آیا در بزرگسالی هنوزم درگیر جوش های صورتتان هستید

آیا در بزرگسالی هنوزم درگیر جوش های صورتتان هستید

آیا شما هم درگیر جوش در بزرگسالی هستید؟ با خواندن مقاله زیر به سوالات شما توسط متخصص پوست پاسخ داده میشود:

علت بروز جوش در بزرگسالی با علت بروز جوش در نوجوانی یکسان است

علت بروز جوش در بزرگسالی با علت بروز جوش در نوجوانی یکسان است

سوال  علت بروز جوش در بزرگسالی و در اواخر 20 سالگی

متخصص پوست و مو : اگر به عمق ﻣﺴﺌﻠﻪ بنگریم علت بروز جوش در بزرگسالی با علت بروز جوش در نوجوانان یکسان است؛ یعنی چربی بیش از حد و باکتری. درباره تولید چربی بیش از حد در پوست باید گفت هر گونه تغییر در هورمون ها که به واسطه بارداری و قاعدگی ایجاد می گردد، تولید چربی در پوست را افزایش می دهد. در نتیجه این دسته از خانم ها در معرض بروز جوش قرار می گیرند; خانم هایی هم که سیگار می کشند نیز بیشتر جوش می زنند.

جوش همچنین نسل به نسل منتقل می شود؛ بنابراین اگر یکی از والدین سابقه بروز جوش داشته باشد، فرزند آنان نیز بیشتر در معرض ابتلا به جوش قرار دارند. توجه کنید جوش حتی در سن 40 سالگی و بالاتر نیز ممکن است رخ دهد.

ساختار پوست و علت بروز جوش در بزرگسالی

ساختار پوست و علت بروز جوش در بزرگسالی

سوالبا وجود شستشو مرتب، جوش سر سیاه روی صورتم دارم

متخصص پوست: با شست و شوی پوست نمی توان از بروز جوش یا جوش های سرسیاه جلوگیری نمود. دلیل آن چیست؟ درباره جوش های سر سیاه باید گفت هنگامی که چربی پوست که به نام سبوم معروف است در داخل روزنه های نیمه بسته پوست با هوا واکنش نشان می دهد، جوش های سر سیاه در زیر سطح پوست ایجاد می گردد و هنگامی که روزنه پوست کاملا گرفته شود پوست دچار جوش های سر سفید می گردد.

پس دوبار در روز همچنین پس از عرق کردن صورت خود را بشویید و از پاک کننده های ملایم و آب گرم استفاده کنید نه آب داغ. همچنین پوست صورت را مالش ندهید چرا که این عمل جوش را بدتر می کند.

 

استفاده از قرص های ضد بارداری و جوش در بزرگسالی

استفاده از قرص های ضد بارداری و جوش در بزرگسالی

سوالقرص های ضد بارداری علت بروز جوش یا یکی از راه های درمان

متخصص پوست و مو: استفاده از قرص های ضد بارداری در برخی خانم ها  جوش را کنترل می کند. هورمون های داخل قرص های ضدبارداری هورمون های آندروژن را محدود می سازد. آندروژن هورمونی است که غدد چربی را وادار به فعالیت بیشتر می کند. اما توجه کنید حتی اگر از قرص های ضدبارداری استفاده می کنید باز هم باید روال درمان مناسب جوش را دنبال نمایید.

 لوازم آرایشی، ضد آفتاب ها و جوش در بزرگسالی

لوازم آرایشی، ضد آفتاب ها و جوش در بزرگسالی

سوالآیا استفاده از لوازم آرایشی باعث بروز جوش می شود؟

متخصص پوست و مو : بله. در واقع هر ماده ای که روی پوست گذاشته شود، روزنه های پوست را می پوشاند و ممکن است باعث بروز جوش شود. پس همواره از لوازم آرایشی، ضد آفتاب ها و سایر محصولات پوستی بدون روغن استفاده کنید. بعلاوه در مورد پوست های در معرض بروز جوش  استفاده از محصولات ضد جوش  بهتر است.

دکتر پوست (2)

 همچنین می توان به جای استفاده از مواد با بیس کرم از مواد با بیس پودر استفاده نمود. اگر می خواهید از مواد دارای بیس استفاده کنید در این باره برخی متخصصان پوست روی استفاده از مواد مایع با پایه مات سیلیکون بدون چربی تاکید دارند، مانند محصولاتی که حاوی دایمیتیکون و سایکلیمیتیکون می باشد.

استرس و جوش در بزرگسالی

استرس و جوش در بزرگسالی

سوالدر مورد مشاغل پر استرس؛ آیا استرس عامل بروز جوش است؟

متخصص پوست: استرس علت عمده بروز جوش نمی باشد. البته در بسیاری مواقع هنگامی که سطح استرس بالا می رود جوش نیز افزایش می یابد. توجه کنید استفاده از روش های درمانی مناسب جهت رفع جوش به کاهش استرس نیز کمک می کند.

 اما در برخی افراد استرس جوش را بدتر می کند. اگر احساس می کنید استرس جوش شما را بدتر می کند از روش های ساده ای همچون نفس عمیق، ورزش یا حتی از مدیتیشن استفاده کنید تا استرس خود را کاهش دهید.

هیچ مدرک علمی دال بر اینکه مصرف شکلات، قند یا غذاهای چرب باعث بروز جوش می شود وجود ندارد

هیچ مدرک علمی دال بر اینکه مصرف شکلات، قند یا غذاهای چرب باعث بروز جوش می شود وجود ندارد

سوالحقیقت درباره رابطه بین مصرف شکلات و بروز جوش چیست؟

متخصص پوست و مو : هیچ مدرک علمی دال بر اینکه مصرف شکلات، قند یا غذاهای چرب باعث بروز جوش می شود وجود ندارد. اما اگر احساس می کنید استفاده از برخی غذاها جوش شما را بدتر می کند از مصرف آن بپرهیزید.

البته توجه کنید مصرف غذاهای شیرین و چرب برای سلامتی مضر است و باعث بروز دیابت و بیماری های قلبی می شود.

کیست عمقی جوش

کیست عمقی جوش

سوالکیست عمقی جوش چیست؟

متخصص پوست و مو : کیست عمقی جوش بیماری دردناکی بوده و درمان آن زمان بر است. در این نوع کیست فولیکول ها در زیر سطح پوست به صورت عمیق جمع می شود. البته با تجویز استفاده از قرص های آنتی بیوتیک برای مدتی کوتاه این گونه شدید از جوش درمان می شود. در این باره استفاده از کورتیکواستروئیدها نیز به بهبود التهاب پوست یاری می رساند.

کرم های موضعی حاوی رتینوئیدها نیز ممکن است در بهبود این بیماری مفید واقع شود.

توجه کنید هرگز ضایعات پوستی را دستکاری نکنید، به آن ضربه نزنید، یا آن را خارج نکنید. این عمل جوش را بدتر می کند و اثر زخم را بر جای می گذارد.

1-کومدون 2-جوش

1-کومدون 2-جوش

سوالسایر گونه های جوش چیست؟

متخصص پوست و مو : جوش دارای دو گونه کلی است:

• کومدون: جوش های سر سیاه و سر سفید

• ضایعات التهابی- پاپول (جوش) جوش ها یا برآمدگی ها یا کیست ها

در این موارد متخصص پوست با همراهی فرد روش درمانی مناسب  برای درمان جوش را انتخاب می کند.

جوش در بزرگسالی و کم خونی

جوش در بزرگسالی و کم خونی

سوالآیا ممکن است دلیل بروز جوش کم خونی باشد؟

متخصص پوست و مو : در این مورد باید گفت هیچ رابطه ای بین بروز جوش و کم خونی (کمبود آهن) وجود ندارد. البته تحقیقاتی جزیی رابطه ای کوچک را بین این دو یافته است. اما دانشمندان معتقدند کم خونی علت اصلی بروز جوش نمی باشد. در عوض، استفاده بیش از حد «روی» برای درمان جوش باعث بروز کم خونی می شود و در مورد مصرف روی باید گفت مدرک علمی اندکی وجود دارد که نشان دهد که روی برای درمان جوش موثر است.

پس از 44 سالگی جوش شیوع کمتری دارد

پس از 44 سالگی جوش شیوع کمتری دارد

سوالآیا تا آخر عمر جوش را روی صورت خواهم داشت؟

متخصص پوست و مو : جوش به خودی خود با افزایش سن از بین نمی رود. بر اساس تحقیقی که در این باره انجام پذیرفته است پس از 44 سالگی جوش شیوع کمتری دارد. و در مورد برخی زنان جوش با شروع دوره یائسگی به پایان میرسد.

تا آن زمان خوشبختانه برای درمان جوش بزرگسالان درمان هایی وجود دارد که می توان از آن استفاده نمود. بسیاری افراد استفاده از محصولات ترکیبی را برای از بین بردن جوش موثر می بینند. توجه داشته باشید درمان جوش به زمان نیاز دارد معمولا 4 تا 12 هفته و جهت کارآمدی درمان را باید ادامه داد.

بهترین روش درمان جوش

بهترین روش درمان جوش

سوالبهترین روش  درمان جوش چیست؟

متخصص پوست و مو : در این باره کرم های دارویی حاوی  بنزوئیل پراکسید، اسید سالیسیلیک، اسید هیدروکسی آلفا  اولین راه درمان به حساب می آید. می توان این داروها را بدون نسخه یا با نسخه تهیه نمود. بعلاوه رتینوئیدها، کرم های با بیس ویتامین A ، نیز برای باز کردن فولیکول های مو  استفاده می شوند.

پزشک همچنین ممکن است کرم های قوی تری یا سایر داروهایی را که ممکن است موثر واقع شود به فرد تجویز نماید داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها، رتینوئیدهای خوراکی، محدود کننده های آندروژن و قرص های ضد بارداری با دوز پایین .

بهترین راه جهت جلوگیری از بروز جوش در بزرگسالی

بهترین راه جهت جلوگیری از بروز جوش در بزرگسالی

سوالبهترین راه جهت جلوگیری از بروز جوش چیست؟

متخصص پوست: اولا از دست زدن به صورت خود پرهیزید. لمس پوست باعث افزایش چربی، تحریک پوست و همچنین باعث افزایش رشد باکتری می شود. از روش هایی که شامل استفاده از دست نیست استفاده کنید.

دوما موهای چرب خود را از پوست خود دور کنید و از محصولات مو فاقد چربی استفاده نمایید. زیرا به صورت مالیده می شود و روزنه های پوست را می بندد.

سوما با پوست خود به ملایمت رفتار کنید. و با نوک انگشتان خود (نه لیف یا اسنفج) و با استفاده از پاک کننده غیر ساینده پوست خود را بشویید و همواره از محصولات مراقبتی ملایم برای پوست استفاده کنید.

 دکتر پوست (2)منبعدر انتخاب کلینیک پوست و متخصص پوست خود دقت کنید.

تحریریه پرشک آشنا برگرفته از WebMD

  1. سلام.من 31 سالمه.و در دوران بلوغ و تا سن 23 سالگی اصلا در صورتم جوش نیود و پوست کاملا صافی داشتم.حتی یک ضائده هم در اون نبود.من از 18 سالگی دوران پریودم طولانی و کلا قطع شد و مجبور شدم به پزشک مراجعه کنم.با مصرف داروهای سیپروترون کامپاند درمانم شروع شد و کم کم در قسمت چونم جوش در اومد و به متخصص پوست مراجعه کردم.متاسفانه با پمادهایی که داد کلا جوش در صورتم حتی تا ناحیه نزدیک چشمم سرایت پیدا کرد و کلا پوست صورت جای خالی نداشت.تا چن سالی این مشکل رو داشتم تا اینکه یه دکتری اسپیرونو لاکتون تجویز کرد و تا مقدار زیادی جوش ها کم شد .اما گاهی باز از اون جوش ها در میاد که تا خوب شدن خیلی زمان میبره .بخصوص که موهای زاید صورتم زیاد شده و با ژیلت که میزنم موقع در اومدن مو باز جوش میزنه.جوش های من مثل تصاویر نیست.اول یه جوش کوچیک بعد بزرگ میشه و چرکی و دور و برش تا محدودهدو سانتی جوش های ریز چرکی میزنه.ممنون میشم راهنماییم کنین.

  2. سلام
    من29 سالمه متاهلم و از دوران بلوغ جوش میزدم و همچنان جوش میزنم البته خیلی کمتر شده ولی همچنان جوش میزنم
    پرولاکتین من پایین است ایا تاثیر دارد روی جوش؟
    من امریکا زندگی میکنم زمانی ک ایران بودم با محلول اریتومایسین خودم تا حدی کنترلش میکردم اینجا نمیدونم باید چی مصرف کنم میشه لطفا راهنمایی کنید

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)