نگرانی های متخصص قلب و عروق کشور در خصوص بیماریهای قلبی

نگرانی های متخصص قلب و عروق کشور در خصوص بیماریهای قلبی

خبرنگار پزشک آشنا به سراغ جناب دکتر محمدی متخصص قلب و عروق رفته است.ایشان از فراگیر شدن بیماری قلبی و پایین آمدن سن ابتلا به این بیماری بسیار نگران هستند.با ما همراه باشید تا از صحبت های ایشان مطلع شوید:

دکتر محمدی(متخصص قلب و عروق) - دکتر علوی نیا(متخصص بازتوانی قلب)
دکتر محمدی(متخصص قلب و عروق) – دکتر علوی نیا(متخصص بازتوانی قلب)

شایع ترین علت مرگ و میر در جهان بعد از تصادفات بیماری های قلبی است. در ایران هم سن شیوع بیماری های قلبی – عروقی پایین آمده است و هم آمار ابتلا به این بیماری افزایش پیدا کرده است. با توجه به تحقیقات انجام شده در سال ۹۱سن بروز بیماری های قلبی عروقی در ایران حدود ده سال پایین تر از متوسط جهانی بوده است.به بیان ساده تر ما ده سال زودتر نسبت به متوسط جهان سکته می کنیم.که این آمار تکان دهنده ای بود و متاسفانه رو به افزایش است.

چرا سن شیوع این بیماری ده سال در کشور ما پایین آمده است؟

به دلیل اینکه ما در مورد الگوهای مصرف و رفتاری ٬ مسایل اجتماعی ٬اقتصادی ٬فرهنگی و… که در شیوع این بیماری دخیل هستند٬ برنامه ریزی نداشته ایم.

اگر بخواهیم ریسک فاکتورهای اصلی را معرفی کنیم؛عبارتند از:

چربی خون٬قندخون ٬فشارخون٬استرس و سیگار .

نحوه رژیم غذایی مردم در طی این سی سال بسیار تغییر کرده است .افزایش رستوران های فست فود که جایگزین غذای خانگی و ایرانی شده اند.و غذاهای فست فود از لحاظ چربی٬نمک و سایر مشخصه ها سالم نیستند.که به موازات مصرف این غذاها چربی خون ٬ قند خون و فشارخون افزایش میابد.

قلب خود را دوست داشته باشید!
قلب خود را دوست داشته باشید!

یکی از بزرگترین معضلات جامعه ما عدم اطلاع رسانی در خصوص علایم بیماری ها می باشد متاسفانه فرد بعد از حمله قلبی متوجه این بیماری می شود.

افرادی که استعداد بیماری های خاص نظیر فشارخون را دارند باید به طور منظم فشارخون خود را اندازه بگیرند و با علایم این بیماری آشنا شوند.

عامل دیگر بروز بیمارهای قلبی ٬ چاقی است؛زندگی ماشینی و بی تحرکی مهم ترین عوامل چاقی می باشند. به مردم آگهی کافی داده نشده است که چاقی یک معضل اجتماعی است که نهایتا تا ده سال آینده عوارضش مشخص می شود.

سیگار ریسک فاکتور بعدی است که اگر با کشورهای خارجی مقایسه کنیم ٬خواهیم دید برای خریداری سیگار اولین شرط سن بالای ۱۸ سال است و به وفور در دسترس نیست و فقط در محلهای خاصی می توان تهیه کرد.در صورتی که در ایران یک کودک به راحتی در کمترین زمان ٬سیگار خریداری می کند.

استرس به خاطر مشکلات اقتصادی٬اجتماعی و روی آوردن مردم به زندگی تجملاتی افزایش یافته است.

با رشد ریسک فاکتورها ؛ بیماری های قلبی عروقی هم افزایش پیدا می کند و سن ابتلا کاهش میابد.

و ایشان با یادآوری خاطرات دوران رزیدنتی خود ؛ زمانی که یک فرد ۴۰ ساله سکته میکرد باعث تعجب می شد. ولی این روزها جوان ۲۳ ساله عمل قلب باز انجام می دهد و متاسفانه سکته فرد ۳۰ ساله بسیار عادی تلقی می شود.

دکتر محمدی خاطر نشان نمود:

مقابله با بیماری قلبی کار بزرگ و پایه ای است و تلاش یک نهاد موثر نیست بلکه تمامی نهادها ؛صدا و سیما ٬مجامع پزشکی ٬ مذهبی٬ آموزشی و …همه باید تلاش کنیم.

و مهمتر از درمان این بیماری ٬ارتقا کیفیت زندگی(quality of life) است و روش زندگی(life style) باید تغییر کند.با دادن آگاهی به مردم از بروز این بیماری پیشگیری نمود.

ایران از لحاظ تکنولوژی درمان بیماری های قلبی به هیچ وجه از غرب عقب نیست و جدیدترین تکنیکها و تجهیزات در کشور ما نیز وجود دارد.به طور مثال تعداد دستگاه هایMRIدر شهر تهران ۵ برابر شهر لندن است ولی متاسفانه در زمینه پیشگیری کاری انجام نشده است.

مهمترین اقدامات پزشکی در ساعات اولیه بروز حملات قلبی است که میتوان از سکته قلبی جلوگیری نمود.ولی به خاطر نگرش خود درمانی ایرانی ها بعد از مصرف انواع داروها به پزشک مراجعه می شود.که همین موضوع خطر سکته قلبی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

بازتوانی قلب
بازتوانی قلب

بازتوانی قلب

بازتوانی یعنی بازگشت بیمار به زندگی عادی؛ بیماری قلبی در روحیه بیمار بسیار تاثیر گذار است . بیمار روحیه خود را میبازد و دچار افسردگی می شود.کار بازتوانی قبل از عمل بیمار شروع می شود و با دادن آگاهی به بیمار در مورد عمل جراحی استرس او را کاهش می دهد. بیمار بعد از گذشت دو هفته از عمل به بخش بازتوانی بیمارستان منتقل می شود.در کنار تجدید روحیه بیمار ٬فعالیت های ورزشی زیر نظر متخصص با کنترل فشارخون ٬نوار قلب و…انجام می شود. ورزش ها از سطح پایین شروع می شود و کم کم افزایش میابد تا بیمار به زندگی عادی خود برگردد.و طی این دوره آموزش های لازم از نظر تغذیه ٬روانشناسی و …صورت می پذیرد.کلاس های آموزشی برای همراهان بیمار نیز وجود دارد و همراهان بیمار باید بدانند چگونه با بیماری که سکته قلبی کرده است ٬رفتار کنند.

رفتار اشتباه همراهان بیمار که با حس ترحم همراه است موجب افسردگی بیشتر بیمار می شود.

حرف های آخر:

 فردی که بیماری قند دارد ممکن است اصلا متوجه ناراحتی قلبی نشود و به طور ناگهانی با سکته قلبی مواجه شود.توصیه می شود؛افرادی که بالای ۴۰ سال هستند و ریسک فاکتورها در آن ها وجود دارد سالی یک یا دوبار تست ورزش و نوار قلب انجام دهند و با علایم بیماری قلبی آشنا شوند.

دردهای مشکوک را ابتدا باید به قلب نسبت دهید مگر خلافش ثابت شود!

ریسک فاکتورها را کاهش دهید.
ریسک فاکتورها را کاهش دهید.

تحریریه پزشک آشنا

مصاحبه با دکتر محمدی متخصص قلب و عروق – رییس بخش تحقیقات و بازتوانی بیمارستان جوادالائمه(ع) مشهد

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar