عمل پلاستیک بینی به چند روش انجام می شود

عمل پلاستیک بینی به چند روش انجام می شود

جراحی بینی نوعی عمل جراحی است که برای ترمیم و اصلاح عیوب ظاهری بینی و زیباسازی آن انجام می‌شود، به گونه‌ای که ضمن حفظ فیزیولوژی و عملکرد بینی، ظاهر و شکل آن نیز زیباتر و مناسب‌تر شود.

* عمل پلاستیک بینی به چند روش صورت می پذیرد؟

برای عمل جراحی پلاستیک بینی دو روش کلی داریم: روش بسته و روش باز. در روش بسته هیچ‌گونه برش جراحی از خارج بینی داده نمی‌شود و کلیه بر‌ش‌های جراحی از داخل بینی است، در نتیجه جای هیچ بخیه‌ای در ظاهر بینی نخواهیم داشت.

در روش باز، برش جراحی از روی پوست جلو بینی داده می‌شود. چه در روش باز و چه در روش بسته پس از انجام برش‌های جراحی پوست بینی از سطح استخوان‌ها و غضروف‌های بینی جدا می‌شود تا جراح بتواند تغییرات لازم را روی آن انجام دهد. سپس در صورت لزوم قوز بینی برداشته می‌شود و قسمت استخوانی بالای بینی تراشیده و باریک می‌شود. پس از آن غضروف‌های نوک بینی نیز در صورت لزوم اصلاح می‌شوند، به نحوی که عیوب بینی برطرف شوند و بینی زیباتر شود و متناسب با شکل صورت شخص باشد. هر یک از این دو روش نکات مثبت و منفی خاص خود را دارد و در انتخاب هر یک از آن‌ها سلیقه و مهارت جراح و معیارهای متعددی دخالت دارد.

* چه سنی برای عمل پلاستیک بینی مناسب است؟

انجام عمل بینی از پایان بلوغ (18 سالگی) تا سن پنجاه سالگی قابل انجام است.

عمل جراحی پلاستیک و زیبایی بینی در اطفال، افراد مسن و کسانی که بیماری‌هایی مانند سرطان، بیماری‌های خونی، عیوب انعقادی و امراض ناتوان‌کننده مزمن، عفونت‌های حاد، بیماری‌های روانی و قلبی شدید دارند، ممنوع است مگر پس از درمان کامل.

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی به چه صورت است

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی به چه صورت است

* آیا بیمار بعد از عمل به مراقبت‌های خاص نیاز دارد؟

استراحت و مصرف غذاهای نرم تا یک هفته و اجتناب از انجام حرکات ورزشی سنگین تا دو ماه توصیه می‌شود. باید مواظب باشیم که بر بینی فشار و ضربه وارد نیاید. در ماه اول پس از عمل هفته‌ای یک بار سپس به طور ماهانه باید برای معاینه به جراح خود مراجعه کند. تمامی مشکلات و معایب و مسائل بینی باید به دکتر جراحی بینی گفته شود و کارهای لازم برای رفع آن‌ها انجام شود. البته مسائلی مانند تورم و کبودی پس از عمل عادی است و با گذشت زمان برطرف می‌شود. فتوگرافی‌های صورت و بینی سه ماه، شش ماه و یک سال بعد از عمل انجام می‌شود و با فتوگرافی‌های قبل از عمل مقایسه می‌شوند. معمولاً در نود درصد موارد نتایج خوب و مورد قبولی است ولی ده درصد موارد نتایج خوب و قابل قبول نیست و یا با عوارض ناخواسته‌ای روبه‌رو می‌شویم. در این حالت ممکن است برای اصلاح و رفع عیوب موجود به عمل جراحی دوم نیاز باشد. بیمار باید در عمل‌های جراحی پلاستیک به جراح خود اطمینان داشته باشد تا شاهد نتایج خوب و مطلوب جراحی باشد.

* چند نفر از مراجعین شما، واقعاً به عمل جراحی نیاز دارند؟

60 تا 70 درصد ولی مابقی خودشان اصرار دارند.

آیا همه افراد به عمل جراحی بینی نیاز دارند؟

آیا همه افراد به عمل جراحی بینی نیاز دارند؟

* مواردی که واقعاً به عمل جراحی نیاز دارند، کدامند؟

27 درصد، البته به خود شخص بستگی دارد. مواردی مثل کجی ‌بینی، بزرگی یا قوز بینی، انحراف بینی، یا زائده‌ای در بینی داشته باشد.

 

دکتر محمد حسین جلالی-جراح و متخصص گوش و حلق و بینی – جراح پلاستیک بینی-

منبع:مجله هفت روز زندگی

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)