بیماریهای پوست در خانمها و روش درمان آنها

بیماریهای پوست در خانمها و روش درمان آنها

ممکن است فرد دچار با یک یا دو مورد از بیماریهای پوست  شود یا روی پوست لکه هایی وجود دارد که ناشی از افزایش سن است یا فرد با مشکلاتی در رابطه با رگ های واریسی پشت ساق پا روبه رو است. اما نیازی نیست خود را ناراحت کنید یا آن را تحمل نمایید. در اینجا متخصص پوست درباره چگونگی مواجه با این شرایط و بیماریهای پوستی شدید به شما کمک میکند.

همه خانم ها تمایل دارند پوستی عالی داشته باشند اما با بروز جوش، رگ های واریسی، لکه های ناشی از سن، خال و سایر موارد نمی توان به این هدف رسید. البته داشتن پوستی سالم و درخشان از نوک پا تا فرق سر هدف دور از دسترسی نیست.

در اینجا نظر متخصص پوست در مورد 10 بیماری پوستی شایع در خانم ها ارائه شده است.

بعلاوه در این جا دلایل بروز آن ها را بیان کرده ایم و با بهترین روشی که متخصص پوست می تواند این مشکلات را برطرف نماید آشنا می شوید.

بیماریهای پوست رایج ؛ جوش

بیماریهای پوست رایج ؛ جوش

1. بیماریهای پوست ؛ جوش

 با گذشت دوران دبیرستان گمان می کنیم از دوره بروز جوش ها رد شده ایم اما جالب است بعد از این زمان نیز باز هم جوش بر روی پوست ظاهر می شود. هوارد سابل متخصص پوست در نیویورک می گوید این بیماری مشکل شایع حدود بیست درصد از افراد است. جوش در بزرگسالان بر روی صورت، پشت و سایر مناطق خجالت آور به دلایل گوناگونی رخ می دهد:

  • باکتری به نام پی آکنس موجب بروز قرمزی و تورم می شود.
  • سلول های چسبده پوست که به روزنه پوست می چسبد.
  • تولید بیش از حد چربی
  • تولید بیش از حد هورمون آندروژن در بدن

فشرده شدن پوست به دلیل فشار دادن تلفن به چانه برای مثال یا استفاده از لباس های تنگ (اغلب همین عامل باعث بروز جوش در باسن می شود).

راه حل: لیزلی بومن متخصص پوست در میامی و نویسنده کتاب راه حل مشکلات پوستی می گوید از راه حل چند مرحله برای جلوگیری از بروز لکه باید استفاده نمود:

راه حل های درمان جوش

1. صبح ها صورت خود را با اسید سالیسیلیک بشویید تا روزنه های پوست باز شود و به دنبال آن برای از بین بردن باکتری ها از پروکسید بنزوییل موضعی استفاده نمایید( این نوع محلول های همراه با نسخه با غلظت 2.5 تا 10 درصد است). اگر فرد دارای جوش متوسط یا شدید یا دارای جوش دائم است باید از آنتی بیوتیک موضعی همراه با نسخه استفاده نمود.

2. شب ها از همان اسید سالیسیلیک یا اگر مصرف این دارو دوبار در هفته باعث خشکی پوست می شود از یک شستشو دهنده ملایم استفاده نمایید. به دنبال آن از یک مقدار اندک از رتنویید تجویز شده توسط پزشک مصرف نمایید مانند دیفرین یا تازوراک این ماده را روی منطقه مورد نظر بگذارید تا سلولهای مرده پوست از بین برود و منافذ پوست باز شود.

درمان برای جوش نه چندان شدید

در مورد جوش های نه چندان شدید یک گزینه میانبر وجود دارد: ژل اپیدو که حاوی دو داروی تجویزی است این دارو باید یکبار در روز مورد استفاده قرار گیرد (بنزوییل پروکساید و اداپلانه، نسخه ژنریک دیفرین).

اوا شامبان متخصص پوست و صاحب موسسه لیزر جهت درمان پوست و صاحب مرکز مراقبت از پوست اروپایی در لس آنجلس می گوید قرص های ضدبارداری و داروهای همراه با نسخه ضد اندروژن مانند اسپیرنولاکتون (الداکتونه) به کنترل هورمون ایجاد جوش یاری می رساند.

در مورد جوش روی بدن چطور؟

سابل می گوید همان باکتری که باعث بروز جوش روی پوست صورت می شود باعث بروز جوش روی قسمت های دیگر بدن می شود اما در طول ورزش با عرق کردن بروز جوش تشدید می یابد.

او توصیه می کند برای جلوگیری از بروز جوش، همراه با برس یا لیف برای برداشتن سلول های پوست مرده از شوینده بدن حاوی بنزویل پروکساید یا اسید سالیسیلیک به صورت روزانه استفاده کنید.

بیماریهای پوست ؛لکه های روی پوست

بیماریهای پوست ؛لکه های روی پوست

2. لکه های ناشی از پیری پوست

یکی از بیماری پوست که دغدغه خانمها است .لکه های ناشی از بالا رفتن سن است ولی این لکه ها از کجا می آید؟ لکه های قهوه ای رنگ ناراحت کننده با سن ارتباطی ندارد. این لکه ها ناشی از تابش اشعه ماورا بنفش است. سابل می گوید ملانوسیت سلول هایی که ملانین تولید می کند باعث تغییر رنگ پوست می شود این سلول ها در طول زمان آسیب می بیند و لکه های بیشتر و پراکنده ای را ایجاد می نماید.

در نتیجه: لکه هایی که در قسمت هایی از بدن که در معرض آفتاب قرار دارد ایجاد می گردد.

راه حل درمان لکه های ناشی از پیری پوست

از ماده ای با یک تیر و دو نشان استفاده کنید: یکی از آن برای روشن ساختن پوست و دیگری برای پاک سازی پوست (که باعث می گردد این ماده جذب پوست شود). هیدروکینون، مانند تری لوما همراه با نسخه، یک کرم سفید کننده موضعی است که تولید ملانین را مهار می کند بنابراین لکه های روی پوست از بین می رود.

بومن می گوید اما پوست به ماده هیدروکینون عادت می کند بنابراین به بیماران توصیه می کنم مدتی از آن استفاه نکنند. بیماران او ابتدا از یک یا دو بسته تری لوما استفاده می کنند سپس رتین A را مصرف می نمایند. رتنویید مانند رتین A همانند پاک کننده عمل می نماید و سرعت تغییر سلول ها را افزایش می دهد.

درمان با لیزر

سایر گزینه های مناسب برای برداشتن پوست شامل لایه بردارهای شیمیایی و پلینگ مکانیکی پوست صورت است که دارای دانه های کوچک خشن برای برداشتن پوست است. در مورد لکه های تیره تر و با دوام تر از درمان با لیزر با نور پالسی شدید (IPL) باید استفاده نمود تا لکه ها روشن شود ممکن است فرد به 3-4 جلسه نیاز داشته باشد که توسط یک متخصص پوست با تجربه انجام می شود.

پس از درمان باید به صورت مداوم از ضدآفتاب استفاده نمود این روش بهترین راه جلوگیری از بروز لکه های دیگر است.

بیماریهای پوست ؛زخم در اثر آسیب به کلاژن پوست آن ایجاد می شود

بیماریهای پوست ؛زخم در اثر آسیب به کلاژن پوست آن ایجاد می شود

3. جای زخم

این عامل چگونه رخ می دهد؛ آیا هنوز هم جای زخم ایجاد شده در اثر حادثه در دوچرخه سواری را بر روی زانوی خود دارید؟ علت آن: سابل می گوید جای زخم در اثر آسیب به کلاژن پوست و الاستین آن ایجاد می شود. این جای زخم ممکن است در اثر عمل جراحی، آسیب ها یا حتی در اثر جوش شدید رخ دهد.

راه حل: بومن می گوید: اگر جای زخم قدیمی است باید با آن کنار بیایید. اما اگر این جای زخم تازه است و کمتر از یک سال است می توان آن را از بین برد. زخم هایی که نازک، صاف سفید و مانند کاغذ است گاهی با استفاده از لیزر فرکسل درمان می شود این روش سوراخ هایی کوچک در پوست ایجاد می کند.

بومن می گوید هنگامی که جای آن بهبود یابد پوست به هم می چسبد و سفت تر می شود. تزریق استرویید نیز پوست را صاف می کند و ظاهر زخم های نازک که برآمده شده با رنگ قرمز  را بهبود می دهد. جای زخم های قدیمی را باید با استفاده از عمل جراحی از بین برد.

جای زخم قرمز با استفاده از لیزر عروقی که رگ های خونی را مورد هدف قرار می دهد رنگ آن کمتر می شود.

جوش شدید فرورفتگی هایی بر روی پوست

با استفاده از لیزر فراکسل و پر کننده های تزریقی مانند رستیلان که باعث تحریک تولید کلاژن می شود می توان مناطق مورد نظر را پر نمود. در برخی موارد با استفاده از جراحی پلاستیک می توان آنرا از بین برد.

بیماریهای پوست ؛علت ماه گرفتگی رشد سلولهای رنگدانه است

بیماریهای پوست ؛علت ماه گرفتگی رشد سلولهای رنگدانه است

4. ماه گرفتگی

یکی دیگر از بیماریهای پوست ،ماه گرفتگی است که ماه گرفتگی در نتیجه رشد سلول های رنگدانه رخ می دهد البته برخی از انواع ماه گرفتگی در طول زمان از بین می رود. بسیاری از انواع ماه گرفتگی بی خطر است هرچند بسیاری افراد تمایل دارند آن را بردارند.

بومن می گوید اگر ماه گرفتگی قهوه ای تیره است متخصص پوست باید آن را مورد بررسی قرار دهد. این نوع ماه گرفتگی ها ممکن است به ملانوم تبدیل شود یعنی نوعی سرطان پوست خطرناک.

راه حل: با استفاده از بسیاری انواع لیزرها این مناطق را مورد هدف قرار داده و رنگدانه آن را بر می دارند. او می گوید برای مثال با استفاده از لیزر عروقی مانند پرتو V می توان از لکه های قرمز خلاص شود.

در مورد ماه گرفتگی های تیره و قهوه ای رنگ این عمل جراحی مورد استفاده قرار می گیرد طی این عمل جای لکه با استفاده از بی حسی موضعی و تیغ جراحی برداشته می شود. البته پس از برداشتن ماه گرفتگی احتمال اینکه جای زخم آن باقی بماند زیاد است.

آیا به دنبال روشی کمتر تهاجمی هستید؟

از کرم های محو کننده مانند لوازم آرایشی اصلاحی درمابلند استفاده کنید که دارای ترکیبات ضدآب است.

بیماریهای پوست ؛رگ واریسی یا عنکبوتی

بیماریهای پوست ؛رگ واریسی یا عنکبوتی

5. رگ های واریسی و رگ هایی به شکل عنکبوت

یکی دیگر از بیماریهای پوست رگ های واریسی است که علت بروز آن ها رگ ها دارای دریچه هایی هستند که از بازگشت خون به پایین جلوگیری می نماید. هنگامی که این دریچه ها ضعیف می گردد خون به پایین بر می گردد و جمع می شود و درنتیجه باعث برجستگی رگ می شود.

رگ های واریسی اغلب آبی رنگ و از سطح پوست بالا می آید و دارای پیچیدگی است. رگ های عنکبوتی اغلب قرمز یا آبی رنگ و کوچک است و زیر پوست مانند شاخه شاخه به نظر می آید. هر دو نوع این رگ ها در پاها ظاهر می شود البته رگ های عنکبوتی گاهی روی صورت تظاهر می یابد.

چگونه به وجود آمدن رگ های واریسی

سابل می گوید این نوع ضایعه ارثی یا به دلیل آسیب های ناشی از تابش خورشید یا تغییرات هورمونی(مانند دوره بارداری) یا در اثر روزاسه بزرگسالان(به قسمت زیر مراجعه شود) رخ می دهد.

راه حل: با استفاده از لیزر پالسی رنگ بر، می توان رگ های عنکبوتی روی صورت را برداشت یا رگ هایی که گشاد شده است. درمان این نوع ضایعه به سه بار مراجعه به پزشک با فاصله زمانی یک ماه نیاز دارد. البته پس از درمان آن چند روزی قرمزی باقی می ماند.

در زمینه درمان رگ های واریسی اسکلروتراپی یک استاندارد طلایی به حساب می آید. پس از معاینه رگ از طریق سونوگرافی پزشک عامل مانند گلیسیرین را به ورید واریس تزریق می کند.

سابل می گوید این امر باعث می شود رگ به سرعت کوچک شده و طی چندهفته از بین برود. در این باره سه تزریق نیاز است. و پس از هر درمان فرد باید به مدت یک هفته جوراب ساق بلند بپوشد.

آیا برای جلوگیری از بروز بیماریهای پوست مربوط به واریس راه حلی وجود دارد؟

سابل می گوید ورزش مرتب مانند پیاده روی یا دویدن قدرت پاها و گردش خون را افزایش می دهد. بعلاوه وزن اضافی را باید کم نمود و نباید چهار زانو نشست و نباید مدت طولانی سرپا ایستاد.

تحریریه پزشک آشنا به نقل از lifescript.com

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar