درجه حرارت بدن و اندازه گیری دمای بدن

درجه حرارت بدن و اندازه گیری دمای بدن

پزشک آشنا : درجه حرارت بدن نشان دهنده تعادل موجود بین گرمای تولید شده و گرمای از دست رفته بدن می باشد. منبع اصلی گرما در بدن سوخت و ساز (متابولیسم) می باشد. مکانیسم های مختلفی نظیر هورمون ها, حرکت عظلانی, لرزیدن و ورزش می تواند سبب افزایش سوخت و ساز شود. از هورمون ها می توان اپی نفرین و تیروکسین را نام برد که موجب افزایش سوخت و ساز و گرما در بدن می شوند.

راه های اتلاف گرما عبارتند از تبخیر عرق, گرم و مرطوب کرد هوای استنشاق شده, دفع ادرار و مدفوع. گرما همچنین از طریق فرایندهای فیزیکی نظر تشعشع, جابجایی, تبخیر و انتقال از دست داده می شود. مرکز تنظیم درجه حرارت بدن در هیپوتالاموس است. در حالت طبیعی, مرکز تنظیم درجه حرارت دمای بدن را دامنه ای معادل 35/9c تا 37/4c حفظ می نماید.

عوامل موثر بر درجه حرارت بدن

عوامل موثر بر درجه حرارت بدن

تعدادی از  عوامل موثر بر درجه حرارت بدن عبارتند از:

سن (حساسیت افراد بسیار جوان و بسیار پیر نسبت به تغییرات دمای محیط بیشتر است), هورمون ها, استرس و تنیدگی (ترشح اپی نفرین و نوراپی نفرین افزایش میابد), درمای محیط (گرمای شدید طولانی مدت خطر هایپرتمی), ورزش سنگین و کارهای بدنی (افزایش دمای بدن), ریتم 24 ساعته (حرارت بدن در اوایل صبح نسبت به بعد ازظهر 0/6 درجه سانتی گراد کمتر است)

وسایل برسی درجه حرارت بدن

درجه حرارت بدن را می توان با وسایل گوناگونی اندازه گیری کرد. این وسایل عبارتند از:

اندازه گیری درجه حرارت بدن توسط دماسنج

اندازه گیری درجه حرارت بدن توسط دماسنج

دماسنج شیشه ای:

دماسنج شیشه ای با مخزن حاوی جیوه از قدیم و به طور سنتی برای اندازه گیری دمای بدن مورد استفاده قرار می گیرد. مخزن حاوی جیوه مایع است و زمانی که در معرض حرارت قرار گیرد, منبسط شده و در طول لوله مدرج (برحسب درجه سانتی گراد یا فارنهایت) بالا می رود. دامنه درجات از 34 درجه سانتی گراد تا حدود 42/2 درجه ادامه دارد. مخزن دماسنج های جیو های به سه شکل موجود است.

اندازه گیری درجه حرارت از طریق دهان

اندازه گیری درجه حرارت از طریق دهان

اندازه گیری درجه حرارت از طریق دهان

معیار بسیار مهم در انتخاب روش دهانی ان است که مددجو بتواند دماسنج و میله استوانه ای را در دهان خود نگه دارد. اندازه گیری درجه حرارت از دهان با استفاده از دماسنج شیشه ای برای افراد بیهوش, افراد دچار اختلالات روانی, اشخاصی که مستعد بروز حمله یا تشنج می باشد, نوزادان و کودکان به دلیل خطر شکستن دماسنج ممنوع می باشد.

کنترل درجه حرارت از راه دهان برای افرادی که بیماری های حفره دهانی دارند یا در ناحیه دهان و بینی عمل جراحی داشته اند، نیز توصیه نمی شود. در مواردی که مددجو غذا یا مایعات گرم و سرد و سیگار و ادامس استفاده کرده است, معمولا پیشنهاد می شود کنترل درجه حرارت بدن بعد از 15/20 دقیقه گرفته شود. مدت زمان گذشتن دماسنج شیشه ای از طریق دهان 3-5 دقیقه می باشد.

اندازه گیری درجه حرارت بدن از طریق زیر بغل

اندازه گیری درجه حرارت بدن از طریق زیر بغل

اندازه گیری درجه حرارت از طریق زیر بغل

هنگامی که کنترل درجه حرارت از راه دهان و رکتال امکان پذیر نبوده یا این نواحی غیره قابل دسترس باشد, از زیر بغل استفاده میشود. در بعضی از بیمارستان ها برای جلوگیری از پارگی احتمالی دیواره مقعد, درجه حرارت در نوزادان سالم از طریق زیر بغل کنترل می شود. اگر ناحیه زیر بغل تازه شسته شده یا عرق زیادی کرده باشد, لازم است 15-30 دقیقه بعد درجه حرارت کنترل می شود. مخزن جیوه ای ترمومتر را وسط حفره زیر بغل گذاشته و بازوی بیمار را پایین آورده و روی قفسه سینه قرار دهید, نزد بیمار بمانید. زمانی لازم برای اندازه گیری حرارت بدن از این طریق طولانی است و باید 7-10 دقیقه زیر بغل بماند.

جدول پایین متوسط درجه حرارت طبیعی در افراد بزرگسال را نشان می دهد. لازم است در هنگام گرفتن درجه حرارت محل گرفتن حتما ذکر شود.

درجه حرارت بدن در بزرگسالان

درجه حرارت بدن در بزرگسالان

منبعخلاصه مقالات جراحی بینی

جراحی بینی گوشتی

جراح بینی

جراحی ترمیمی بینی

جراحی بینی با لیزر

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar