همه چیز در مورد پروتز سینه و جراحی سینه

همه چیز در مورد پروتز سینه و جراحی سینه

داشتن اعتماد به نفس در برخی از موقعیت ها، برای زنانی که از فرم و سایز سینه های خود راضی نیستند، می تواند بسیار سخت باشد. خوشبختانه امروز علم پزشکی، می تواند به راحتی این مشکلات را را برطرف کرده و باعث بالا رفتن اعتماد به نفس خانم ها در همه ی شرایط شود. در سال های اخیر، جراحی سینه و پروتز سینه با روش ها و متدهای زیادی هم برای زنان انجام می شود و تاثیرات مثبت زیادی، نه تنها در ظاهر افراد بلکه بر اعتماد به نفس آن ها نیز می گذارد.

در صورتی که شما از اندازه یا فرم سینه های خود راضی نیستید یا فکر می کنید سینه های شما بیش از اندازه کوچک یا بیش از اندازه بزرگ و یا حالت افتاده دارند و یا اینکه متاسفانه به خاطر بیماری یکی یا هر دو سینه ی خود را از دست داده اید، می توانید کاندید مناسبی برای جراحی سینه و پروتز سینه باشید.

انواع روش های جراحی سینه کدامند؟

همان طور که گفته شد جراحی  سینه روش های گوناگونی دارد از قبیل :

 • بزرگ کردن سینه با پروتز سینه
 • کوچک کردن سینه
 • لیفت سینه یا ماستوپکسی
 • تزریق ژل یا چربی در سینه ها
 • بازسازی سینه
 • برداشتن پروتز سینه
 • جراحی ترمیمی سینه
 • کوچک کردن سینه ی مردان

در اینجا هر کدام از این موارد را به اختصار توضیح خواهیم داد.

جراحی سینه و بزرگ کردن سینه با استفاده از پروتز

جراحی سینه و بزرگ کردن سینه با استفاده از پروتز

بزرگ کردن سینه با کاشت پروتز:

یکی از عواملی که باعث زیبا بودن ایست لباس زنان می شود سایز و فرم سینه هایشان است. سینه های کوچک حالت مردانه ای به لباس پوشیدن خانم ها می دهد. با این اوصاف جراحی بزرگ کردن سینه یکی از محبوب ترین جراحی های سینه در بین خانم ها است.

در طی این جراحی، پروتز از طریق برش های بسیار کوچک در سینه ها قرار می گیرد. در این جراحی سینه ، گزینه های بسیاری اعم از، اندازه و شکل پروتز، الگوی ایجاد برش و …  وجود دارد که بر حسب شرایط و نیاز بیمار انتخاب می شود.

پروتز سینه چیست و انواع پروتز سینه کدامند؟

پروتز یک کیسه به شکل گرد یا قطره اشکی است، در نوع اشکی آن ناحیه ی بالایی باریک تر و حالت طبیعی تری دارد و ناحیه ی تحتانی پر قطرتر است.

عیب این نوع از پروتز (پروتز قطره اشکی) در این است که اگر کمی در جای خود بچرخد، حالت قرینه ی خود را از دست می دهد و نیاز به تصحیح مجدد پیدا می کند. اما پروتز های گرد در تمامی جهات یکسان هستند و استفاده از آن ها راحت تر است.

همان طور که گفته شد، جنس پروتز از سیلیکون یا سالین است و داخل آن معمولا با ژل سیلیکون خاصی پر می شود.

برخی دیگر از پروتزها، داخل شان خالی است که حین جراحی، جراح پلاستیک آن را با نوعی آب نمک (نرمال سالین) پر می کند. به هر حال این نوع از پروتز نسبت به نوع سلیکونی کمتر استفاده می شود.

پروتزها در سایزها و اندازه های مختلف ساخته می شوند و مهم ترین خصوصیت آن ها قطر و میزان برجستگی که ایجاد خواهند کرد، می باشد. در نتیجه یک پروتز با حجم مشخص  می تواند در قطر و برجستگی های متفاوتی ساخته شود. بدین صورت برای هر کس با هر فرم و شکل سینه، می توان پروتز مناسب را انتخاب کرد.

جراحی سینه و بزرگ کردن سینه با استفاده از پروتز

جراحی سینه و بزرگ کردن سینه با استفاده از پروتز

محل های رایج برای گذاشتن پروتز سینه کدامند؟

برای گذاشتن پروتز چند نوع برش رایج است. که آن ها را در اینجا ذکر می کنیم:

 • برش زیر سینه ها:

 رایج ترین روش برای گذاشتن پروتز سینه این برش است که به طول 4 تا 6 سانت انجام می شود، اما جای زخم به خوبی در زیر سینه مخفی می شود.

 • برش دور هاله ی سینه:

این برش در شرایطی انجام می شود که هاله ی سینه به اندازه ی کافی بزرگ باشد. اما اشکال این برش در این است که جای زخم به راحتی دیده می شود.

 • برش زیر بغل:

یکی دیگر از برش های مخصوص گذاشتن پروتز سینه ، برش زیر بغل است. اما از این برش زیاد استفاده نمی شود. زیرا علاوه بر مشخص بودن جای برش، ممکن است پروتز هم در جای مناسبی قرار نگیرد.

آیا انجام جراحی سینه و پروتز مشکلاتی برای شیردهی به وجود می آورد

آیا انجام جراحی سینه و پروتز مشکلاتی برای شیردهی به وجود می آورد

آیا انجام جراحی زیبایی سینه و پروتز مشکلی برای شیردهی به وجود می آورد؟

اگر داوطلب انجام جراحی پروتز سینه ، زنان جوان باشند، حتما این موضوع برایشان اهمیت ویژه ای دارد که آیا با انجام  این جراحی  سینه باز هم قادر هستند به کودک شان شیر بدهند؟

جواب متخصصین ما در این باره مثبت است. اما باز هم عنوان می کنند، این مسئله تا حد زیادی بستگی به روش جراحی دارد. اما غالبا بیشتر روش ها، به گونه ای انجام می شود که با شیردهی منافاتی نداشته باشند.

اگر پروتز به روش، برش زیر سینه و برش زیر بغل انجام شود، هیچ مشکلی برای شیر دهی ایجاد نخواهد کرد. اما در روش برش لبخندی، اطراف هاله ی نوک سینه، احتمال ایجاد مشکل برای شیر دهی، وجود دارد.

به هر حال توصیه ی ما به شما این است که اگر هنوز خیال باردارشدن و شیر دادن به نوزادتان را دارید، تا زمانی که آخرین نوزادتان را از شیر نگرفته اید، این جراحی سینه را به تعویق بیندازید. زیرا سینه ی مادران، در زمان بارداری و شیر دهی تغییر می کند و این تغییرات ممکن است زیاد و غیر قابل برگشت باشد.

مشکلات و عوارض جراحی زیبایی سینه و بزرگ کردن سینه ها:

اگر شما جراحی  سینه انجام داده اید و یا اینکه با قرار دادن پروتز سینه اقدام به بزرگ کردن سینه های خود، کرده اید ممکن است دچار مشکلات زیر شوید:

 • حساسیت بیش از حد نوک سینه ها
 • کم شدن و یا از بین رفتن حس در نوک سینه ها
 • تورم و بزرگ شدن بیش از حد و گاهی اغراق آمیز سینه ها هنگام شیردهی

کوچک کردن سینه ها:

بزرگ بودن زیاد سینه ها هم، نمای زیبایی ندارد و علاوه بر این باعث ایجاد مشکلاتی مانند، درد و احساس سنگینی در قفسه ی سینه، عرق سوز شدن و حساسیت، احساس خارش  در زیر سینه و … می شود.

جراحی کوچک کردن سینه می تواند به راحتی این مشکلات را درمان کند و هم از لحاظ درمانی و هم از لحاظ زیبایی، وضعیت بیمار را بهبود می بخشد.

در این جراحی سینه ، بافت اضافه ی غده های سینه، جربی، پوست و همچنین اندازه ی هاله ی سینه که بیش از حد گسترده یا بزرگ به نظر می رسد، برداشته می شود و نوک سینه، به قسمت بالاتر منتقل می شود تا سینه علاوه بر کوچک و سبک شدن، ظاهری زیباتر و جوان تری پیدا کند.

نوع برش در این جراحی به، اندازه ی سینه و آناتومی بیمار و نوع بافتی که برداشته خواهد شد، بستگی دارد.

چه کسانی کاندید مناسبی برای جراحی کوچک کردن سینه هستند؟

موارد کاربرد این جراحی اغلب برای بانوانی است که:

 • به خاطر بزرگی سینه لباس مناسبی پیدا نمی کنند.
 • به خاطر بزرگی سینه هایشان، درگیر شانه درد و یا درد گردن و کتف هستند.
 • ایجاد عفونت مکرر در زیر سینه یا بین آن ها به خاطر بزرگی سینه ها
 • اختلال در فعالیت های ورزشی
 • گوشه گیری و خجالت از حضور در جمع به علت بزرگی بیش از حد سینه ها

تزریق ژل یا چربی در سینه ( بزرگ کردن سینه به روش تزریق )

یکی دیگر از روش های جراحی  سینه،  تزریق ژل یا چربی است. با این روش می توان سایز و فرم سینه ها را بهتر کرد و هر نوع عدم تقارن یا بد شکلی در سینه ها را اصلاح کرد.

برای تزریق چربی، ابتدا چربی را با دستگاه لیپوساکشن و با فشار کم، از قسمت های دیگر بدن استخراج می کنند و سپس با سالین پاکسازی شده و بعد در نواحی از سینه که برجستگی کمتری دارد، تزریق می شود.

چه کسانی کاندید مناسبی برای بزرگ کردن سینه به روش تزریق ژل هستند؟

این روش از جراحی برای تمامی زنان با شرایط زیر مناسب است:

 • افرادی که پس از زایمان به خاطر کاهش وزن شدید، سینه های آن ها کوچک و افتاده شده است.
 • افرادی که به خاطر افزایش سن دچار افتادگی سینه شده اند.
 • افرادی که از سایز سینه ی خود راضی نبوده و می خواهند سینه ی بزرگ تری داشته باشند.
 • افرادی که سینه های آن ها به طور دو طرفه یا یک طرفه رشد کافی نداشته است.
 • کسانی که درگیر مشکلات نظیر، عدم تقارن و یا اختلاف شکل سینه ها هستند.

بازسازی سینه ها:

این روش از جراحی برای زنانی در نظر گرفته شده است که متاسفانه در اثر بیماری های مانند سرطان یا تصادفات شدید یک یا هر دو سینه ی خود را از دست داده اند. جراح با بازسازی سینه بعد از برداشتن آن می تواند دوباره حس خوبی را به این افراد باز گرداند.

جراحی سینه ؛لیفت سینه یا ماستوپکسی چگونه انجام میشود

جراحی سینه ؛لیفت سینه یا ماستوپکسی چگونه انجام میشود

لیفت سینه یا ماستوپکسی:

فرم سینه بعد از گذشت زمان و در اثر شیردهی و زایمان حالت افتاده و شلی به خود می گیرد. میزان این شل شدگی و افتادگی سینه در زنان مختلف، متفاوت است و ممکن است در برخی خفیف و در برخی متوسط یا شدید باشد.

در حالت شدید، هاله و نوک سینه از جای اصلی خود که، در برجسته ترین قسمت سینه است، به سمت پایین کشیده می شود. به این حالت اصطلاحا ” افتادگی  سینه ” یا ” پتوز” اطلاق می شود. در شدیدترین نوع پتوز، نوک سینه کاملا در زیر سینه قرار می گیرد.

جراح سینه بعد از ارزیابی این سینه ها می تواند با استفاده از لیفت سینه این شل شدگی ها و افتادگی ها را درمان کند.

به طور کلی، در این روش از جراحی سینه ، جراح با ایجاد یک برش در اطراف هاله ی نوک سینه و یک برش در قسمت زیر سینه، بافت اضافه و پوست اضافه ی سینه را بر می دارد. با این روش سینه ها بالاتر رفته و حالت جوان و زیباتری می گیرند.

مراحل درمان افتادگی سینه (ماموپلاستی)
 • اگر سینه درگیر افتادگی جزئی باشد (سینه شل و حجم آن کم شده باشد اما هاله و نوک سینه در جای مناسب قرار دارند) فقط با گذاشتن پروتز می توان به نتیجه ی بسیار خوبی دست یافت.
 • اگر سینه درگیر افتادگی متوسط باشد (سینه شل و حجم آن کم شده باشد و هاله و نوک سینه هم پایین تر از حد معمولی خود باشد ولی شخص از حجم سینه ی خود ” اندازه ی سینه ی فشرده شده داخل  سوتین ” راضی باشد) در این حالت پوست اضافه ی سینه برداشته می شود و از بافت قسمت زیر سینه جهت پر و برجسته کردن سینه استفاده می شود.
 • اگر سینه درگیر افتادگی متوسط باشد ( فرد هم دچار افتادگی سینه شده و هاله و نوک سینه در محل طبیعی خود قرار ندارند و هم از سایز سینه ی خود راضی نیست و می خواهد سینه ی بزرگ تری داشته باشد) در این حالت عمل اصلاح افتادگی همراه با گذاشتن پروتز انجام می شود. هر چه میزان افتادگی بیشتر باشد مقدار برش جراحی نیز بیشتر است.

برش دور هاله برای افتادگی های جزئی و برش دور هاله و برش عمودی زیر هاله برای افتادگی های بیشتر، انجام می شود.

 • اگر سینه درگیر افتادگی شدید باشد ( همان طور که گفته شد حجم سینه بسیار کم و هاله و نوک سینه در قسمت زیر سینه قرار گرفته باشد) به خاطر وجود پوست اضافه ی بیشتر، نیاز به برش دور هاله و برش عمودی زیر هاله و حتی برش افقی در چین زیر سینه، وجود دارد.
جراحی سینه و بزرگ کردن سینه با استفاده از پروتز

جراحی سینه و بزرگ کردن سینه با استفاده از پروتز

جراحی ترمیم سینه:

هر چند پروتزهای سینه به این منظور طراحی شده اند که مدت زمان طولانی در سینه ی شما دوام بیاورند، اما به هر حال شخصی که این جراحی را انجام می دهد باید انتظار این را داشته باشد که زمانی در آینده باید جراحی ترمیمی را انجام دهد.

در جراحی ترمیمی ممکن است پروتز سینه شما با یک پروتز جدید با شکل و سایز متفاوت تعویض شود و یا اینکه برای جوان تر شدن سینه تغییرات جدیدی در سینه ایجاد شود.

جراحی برداشتن پروتز:

همان طور که قبلا گفته شد جراحی بزرگ کردن و پروتز سینه ، یکی از پر طرفدارترین  جراحی های زیبایی سینه در بین زنان است. اما گاهی اوقات لازم است پروتز کاشته شده،  برداشته شود.

برای این کار معمولا یک برش کوچک در روی برش قبلی ایجاد می شود و پروتز بیرون کشیده می شود. این روش از جراحی زیبایی سینه آن قدر آسان است که ممکن است در مطب جراح و طی بی حسی موضعی انجام شود.

گاهی اوقات بسته به سایز پروتز و میزان کشیدگی پوست ممکن است نیاز باشد که شما، بعد از برداشتن پروتز، عمل لیفت سینه را انجام دهید. البته تمامی افراد بعد از برداشتن پروتز، نیاز به انجام دادن لیفت سینه ندارند.

کوچک کردن سینه ی مردان:

مشکلات سینه فقط مخصوص بانوان نمی شود، گاهی اوقات مردان نیز با این مشکلات درگیر می شوند.

بزرگی بیش از حد سینه ها در مردان ” ژنیکوماستی ” ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد. نشانه ی اصلی این مشکل، وجود  بافت اضافی در سینه ی مردان است و حتی ممکن است سینه دردناک یا حساس شده باشد.

در صورتی که این بزرگی با دارو، ورزش و رژیم غذایی درمان نشود، نیاز به جراحی ژنیکوماستی است. در این جراحی، بافت های اضافه و چربی ها توسط مکنده ی لیپوساکشن یا با برش جراحی برداشته می شود. برش های جراحی نزدیک هاله های قرمز رنگ سینه ایجاد می شود به همین خاطر، جای اسکار و زخم جراحی به خوبی از دید پنهان است.

مدت زمان بهبود بعد از جراحی زیبایی سینه چقدر است؟

بیشتر داوطلبین جراحی زیبایی سینه نگران مدت زمان بهبود خود بعد از جراحی سینه هستند. اما خوشبختانه شما می توانید فعالیت های عادی و سبک خود را در یک یا دو روز بعد از جراحی انجام دهید.

در 7 تا 10 روز اول از انجام دادن کارهای سنگین خودداری کنید. بسته به شغل زنان، معمولا بیمارانی که کارهای کشیدنی و بلند کردنی ندارند می توانند بعد از سپری شدن این زمان به سر کار خود بروند.

اما بهبودی کامل بعد از چند هفته حاصل می شود و مصرف مسکن ها و پوشیدن سینه بند طبی در این دوران می تواند تا حد زیادی تورم و ناراحتی شما را کاهش دهد.

عوارض احتمالی جراحی سینه و پروتز سینه

عوارض احتمالی جراحی سینه و پروتز سینه

عوارض احتمالی جراحی زیبایی سینه کدامند؟

برای هر جراحی عوارض احتمالی وجود دارد و عوارض احتمالی جراحی سینه به قرار زیر هستند:

 • اسکار و جای زخم بد شکل
 • غیرقرینگی دو سینه با هم
 • کم شدن یا از بین رفتن حس در نوک سینه ها، که ممکن است موقت یا دائمی باشد.
 • سیاه شدن و از دست دادن پوست و بافت زیرین در محل به هم رسیدن برش ها
 • خطرات بی هوشی، که خوشبختانه امروزه بسیار نادر است.
 • اشکال در تکمیل شیر دهی
 • احتمال عفونت زخم و بافت سینه
 • بدشکلی و غیرطبیعی بودن هاله ی سینه
 • تجمع مایع و خون بعد از جراحی
 • عدم رضایت بیمار و نیاز به جراحی مجدد
هزینه و قیمت جراحی زیبایی سینه چقدر است؟

البته هزینه ی جراحی زیبایی سینه برای هر شخص با توجه به نوع جراحی متفاوت است. جدای از این، مواردی دیگری هم هستند که در هزینه ی جراحی سینه تاثیر می گذارند مانند:

 • دستمزد جراح
 • گستردگی کار
 • هزینه ی بیمارستان (دولتی یا شخصی)
 • بیهوشی
 • آزمایش ها
 • داروهای
 • هزینه ی سینه بند پس از جراحی
 • هزینه ی پوشش های فشرده سازی سینه
 • و دیگر هزینه های احتمالی

 

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar