بانک جامع اطلاعات پزشکان و سلامت

جراحی زیبایی سینه یکی از جراحی های شایع در این زمانه است. سالانه بسیاری از زنان کاندید جراحی هایی مانند: کوچک کردن سینه، بزرگ کردن سینه،  پروتز سینه ، ماموگرافی و … می شوند.
بهتر است قبل از انجام دادن و یا تصمیم گرفتن در مورد چنین جراحی هایی، اطلاعات خود را در این زمینه ها بالا ببریم تا بتوانیم بهتر تصمیم بگیریم.

دانستنی های اولیه در مورد سینه ی زنان و پروتز سینه:

سینه ی یک زن 20 ساله شامل؛ غدد شیری، چربی و ماده ای به نام کلاژن (این ماده باعث سفت نگه داشتن سینه و پیوند بافت های به یکدیگر می شود) است. با بالا رفتن سن از میزان غدد شیری و کلاژن کاسته شده و بر میزان غدد چربی اضافه می شود. به همین خاطر به مرور زمان سفتی سینه کمتر می شود.
از طرفی پوست سینه به خاطر کشیده شدن آن،  بسیار نازک تر از بقیه ی پوست بدن است و همین عامل باعث می شود سریع تر از بقیه ی نقاط دچار خشکی پوست شود.

منطقه ی میانی دو پستان ، پر از غدد چربی است و همین عامل باعث لک شدن و ایجاد خال در این منطقه می شود.
تغییر میزان هورمون های بدن باعث تغییر حالت سینه ها می شود. هفته ی قبل از عادت ماهیانه به خاطر بالا بودن میزان هورمون ها، سینه ها سفت و کمی دردناک می شوند، در روزهای اول عادت ماهیانه به خاطر توازن  هورمون ها سینه ها نرم تر از همیشه هستند و بالاخره در میانه ی عادت ماهیانه به خاطر ترشح  هورمون استروژن سینه ها بسیار حساس هستند.

جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی:

ماموپلاستی عنوانی برای جراحی سینه است که طی آن حجم و سایز سینه ها کاهش داده می شود. این جراحی برای زنانی مناسب است که از بزرگی سینه های خود رنج می برند.
طی این جراحی علاوه بر کوچک شدن ، سینه ها فرم داده می شوند و افتادگی های آن ها نیز بر طرف می شود. این اعمال باعث بالا رفتن اعتماد به نفس در فرد می شود و جدای از تمامی این موارد فرد این امکان را پیدا خواهد کرد که لباس های مورد علاقه ی خود را بپوشد.

ماموپلاستی و کوچک کردن سینه

ماموپلاستی و کوچک کردن سینه

نحوه ی انجام ماموپلاستی (کوچک کردن سینه)

در این جراحی، جراح تلاش می کند تا سینه را برش داده و حجم آن را کم کند. برای رسیدن به این هدف نیاز به ایجاد برش در زیر سینه یا  وسط سینه  یا  دور هاله ی سینه یا  همه ی این موارد  است.
بعد از ایجاد برش، سایز سینه ها کاهش داده می شود و دوباره جای  برش ها بخیه زده می شود. بخیه ها بسیار ظریف و با دقت زده می شوند و بعد از آن عمل لیفت سینه انجام می شود و سینه ها بالا کشیده می شود.

برش های سینه در روش ماموپلاستی

برش های سینه در روش ماموپلاستی

برش های ایجاد شده در جراحی کوچک کردن سینه (ماموپلاستی)

در بسیاری از موارد برش ها از زیر سینه ایجاد می شوند. زیرا این برش دید کمتری نسبت به بقیه ی برش های ایجاد شده دارد. اما گاهی هم جراح سینه، با توجه به سایز و فرم سینه از برش دور هاله ی سینه  یا برش T مانند که از نوک سینه به سمت زیر سینه زده می شود استفاده می کند.
البته برش ها طوری زده می شوند که کمترین آسیب به پوست وارد شود  و همان طور که گفته شد جراحی کوچک کردن سینه با لیفت سینه همراه است یعنی علاوه بر کوچک شدن سینه، به آن ها فرم هم داده می شود.
بسیاری از خانم های کاندید جراحی زیبایی سینه نگران، جای برش ها و آثار آن بعد از عمل کوچک کردن سینه هستند.

برش برای جراحی سینه

البته نمی توانیم بگوییم که جای هیچ برش و یا بخیه ای روی پوست باقی نمی ماند، زیرا این جراحی با برش سینه و بخیه روی پوست همراه است.  به هر حال جراح،  برای کم کردن بافت سینه و از بین بردن افتادگی سینه نیاز به ایجاد برش هایی بر روی سینه دارد.
آثار ناشی از جراحی کوچک کردن سینه می تواند بر اساس عواملی مانند؛ ظرافت حین جراحی،  تبحر و مهارت جراح،  نحوه ی بخیه،  ظرافت بخیه،  دقت در حین کار و … به میزان قابل توجه ای کاهش پیدا کند.
در صورتی که  مراقبت های بعد از جراحی  ماموپلاستی به درستی رعایت شود و بخیه ها با دقت و ظرافت کامل زده شوند، آثار باقی مانده از جراحی به صورت یک خط بسیار ریز و کم رنگ بر روی سینه مشاهده می شود که  این خط هم تنها از فاصله ی نزدیک قابل رویت است.

چه کسانی کاندید مناسب برای جراحی ماموپلاستی هستند؟

•  افرادی با سینه های بزرگ
•  افرادی با سینه های درشت و سنگین
•  افرادی که به خاطر بزرگ بودن سینه ها نمی توانند لباس مناسب بپوشند.
•  افرادی که به خاطر بزرگی سینه اندامی نامتوازن دارند.
•  افرلادی که به خاطر بزرگی سینه دچار درد و عفونت زیر سینه می شوند.
•  افرادی که به خاطر بزرگی سینه مشکلاتی در انجام فعالیت های  تحرکی دارند.

دوره ی نقاهت بعد از جراحی ماموپلاستی:

جراحی زیبایی سینه معمولا جزء جراحی های مهم است و باید به آن اهمیت داد. بهتر است بعد از انجام دادن این جراحی، سریع شروع به فعالیت و انجام دادن کارهای سنگین نکنید. البته برخی از افراد بعد از گذشت 10 الی 15 روز می توانند کار های سبک خود را انجام دهند، اما برخی دیگر ترجیح می دهند مدت بیشتری را استراحت کنند.
راه رفتن در 3 تا 4 هفته ی اول بعد از جراحی ماموپلاستی مفید است زیرا باعث بهبود گردش خون و در نتیجه بهبود ورم به وجود آمده می شود، در عین حال احتمال لخته شدن خون را کاهش می دهد.
بلند کردن چیزهای سنگین و انجام فعالیت های سخت تا 6 هفته بعد از جراحی ممنوع است.

تزریق چربی برای افزایش سایز سینه چگونه است

تزریق چربی برای افزایش سایز سینه چگونه است

تزریق چربی برای افزایش سایز سینه:

رایج ترین راه بزرگ کردن سینه استفاده از پروتز سینه است. تا همین اواخر این راه تنها گزینه ی  پیش روی زنانی بود که از کوچکی سینه های خود راضی نبودند.
در حال حاضر روش جدیدی به نام تزریق چربی، برای بزرگ کردن حجم سینه ها رایج شده است. در این روش چربی را از بخش های دیگر بدن کشیده و آن را در سینه ی خود فرد قرار می دهند.
این عمل تحت عنوان پیوند چربی برای برجسته کردن سینه نامیده می شود. نتیجه ی این روش عوارض کمتر و ظاهری طبیعی تر است  در صورتی که همان حالت استحکام   پروتز سینه را فراهم می کند.

هزینه ی تزریق چربی برای بزرگ کردن سینه ها چقدر است؟

هزینه ی این روش برای هر بیمار با توجه به چربی  تخلیه شده، نوع بی حسی  و تعداد تزریق ها تعیین می شود. البته هزینه ی تزریق چربی مراقبت های قبل و بعد از عمل را هم شامل می شود.
از عوامل تاثیر گذار بعدی در هزینه ی تزریق چربی می توانیم تخصص پزشک، مرکزی که این جراحی را انجام می دهد، بیمه ی طرف قرار داد و … را عنوان کنیم .
اما به طور کلی هزینه ی تزریق چربی برای بزرگ کردن سینه در زنان بین 1 و نیم تا 4 و نیم میلیون تومان است.

عوارض تزریق چربی در سینه:

از عوارض مرتبط با تزریق چربی برای برجسته کردن سینه ها می توان به جذب چربی توسط بدن اشاره کرد. اگر جذب چربی توسط بدن فرد زیاد باشد کیفیت پایین می آید و بیمار نیاز به تزریق مجدد پیدا خواهد کرد.
از عارضه های بعدی این روش، تبدیل شدن چربی از حالت نرم به حالت سفت و ناصاف است، که در برخی از مواقع  به دلایل  ناشناخته رخ می دهد.

انواع پروتز سینه

انواع پروتز سینه

پروتز سینه:

پروتز سینه یکی دیگر از شاخه های جراحی زیبایی سینه است که برای بزرگ کردن سینه ها استفاده می شود. معمولا این جراحی در بین زنان ایرانی طرفداران بسیاری دارد. بر طبق مطالعات انجام شده، اکثر بیماران بعد از انجام دادن این جراحی  بسیار راضی بوده اند و انجام جراحی پروتز سینه علاوه بر افزایش اعتماد به نفس، باعث بهبود راوابط  زناشویی نیز می شود.

انواع مختلف پروتز سینه:

پروتزهای موجود در بازار به دو صورت گرد و قطره اشکی هستند. در هر دو گروه، انواع  پروتز ها،  با قطر، ارتفاع و برجستگی های متفاوت وجود دارد. تنوع پروتز قطره اشکی  با توجه به شکل نامتقارن آن بیشتر است.

کاربرد های  پروتزهای قطره ای:

پروتزهای قطره ای  نمای طبیعی تری دارند اما مشکل استفاده از آن ها چرخیدن درون سینه است. ممکن است  بعد از  مدتی پروتزها در سینه کمی دچار چرخش شوند و در پروتزهای قطره ای این چرخش به خاطر شکل نامتقارن حالت پروتز  سینه را خراب می کند.
افراد زیر کاندید مناسبی برای استفاده از پروتزهای قطره ای هستند:
1_ افرادی که بافت سینه ی آن ها بسیار کم است و نمای طبیعی می خواهند.
2_ افرادی که پوشش بافت نرم سینه ی آن ها بسیار کم است.
3_ افرادی که  سینه های تخت و بدون شکلی دارند.
4_ افراد ی که دچار عدم تقارن ساده یا پیچیده سینه هستند.

کاربرد پروتزهای گرد:

مزیت این نوع پروتزها نسبت به پروتز قطره ای در متقارن بودن شکل آن ها است. اگر بعد از جراحی زیبایی سینه،  پروتز سینه دچار چرخش شود، به خاطر متقارن بودن این پروتز مشکلی در شکل سینه به وجود نمی آید.
افراد زیر کاندید مناسبی برای استفاده از پروتزهای گرد هستند:
1_ افرادی که تمایل دارند سینه هایشان بیشتر از حد نرمال برجسته باشد.
2_ افرادی که شکل اولیه ی پستان آن ها خوب است.
3_ افراد که سینه ی آن ها پوشش بافت نرم خوبی داشته باشند.
4_افراد دچار چرخش تکرار شونده ی پروتز

انواع پروتز سینه

انواع پروتز سینه

دسته بندی پروتز سینه با توجه به موارد داخلی آن ها:

پروتز ها از جنس سیلیکون هستند. این ماده سازگاری بالایی با بدن انسان دارد. حال مواد پر کننده ی این سیلیکون ها متفاوت است. در برخی مواقع پروتزها با آب نمک مخصوص (سالین) و گاهی پروتز ها با سیلیکون (ژل) پر می شوند.
انتخاب جنس پروتز سینه بر اساس آناتومی بیمار و تمایل شخصی وی انجام می شود و در جلسه ی مشاوره ی قبل از جراحی مزایا و معایب هر کدام برای بیمار توضیح داده می شود.
مزایای پروتزهای سالین (آب نمکی)
•  نیاز به هزینه ی کمتر
•  نیاز به مانیتورینگ کمتر
•  برش ایجاد شده کوچک تر

معایب پروتزهای آب نمکی:

•  زمان لمس حالت غیر طبیعی تری دارند.
•  احتمال خالی شدن خود به خود دارند.
•  با گذشت زمان اثرات بیشتری روی بافت ها می گذارند.
•  بالا بودن ریسک چین خوردگی.

معایب پروتزهای سیلیکونی (ژلی)

•  ایجاد پارگی بدون علامت
•  نیاز به هزینه ی بیشتر
•  نیاز به برش بزرگ تر
•   نیاز به مانیتورینگ و ام ارآی در صورت نیاز

مزایای پروتزهای سیلیکونی:

•  در لمس شدن حالت  طبیعی تری دارند.
•  خطر خالی شدن خود به خود  وجود ندارد.
•  احتمال چین خوردگی کمتر است.
•  احتمال لمس شدن پروتز سینه کمتر است.

آیا ازدواج باعث بزرگ شدن سینه ی زنان می شود؟

به طور کلی سینه ی زنان از سنین بلوغ شروع به رشد می کند و این روند بخشی از بزرگ شدن زنان است. اما برخی از زنان در سنین بزرگسالی هم دچار بزرگ شدن سینه ها می شوند.
دلیل اینکه چرا برخی از زنان دچار تغییر اندازه در سینه های خود می شوند متفاوت است. در کل افزایش وزن و تغییر و نوسانات هورمون ها باعث بزرگ شدن سینه ها می شود.

علت های مختلف در بزرگ شدن سینه ی زنان:

1_افزایش وزن: در برخی از خانم ها با افزایش وزن، سایز سینه ها تغییر می کند. بافت سینه شامل بافت چربی هم هست وقتی میزان چربی بالا می رود سایز سینه ها بزرگ تر می شود.
2_بارداری:تغییر سایز سینه ها در زمان بارداری کاملا طبیعی است. در برخی از زنان این روند همراه با خارش، درد و تورم است.
3_جلوگیری از بارداری:قرص های ضد بارداری چون حاوی استروژن هستند کمی باعث رشد سینه می شوند.

ادامه علت های مختلف در بزرگ سینه ی زنان

4_قاعدگی زنان:بعد از روز تخم گذاری سینه ها به خاطر ترشح  پروسترون و استروژن کمی حجیم تر می شوند. این به خاطر گردش خون  بالا در ناحیه ی سینه است.
5_ یائسگی:ممکن است در زمان رسیدن به یائسگی، بافت غده ها کاهش پیدا کند و بافت چربی ها شروع به افزایش کند. همین عوامل باعث بزرگ شدن و افتاده شدن سینه ها در زنان می شود.

آیا پروتز سینه باعث بروز سرطان سینه می شود؟

این یک جمله ای است که  برخی افراد به خاطر ترس از جراحی زیبایی سینه آن را شایع کرده اند. در مطالعات انجام شده هیچ ارتباطی بین بزرگ کردن سینه و استفاده از پروتز و ایجاد سرطان یا بیماری های خود ایمنی و یا سایر بیماری های  سیستمیک  دیده نشده است.
جدای از این هیچ مدرک قطعی دال بر این که سرطان در زنانی که پروتز دارند، در مراحل پیشرفته تر تشخیص داده می شود هم وجود ندارد.

هزینه ی جراحی بزرگ کردن سینه و استفاده از پروتز سینه چقدر است؟

نکته ای در این جا باید یاد آوری کنیم بالا بودن هزینه ی این جراحی است. جراحی زیبایی سینه، هزینه های متعددی دارد و قیمت تمام شده ی آن با آنچه در ابتدا حدس می زنید خیلی فرق دارد. البته این هزینه ها بر اساس تخصص پزشک، گستردگی جراحی، شهری که این جراحی در آن انجام می شود، بیمه ی طرف قرار داد و … متغییر است.
برخی از جراحی های بزرگ کردن سینه به مراقبت بیشتر و تحت نظر بودن نیاز دارد که این موارد باعث بالا رفتن هزینه ها می شوند.

عوارض پروتز سینه

عوارض پروتز سینه

عوارض جراحی زیبایی سینه:

• بزرگ کردن سینه  یا کوچک کردن آن  می تواند روی شیردهی تاثیر منفی بگذارد. معمولا به  زنانی که سینه ی خود را بزرگ یا کوچک کرده اند توصیه می شود از سینه ی خود به نوزادشان شیر ندهند. ممکن است لوله ی شیری آن ها قطع شده باشد.
•  ممکن است بعد ازجراحی زیبایی سینه  حس نوک سینه از بین رفته باشد.
•  خونریزی که احتمال آن کم است.
• عفونت که در صورت بروز باید به جراح مراجعه کرده و آنتی بیوتیک مصرف کنید.

آیا بعد از جراحی زیبایی سینه می توانم به نوزادم شیر بدهم؟

این هم یکی از سوالات رایج زنانی است که قصد انجام دادن جراحی زیبایی سینه را دارند. به احتمال زیاد می توانید این کار را انجام دهید اما باز هم به شیوه ی جراحی تان بستگی دارد. امروزه بیشتر روش ها به گونه ای انجام می شود  که با شیردهی زنان سازگار است.
اگر شیوه جراحی شما با برش های زیر سینه و زیر بغل انجام شده است به احتمال زیاد در شیردهی مشکلی به وجود نمی آید اما در برش طرح لبخند مانند که در اطراف هاله ی نوک سینه ایجاد می شود، احتمال مشکل در زمان شیر دهی افزایش پیدا می کند.