بیماری پوستی شایع در زنان و روش های درمان آن

بیماری پوستی شایع در زنان و روش های درمان آن

در این مقاله بیماری پوستی شایع در خانم ها بررسی میشود. و روش های درمان نیز معرفی میشود.

بیماری پوستی ، نقاط سفید

علت بروز آن: در مورد لکه های بی رنگی که روی پاها، بازوان و دستان می افتد نور آفتاب مقصر است.

بومن می گوید نقاط سفید علامت آسیب در اثر نور خورشید است که در نتیجه آن سلول های تولید کننده رنگ (ملانوسیت ها) از بین رفته اند .

بروز نقاط سفید همچنین نشان دهنده یک بیماری خطرناک پوستی به نام ویتیلیگو است که با تظاهر نقاط سفید آغاز می گردد و این نقاط کم کم گسترش می یابد. متخصص پوست معتقد است که  به دلیل ویتیلیگو بدن آنتی بادی تولید می کند که به سلول های رنگدانه پوست حمله می برد و آن را نابود می کند و باعث کاهش تدریجی رنگ پوست می شود.

راه حل: با مشاهده این لکه ها فرد باید بلافاصله به متخصص پوست مراجعه کند تا پوست او را از نظر ابتلا به ویتیلیگو معاینه کند.

هیچ راه درمانی برای این بیماری وجود دارد اما با استفاده از درمان می توان قسمتی از رنگ را به پوست بازگرداند. سابل می گیود پسورالن خوراکی یا موضعی با نور UV آفتاب واکنش نشان می دهد و به تیره شدن پوست یاری می رساند.

گزینه دیگر: استفاده از پروتوپیک. یک روغن ضد التهاب که سیستم ایمنی بدن را از کار می اندازد و مانع از حمله ور شدن آنتی بادی ها به سلول های رنگدانه پوست می شود. این روغن را باید دو بار در روز مورد استفاده قرار داد.

هرچند نمی توان نقاط سفید روی پوست را از بین برد اما می توان با استفاده از کرم های محو کننده (مانند محصولات آرایشی اصلاحی درمابلند) رنگ پوست را یکدست نمود.

بیماری پوستی ؛ ترک پوست

بیماری پوستی ؛ ترک پوست

 جای ترک

علت بروز آن: افزایش وزن به صورت ناگهانی برای مثال در هنگام بارداری یا کاهش وزن، باعث ترک خوردگی پوست می شود درست مانند کش که قدرت کشسانی خود را از دست می دهد. در نتیجه آن ترک های قرمز یا بنفش رنگی روی سینه ها، دور کمر، روی شکم و پشت بدن ایجاد می شود.

راه حل: شمبن می گوید ترک خوردگی پوست هنگامی که تازه به وقوع پیوسته و هنوز قرمز رنگ است قابل درمان است.

بعلاوه استفاده از مرطوب کننده ها پوست را انعطاف پذیرتر می کند و ظاهر ترک خوردگی را پنهان می نماید. کرم های رتینویید تجویزی مانند رتین A نیز در این باره مفید است.

بومن می گوید رتین A به رشد دوباره سلول ها یاری می رساند و تولید کلاژن را تحریک می نماید و باعث ترمیم آسیب وارد شده به پوست می گردد.

یک گزینه گران قیمت: درمان با استفاده از لیرز فراکسل. در این نوع درمان نقاط کوچکی در مناطق تحت درمان ایجاد می گردد و باعث تحریک تولید کلاژن و الاستین می شود و جای ترک پوشیده می شود.

روزاسی ؛ بیماری پوستی

روزاسی ؛ بیماری پوستی

 روزاسی

علت بروز آن: علت بروز این بیماری پوستی ناراحت کننده مشخص نیست اما این نوع بیماری به گونه های مختلف روی پوست تظاهر می یابد: قرمزی پوست صورت (شامل سرخی روی گونه ها و بینی)، برجستگی هایی مانند جوش، رگ های کوچک گشاد نزدیک سطح پوست و برجستگی هایی سرخ رنگ در اطراف بینی و چشمان.

بومن می گوید این نوع بیماری پوستی درمانی ندارد اما می توان آن را کنترل نمود و از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

راه حل: استفاده از پاک کننده ها و نرم کننده ها با قابلیت ضد التهابی (مانند مرطوب کننده روزانه کالمینگ فوق اوینو و لوسیون تسکین دهنده قرمزی ایسین روزانه) و در اینجا می توان بهانه ای برای نوشیدن قهوه پیدا کرد؛ کاﻔﺋﻴﻦ باعث بسته شدن رگ های خونی گشاد می شود که باعث قرمزی پوست است.

همچنین روزاسی ممکن است تشدید یابد پس از قرارگیری در معرض آفتاب خودداری کنید (و همیشه از ضدآفتاب استفاده نمایید) بعلاوه از قرارگیری در دمای بالا و پایین و مصرف غذاهای ادویه دار و نوشیدن نوشیدنی های الکلی بپرهیزید.

سابل می گوید: در موارد شدید و متوسط روزاسی باید درمان های موضعی روزانه مانند فیناسیا ضدباکتری و مترروژل یا آنتی بیوتیک های دهانی مصرف شود تا التهاب و برجستگی مانند جوش جلوگیری شود.

بومن می گوید بسته به شدت بیماری درمان بوسیله لیزر ای پی ال طی یک تا پنج جلسه باعث از بین بردن رگ های خونی قابل مشاهده و قرمزی پوست صورت می شود.

مو زیر پوستی ؛ بیماری پوستی

مو زیر پوستی ؛ بیماری پوستی

موهای زیر پوست

علت بروز آن: این امر به دلیل اصلاح و وکس ایجاد می گردد. کوتاه کردن موهای کوتاه. بومن می گوید در این حالت هنگام رشد، ریشه مو وارد پوست نزدیک فولیکول می شود. در موارد دیگر ریشه مو خم می شود و دوباره وارد پوست می گردد به جای اینکه از داخل پوست خارج شود.

مانند جوش در این شرایط باکتری باعث بروز عفونت، سوزش، قرمزی و چرک کردن می شود.

راه حل: موچین را کنار گذارید.

بومن می گوید: نباید پوست را سوراخ کرد و مو را بیرون آورد این امر باعث باقی ماندن جای زخم روی پوست می شود در عوض لایه برونی پوست را بردارید تا موهای گیر افتاده بیرون آید.

در اینجا به چگونگی انجام آن اشاره می شود:

  • ابتدا لیف را با آب داغ خیس کنید، آب آن را بگیرید و کمپرس گرم را روی موهای زیر پوست قرار دهید. این امر باعث نرمی پوست می شود بنابراین مو می تواند راحتتر از داخل پوست خارج شود.
  • شامبن توصیه می کند اگر این امر فایده ای نداشت هنگام استحمام با لیفی نرم منطقه مورد نظر را با آهستگی پاک کنید یا دوبار در روز از پاک کننده های شیمیایی استفاده نمایید مانند اسید هیدروکسی الفا یا اسید سالیسیلیک.
  • اگر منطقه مورد نظر متورم شده و دچار جوش است از پروکسید بنزوییل برای از بین بردن باکتری ها استفاده نمایید مانند جوش ها.
پیشگیری از ایجاد موی زیر پوستی

در آینده نیز از استفاده از تیغ بپرهیزید و از درمان برداشتن مو بوسیله لیزر استفاده نمایید مانند لیزر الکساندریت این نوع لیزر موهای زائد را در ظرف دو تا سه جلسه از بین می برد و در آن موهای زیر پوستی کمتر اتفاق می افتد.

البته هر فردی کاندیدای مناسب استفاده از لیزر برای حذف موهای زائد نیست در این زمینه باید با متخصص پوست و مو مناسب مشورت نمود.

بیماری پوستی ؛ خال ها

بیماری پوستی ؛ خال ها

 خال ها

علت بروز آن: خال هنگامی رخ می دهد که پوست به صورت خوشه ای رشد می کند به جای اینکه پخش شود. این ضایعه بیشتر در افراد با پوست روشن شایع است. گر چه بسیاری از انواع خال ها بی خطر هستند اما برخی از این خال ها ممکن است منجر به بروز ملانوم شود یک نوع سرطان پوست.

اگر خال نامتقارن است (نیمی از آن با نیمه دیگر آن تفاوت دارد)، مرز آن ناهموار و  برجسته است، دو رنگ است(مانند رنگ زرد و قهوره ای) اندازه آن بزرگتر از یک پاک کن است، یا اندازه شکل و رنگ آن تغییر کرده است متخصص پوست را در جریان گذارید.

راه حل: همه انواع خال پیش زمینه بروز سرطان نیست و نیازی به برداشتن آن نیست.

هر سال به نزد متخصص پوست مراجعه کنید تا خال های شما را معاینه کند (دو بار در سال اگر فرد دارای تاریخچه ابتلا به سرطان پوست در خانواده خود است).

بومن می گوید: اگر متوجه شدید خال ناگهان روی پوست شما پدیدار شد، رنگ آن تغییر کرد و دچار خونریزی شد بلافاصله به متخصص پوست مراجعه کنید. این تغییرات ممکن است پیش زمینه بروز ملانوم باشد.

اگر فرد مشکوک به ابتلا به سرطان پوست باشد متخصص پوست ممکن است نمونه ای از خال را بردارد(با استفاده از بی حسی موضعی). نمونه برداری به تعیین اینکه خال سطانی یا غیر سرطانی است یاری می رساند.

تحریریه پزشک آشنا به نقل از lifescript.com

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar