حقایقی درباره مراقبت و زیبایی پوست صورت

حقایقی درباره مراقبت و زیبایی پوست صورت

هزاران گونه کرم مرطوب کننده، لوسیون، سرم و پاک کننده و اسکراب وجود دارد و افراد هزاران دلار صرف خرید مارک های لوکس می کنند یا ممکن است فقط چند دلار در داروخانه هزینه کنند. اما متخصص پوست بیان می دارد بسیاری از مارکهای ارزان قیمت مانند داروهای لوکس عمل می کنند زیرا این مارک های ارزان حاوی همان مواد گران قیمت است. چه رازی در این باره وجود دارد؟ با انتخاب محصول مناسب زیبایی پوست صورت خود را باز یابید.

صابون و پاک کننده های مایع و زیبایی پوست صورت

بسیاری از صابون ها برای پوست صورت خیلی سنگین است زیرا حاوی موادی است که باعث تحریک و خشکی پوست می شود. اما پاک کننده های صورت که به صورت مایع است یا محصولات همراه با کف کمتر برای پوست سنگین است. حتی برخی از این محصولات همراه با پاک کردن صورت پوست را مرطوب نیز می نماید.

امی دریک متخصص پوست و مو و زیبایی به زنان توصیه می کند که از پاک کننده های به صورت مایع حاوی سرامید استفاده کنند این نوع پاک کننده ها باعث حفظ رطوبت پوست می شود.

اما اگر فرد اصرار دارد که حتما از صابون استفاده نماید پس باید از مصرف صابون های حاوی لوریل سولفات سدیم که باعث خشکی پوست می شود پرهیز شود و به جای آن از صابون های مرطوب کننده حاوی موادی مانند گلیسیرین و روغن های گیاهی استفاده شود.

در مورد پوست های چرب یا دارای اکنه باید از پاک کننده های حاوی اسید سالیسیلیک که سلول های مرده را از روی پوست بر می دارد یا از بنزوییل پروکساید استفاده نمود که به باز شدن روزنه های پوست و زیبایی پوست صورت یاری می رساند. این امر از بروز جوش ها در آینده نیز جلوگیری می کند.

برای زیبایی پوست صورت چه اقداماتی انجام دهیم؟

برای زیبایی پوست صورت چه اقداماتی انجام دهیم؟

کرم های ضد چروک

چگونه رتنوﺋﻴﺪها و مرطوب های همراه با نسخه و سرم ها که حاوی رتنوﺋﻴﺪ است به کاهش علائم پیری در پوست یاری می رساند؟ جفری داور متخصص پوست در این زمینه می گوید این مواد حجم سلول ها را افزایش می دهد و باعث ساخت کلاژن می شود. سایر مواد ترکیبی مانند گابا (اسید گاما آمینوبوتیریک) نیز که یک انتقال دهنده عصبی است و در سطح عصبی فعالیت می کند به صورت موقت چین و چروک را کاهش می دهد.

  • برای کاهش چین و چروک پوست باید از کرم هایی استفاده نمود که حاوی پروپیونات رتینول یا رتینول است. این مواد در پوست به صورت مشتقات ویتامین ای یافت می شود.
  • برچسب روی موادی را که مورد استفاده قرار می دهید مطالعه کنید. موادی مانند پپتیدها، سرتویین که نوعی پروتیین است همه این مواد بافت های ناهموار را صاف می کند و قابلیت ارتجاعی پوست را افزایش می دهد.
  • همواره به دنبال واژه های نظیر پال کی تی تی اس، پپتیدهای مس، و الیگوپپتید پالمیتوی بر روی لیست مواد تشکیل دهده بر روی محصولات کاهش دهنده چین و چروک باشید.

مرطوب کننده ها

پوست صورت به طور مداوم در معرض هوا و آلودگی هاست، این عوامل رطوبت پوست را از بین می برد. ژل های قدیمی که از نفت تهیه می شدند چندین دهه است که به عنوان یک مرطوب کننده ارزان قیمت به کار می رود. هر چند این ماده رطوبت پوست را حفظ می کند اما برای پوست چرب و سنگین است.

مرطوب کننده های حاوی نرم کننده و هامکتانت، پوست را مرطوب می کند بدون که دارای اثر چرب کنندگی باشد. هامکتانت رطوب پوست را حفظ می نماید در حالی که نرم کننده، پوست را صاف و یکدست می کند. استفاده از این محصولات همراه با هم به صورت موقت چین و چروک ها را در اطراف چشمان و گردن کاهش می دهد.

متخصص پوست و مو دوریس دی می گوید بسیاری از محصولات مراقبتی پوست هم پوست را مرطوب می کند و هم دارای اثر ضد چین و چروک است.

  • همواره به دنبال کرم هایی باشید که حاوی گلیسیرین و اسید هیالورونیک است این مواد پوست را به صورت موقت نرم می کند و خطوط و چین و چروک را کاهش می دهد.

اسکراب ها و لوسیون های پاک کننده

مواد داخل مرطوب کننده ها و سرم ها باید از لایه خارجی پوست رد شود تا به درستی عمل نماید. استفاده از پاک کننده دوبار در هفته به برداشتن پوست مرده یاری می رساند و باعث جذب کرم می شود. این ماده همچنین باعث می گردد پوست نرم تر و کم تر دچار تغییر رنگ شود بعلاوه می توان این مواد را هر روز استفاده نمود زیرا ملایم است.

همچنین مواد حاوی اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک، اسید سالیسیلیک یا اسید مالیک پاک کننده های ملایم و کارا به حساب می آید.

برای زیبایی پوست صورت چه اقداماتی انجام دهیم؟

برای زیبایی پوست صورت چه اقداماتی انجام دهیم؟

کرم های آنتی اکسیدان

بسیاری از کرم های حاوی آنتی اکسیدان از آسیب به سلول ها به دلیل رادیکال های آزاد جلوگیری می نماید. گفته می شود برخی از این کرم ها چین و چروک ها، لکه های پوستی و سایر علائم ناشی از آسیب های خورشید را ازبین می برد. اما مطالعات علمی اندکی انجام شده است تا اثبات کند این مواد واقعا کارایی گفته شده را دارند.

اگر به دنبال کرم های آنتی اکسیدان برای زیبایی پوست صورت هستید، محصولاتی را انتخاب نمایید که حاوی نیاسیدامید است این ماده هم ضد التهاب و هم نوعی انتی اکسیدان به شمار می آید یا از مواد حاوی کوانزیم انتی اکسیدان کیو 10، عصاره دانه قهوه، عصاره سویا استفاده نمایید. رابین اشینوف متخصص پوست و مو می گوید این مواد علائم ناشی از آسیب به پوست در اثر تابش خورشید را کاهش می دهد.

سفید کننده ها

اشینوف می گوید کرم های همراه با نسخه حاوی عصاره شیرین بیان یا اسید کوجیک یک ماده تهیه شده از قارچ، لکه های ناخوشایند که روی صورت و گردن است را کمرنگ تر می کند. اما این لکه ها به طور کامل از بین نمی رود. او توصیه می کند خانم هایی که می خواهند لکه های روی صورت خود را کمرنگ تر نمایند باید به دنبال کرم هایی باشند که حاوی هیدروکینون است این ماده در روشن کردن پوست بسیار موثر است.

اف دی ای بیان می دارد محصولات روشن کننده پوست که از داروخانه تهیه می شود باید حاوی حدود 2 درصد هیدروکینون باشد. در سال 2006 اف دی ای استفاده از هیدروکینون را ممنوع اعلام کرد، اما این ممنوعیت به مرحله اجرا درنیامد.

اف دی ای به مشتریان توصیه می نماید از سفید کننده های دیگر که حاوی جیوه و فلزات سمی است استفاده نکنند. این محصولات در خارج درست شده است و در امریکا به صورت غیر قانونی به فروش می رسد. اگر روی برچسب محصولی که استفاده می شود نوشته شده است: کلرید جیوه، جیوه سفید، مرکوریو یا جیوه، بلافاصله باید مصرف آن را قطع نمود دستان و هر قسمت از بدن را که با آن محصول در تماس بوده است را شست و به پزشک مراجعه نمود.


محافظت در برابر تابش خورشید

حدود هشتاد درصد تغییرات واضح بر روی پوست که در ارتباط با چین و چروک است به دلیل قرارگیری در معرض نور ماورا بنفش خورشید است. جلوگیری از آسیب به پوست در اثر تابش خورشید برای پوست صورت خیلی مهم است.

بسیاری از مرطوب کننده های پوست صورت حاوی ضد آفتاب با طیف گسترده است که از رسیدن اشعه هایUVA و UVB خورشید به پوست جلوگیری می کند. آکادمی پوست شناسی آمریکا توصیه می کند برای زیبایی پوست صورت ، هر روز از ضد آفتاب با طیف گسترده و عیار محافظتی 30 استفاده شود. بعلاوه با محدود سازی قرار گرفتن در معرض آفتاب به خصوص بین ساعات 10 صبح و 2 بعد از ظهر و استفاده از لباس های محافظتی مانند بلوزهای آستین بلند، شلوار و کلاه لبه بلند می توان از پوست خود در برابر اشعه های خورشید محافظت نمود. تحریریه پزشک آشنا به نقل از WebMD.com

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar