کشی برای ثابت ماندن فک و چانه استفاده می کند و رژیم غذایی در این جراحی هم مانند دیگر انواع جراحی های زیبایی فکین است.

آیا جای زخم جراحی فک بر روی صورت دیده می شود؟

سوال بسیاری از داوطلبین در مورد جای برش ها و  رد زخم ها است. بسیاری از افراد نگران این موضوع هستند که اسکار بعد از جراحی روی صورت آن ها باقی بماند.
در این مورد باید متذکر شویم که برش های جراحی فک معمولا  از داخل  دهان بوده و در روی صورت اسکاری به جای نمی گذارد، مگر بعضی از کیس ها، که در این گونه موارد هم برش مختصری  خارج از دهان زده می شود و حداکثر دقت به منظور کاهش دیده شدن خط برش انجام می شود.

عوارض جراحی فک و صورت

عوارض جراحی فک و صورت

عوارض جراحی فک کدامند؟

عوارض و خطرات جزء جدایی ناپذیر تمامی درمان های جراحی  است. از عوارض جراحی فک و صورت  می توان موارد زیر را نام برد:
1-درد و ناراحتی بعد از جراحی فک، البته این درد، از درد سایر جراحی ها مانند جراحی شکم، آپاندیس و یا  سزاریان  کمتر است.
2-خونریزی داخل دهان، علت این عارضه  برش های هستند که در داخل دهان زده می شوند و امکان  پانسمان آن ها وجود  ندارد( این خونریزی بسیار مختصر و جزئی است).

ادامه عوارض جراحی فک

3- آسیب دندان ها و لثه  که  بسیار نادر است.
4-کاهش حس صورت بعد از جراحی فک، علت این عارضه دست کاری و کشش اعصاب صورت است ( این عارضه در صورت اتفاق گذرا و موقتی است).
5- تورم صورت تا مدتی بعد از جراحی
6- عفونت که البته در این جراحی بسیار نادر است و در صورت ابتلا به راحتی قابل درمان است.
7- لاغری و ضعیف شدن بیمار،  زیرا بیمار تا چند هفته بعد از جراحی نمی تواند رژیم غذای معمولی داشته باشد. البته این عارضه با برگشت بیمار به رژیم غذای معمولی  به سرعت برطرف می شود.

آیا بعد از جراحی، فک بیمار بسته می شود؟

در گذشته ی نه چندان دور، بعد از انجام جراحی فک و صورت، فک بیمار با سیم بسته می شد تا اینکه فک موقعیت مناسب خود را پیدا کند. همین عامل باعث ناراحتی بسیاری از کاندید های جراحی فک و صورت بود. اما خوشبختانه با پیشرفت علم و فن آوری های جدید امروزه از این کار صرفه نظر شده است.
در جراحی های فک اخیر، به جای استفاده از سیم از باند های کشی استفاده می شود. کار این باند ها همانند سیم ها، کمک به ماندن فک در موقعیت مناسب است، با این تفاوت که استفاده از باند های کشی اجازه ی صحبت کردن، خوردن،  نوشیدن و تمیز کردن دهان و دندان را به بیمار می دهد.

هزینه جراحی فک و صورت

هزینه جراحی فک و صورت

هزینه ی جراحی فک چگونه محاسبه می شود؟

همان طور که می دانید جراحی زیبایی فک جزء جراحی های پرطرفدار محسوب می شود و افراد زیادی کاندید این جراحی هستند. اما بهتر است قبل از انجام هر کاری در مورد آن اطلاعات کسب کرد و اینکه آیا شما از پس پرداخت هزینه های این جراحی بر می آیید.
با آنکه تعرفه ی مشخصی برای انجام جراحی های زیبایی تعریف نشده است و این هزینه ها با توجه به مشکل بیمار، تخصص پزشک مربوطه،  نوع بیمارستان،  بیمه ی طرف قرارداد و … متغییر است، اما ما میانگینی از هزینه های مربوط به جراحی فک را  اینجا ارائه می کنیم.
ولی ممکن است  این هزینه ها برای شما با توجه به موارد ذکر شده ( نوع مشکل، شهری که جراحی در آن صورت می گیرد و …  ) کمی بالا یا  پایین تر باشد.

1-هزینه ی جراحی فک بالا                15 تا 18 میلیون تومان
2- هزینه ی جراحی فک پایین            12 تا 14 میلیون تومان
3- کوتاه کردن استخوان چانه             5 تا 7 میلیون تومان

دوره نقاهت بیمار بعد از جراحی فک چقدر طول می کشد؟

معولا قبلا از جراحی زیبایی فک باید وسیله ای به نام ” اسپیلت ” ساخته شود. این وسیله موقعیت دندان ها را در حین جراحی، به جراح نشان می دهد. بعد از آزاد کردن  فک بالا با استفاده از برش، جراح آن را روی فک پایین و اسپیلت قرار می دهد و سپس بر همین مبنا، فک بالا را به وسیله ی پلاتین هایی از جنس تیتانیوم یا پیچ فیکس می کنیم، تا در حالت جدید خود بمانند.
بعد از این مرحله  فک پایین را بر مبنای فک بالا  و رابطه ی دندانی صحیح با پیچ،  سیم یا پلاتین فیکس می کنیم.اگر ثابت سازی فک صد در صد  کامل انجام شود، نیاز به بستن دهان بیمار بعد از جراحی نیست.

دوره نقاهت بعد از جراحی فک

اگر از وسیله ای غیر از فیکسیشن (ثابت ساز) استفاده کنیم مانند باند های کشی یا سیم، باید دهان بیمار تا مدت 1 ماه تا 6 هفته بسته بماند تا استخوان فک به خوبی جوش بخورد. در این مدت بیمار باید از طریق بینی با لوله یا از طریق  نی از گوشه ی دهان مایعات مصرف کند.

مراقبت های بعدی تا حد زیادی،  بستگی به نوع جراحی دارد، کسانی که فک بالا و پایین را همزمان با هم عمل کرده اند، لازم است حداقل تا دو ماه بعد از جراحی از انجام دادن کارهای سنگین خودداری نمایند. همچنین لازم است این افراد در حین خوابیدن سرشان را بالا  قرار دهند و در دو روز اول از کمپرس سرد و بعد از آن از کمپرس گرم استفاده کنند.