عوارض جراحی بینی و انواع جراحی پلاستیک

عوارض جراحی بینی و انواع جراحی پلاستیک

این روزها شاهد رشد انفجاری انواع جراحی پلاستیک و زیبایی هستیم. دغدغه تمامی افراد این است که زیباتر به نظر برسند ولی این زیبا شدن به چه قیمت! در این مقاله قصد داریم عوارض انواع جراحی پلاستیک را عنوان کنیم تا شما دوستان با دید کاملا باز و آگاهی کامل تصمیم به انجام جراحی پلاستیک بگیرید.

بزرگ کردن سینه(پروتز سینه):

عوارض جانبی بزرگ کردن سینه (پروتز سینه) شامل سوزش، تورم، تغییر حس در ناحیه نوک سینه و کبودی موقت است. و سینه چند هفته نسبت به لمس حساس می شود. خطرات ناشی از عمل جراحی بزرگ کردن سینه شامل برداشتن ایمپلنت، یا جایگزینی آن جهت درمان عوارض ناشی از جراحی است عوارضی مانند کوچک شدن، تشکیل بافت زخم در ناحیه اطراف ایمپلنت (انقباض کپسولی) که ممکن است موجب سفتی و خونریزی و عفونت شود. ممکن است حساسیت نوک سینه ها و پوست سینه جهت شیردهی و تحریک جنسی از بین برود و این اثر ممکن است دائمی باشد. زنانی که ایمپلنت سینه انجام می دهند به نوعی ماموگرافی خاص نیاز دارند. در برخی از این زنان علائمی مشابه به علائم ناشی از اختلالات سیستم ایمنی مشاهده می شود. وب سایت جراحان پلاستیک و سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) درباره بروز چنین عوارضی اطلاعات کاملی ارائه داده است.

بالابردن سینه (ماستوپکسی):

عوارض جانبی بالابردن سینه شامل کبودی، تورم، ناراحتی، بی حسی یا خشکی پوست در ناحیه سینه است. البته ممکن است جای زخم به صورت دائم در این ناحیه باقی بماند. خطرات این نوع عمل شامل از بین رفتن پوست، عفونت، جای زخم بزرگ و ضخیم، نوک سینه ها نیز ممکن است جابه جا شود. در برخی افراد ممکن است در ناحیه سینه و نوک سینه حس به طور دائم از بین برود.

کوچک کردن سینه(جینکوماستیا):

عوارض جانبی این عمل جراحی شامل تورم، کبودی، بی حسی، سوزش و احساس درد است. خطرات آن شامل جمع شدن مایعات، آسیب به پوست، ظاهر کیسه مانند پوست، پارگی پوست، عدم تقارن در ناحیه سینه، جای زخم بزرگ و تغییر در رنگدانه های پوست است. و چند ماه اول پس از جراحی بیماران باید از قرارگیری در معرض آفتاب خودداری کنند.

لایه برداری شیمایی(اسید تری کلرواستیک و فنول):

عوارض جانبی موقت ناشی از لایه برداری شیمیایی شامل لرزش، سوزش، قرمزی و حساسیت شدید به نور خورشید است. در برخی از بیماران ممکن است جوش های سفید ریزی در ناحیه عمل جراحی و در کنار آن عفونت و جای زخم و تبخال و تاول ایجاد شود. عوارض جانبی دائمی این عمل شامل روشن شدن رنگ پوست، بروز زخم و عدم تغییر رنگ پوست در مقابل آفتاب است. در برخی از افراد واکنش های حساسیتی به برخی از مواد که در لایه برداری شمیای استفاده می شود، رخ می دهد.

عمل گوش (اوتوپلاستی):

انواع مختلف عمل جراحی گوش وجود دارد. اما عوارض جانبی ناشی از این عمل ها یکسان و شامل ضربان، خارش، تورم، قرمزی و بی حسی است. غضروف نیز ممکن است عفونی شود. همچنین در نزدیکی گوش ممکن است لخته خون ایجاد شود و جهت از بین بردن لخته احتمال دارد به جراحی دیگری نیاز باشد. گوش ها ممکن است پس از عمل جراحی اولیه دوباره به حالت قبلی خود بازگردند و برخی بیماران این نوع عمل را تکرار می کنند.  همچنین ممکن است جای زخم بزرگ ایجاد شده و گوش ها دچار عدم تقارن و مصنوعی به نظر آیند.

جراحی پلک(بلفاروپلاستی):

عوارض جانبی جراحی پلک شامل ناراحتی موقت، تورم، کبودی، خونریزی، نقاط سفید در ناحیه اطراف چشمان، سفتی پلک ها و احساس سوزش و خارش در نواحی اطراف چشمان است. چند هفته پس از عمل جراحی پلک نیز بیمار ممکن است با ترشح بیش از حد اشک، حساسیت اندک، تورم در ناحیه گوشه پلک ها، عفونت، دید تار یا دوبینی فرد مواجه شود. عوارض جانبی طولانی مدت این عمل شامل عدم تقارن در چشم ها پس از بهبودی یا جای زخم در اطراف چشمان است. پلک ها همچنین ممکن است بیش از حد پایین بیاید و خطر نابینایی در اثر این نوع عمل اندک است.

کشیدن صورت(رتیدکتومی):

عوارض جانبی موقت کشیدن پوست صورت شامل تورم، کبودی، بی حسی، خونریزی، حساسیت ، سفتی و خشکی پوست است. مردان ممکن است نیاز باشد پشت گوش خود را بتراشند زیرا رشد موها احتمال دارد موجب تغییر جای منطقه تحت عمل شود. خطرات مهمتر در این باره شامل عفونت، از بین رفتن حس در ماهیچه های صورت، کاهش کنترل در ماهیچه های صورت، آسیب عصبی و جای زخم بزرگ است. بعلاوه خط مو ممکن است نامتقارن شده یا تغییر کند. در این روش چند ماه پس از کشیدن پوست بیمار نباید در معرض آفتاب قرار گیرند.

ایمپلنت های صورت:

ایمپلنت های صورت شامل مواد بسیاری است اما عوارض جانبی ناشی از این نوع عمل جراحی به طور کلی شبیه به هم است. عوارض جانبی موقتی آن شامل تورم، کبودی، ناراحتی، بی حسی و سفتی است. افرادی که در ناحیه چانه یا نزدیک چانه ایمپلت صورت انجام می دهند ممکن است چند هفته پس از عمل جراحی پلاستیک قادر به باز کردن دهان خود به صورت کامل نباشند. خطرات جدی تر در این باره شامل تغییر جا و جای گیری ایمپلت در ناحیه نادرست است. بافت زخم در اطراف ایمپلنت ممکن است سفت شده و موجب تغییر ظاهر صورت شود.

کشیدن پیشانی (کشیدن ابرو):
انواع جراحی پلاستیک در افراد

انواع جراحی پلاستیک در افراد

عوارض جانبی کشیدن پیشانی شامل تورم، بی حسی، عفونت، کبودی و سردرد است. بعلاوه در این روش خارش و ریزش مو، آسیب به اعصاب صورت نیز ممکن است رخ دهد و میزان حرکت اندام های صورت ممکن است کاهش یابد، ماهیچه های صورت دچار ضعف شده یا صورت دچار عدم تقارن شود. جای زخم ها نیز ممکن است بزرگ بوده و قابل مشاهده باشد. در این روش نیز چند ماه پس از جراحی پلاستیک، بیماران نباید در معرض آفتاب قرار گیرند.

عمل جراحی کاشت مو

عوارض جانبی عمل جراحی کاشت مو شامل خارش در ناحیه پوست سر است. در مراحل اولیه درمان رشد موها غیر طبیعی به نظر می آید و ناحیه ای که در آن عمل جراحی صورت گرفته ممکن است عفونی شود. و احتمال دارد موها به پیوند و جایگزینی پاسخ ندهد و دچار ریزش شود.

بازسازی پوست با استفاده از لیزر:

عوارض جانبی کوتاه مدت ناشی از بازسازی پوست با استفاده از لیزر شامل تورم، ناراحتی و عفونت است. پس از عمل جراحی عوارضی نظیر تغییر رنگ پوست، قرمزی، حساسیت شدید نسبت به نور آفتاب و حساسیت به لوازم آرایشی افزایش میابد و این امر تا شش ماه پس از عمل جراحی پلاستیک ادامه می یابد. خطرات ناشی از این نوع عمل شامل باقی ماندن جای زخم، تغییرات غیر معمول در رنگ پوست است، علاوه بر این عفونت ویروسی ممکن است بروز نماید که موجب تبخال و سوزش در اثر استفاده از لیزر می شود. در این روش بهبود و بازگشت رنگدانه ها به حالت نرمال خود ممکن است یک سال به طول انجامد.

لیپوساکشن(لیپوساکشن با استفاده از ساکشن):

عوارض جانبی لیپوساکشن شامل تورم، کبودی، بی حسی، درد و سوزش است. از نواحی برش داده شده نیز ممکن است مایعاتی تراوش کند به خصوص هنگامی که در این روش از کانولای بزرگ استفاده می شود. خطرات این روش شامل عدم تقارن، بروز حالت کیسه ای در پوست، پارگی پوست، تغییر در رنگدانه، آسیب پوست، جمع شدن مایعات و کاهش مایعات بیش از حد در پوست است.

 

انواع جراحی پلاستیک در افراد

انواع جراحی پلاستیک در افراد

عوارض  جراحی بینی (رینوپلاستی):

جراحی بینی از انواع جراحی پلاستیک است که بسیار بین افراد محبوب است. عوارض جراحی بینی شامل تورم یا کبودی موقت در ناحیه اطراف چشمان و بینی است. سردرد و خونریزی و سفتی نیز ممکن است رخ دهد. خطرات این روش شامل عفونت، و تغییر در ظاهر بینی است. رگ های ریز داخل بینی نیز ممکن است بترکد و نقاط قرمز دائمی روی بینی تظاهر یابد.

جراحی شکم(ابدومینوپلاستی):

عوارض جانبی موقت این عمل شامل درد، تورم، سوزش، بی حسی و کبودی است. پس از این عمل بیمار چند هفته یا چند ماه احساس خستگی می کند. خطرات ناشی از این نوع عمل جراحی شامل لخته خون، عفونت و خونریزی زیر پوست است. در این روش کاهش در روند ترمیم ممکن است موجب از بین رفتن پوست یا بروز جای زخم شود و بیمار ممکن است به عمل جراحی پلاستیک دوم نیاز پیدا کند. بعلاوه از بین رفتن و صافی شدن جای زخم ممکن است دو سال به طول انجامد.

نظریه و شواهد درباره انواع جراحی پلاستیک

نمی توان پیش بینی نمود در چه کسانی ممکن است عوارض نامطلوب ناشی از عمل جراحی رخ دهد. برای هر بیماری که زیر عمل انواع جراحی پلاستیک می رود همواره تا حدودی خطراتی وجود دارد.در سال 1997 مورلو و همکاران در تحقیقات خود دریافتند عوارض شدید ناشی از عمل های جراحی پلاستیک به ندرت اتفاق می افتد، کمتر از نیم درصد، یعنی از هر 200 نفر 1. نفر.

ایمنی در انواع جراحی پلاستیک

افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به عوارض ناشی از انواع جراحی پلاستیک هستند شامل افراد چاق، افرادی که به تازگی آسیب دیدگی داشته اند و  افرادی است که مبتلا به نارسایی قلبی، ریوی هستند یا در سیستم عصبی مرکزی خود مشکل دارند. افرادی هم که سابقه ابتلا به سرطان، بروز اختلالات لخته شدگی خون به صورت ژنتیکی یا دچار عفونت شدید می شوند. در خطر بروز عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی پلاستیک می باشند. زنانی که از درمان های هورمونی جایگزین یا قرص ضد بارداری مصرف می کنند یا به تازگی مصرف آن را کنار گذارده اند نیز در خطر هستند.

قبل از جراحی پلاستیک بیماران باید درباره عوارض جانبی نامطبوع که ممکن است رخ دهد آگاهی یابند و با مرکز پزشکی مشورت نمایند و درباره نحوه برخورد با چنین عوارض جانبی اطلاعاتی کسب کنند.

برخی متخصصان توصیه می کنند قبل از انجام انواع جراحی پلاستیک با متخصصان سلامت روان مشورت شود تا اگر عوارض جانبی شدیدی رخ داد فرد دارای آمادگی باشد. جهت بهبودی پس از عمل بیمار باید از دستورات پزشک پیروی نمایند زیرا پیروی از این دستورات خطر بروز عوارض جانبی نامطبوع را کاهش می دهد.

تحریریه پزشک آشنا به نقل از WebMD.com

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar