علت بروز دندان درد شدید چیست

علت بروز دندان درد شدید چیست

دندان درد شدید ، دردی است که در دندان یا اطراف آن رخ می دهد. دندان درد اغلب از داخل دندان یا لثه های اطراف آن و یا از استخوان ناشی می گردد. دندان درد ممکن است دائم یا متناوب باشد و خود به خود یا در اثر قرار گیری در معرض محرک رخ دهد. همه می دانیم که نمی توان هنگام صرف غذا یا انجام فعالیت های روزانه درد آزاردهنده دندان را تحمل نمود. توجه داشته باشید هر چند دندان درد، آزار دهنده است اما دندان درد شدید شیوه ای است که از طریق آن فرد آگاهی می یابد که دندان یا منطقه دردناک نیازمند توجه و مراقبت است.

علل بروز دندان درد شدید چیست؟

دندان درد شدید معمولا در اثر آسیب های بافتی یا صدمات وارد شده رخ می دهد. بعلاوه وارد آمدن ضربه به دندان ممکن است باعث حساس شدن دندان شود. این صدمه ممکن است به شکل پوسیدگی دندان (حفره) ظاهر شود و هنگامی که این حفره در داخل دندان بزرگتر و عمیق تر می شود بیشتر حس می گردد. حال به ساختار دندان میرسیم در این باره باید گفت بخش خارجی دندان به نام مینا و لایه نرم زیر مینا به نام عاج خوانده می شود.

عاج دندان حساس بوده و دارای لوله های میکروسکوپی است که از مرکز دندان نشات می گیرد. مرکز دندان دربردارنده حفره ای است که حفره پالپ نامیده می شود و پالپ را در بر می گیرد. پالپ نیز به نوبه خود حاوی رگ های خونی و اعصاب است. اگر پوسیدگی دندان از لایه مینا عبور کند و عاج را نیز درگیر نماید حفره ایجاد شده در دندان باعث ناراحتی می گردد. هنگامی که حفره عمیق تر می گردد و به مرکز دندان نزدیک می شود درد شدید دندان آغاز می گردد زیرا به دندان آسیب زیادی وارد شده است و ساختار دندانی وجود ندارد که عایق شده و از آسیب به پالپ جلوگیری نماید.

سایر علل بروز دندان درد شدید شامل:

1. آبسه دندان: عفونتی است که از دندان ناشی می گردد و تا ریشه دندان و استخوان های اطراف آن گسترش می یابد.

2. دندان آسیب دیده یا شکسته: شکستگی در دندان باعث بیرون آمدن عاج حساس یا حتی پالپ دندان می گردد. گاهی شکستگی دندان قابل مشاهده نیست با وجودی که در بخش های عمیق دندان نفوذ کرده باشد و این امر باعث بروز درد در هنگام گاز زدن و جویدن می شود که به آن «سندرم دندان ترک خورده» می گویند.

3. ترمیم دندان: پس از پرکردگی های عمیق و بزرگ، دندان حساس تر از قبل می گردد. درست کردن دندان هر چند لازم است اما گاهی باعث تحریک عصب می گردد. البته اگر دندان سالم باشد در طول زمان این حساسیت از بین می رود.

4. دندان قروچه یا سایش دندان: این عادت که به نام دندان قروچه معروف است و اغلب به صورت ناخودآگاه فرد آن را انجام می دهد. متاسفانه دندان قروچه باعث آسیب به دندان شده و گاهی باعث تحریک اعصاب می گردد تا جایی که دندان ها حساس می شود.

با دندان درد شدید چه کنیم

با دندان درد شدید چه کنیم

ادامه سایر عوامل دندان درد شدید

5. عفونت لثه یا بیماری های مربوط به لثه: لثه، رباط لثه و استخوان اطراف آن و لنگر دندان ها به نام «پریودنشیوم» معروف است. در مراحل آخر بیماری های لثه (یا پریودنتیت) درد حس می گردد در این حالت استخوان به صورت فزاینده ای تحلیل می رود. به دلیل تحلیل استخوان ها آبسه لثه (عفونت) قادر است در فضای ایجاد شده بین دندان و لثه ایجاد گردد.

6. بیرون آمدن سطوح ریشه دندان: هنگامی که ریشه دندان تحت محافظت استخوان و لثه قرار نگیرید سطوح ریشه دندان نسبت به محرک هایی نظیر مسواک زدن یا تغییرات مربوط به دما حساس می گردد.

7. سینوزیت: ریشه دندان های بالا خیلی به حفره سینوس فک بالا نزدیک است بنابراین بروز التهاب ناشی از حفره های سینوسی باعث می گردد این دندان ها حساس شده و حسی شبیه دندان درد در فرد تظاهر یابد.

8. دندان مولار سوم (دندان عقل): سومین مولار جز آخرین دندان هاست که در دهان در می آید. بیشتر اوقات برای این دندان فضای کافی وجود ندارد. به همین دلیل دندان عقل به صورت کامل یا جزیی در داخل استخوان فک یا زیر لثه پنهان می شود (نهفته). دسترسی به آن دندان عقل بسیار مشکل است بنابراین نمی توان به سادگی دندان عقل که جزیی از آن گیر کرده است مسواک کرد. بنابراین آن منطقه در معرض بروز بیماری هاست. بعلاوه مشکلات مربوط به دندان عقل باعث بروز درد شدید یا اندک شده که به دلیل فشار، عفونت یا پوسیدگی رخ می دهد.

علائم و نشانه های دندان درد شدید چیست؟

دندان درد معمولا درد اندک تا شدید است که عصب را تحت تاثیر قرار می دهد. دندان درد شامل گونه های مختلفی است از جمله درد اندک در مقابل درد شدید، درد خود به خود در برابر درد در اثر محرک، درد دائم در مقابل درد گاه گاه و درد در مدت کم در مقابل درد در مدت طولانی.

سایر علائم دندان درد شامل سردرد، گوش درد، تب، طعم بد و بوی بد در دهان، و یا تورم در نزدیکی دندان است.

چگونگی تشخیص دندان درد شدید:

دندانپزشکان اغلب جهت تشخیص دندان درد شدید از معاینات تشخیصی و از اشعه ایکس استفاده می کنند. این معاینات علل بروز درد در دندان را مورد آزمایش قرار می دهد مانند سرما، جویدن یا گاز گرفتن و فشار بر روی لثه. گاهی دندان درد از جایی دیگر نشات می گیرد نه از مکانی که حس می گردد. به این امر «درد ارجاعی» می گویند. تحت این شرایط استفاده از معاینات تشخیصی دندان جهت تشخیص ریشه مشکل از اهمیت خاصی برخوردار است. ادامه دارد …

پزشک آشنا به نقل از medicinenet.com

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar