پولیپ بینی چیست و چگونه درمان می شود

پولیپ بینی چیست و چگونه درمان می شود

لایه داخلی که پوشاننده بینی است را اصطلاحا مخاط می گویند.  گاهی ممکن است به دلایل مختلفی مخاط بیش از حد رشد کند و از حالت نرمال خارج شود. در این حالت به آن بافت اضافه ای که داخل بینی تشکل شده است پولیپ بینی میگویند. معمولا پولیپ فضای داخلی بینی را اشغال میکند٬ اما رشد پولیپ در واقع پاسخی است به مواد حساسیت زا یا آلرژن ها. احساس گرفتگی بینی یکی از شایع ترین علائم پولیپ بینی می باشد چرا که جریان ورود و خروج هوا با وجود پولیپ کمی سخت تر صورت می پذیرد.

پولیپ بینی چیست و روش درمان آن

پولیپ بینی چیست و روش درمان آن

اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم پولیپ بینی سینوس ها و فضای داخلی بینی را کمی اشغال میکند که فرد در این حالت احساس گرفتگی بینی میکند٬ حس بویایی اش کاهش یافته، احساس فشار روی صورت دارد و مدام خلط پشت حلق را احساس می کند. باید اگر دچار این علائم هستید به پزشک متخصص مراجعه کنید و تحت درمان دارویی قرار بگیرید. اگر درمان دارویی موثر واقع نشد معمولا از جراحی آندوسکوپیک استفاده می شود. این حراحی برای خارج کردن پولیپ بینی می باشد که پزشک ابتدا پولیپ را به کمک ابزارهای خاص تراشیده و سپس خارج می کند.

جالب است بدانید جراحی آندوسکوپیک بینی میتواند همزمان با عمل بینی انجام شود.

اگر اندازه پولیپ خیلی کوچک باشد و بازهم فرد احساس گرفتگی بینی میکند در این حالت فقط درمان دارویی تجویز می شود و نیاز به جراحی بینی نیست. جراحی فقط زمانی انجام می شود که اندازه پولیپ ایجاد شده از حد استاندارد بزرگ تر باشد.

پولیپ بینی چیست و روش درمان آن

پولیپ بینی چیست و روش درمان آن

عمل پولیپ بینی با لیزر

روش های آندوسکوپی یکی از بهترین و رایج ترین روش های از بین بردن پولیپ بینی می باشد. آندوسکوپ شامل لنزهایی هستند که هوشمندانه و دقیق وارد بینی می شوند و پولیپ را ابتدا تراشیده و سپس خارج میکنند. البته ابزارهای کمکی دیگری هم استفاده می شود. به کمک لیزر فعلا نمیتوان پولیپ بینی را از بین برد و دانشمندان در حال مطالعه در این زمینه هستند تا به کمک لیزرها سریع تر و بهتر و با عوارض کمتر بتوانند پولیپ بینی را خارج کنند.

البته برای رفع پولیپ های حنجره لیزرها یکی از ابزارهای اصلی پزشکان هستند.

 

با تشکر / پزشک آشنا /pezeshkashna.com

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه روشن "پولیپ بینی چیست و چگونه درمان می شود"

اطلاع از
avatar
مرتب سازی براساس:   جدیدترین ها | قدیمی ترین ها | بیشترین رای
حمید رضا برزگر 09116426234
مهمان
سلام و عرض خسته نباشید من از زمان بچگی هم اسم داشتم و همین که در سن بالتر یعنی پنجم ابتدائی رفتم پولیپ بینی گرفتم و هنوز که هنوز در سن 33 سالگی که هستم خیلی رنج میبرم اخه هر وقت زمستون میشه بدنم فوری با یک سرما عفونت میکنه و اسم شدید تر میشه و گرفتگی بینی من بیشتر مشگل من این هست که اسم هیچ وقت خوب نمیشه و فقط میشه ان رو کنترل کرد با توجه به نظریه چند دکتر فوق تخصص ریه که رفتم گفتم حالا مشگل من این هست اگر عمل کنم بابت پولیپ بینیم… بیشتر بخوانید