استفاده از بوتاکس جهت اهداف زیبایی و عوارض بوتاکس چیست

استفاده از بوتاکس جهت اهداف زیبایی و عوارض بوتاکس چیست

پزشکان سال های سال است که از بوتاکس جهت کاهش چین و چروک های صورت استفاده می برند. بوتاکس نام تجاری سمی است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولیوم تولید می شود. البته نام های تجاری دیگری نیز برای بوتاکس وجود دارد مانند Dysport و .Xeomin در این مقاله به سوالات رایج افراد در خصوص بوتاکس و عوارض بوتاکس چیست و…پاسخ می دهیم.

نحوه عملکرد بوتاکس و عوارض بوتاکس چیست

بوتاکس مانع از ارسال سیگنال به اعصاب ماهیچه ها می شود. و ماهیچه ای که بوتاکس به آن تزریق شده قدرت عکس العمل خود را از دست می دهد به همین جهت چین و چروک پوست صاف و ملایم می شود.

بوتاکس بیشتر در نواحی خطوط روی پیشانی، چین و چروک پنجه کلاغی (خطوط دور چشمان) و خطوط اخم مورد استفاده قرار می گیرد. توجه داشته باشید چین و چروک هایی که در نتیجه آفتاب و گرانش ایجاد شده است به بوتاکس پاسخ نمی دهد. بوتاکس همچنین در نواحی خط لب ها، چانه و گوشه لب ها و گردن کاربرد دارد.

عمل بوتاکس چگونه صورت می گیرد؟

عوارض بوتاکس چیست

عوارض بوتاکس چیست

تزریق بوتاکس چند دقیقه طول می کشد و به بیهوشی نیازی ندارد. در این عمل ماده بوتاکس با استفاده از سوزنی نازک وارد عضلات خاص می شود و با کمی درد همراه است. پس از تزریق سه الی هفت روز طول می کشد تا بوتاکس کاملا اثر کند و بهتر است حداقل یک هفته قبل از تزریق بوتاکس از مصرف نوشیدنی های الکلی پرهیز شود. بعلاوه دو هفته قبل از تزریق جهت کاهش کبودی باید از مصرف آسپیرین و ضد التهاب ها خودداری کرد.

اثر تزریق بوتاکس چه مدت باقی می ماند؟

اثر بوتاکس بین 4 تا شش ماه باقی می ماند. سپس آهسته آهسته عضله به حالت اول بر می گردد، و خطوط  چین و چروک کم کم ظاهر شده و دوباره باید بوتاکس را تزریق کرد. البته پس از تزریق بوتاکس، با گذشت زمان از شدت چین و چروک ها و خطوط کاسته می شود زیرا ماهیچه به آن وضعیت عادت کرده است.

عوارض بوتاکس چیست؟
عوارض بوتاکس چیست

عوارض بوتاکس چیست

از عوارض بسیار شایع تزریق بوتاکس بروز کبودی به صورت موقت است در موارد نادر در ظرف 24 تا 48 ساعت پس از تزریق بوتاکس سردرد نیز رخ می دهد. در درصد کمی از بیماران ممکن است افتادگی پلک بروز نماید. این مشکل در ظرف سه هفته از بین می رود. افتادگی پلک در اثر حرکت ماده بوتاکس ایجاد می شود،  12 ساعت پس از تزریق بوتاکس صورت خود را مالش ندهید و یک ساعت پس از تزریق دراز نکشید.

چه کسی نباید از بوتاکس استفاده کند؟

خانم های باردار، خانم هایی که در دوران شیردهی هستند یا افراد مبتلا به بیماری های عصبی نباید از بوتاکس استفاده کنند. از آنجایی که بوتاکس برای همه چین و چروک ها مناسب نیست پس ابتدا با پزشک مشورت نمایید.

آیا شرکت بیمه هزینه بوتاکس را می پردازد؟

بوتاکس معمولا تحت پوشش بیمه نیست به خصوص اگر برای اهداف زیبایی باشد. درباره پوشش دهی بیمه در این رابطه با پزشک خود مشورت نمایید.

تحریریه پزشک آشنا به نقل از WebMD.com

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar