تشخیص تا درمان آکنه یا جوش توسط متخصص پوست

تشخیص تا درمان آکنه یا جوش توسط متخصص پوست

در این نوشته مراحل تشخیص تا درمان آکنه یا جوش صورت را توسط متخصص پوست دنبال می کنیم.

متخصصان پوست چگونه بیماری آکنه یا جوش را تشخیص می دهند؟

متخصص پوست ابتدا پوست فرد را معاینه می نماید تا اطمینان یابد که بیماری او مربوط به جوش است; زیرا سایر بیماری های پوستی نیز ممکن است علائمی مانند جوش داشته باشد.

اگر فرد به جوش صورت مبتلا باشد متخصص پوست مراحل زیر را انجام می دهد:

تشخیص آکنه یا جوش

تشخیص آکنه یا جوش

تعیین درجه جوش:

شماره 1 نشان دهنده جوش خفیف و شماره 4 نشان دهنده جوش شدید است.

و در آخر تعیین نوع جوش که روی پوست فرد ظاهر شده است.

متخصص پوست و مو پوست چگونه جوش را درمان می نمایند؟

امروزه روش های موثری برای درمان آکنه یا جوش وجود دارد. البته به این معنا نیست که روش درمانی جهت از بین بردن جوش برای همه افراد یکسان است. بلکه به این موضوع اشاره می کند که تقریبا هر نوع جوشی را می توان کنترل نمود.

افرادی که جوش خفیف روی پوست دارند٬ لکه هایی روی پوست شان ظاهر می شود که به صورت جوش های سر سفید و سر سیاه دیده می شود. با استفاده از محصولات مخصوص جوش بدون نیاز به پزشک می توان درمان کرد. از محصولاتی که حاوی بنزوئیل پراکساید یا اسید سالیسیلیک است و به پاک سازی پوست کمک می کنند می توان استفاده نمود. البته توجه داشته باشید این محصولات معجزه نمی کنند و همه جوش ها یک شب از روی پوست محو نمی شوند.

درمان خانگی جوش صورت حداقل 4 تا 8 هفته طول می کشد تا علائم بهبودی ظاهر گردد. به محض اینکه جوش محو شد٬ فرد باید درمان پوست خود را ادامه دهد تا از بروز دوباره آن جلوگیری شود.

اگر فرد مبتلا به جوش یا  کیست بسیاری باشد، استفاده از داروهای بدون نسخه برای او مفید نخواهد بود و باید به متخصص پوست مراجعه کند. متخصص پوست درمان های زیر را در مورد او انجام می دهد:

درمان آکنه یا جوش صورت

درمان آکنه یا جوش صورت

درمان موضعی جوش:

اکثر درمان های مربوط به جوش از روی پوست انجام می پذیرد. متخصصان پوست از آن با نام درمان موضعی یاد می کنند. درمان های موضعی بسیاری جهت درمان جوش وجود دارد. برخی از درمان های موضعی جهت از بین بردن باکتری و سایر درمان های موضعی برای کاهش چربی پوست می باشد. توجه داشته باشید داروهای درمان موضعی جوش حاوی رتینوئید، بنزوئیل پراکسید، آنتی بیوتیک، و یا حتی دربردارنده سالیسیلیک اسید می باشد. متخصص پوست تعیین می نماید که شما به کدام یک نیاز دارید.

درمان موضعی آکنه یا جوش صورت

درمان موضعی آکنه یا جوش صورت

درمان جوش:

اگر روی پوست فرد جوش های قرمز رنگ و متورمی دیده شود باید از دارو استفاده نماید.

این شیوه جهت درمان کیست های جوش مورد استفاده قرار می گیرد. در این شیوه متخصص پوست ممکن است یک یا چند دارو از داروهای زیر را به شما تجویز نماید.

آنتی بیوتیک (باکتری ها را از بین می برد و التهاب را کاهش می دهد).

داروهای ضدبارداری و سایر داروهایی که روی هورمون ها تاثیر دارد (در مورد خانم ها مفید واقع می گردد).

ایزوترتینوئین (تنها روش درمانی است که روی اکثر جوش ها تاثیر دارد).

تاثیر آرایش بر آکنه یا جوش صورت

تاثیر آرایش بر آکنه یا جوش صورت

عمل هایی که جهت درمان جوش مورد استفاده قرار می گیرد:

متخصص پوست ممکن است در مطب جهت درمان جوش فرد از روش های عمل زیر استفاده نماید:

  • لیزر درمانی و سایر روش های درمانی با استفاه از نور:

این روش درمانی باکتری که باعث بروز جوش می شود را کاهش می دهد. توجه داشته باشید متخصص پوست تعیین می نماید که این گونه درمان مفید واقع می شود یا خیر.

  • لایه برداری با روش های شیمیایی:

لایه بردارهایی متخصصان پوست جهت درمان معرفی می کنند. متخصصان پوست از لایه برداری برای درمان دو نوع جوش استفاده می برند: جوش های سر سیاه و پاپول.

  • برداشتن جوش:

اگر کیست جوش با داروها درمان نشود از این روش استفاده می گردد. متخصص پوست ممکن است جهت برداشتن کیست های بزرگ جوش از عمل جراحی که به نام زهکشی و استخراج معروف است استفاده نماید. این روش همچنین درد و احتمال باقی ماندن جای کیست را کاهش می دهد (اگر فرد مایل است خیلی زود از وجود کیست رهایی یابد٬ متخصص پوست دارو را به داخل کیست تزریق می نماید).

پیامدها:

منتظر نمانید تا جوش خودش از بین برود. اگر جوش درمان نشود موجب ایجاد جای زخم، از بین رفتن اعتماد به نفس فرد یا حتی منجر به افسردگی و ناراحتی فرد می گردد.

برای جلوگیری از پیامدهای فوق متخصصان پوست توصیه می نمایند که افراد بلافاصله جوش را درمان کنند. درمان جوش مانع از بروز جوش های جدید می گردد. متخصص پوست درباره زمان قطع درمان جوش به فرد اطلاع می دهد.

تاثیر آرایش بر آکنه یا جوش صورت

تاثیر آرایش بر آکنه یا جوش صورت

تحریریه تیم پزشک آشنا برگرفته از WebMD

  1. شلام
    خسته نباشین بخدا من خیلی راهکار امتحان کردم خسته شدم همش جوش ام چرکی هستن چیکار کنم؟؟؟

ارسال یک نظر

نام *

ایمیل * (ایمیل منتشر نخواهد شد)