کالری چیست و بررسی میزان کالری غذاها

کالری چیست و بررسی میزان کالری غذاها

کالری چیست ؟محاسبه مقدار انرژی موجود در غذاها. اگر نسبت به مقدار کالری موجود در غذاها آگاهی یابید می توانید بین میزان انرژی که وارد بدن خود می کنید و انرژی که مورد استفاده قرار می دهید تعادل ایجاد نمایید. این آگاهی در حفظ وزن مناسب نقش کلیدی ایفا می کند.

توجه داشته باشید مقدار انرژی موجود در خوراکی ها با واحد کالری سنجیده می شود همانطور که محاسبه وزن خوراکی ها که با واحد کیلوگرم اندازه گیری می شود.

همان طور که می دانید برای کاهش وزن، فرد باید کمتر غذا بخورد و بیشتر فعالیت داشته باشد. با استفاده از محاسبه گر BMI که در پزشک آشنا  ارائه شده است می توانید مشخص نمایید که دارای وزن سالمی هستید یا خیر. محاسبه BMI

کالری چیست ؟یعنی محاسبه مقدار انرژی موجود در غذاها.

کالری چیست ؟یعنی محاسبه مقدار انرژی موجود در غذاها

کالری چیست و تعادل انرژی

هنگامی که غذا می خوریم یا نوشیدنی می نوشیم در واقع انرژی(کالری) را وارد بدن خود می کنیم. سپس بدن ما از آن انرژی استفاده می کند. این انرژی صرف عملکردهای بدن و فعالیت های بدنی می شود. اگر بعضی روزها انرژی که دریافت می کنید بیش از انرژی باشد که مورد استفاده قرار می دهید باید روزهایی هم باشد که عکس آن صادق است در این صورت انرژی دریافتی با انرژی که مورد استفاده قرار می گیرد در تعادل است.

پس اضافه وزن هنگامی رخ می دهد که فرد به طور منظم انرژی بیش از انرژی مصرفی بدن خود دریافت می کند. با گذشت زمان این انرژی بیش از حد، در بدن به صورت چربی ذخیره می شود. تحقیقات نشان می دهد بیشتر بزرگسالان بیش از نیاز بدن خود غذا و نوشیدنی مصرف می نمایند و گمان می کنند فعالیت بدنی آنان به اندازه کافی است.

کالری چیست ؟یعنی محاسبه مقدار انرژی موجود در غذاها

کالری چیست ؟یعنی محاسبه مقدار انرژی موجود در غذاها

بررسی کالری غذاها

تعیین میزان کالری مواد غذایی خیلی مفید است به خصوص هنگامی که می خواهید به وزن سالم برسید یا وزن خود را حفظ کنید. تعیین میزان کالری غذاها به فرد کمک می کند تا حساب مقدار انرژی که بواسطه غذا یا نوشیدنی دریافت می کند داشته باشد  و اطمینان یابد غذای اضافی مصرف نمی نماید.

میزان کالری غذاها بر روی برچسب تغذیه بسته های غذایی موجود است این برچسب ها اغلب در قسمت کنار یا پشت بسته  مواد غذایی مشاهده می شود. این اطلاعات تحت عنوان انرژی نوشته شده است. میزان کالری اغلب به صورت ک کالری مخفف کیلو کالری می باشد.

یک کیلوکالری واژه دیگری است که معمولا به جای واژه کالری مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین 1000 کالری به عنوان 1000 کیلوکالری نوشته می شود.

کیلوژول واحد اندازه گیری  کالری است. برای یافتن میزان انرژی به  کیلوژول رقم کالری را در 4.2 ضرب کنید. 

برچسب های روی مواد غذایی معمولا نشان می دهد چه مقدار کالری در 100 گرم غذا یا 100 میلی لیتر نوشیدنی وجود دارد.

بررسی کالری مورد نیاز بدن

بنابراین میتوان میزان کالری محصولات مختلف را با هم مقایسه نمود. به یاد داشته باشید که مقدار کالری نوشته شده غذا توسط شرکت غذایی ممکن است برابر با آن چه شما می خورید نباشد. بنابراین ممکن است در مقداری از غذا که مصرف می کنید کالری بیشتری موجود  باشد.

علاوه بر این برای تعیین اینکه آیا میزان کالری مواد غذایی خاص متناسب با میزان کالری دریافتی شماست یا خیر می توان از اطلاعات مربوط به کالری استفاده نمود. به عنوان نمونه باید بگوییم یک مرد متوسط برای حفظ وزن سالم خود به 2500 کیلوکالری(10500 کیلوژول) و یک زن متوسط به 2000 کیلوکالری(8400 کیلوژول)نیاز دارند.

برخی رستوران ها کالری غذاها را در لیست غذا می نویسند بنابراین هنگامی که در رستوران غذا می خورید می توانید میزان کالری غذاها را بررسی نمایید. البته کالری غذاها باید براساس وعده غذایی باشد.

هر چه فعالیت شدیدتری انجام دهید کالری که مصرف می کنید بیشتر است.

هر چه فعالیت شدیدتری انجام دهید کالری که مصرف می کنید بیشتر است

بررسی مقدار کالری براساس فعالیت بدنی

مقدار کالری که افراد براساس فعالیت خود مصرف می کنند بسته به شماری عوامل از جمله سن و سایز فرق می کند.

توجه کنید هر چه فعالیت شدیدتری انجام دهید کالری که مصرف می کنید بیشتر است. برای مثال با پیاده روی سریع کالری بیشتری مصرف می شود تا پیاده روی با سرعت متوسط.

افزایش وزن به معنای دریافت کالری اضافی است.

افزایش وزن به معنای دریافت کالری اضافی است

کاهش وزن

اگر به وزن شما اضافه می شود به این معناست که شما از طریق غذا یا نوشیدنی به طور منظم کالری بیش از کالری که صرف فعالیت های نرمال بدن و فعالیت های بدنی می شود وارد بدن خود می کنید.

برای کاهش وزن باید کفه ترازو را به سمت دیگر سوق دهید. شما باید کم کم بیش از انرژی که دریافت می کنید انرژی مصرف کنید و این عمل را  در یک دوره زمانی پایدار تکرار نمایید. 

با ایجاد تغییرات سالم در رژیم غذایی خود می توانید موفق شوید. پس غذا و نوشیدنی با کالری کمتر مصرف نمایید.

بهترین روش جهت کاهش وزن این است که تغییرات در رژیم غذایی با افزایش فعالیت بدنی همراه گردد. برای بررسی اینکه آیا سطح فعالیت های بدنی شما باید افزایش یابد یا خیر از نرم افزار BMR که در پزشک آشنا ارائه شده است، استفاده کنید.  

می توانید درباره تغییرات سالم در رژیم غذایی خود به منظور  کاهش وزن با مشاور تغذیه مشورت کنید.

 خلاصه مقالات جراحی بینی

جراحی بینی گوشتی

جراح بینی

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar