با آناتومی بینی بیشتر آشنا شوید

با آناتومی بینی بیشتر آشنا شوید

قبل از جراحی بینی ، بهتر است با آناتومی بینی خود بیشتر آشنا شوید. بینی یکی از اساسی ترین معیارهای زیبایی محسوب می شود چرا کانون توجه است به خاطر برآمدگی که روی صورت ایجاد کرده است. همچنین حساس ترین گذرگاه تنفس می باشد، چرا که وظیفه تسویه هوا ، گرم و مرطوب کردن  و گذرگاه رساندن اکسیژن به داخل ریه ها می باشد.

وقتی با بینی نفس میکشیم به خاطر ساختار فوق العاده ی بینی ذرات خطرناک و بزرگ وارد ریه ها نمی شود و انسان کمتر دچار بیماری می شود. درون بینی سلول های عصبی بویایی وجود دارند.

آناتومی بینی به چه صورت است؟

طبیعی است که ساختار کلی بینی هرمی شکل است و قسمت بالایی نازک تر و قسمت پایین بینی پهن تر می باشد. بینی از دو قسمت استخوانی و غضروفی تشکیل شده است که به ترتیب یک سوم بالایی بینی استخوانی و دو سوم پایین بینی غضروفی هستند.

پشت بینی گاهی دچار قوز می شود که علت آن رشد بیش از اندازه غضروف و استخوان های بینی می باشد.

کولوملا چیست؟

به زبان ساده ستونی است که بین سوراخ های بینی را شکل داده است.

پرده بینی:

وظیفه اصلی آن بازنگه داشتن سوراخ های بینی است. زمانی که تکنیک های حرفه ای در جراحی زیبایی بینی اجرا نشود٬ پرده بینی استحکام خود را از دست داده و سوراخ های بینی ممکن است بسته شود. تقویت غضروفی درمانی است که جراح بینی  برای  استحکام پرده بینی انجام میدهد.

بهتر است از نظر زیبایی از نگاه پایین یک مثلث متساوی الاضلاع (بین پرده های بین و نوک بینی) تشکل شود.

نکته: هنگامی که استخوان و غضروف بیش از اندازه رشد کند قوز بینی میگویند. که با برداشتن استخوان و غضروف اضافی معمولا مشکل قوز حل می شود اما باید پزشک متخصص با دقت اینکار را انجام دهد تا بینی (به علت برداشتن بیش از حد استخوان یا غضروف) سرسره ای شکل نگیرد.

اطلاعاتی درباره آناتومی بینی

اطلاعاتی درباره آناتومی بینی

آناتومی داخل بینی

به لایه پوشاننده داخل بینی مخاط بینی میگویند. دو نوع مخاط داریم: مخاط بویایی و مخاط تنفسی.

مخاط تنفسی تقریبا تمام فضای بینی را پوشش میدهد اما مخاط بویایی مقداری از سقف بینی را دربرمیگیرد.

شاخک های بینی:

در هر سمت بینی انسان ۳ برآمدگی استخوانی وجود دارد (داخل بینی) که به آن شاخک بینی میگویند. وظیفه آن تسویه هوا، مرطوب و گرم کردن هوا است برای انتقال به داخل شش ها است.

دیواره های جانبی بینی:

در دو طرف داخل بینی قرار گرفته اند؛ وظیفه آن: حفاظت از فضای تنفسی است. معمولا نیمه فوقانی استخوانی و نیمه تحتانی آن غضروفی می باشد.

سپتوم بینی چیست؟

سپتوم بینی حفره ی سمت چپ و راست بینی را با یک تیغه غضروفی_استخوانی جدا میکند. در واقع نقش ستون برای حفظ ساختار هرمی بینی را برعهده دارد.

سینوس ها:

حفره های توخالی (۴ جفت) که در مجاورت بینی و داخل استخوان های صورت قرار گرفته اند. وظیفه سینوس ها به صورت واضح هنوز ثابت نشده است اما پزشکان وظیفه سینوس ها را تهویه و تقویت صورت میدانند.

جالب است بدانید که:

حفرات بینی در قسمت انتهایی به حلق باز میشوند و هوایی که داخل بینی است را به حلق منتقل میکنند. عمل بینی یکی از حساس ترین عمل های جراحی است٬ امیدواریم در انتخاب جراح بینی خود دقت کنید.

با تشکر / پزشک آشنا

pezeshkashna.com

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar