بانک جامع اطلاعات پزشکان و سلامت

جراحی بینی | جراحی بینی گوشتی | عمل بینی

تقریبا همه ی ما امروزه  کم و بیش با عمل بینی آشنایی داریم. در اطراف ما افراد بسیاری هستند که جراحی زیبایی بینی را انجام  داده اند. اما اطلاعات ما ممکن است  فقط در مورد ظاهر این جراحی ها باشد و از نوع و چگونگی جراحی بینی اطلاعات کامل و دقیقی نداشته باشیم.
در اینجا می خواهیم شما را از نحوه ی جراحی بینی ، بهترین نوع جراحی بینی، جراحی بینی گوشتی ، جراحی بینی استخوانی، عوارض آن و … آگاه سازیم.
بسیاری از افراد برای تغییر چهره و زیباتر شدن، جراحی زیبایی بینی را انتخاب می کنند. مسئولیت  بینی در بدن افراد  تنها برای عبور هوای استنشاقی نیست، بلکه بینی وظیفه دارد این هوا را کاملا تمیز، گرم و مرطوب کند. مشخص است که انسداد  بینی شخص را از این امتیازات محروم می کند.

جراحی بینی و بهترین جراح زیبایی بینی و جراحی بینی گوشتی

بهترین جراح بینی کسی است  که بتواند  بین رسیدن به بینی زیباتر و حفظ عملکرد بینی،  تعادل برقرار کند. یعنی قبل از اینکه هر تغییری را در ظاهر بینی اعمال کند، در نظر بگیرد که این تغییر، عملکرد صحیح بینی را مختل می کند یا نه؟

خوشبختانه، امروزه جراحی بینی به خصوص جراحی بینی گوشتی دستخوش تحولات بزرگی شده است. جراحان در روش جدید جراحی بینی” رینوپلاستی تقویتی ” علاوه بر کوچک و زیباتر کردن بینی و برداشتن قسمت هایی از آن ممکن است قسمت هایی از بینی را نیز تقویت کنند و باعث بالا رفتن کیفیت عملکرد بینی شوند.
در نتیجه  بدون اینکه به عملکرد بینی آسیبی  وارد شود  شما صاحب  بینی زیباتری خواهید شد.

 انواع جراحی بینی گوشتی

انواع جراحی بینی گوشتی

به چه بینی هایی، بینی گوشتی گفته می شود؟

اصطلاح بینی گوشتی معمولا برای بینی هایی که قسمت پایین آن ها، دارای پوستی ضخیم و چربی زا است اطلاق می شود. جراحی بینی گوشتی ، سخت تر و حساس تر از بینی استخوانی است. زیرا کیفیت و ضخامت پوست یکی از عوامل تعیین کننده، در نتیجه ی نهایی  جراحی بینی گوشتی است.
مهم تری کاری که در عمل بینی گوشتی انجام می شود،  کاهش بافت از یک قسمت و افزودن بافت به قسمت دیگر است.

مشخصات بینی گوشتی :
برخی از مشخصه های بینی گوشتی عبارتند از:
• غضروف پهن و بزرگ جلوی بینی
• بافت همبند زیاد در زیر پوست
•  بافت ضعیف غضروفی که معمولا حالت ارتجاعی دارد.
•  پوست ضخیم و چرب در نوک بینی

اگر بینی گوشتی را بیش از حد کوچک کنیم چه می شود؟

یکی دیگر از مشکلات جراحی بینی گوشتی زمانی مشخص می شود که ما می خواهیم آن ها را خیلی کوچک کنیم. طبیعتا پوست ضخیم تمایلی ندارد بعد از جراحی به آن سرعتی که ما می خواهیم منقبض شود.
حال اگر پل بینی یا نوک بینی، خیلی کوچک شده باشد، فضای بین اسکلت بندی که در جراحی کاهش داده شده است  و پوست بینی، بعد از مدتی توسط  گوشت اضافه ” اسکار” پر می شود.  در این حالت شاید بینی بیمار کوچک شده باشد اما حالت طبیعی ندارد و بعد از سپری شدن دوران نقاهت، معمولا بیمار احساس نارضایتی می کند.

آیا جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر است؟

یکی از سوالات رایج افراد این است، آیا بعد از جراحی بینی گوشتی ، بینی به حالت قبل برمیگردد یا خیر. باید پاسخ داد اگر از جراحی بینی گوشتی خود نتیجه مطلوب گرفته باشید و شش ماه از زمان عمل بگذرد دیگر بینی شما دچار تغییرات عمده ای نخواهد شد.

انواع جراحی بینی استخوانی

انواع جراحی بینی استخوانی

به کدام بینی ها، بینی استخوانی گفته می شود؟

به بینی هایی که از غضروف و اسکلت استخوانی دارای پوست نازک شکل گرفته باشند. بینی استخوانی  گفته می شود.
معمولا در جراحی بینی های استخوانی، به خاطر اینکه ضخامت پوست کمتر و پوست انعطاف پذیرتر است، جراح بینی می تواند تغییرات بیشتری را در بینی ایجاد کند.
یک جراح مجرب به راحتی می تواند تمام  اشکالات و معایب بینی استخوانی را برطرف کند، و شکل دلخواه بیمار را به این بینی ها بدهد.

جراحی بینی فانتزی:

جراحی بینی فانتزی نوعی از عمل بینی است که در آن بینی کوچک، سربالا و دارای کمی قوس است.
نکاتی که  در جراحی  بینی فانتزی باید به  آن ها  توجه کرد عبارتند از:
1_ جراحی بینی فانتزی ، به دلایلی که در بالا گفته شد، معمولا برای بینی های گوشتی امکان پذیر نمی باشد.
2_ برای افرادی که صورت بزرگی دارند و اجزای صورت آن ها نیز بزرگ است، توصیه نمی شود.
3_ افرادی که این جراحی را انجام می دهند، اگر بعد از جراحی از شکل بینی خود راضی نباشند، انجام دادن جراحی ترمیم بینی در این افراد بسیار مشکل است، زیرا بینی بیش از حد کوچک شده است.

جراحی زیبایی بینی طبیعی :

در این نوع از جراحی بینی  شما زیباتر شده است اما مشخص نمی شود که شما عمل بینی انجام داده اید  و اگر افراد شما را برای اولین بار ملاقات کنند گمان می کنند که این بینی خود شما است که از اول به این صورت  بوده  است.  امروزه داوطبین  جراحی های بینی، بیشتر از این مدل برای جراحی استقبال می کنند.

ویژگی های بینی طبیعی عبارتند از:
•  تیز نشدن نوک بینی
•  قوس داشتن بینی، به اندازه طبیعی و بسیار کم
• کوچک نشدن بیش از حد سوراخ های بینی
•  دست نخوردن شکل و محل قرار گیری سوراخ های بینی
•  ایجاد یک زاویه ی مناسب بین بینی و پیشانی
• ایجاد زاویه ی مناسب بین لب و بینی

بینی عروسکی چه مدلیه

بینی عروسکی چه مدلیه

مراحل اقدام به جراحی بینی به چه صورت است؟

در ملاقات اولیه جراح بینی ،  بینی شما را از نظر ظاهر، وضعیت تیغه ی بینی،  جنس پوست و … معاینه خواهد کرد و در همین مرحله از خواسته و انتظارات شما هم آگاه می شود.
در این جلسه بیمار از خواسته هایی که ممکن است غیر قابل حصول باشد مطلع می شود. در صورت تمایل می توانید از بینی خود عکس دیجیتال گرفته  و بعد از طراحی  کامپیوتری بینی خود را بعد از جراحی مشاهده کنید.

در صورت تمایل  به انجام عمل بینی ، از شما خواسته می شود مدارکی از قبیل :
•  آزمایش خون
•  عکس فتوگرافی بینی
• عکس فتوگرافی چهره
•  در صورت بالا بودن سن  نوار قلب و…
را آماده کنید و در روز مشخص شده برای جراحی در بیمارستان حاضر شوید.

اقدامات لازم در روز جراحی بینی :

شما باید روز عمل در حالت ناشتا و یک ساعت  قبل در مرکز جراحی حاضر شوید.
زمان جراحی 1 ساعت است اما بی هوشی شما 1 ساعت و نیم طول می کشد، یک ربع قبل از جراحی و یک ربع بعد از جراحی  پرسنل بی هوشی مراقب شما هستند. حدود نیم ساعت هم در اتاق ریکاوری از شما مراقبت خواهد شد.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی بینی :

1. بعد از جراحی بینی شما یک شب را در بیمارستان خواهید ماند. در 4 ساعت اول نباید چیزی میل کنید اما بعد از آن کم کم می توانید با نوشیدن مقداری آب شروع کنید و سپس از غذا های نرم استفاده کنید. از روز دوم شما می توانید هر چه خواستید اعم از غذاهای جویدنی را میل کنید.

2. تا 24 ساعت بعد از جراحی بینی، شما باید از کمپرس سرد استفاده کنید. این کار باعث می شود ورم و کبودی شما به حداقل برسد.

3. دراز کشیدن بعد از عمل باعث ورم بینی شما می شود بهتر است حدالمقدور از دراز کشیدن بی مورد اجتناب شود.

4. بعد از روز سوم انجام دادن کارهای سبک بلامانع است.

5.  تا 6 هفته از عینک استفاده نشود. در این مدت می توانید از لنز استفاده کنید. یا طوری از عینک استفاده کنید که وزن آن روی بینی شما قرار نگیرد.

6. انجام فعالیت های مانند شنا تا 4 هفته ممنوع است اما انجام  ورزش هایی که در آن احتمال تصادف  وجود  دارد تا 4 ماه  ممنوع است.

عوارض جراحی بینی کدامند

عوارض جراحی بینی کدامند

عوارض جراحی بینی :

هر جراحی یا دستکاری که روی بدن انجام شود با عوارضی همراه است. خوشبختانه در مورد عمل بینی ، با معاینه ی دقیق  بینی فرد داوطلب، تا حد زیادی می توان پیش بینی کرد که آیا فرد دچار عارضه می شود یا نه.
اگر احتمال بروز عارضه وجود داشته باشد، جراح بینی ، بیمار را از این موضوع مطلع کرده و سعی در منصرف کردن بیمار می نماید.
در حالت کلی عوارض جراحی بینی را می توانیم به دو دسته تقسیم بندی کنیم.
1_ تغییرات  نامطلوب ظاهر بینی
2 _ انسداد بینی یا آسیب دیدن  عملکرد بینی

تغییرات  نامطلوب ظاهر بینی به چه صورت  ممکن است  پدیدار شوند؟
اگر جراح بینی از مهارت کافی برخوردار نباشد ممکن است شما از شکل بینی خود بعد از جراحی راضی نباشید. این شکل های نامطلوب عبارتند از:
1_ غیر قرینه بودن سوراخ های بینی
2 _کجی بینی
3_منگنه ای شدن یا وجود فرو رفتگی در دو طرف بینی
4_غیر طبیعی بودن ظاهر بینی

شایع ترین علل انسداد بینی بعد از جراحی  زیبایی  بینی کدامند؟

1_چسبندگی داخلی بینی
اگر جراح در حین عمل بینی  را زیاد دستکاری نماید، باعث زخمی شدن مخاط بینی می شود. حال اگر مخاط زخمی شده در مجاورت یکدیگر باشند به هنگام ترمیم به یکدیگر می چسبند و راه داخل بینی را تنگ می کنند.

2_ اصلاح نکردن انسداد مکانیکی بینی
اگر از قبل انحراف بینی یا بزرگ بودن شاخک های بینی وجود داشته باشد، جراح بینی باید تلاش نماید این موانع به ظاهر کوچک را بر طرف نماید.
با توجه به این مورد که بینی در حین جراحی کوچک تر می شود اگر این موانع از قبل وجود داشته باشند و مشکلی هم ایجاد نکرده باشند ، وقتی بینی جمع تر می شود این موانع به ظاهر کوچک باعث تنگ شدن مسیر تنفسی می شوند.

3_ تنگ کردن بیش از حد سوراخ های بینی
اگر در حین عمل بینی ، بیش از حد از غضروف نوک بینی برداشته شود، این امر نیز باعث تنگی مدخل بینی می شود.

جراحی بینی و کاهش حس بویایی

جراحی بینی و کاهش حس بویایی

آیا جراحی بینی باعث کاهش حس بویای می شود؟

این سوال بسیاری از داوطلبین جراحی بینی است. و خیلی از داوطلبین به خاطر ترس از این حالت، از انجام دادن جراحی بینی منصرف شده و آن را انجام نمی دهند.
پایه های اعصاب بویایی در سقف بینی قرار دارند و در طی جراحی بینی معمولا این ناحیه  دستکاری نمی شود. بنابراین  از بین رفتن یا کاهش حس بویایی بعد از جراحی  وجود ندارد مگر در دو حالت:
حالت اول:  اینکه فرد داوطلب  از قبل مبتلا به پولیپ وسیع و منتشر بینی بوده است و هم زمان با جراحی بینی  تحت جراحی ” پولیپکتومی ” نیز قرار بگیرد.

با توجه  به این مورد که اگر پولیپ ها در قسمت سقف بینی قرار گرفته باشند برداشتن آن ها و دستکاری این قسمت ممکن است باعث آسیب دیدن اعصاب بویایی شود.
بهترین حالت برای  این افراد این است که  اول تحت عمل مجزای پولیپ قرار بگیرد و بعد از چند ماه جراحی زیبایی بینی  را انجام دهد.

حالت دوم : حالت دوم زمانی اتفاق می افتد که  به دلایلی  که در بالا  بیان  کردیم  فرد در حین جراحی بینی دچار درجاتی از عارضه ی انسداد بینی شده  باشد. هر چه میزان انسداد بینی بیشتر باشد، به همان میزان کاهش حس بویایی نیز بیشتر می شود.
زیرا برای اینکه بتوانیم  بویی را حس کنیم  باید مولکول های فرار آن  ماده  بتوانند از طریق بینی  خود را به پایه های اعصاب  بویایی برسانند و زمانی که بینی مسدود باشد این کار ممکن نیست.

هزینه  ی جراحی بینی  چقدر است؟

در ایران تعرفه ی مشخصی برای انجام جراحی زیبایی بینی وجود ندارد. اما مواردی که شامل هزینه می شوند به قرار زیر است:
هزینه های قبل از جراحی شامل موارد زیر است:
•  سی تی اسکن
• آزمایش خون
•  عکس آتلیه

هزینه ی جراحی بینی :
این هزینه بسته به تخصص  جراح، نوع بینی شما و گستردگی جراحی، شهری که در آن جراحی انجام می شود، نوع  بیمه ی درمانی و… متغییر است.

هزینه های جراحی بینی

هزینه های جراحی بینی

هزینه های بعد از جراحی بینی شامل موارد زیر است:

• ویزیت ماه اول، هر هفته
• ویزیت سال اول، هر سه ماه
• ویزیت سال دوم، هر شش ماه
به جز این موارد ممکن است هزینه هایی  هم پیش بیاید که به طور غیر مستقیم با جراحی بینی مرتبط باشند. مانند هزینه ی خرید  کرم های مختلف برای از بین بردن جوش ها یا لکه هایی که ممکن است به بعد از جراحی در صورت افراد پدید آید (البته احتمال این عارضه بسیار کم و در صورت ابتلا گذرا است).