بانک جامع اطلاعات پزشکان و سلامت

یک کلینیک پوست و مو خوب باید دارای چه ویژگیهایی باشد؟
قصد دارید کاشت مو انجام دهید اما نمیدانید کدام روش برای شما بهتر است؟
قصد دارید عمل زیبایی و یا لیزر موهای زائد انجام دهید ولی نمیدانید کجا و کدام کلینیک پوست خدمات بهتری ارائه میکند؟

ما در این مطلب بدون اصطلاحات سخت پزشکی و با توضیحاتی ساده، خدمات بهترین کلینیک ها را معرفی میکنیم:

اگر برای کاشت مو و یا لیزر موهای زائد و یا جوانسازی پوست میخواهید به یک کلینیک خوب مراجعه کنید و یا قصد انجام دیگر عملهای زیبایی روی پوست و موی خود را دارید، میبایست به چند نکته توجه کنید که ما آنها را به طور خلاصه در زیر بیان میکنیم.

اطمینان حاصل کنید کلینیک پوست و موی مورد نظر شما دارای پزشک متخصص میباشد

اطمینان حاصل کنید کلینیک پوست و موی مورد نظر شما دارای پزشک متخصص میباشد

1- دکتر متخصص در کلینیک پوست

ابتدا کلینیک پوست و مو یی را انتخاب کنید که در کادر پرسنلی خود پزشک متخصص پوست و مو داشته باشند. این پزشکان باید دارای مدرک تخصصی پوست و مو از دانشگاههای معتبر ایران و یا خارج باشند و در لیست پرسنلی کلینیک به وضوح به آن اشاره شده باشد. بعضی از کلینیکها در کادر پرسنلی خود دارای پزشک عمومی با گرایش پوست و مو میباشند اما متخصص نیستند.

سابقه فعالیت کلینیک نیز یکی از مهمترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید. پرسنل کلینیکهایی که دارای سابقه بیش از 5 سال هستند، مطمئنا نسبت به کلینیک پوست و مو ی نوپا تخصص و مهارت بیشتری دارند.

هرچند ممکن است کلینیک پوست و مو ی تازه تاسیسی وجود داشته باشد که در ابتدای کار با همکاری پزشکان و متخصصان پوست و موی ماهری شروع به فعالیت کرده باشد.

با پزشک مشاور کلینیک پوست صحبت کنید تا اطلاعات دقیقی در خصوص روش درمان خود کسب کرده باشید

با پزشک مشاور کلینیک پوست صحبت کنید تا اطلاعات دقیقی در خصوص روش درمان خود کسب کرده باشید

2- مشاوره در کلینیک پوست

نکته بعدی مشاوره است و اینکه بدانید قصد انجام چه نوع عملی را دارید. در اکثر کلینیکهای تخصصی پوست و مو، مشاوره به صورت رایگان انجام میشود. بنابراین شما میتوانید با چند جلسه مشاوره با پزشک مشاور کلینیک، اطلاعات بسیاری کسب کنید و بهترین روش درمان را با کمک او انتخاب کنید.

قبل از مشاوره در مورد میزان تخصص پزشک مورد از نظر از پذیرش کلینیک سوال کنید که آیا پزشک عمومی پوست و مو است یا پزشک متخصص پوست.
سپس سعی کنید جلسه مشاوره را در چند کلینیک مختلف برگزار کنید و به مقایسه روش های توصیه شده و همچنین بررسی فضای کلینیک بپردازید. تا بتوانید کلینیک پوست خوب را تشخیص دهید.

در این حین میتوانید تا زمانی که در نوبت مشاوره هستید با بیماران آن کلینیک صحبت و مشورت داشته باشید و نظر آنها را در خصوص برخورد پرسنل و همچنین نتیجه عمل زیبایی یا روش درمانی که انجام داده اند، جویا شوید.

امکانات و تجهیزات کلینیک پوست خوب را با مطالعه بروشور و تحقیق از واحد پذیرش و مشاوره ، بررسی نمایید

امکانات و تجهیزات کلینیک پوست خوب را با مطالعه بروشور و تحقیق از واحد پذیرش و مشاوره ، بررسی نمایید

3- امکانات کلینیک پوست

نکته سوم بررسی امکانات و روشهای درمانی و زیبایی کلینیک است. کلینیکی انتخاب کنید که دارای چندین دستگاه است و روشهای مختلف زیبایی و یا درمانی را پیشنهاد میدهد. این مورد را در بروشور کلینیک پوست و موی مورد نظر هم میتوانید بررسی کنید.

همچنین معمولا پذیرش کلینیکهای پوست و مو نیز به صورت کلی و عمومی قادر به پاسخ این نوع سوالات هستند. بنابراین میتوانید از بخش پذیرش کلینیک و به صورت تلفنی، در خصوص امکانات کلینیک پرسش و جو کنید.

به طور مثال چند روش کاشت مو وجود دارد. کلینیکی که کاشت مو به روش FIT و هم کاشت مو به روش FUT و هم ترکیبی، انجام میدهد؛ انتخاب بهتری برای شما خواهد بود. چرا که دامنه انتخابهای شما برای انجام کاشت مو محدود نخواهد بود و مشاور بهترین روش را با توجه به امکانات وسیع کلینیک و شرایط موهای شما، پیشنهاد خواهد داد.

مثال بعدی که میتوان در این مورد به آن اشاره کرد، لیزر موهای زائد است. در خصوص لیزر موهای زائد بررسی کنید که کلینیک مورد نظر چند روش و دستگاه را دارا میباشد؟ در مورد لیزر روشهای مختلف مانند: لیزر IPL، لیزر الکساندریت، لیزر Diod و … وجود دارد.
مطمئنا کلینیکی که دارای همه یا اکثر این دستگاهها میباشد، نسبت به کلینیکی که فقط دارای تعداد محدودتری دستگاه است، میتواند روش بهتری به شما برای لیزر موهای زائد ارائه دهد.

پس از انتخاب روش درمانی ، هزینه های کلینیک پوست  خوب را با دیگر کلینیکها مقایسه نمایید

پس از انتخاب روش درمانی ، هزینه های کلینیک پوست خوب را با دیگر کلینیکها مقایسه نمایید

4- قیمت و هزینه های کلینیک پوست

در مورد قیمتهای کلینیک حتما تحقیق کنید. یک کلینیک پوست و مو با توجه به نرخ نظام پزشکی و همچنین امکانات و دستگاههایی که دارد، خدمات خود را با قیمتهای مختلفی ارائه میکند.

معمولا قیمت کاشت مو بین 3.5 تا 6 میلیون تومان، بسته به تعداد گرافت ها، روش انجام کاشت مو و نیز تعداد جلسات متغیر میباشد. هزینه کاشت مو بر اساس گرافت هایی که کاشته میشود محاسبه میگردد. مطمئنا قیمت کاشت مو FUT به دلیل اینکه نیاز به جراحی دارد بیشتر از روش FIT است.

هزینه لیزر موهای زائد به صورت شاتی محاسبه میشود و انجام ناحیه های وسیع دارای نرخ مشخص میباشد. به طور مثال لیزر هر دو پا را اگر بخواهید به صورت مجزا و در طول زمان انجام دهید به صورت شاتی بیش از یک میلیون تومان میشود و اگر بخواهید به صورت یکجا و در یک مرحله هزینه را پرداخت کنید، ممکن است نرخی حدود 500 هزار تومان داشته باشد. (توجه داشته باشد این اعداد تقریبی و غیر دقیق میباشد. نرخ صحیح را از کلینیک مورد نظر جویا شوید).

روشهای گرانتری نیز برای لیزر و حتی جوانسازی و رفع مشکلات پوستی وجود دارد ولی ممکن است کارایی لازم را نداشته باشد. پس این نکته را در نظر داشته باشید لزوما هزینه بیشتر به معنای نتایج بهتر نیست. در این مورد حتما لازم است تحقیقی در خصوص نتایج روشی که مشاور به شما پیشنهاد داده است داشته باشید. این تحقیق را میتوانید از طریق پرس و جو از بیماران حاضر در کلینیک پوست و مو انجام دهید و همچنین از طریق سرچ در اینترنت.

به پزشک مورد نظر در کلینیک پوست اعتماد کرده و بدون وسواس برای انجام درمان آماده شوید

به پزشک مورد نظر در کلینیک پوست اعتماد کرده و بدون وسواس برای انجام درمان آماده شوید

5- جمع بندی

سعی کنید ابتدا با چند جلسه مشاوره با متخصص پوست، بهترین روش درمانی و یا زیبایی را انتخاب کرده و سپس با توجه به اطلاعاتی که در ادامه این صفحه ارائه شده است و همچنین پرس و جو از بیمارانی که آن روش را انجام داده اند، به مرحله مقایسه قیمتها بروید تا در نهایت با هزینه مناسب درمان خود را در کلینیکی مجهز یا نزد متخصص پوست و مو ماهری انجام داده باشید.

حال با توجه به پرسشهای اکثر متقضیان کاشت مو، لیزر موهای زائد، تناسب اندام و یا متقضیان جوانسازی پوست و صورت، به ارائه اطلاعاتی در خصوص روشهای مختلفی که کلینیک ها و متخصصان پوست و مو انجام میدهند میپردازیم:

  • کاشت مو

کاشت موی طبیعی با توجه به وسعت و بانک موی بیمار به روشهای FIT , FUT و ترکیبی انجام میگردد

کاشت مو به روش FIT :

در این روش ابتدا موها با ماشین کاملا کوتاه شده، سپس خط مو بر روی پوست فرد طراحی میشود. در مرحله بعد بیمار به اتاق عمل هدایت شده و بوسیله پانچ یا میکروموتور برداشت موها از پشت سر فرد که اصطلاحا به آن بانک مو گفته میشود، انجام میگردد.

سوراخهای باقی مانده پانسمان میشود و نیازی به بخیه ندارد. چراکه ظرف چند رورز کاملا بهبود میابد. فولیکول های برداشت شده مو در ظرف حاوی سرم نمکی قرار داده و سپس در شکافهای کوچک که بوسیله تیغ در ناحیه طاس سر ایجاد شده ، کاشته میشود.

کاشت مو به روش FUT:

در این روش نیز مانند روش FIT نیازی به بیهوشی نیست و با بی حسی موضعی در اتاق عمل انجام میشود. در روش کاشت موی fut نیاز نیست تا همه موهای بیمار کوتاه شود.

پس از بیحسی نوار باریکی به عرض 2 سانتیمتر و طول حدودا 20 سانتیمتر از قسمت پشت سر (بانک مو) برداشته شده و دو لبه پوست به هم بخیه زده میشوند. سپس تکنیسین های ماهر گرافتهای مو را از این نوار جدا میکنند و پس از شمارش در سرم نمکی قرار میدهند. سپس این گرافتها که هر کدام شامل 1 تا 4 تار مو میباشند، در نواحی طاس سر کاشته میشوند.

کاشت مو به روش ترکیبی:

برای اشخاصی مناسب است که دارای طاسی وسیعتری هستند و روش FUT به تنهایی موجب بجا ماندن اثر زخم بزرگتری در پشت سر میشود. و یا روش FIT موجب کم پشتی موهای پشت سر میگردد.

در این روش از هر دو تکنیک FIT و FUT برای کاشت مو استفاده میشود. کاشت موی ترکیبی را میتوان در دو روز انجام داد به طوریکه در روز اول روش FUT و در روز دوم FIT را انجام داد. مزیت دیگر این روش که 80 تا 90 درصد طاسی سر فرد پوشش داده شده و نتیجه مطلوبی حاصل میگردد.

کاشت ابرو:

برای انجام کاشت ابرو نیز میتوان از هر دو روش FIT و FUT استفاده کرد. به طوریکه قسمتی از پوست بیمار که شامل گرافتهای مو است و یا برداشت موهای نازک بوسیله پانچ (بدون جراحی) از قسمت پشت گوش و یا ران برداشت شده و با زاویه مناسب (بسیار مهم) در قسمت ابروها کاشته میشود.

  • لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد بدن و صورت با توجه به ضخامت مو، زنگ مو و ناحیه ای که درآن موی زائد وجود دارد، به روشهای گوناگونی انجام میگردد:

لیزر موهای زائد با IPL:

این روش در واقع لیزر نیست و یک سیتم نوری است که با پالسهای نوری زنون، اثری مشابه برای از بین بردن فولیکولهای مو دارد.

لیزر موهای زائد با الکساندرایت:

امواج لیزر را به فولیکولهای موهای زائد میتاباند و موجب از بین رفتن آنها میشود. این نوع لیزر برای از بین بردن موهای زائد ناحیه های وسیعی از بدن کاربرد دارد و بیشتر مناسب پوستها و موهای روشن میباشد.

لیزر موهای زائد با لیزر دایود:

لیزر Diod با طول موج 808 نانومتر میتواند طی 5 الی 6 جلسه به طور کلی موهای زائد را از بین ببرد. این روش برای ناحیه های وسیع کاربرد ندارد.

لیزر موهای زائد با لیزر ND YAG:

این نوع لیزر نیز یکی از موثرترین لیزرها با طول موج 1064 نانومتر میباشد. اثر این لیزر نیز در بین متقضیان آن خوب گزارش شده و گزینه مناسبی جهت از بین بردن موهای زائد ناحیه زیربغل میباشد

  • جوانسازی پوست و زیبایی

هایفوتراپی:

این روش جهت لیفتینگ صورت، رفع خط لبخند، کاهش چروک دور چشم، رفع شل شدگی پوست کاربرد دارد و طی یک جلسه انجام میگیرد. در این روش از امواج التراسونیک استفاده میشود و ماندگاری آن بین 1 الی یک و نیم سال میباشد. این روش بدون بیهوشی یا جراحی است و کاملا بدون درد انجام میگیرد.

RF صورت:

این روش امواج رادیویی با فرکانس بالا وارد لایه میانی پوست (درم) شده و موجب تحریک آن برای کلاژن سازی میگردد. این روش برای سفت کردن پوست و رفع افتادگی آن کاربرد دارد.

میکروپیگمنتیشن:

در این روش و به کمک رنگدانه های طبیعی خط آرایش های دائم بر روی صورت فرد ایجاد میگردد.

لیفت صورت با نخ:

لیفت صورت و بدن با نخ امبدینگ انجام میشود و با کار گذاشتم نخ در پوست موجب کلاژن سازی میشود و علاوه بر آن زائده های روی نخ موجب بالا کشیدن پوست میگردد. این روش بدون جراحی بوده و رضایتمندی زیادی از بیماران را به همراه دارد.

جوانسازی با لیزر CO2:

این روش نیز بدون جراحی جهت جوانسازی پوست بکار میرود. به این صورت که بوسیله تابش لیزر بافت پیر پوست از بین رفته و پوست بافت و کلاژن جوان را جایگزین آن میکند. این روش جهت رفع چروکهای دور چشم، چروکهای ریز، رفع جای زخم و جوش کاربرد دارد.

میکرودرم ابریژن:

این روش برای رفع لکهای پوستی، ایجاد شفافیت و براقیت پوست کاربرد دارد. در میکرودرم ابریژن بوسیله پودر اکسید آلومینیوم سطح پوست مورد سایش قرار گرفته و سلولهای مرده از بین میروند و علاوه بر آن موجب تحریک پوست برای کلاژن سازی میشود.

میکرونیدلینگ:

میکرونیدلینگ بوسیله تجهیزی شبیه خودکار انجام میشود که در نوک خود دارای سوزنهای بسیار ریزی میباشد. این سوزنهای ظریف وارد عمق 2 میلیمتری پوست شده و موجب تحریک پوست برای کلاژن سازی میشوند.

درمان تیرگی زیر بغل با لیزر:

در این روش بوسیله لیزر رنگدانه های پوست زیر بغل مورد هدف قرار داده شده و موجب روشن شدن آنها میشود.

درمان جای جوش و زخم با لیزر: معمولا اینکار بوسیله لیزر Co2 که بالاتر توضیح داده شد، انجام میشود و گاها نیاز به انجام روشهای مکمل نظیر میکرونیدلینگ، ساب سیژن و تزریق چربی میباشد

  • تزریق ژل ، بوتاکس و فیلر

تزریق ژل یا فیلر:

از طریق تزریق ژل و فیلرها میتوان چین و چروکها را از بین برد و یا به قسمتهایی نظیر چانه، لب و گونه حجم بخشید. تزریق ژل و فیلر توسط متخصص پوست و مو و یا متخصص گوش و حلق و بینی در مطب یا کلینیک پوست انجام میگردد.

تزریق بوتاکس:

بوتاکس نام ترکیبی فلج کننده است که با فلج کردن موقتی ماهیچه های قسمت پیشانی یا دور چشم و لب باعث از بین رفتن و یا کاهش چین و چروک های این نواحی میشود. مدت زمان اثر تزریق بوتاکس بین 3 الی 6 ماه میباشد.

مزوتراپی:

در این روش جهت جوانسازی و رساندن مواد مورد نیاز پوست به آن، ترکیبی از مواد مزو که شامل انواع آمینو اسیدها، آنتی اکسیدانها و مواد ضدپیری پوست به همراه ویتامینها و به خصوص ویتامین C جهت شفاف سازی پوست است به لایه های زیرین پوست تزریق میگردد.

PRP:

در این مقداری از خون شخص گرفته شده و توسط سانتریفیوژ پلاکتها و پلاسمای خون جدا میگردد. این پلاسما جهت رفع چین و چروکهای صورت و دست ها و نیز تحریک و تقویت کاشت مو به پوست تزریق میشود. PRP نتایج بسیار مطلوبی در رفع چین چروکهای پیشانی، گونه، دست، دور چشم و اطراف لب و همچنین تقویت موهای ضعیف و کاشته شده دارد.

تزریق چربی: در این تکنیک از چربیهای ناحیه ران، پهلو و یا زیر شکم فرد، چربی برداشت شده و جهت پر کردن و رفع چین و چروکهای نواحی پیشانی، خط لبخند و صورت تزریق میگردد. تزریق چربی خود فرد احتمال واکنشهای آلرژیک را از بین میبرد و نتایج خوبی در پی دارد.

  • تناسب اندام و لاغری موضعی

لاغری موضعی با کرایولیپولیز:

این روش بدون هیچ اثر زخم یا برشی در سطح پوست، بوسیله سرد کرد چربیهای زیر پوست تا دمای مورد نظر آنها را نابود کرده و بدن طی یک بازه 4 الی 6 هفته ای آنها را از طریق کبد و کلیه دفع مینماید. یکی از مزایای کرایولیپولیز این است که پوست شل نمیشود و حالت ارتجاعی خودرا حفظ مینماید.

لاغری موضعی با لیزر لیپولیز:

در این روش بوسیله لیزر چربی ها توسط یک فیبر نوری باریک به قطر کمتر از 1 میلیمتر، به چربی مایع تبدیل شده و سپس مکش میشوند و یا بدن خود طی 6 هفته آنها را دفع میکند. این روش نسبت به روشهای قدیمی خونریزی و درد بسیار کمتری داشته و تا حدود 500 میلی لیتر چربی را میتوان با این روش از بین برد.

لاغری موضعی با لیپوماتیک:

در این روش بوسیله لوله ساکشن و حرکتهای لرزشی، چربیهای ناحیه مورد نظر جداسازی شده و سپس با مکش خارج میشود. لیپوماتیک از جدیدترین روشهای لیپوساکشن است و چون نواحی اطراف نسبت به روشهای قدیمی بسیار کمتر آسیب میبینند، دوره نقاهت کوتاهتری دارد.

لاغری موضعی با اولترازد:

در این روش با امواج اولتراسوند فشار منفی داخل سلولهای چربی ایجاد شده و موجب از بین رفتن آنها و تبدیل به چربی مایع میشود. نهایتا این چربی توسط بدن دفع میگردد.

لاغری موضعی با واترجت:

در این روش نیز مانند روشهای قبل بدون بیهوشی و فقط با بیحسی موضعی، چربیها ساکشن میشوند. با این تفاوت که در روش واترجت، چربیها بوسیله فشار آب از بدن جدا میشوند.