ارتودنسی و نحوه چیدمان دندان ها برای جراحی فک

ارتودنسی و نحوه چیدمان دندان ها برای جراحی فک

امروزه جراحی فک پایین به صورت گسترده ای انجام می شود پس نیاز به اطلاع رسانی و افزایش آگاهی در این زمینه بیشتر احساس می شود. شما برای انجام دادن هر نوع از جراحی ها ابتدا نیاز دارید در مورد آن اطلاعاتی بدست آورید و بعد ببینید آن چیزی که شما نامش را مشکل گذاشته اید و قصد برطرف کردن آن مشکل را دارید آیا مشکل هست یا نه فقط گمانی است که شما را ترسانده است. در این مطلب در خصوص  ارتودنسی و جراحی فک اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهیم.

چیدمان دندان ها در افراد مختلف و مشکلات مربوط به آنها

بهترین دندان:

در بهترین حالت دندان ها به خوبی روی یکدیگر قرار می گیرند و کاملا با هم جفت می شوند و البته دندان های ردیف بالا اندکی روی دندان های ردیف پایین را می پوشانند. در این حالت تمام دندان ها منظم و ردیف هستند و فاصله ی بین آنها برابر و کم است.

ارتودنسی و جراحی فک

ارتودنسی و جراحی فک

دندان های خرگوشی

نوع دوم با افرادی مواجه می شویم که دندان های بالای آنها جلو بوده و به اصطلاح به دندان خرگوشی معروف هستند. این مشکل می تواند به خاطر کوچک بودن فک پایین و یا در مواردی هم به خاطر بزرگ بودن و جلو بودن فک بالا باشد. اگر فرد در کودکی تا زمان طولانی از پستانک استفاده کند یا اینکه عادت به مکیدن شصت خود داشته باشد دچار این ناهنجاری می شود. اما در بسیاری از موارد نیاز به عمل فک پایین یا بالا نیست و شدت این ناهنجاری کم است.

ارتودنسی و جراحی فک در افراد

افراد دسته ی سوم کسانی هستند که فاصله ی دندان های آنها بسیار زیاد است. این افراد دچار مشکلات خاصی نیستند جز نا زیبا بودن فرم دندان ها این مشکل اگر کم باشد با ارتودنسی برطرف می شود.

ارتودنسی و جراحی فک

ارتودنسی و جراحی فک

دندان های روی هم

دسته ی بعدی افرادی هستند که دندان های به هم فشرده و یا روی هم دارند. معمولا این افراد نیاز به عمل فک پایین یا بالا دارند. زیرا در این نوع از فک ها دندان ها آنقدر به هم فشرده هستند و فک کوچک است که ممکن است دندان نهفته در لثه وجود داشته باشد.

دندان های به هم نرسیده

گروهی از افراد هستند با آنکه دندان های آسیای آنها روی هم قرار می گیرد اما دندان های پیشین بالا و پایین آنها از هم فاصله دارد و به همین علت دهان همواره باز می ماند. این ناهنجاری ممکن است در یک یا هر دو سوی دهان رخ بدهد.

در بالا به انواع مختلفی از مدل قرار گرفتن دندان ها اشاره کردیم اما آیا در همه ی موارد نیاز به عمل فک پایین و بالا وجود دارد؟؟؟

ارتودنسی و جراحی فک

ارتودنسی و جراحی فک

آیا شما کاندید مناسبی برای عمل فک پایین هستید؟

برای اینکه شما بدانید که کاندید مناسبی برای جراحی فک هستید یا نه بهتر است اول نوع دندان های خود را با توجه به موارد بالا مشخص کنید سپس به موارد پایین دقت کنید؛

1_ آیا چهره ی شما غیر طبیعی است؟

2_ آیا موقع صحبت کردن دچار مشکل می شوید مثلا گفتار نوک زبانی یا مشکلات گفتاری دارید؟

3_ آیا شما از راه دهان تنفس می کنید؟

4_ آیا دندان های شما به خاطر روی هم بودن دچار پوسیدگی شده است؟

5 _آیا هنگام جویدن غذا یا خوراکی های مختلف مشکل دارید؟

6 _آیا دچار تومور در دهان و فک خود شده اید؟

7_ آیا دچار مشکلات مادرزادی در قسمت فک خود هستید؟

اگر پاسخ شما به یکی یا چند تا از این موارد مثبت بود بهتر است به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

در هر صورت ما به شما پیشنهاد می کنیم قبل از انجام دادن جراحی زیبایی فک اعم از عمل فک پایین یا سایر جراحی ها  بیشتر تحقیق کنید.

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)