روش های خانگی درمان دندان درد

روش های خانگی درمان دندان درد

برای درمان دندان درد از روغن میخک استفاده نمایید. می توان این روغن را از داروخانه ها تهیه نمود. حتما از دستورالعمل ذکر شده بر روی بسته های آن پیروی نمایید (زیرا مصرف بیش از حد آن ممکن است باعث بروز مسمومیت شود) و آن را فقط بر روی دندان بگذارید نه لثه. در غیر این صورت سوزش لثه باعث می گردد دندان درد خود را از یاد ببرید; و به یاد داشته باشید استفاده از روغن میخک باعث درمان دندان درد نیست بلکه فقط اعصاب را بی حس می نماید.

محل تورم را سرد نمایید. اگر در اثر دندان درد دچار تورم نیز شده اید از کمپرش سرد بر روی گونه خود استفاده کنید.

محل درد را سرد کنید. اگر تکه ای یخ یا آب سرد در دهان خود بگیرید در این صورت دندان درد تسکین می یابد. اما اگر مشاهده نمودید این امر دندان حساس شما را بدتر می کند از این روش استفاده نکنید.

سر خود را بالا نگه دارید. نگه داشتن سر در بالا فشار را از روی ناحیه دندان درد برداشته و درد را تسکین می دهد.

روش دیگر برای درمان دندان درد ، شستشو دندان

شستشو دندان برای درمان دندان درد

شستشو دندان برای درمان دندان درد

دندان خود را بشویید. البته نمی توان درد را با شست و شو شست و از بین برد (هرچند این امر باعث آرامش می گردد.) اما می توان با آب گرم بقایای مواد غذایی که باعث دندان درد شده است یا دندان درد را بدتر کرده است خارج نمود. بقایای غذا که در لثه گیر کرده است به اندازه پالپ آسیب دیده دندان باعث بروز دندان درد می گردد. کمی نمک را در آب گرم حل کنید آن را قرره نمایید و بیرون بریزید.

روش بعدی برای درمان دندان درد ، استفاده از نخ دندان

از نخ دندان استفاده نمایید. استفاده از نخ دندان روش درمان دندان درد نیست اما تکه های غذا را از دندان خارج می سازد. قسمت لاستیکی در انتهای مسواک یا خلال دندان (اگر با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد) نیز در این مورد کارساز است.

در مورد مصرف غذاهای شیرین و سرد و گرم مراقب باشید. این نوغ غذاها و نوشیدن ها دندان درد و دندان حساس را بدتر می کند.

دندان را با موم یا آدامس بپوشانید. اگر دندان شما نسبت به هوا حساس است با تکه ای موم، تکه ای کوچک از موم دندان (در همه داروخانه ها موجود است) یا با تکه ای آدامس جویده شده بدون شکر (از دندان ها دیگر برای جویدن آدامس استفاده نمایید.) بپوشانید تا به دندانپزشک مراجعه نمایید.

داستان ها و شایعات درباره  درمان دندان درد

این داستان ها را باور نکنید. اگر این داستان ها درباره دندان درد را باور کنید بیشتر آسیب می بینید:

گذاشتن آسپیرین روی دندان. اگر می خواهید با استفاده از آسپیرین دندان درد خود را کاهش دهید اسپیرین را با یک لیوان آب مصرف نمایید. آسپرین را روی دندان یا لثه نگذارید. قرص آسپیرین برای درمان موضعی مورد استفاده ندارد بلکه باید بلعیده شود. بدتر از آن این است که مصرف اسپیرین به صورت موضعی منجر به سوزش شدید در ناحیه لثه و لب شده که از بین رفتن این سوزش، چهار یا پنج روز به طول می انجامد.

دندان درد به معنای از دست دادن دندان است. دیگر این گونه نیست. درمان ریشه کانال دندان دچار آبسه یا دچار پالپ آسیب دیده را حفظ می نماید. درمان روت کانال شامل ایجاد یک حفره کوچک در دندان است که از طریق آن پالپ از کانال ریشه خارج می گردد (به این دلیل نام این روش درمان روت کانال است) سپس کانال را با ماده ای به نام گوتاپرکا پر می شود و دندان را روکش می گردد. گاهی در ناحیه کانال پست های فلزی کوچک قرار می دهند تا به استحکام دندان یاری رساند.

اگر دندان درد از بین برود مشکل دندان حل شده است. درد اخطاری است که نشان می دهد مشکلی در بدن وجود دارد پس درد را نادیده نگیرید. و مشکل ممکن است جدی تر از مشکل دندانی باشد. درد در ناحیه فک پایین برای مثال ممکن است نشان دهنده علامت مشکل قلبی باشد. تحریریه پزشک آشنا به نقل از health.howstuffworks.com

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar