کنترل خشم و عصبانیت

کنترل خشم و عصبانیت

چرا قادر به کنترل خشم خود نیستم؟

خشم،  حسی است که در همه افراد بروز می نماید.

از جمله عواملی که باعث خشم می گردد می توان به عواملی چون حس ارعاب، از بین رفتن اعتماد به نفس یا جایگاه اجتماعی در یک گروه، نزدیکان ، ممانعت در برابر رسیدن به هدف، مشاهده رفتار غیر عادلانه و بروز این احساس که نمی توان آن را تغییر داد، توهین لفظی یا ضرب و شتم فیزیکی، یا شخصی که بر خلاف عقاید ما حرکت می کند اشاره نمود.

بنابه گفته سلیا ریچاردسون[1] از بنیاد بهداشت روانی، خشم یک احساس مهم است.

او همچنین بیان می دارد خشم به ما خاطر نشان می سازد که باید وارد عمل شد و کار را روبه راه نمود. خشم حسی است که باعث حل مشکل می گردد. خشم قدرت و انرژی و انگیزه لازم را در اختیار فرد قرار می دهد تا دست به کار شود. اما در برخی افراد خشم از کنترل خارج می گردد و باعث بروز مشکل در روابط اجتماعی، روابط کاری یا حتی موجب بروز مشکل با قانون می شود.

نشانه های فیزیکی خشم  

هر کسی نسبت به خشم از خود واکنش فیزیکی نشان می دهد. به هنگام خشم در بدن فرد هورمون آدرنالین ترشح می گردد، قلب تندتر می زند و تنفس سریعتر شده و فرد بیشتر عرق می کند. این امر باعث می گردد تا بیشتر روی تهدید موجود تمرکز نمود و سریع تر نسبت به آن پاسخ داد، اما خشم در عین حال ممکن است منجربه ازبین رفتن قدرت تفکر شده و واکنشی که به هنگام خشم در فرد بروز می نماید بعدها باعث پشیمانی شود.

سلیا بیان می دارد از هر پنج نفر حداقل یک نفر به دلیل واکنش فرد مقابل نسبت به خشم، رابطه خود را به هم زده است. همچنین گزارشات مبنی بر این است که مشکلات مربوط به خشم نیز مانند افسردگی و اضطراب امری بسیار شایع است اما افراد بیشتر اوقات خشم را به عنوان یک مشکل در نظر نمی گیرند یا نسبت به راه های مقابله با آن آگاهی ندارند.

واکنش های فردی نسبت به خشم

چگونگی واکنش افراد نسبت به خشم به عوامل بسیاری بستگی دارد از جمله  موقعیت، سابقه خانوادگی، پیشینه فرهنگی ، جنسیت و سطح کلی استرس.

خشم روی روابط بین فردی و کار تاثیر گذارده و فرد را گاهی در مقابل قانون قرار می دهد.

خشم روی روابط بین فردی و کار تاثیر گذارده و فرد را گاهی در مقابل قانون قرار می دهد.

برخی افراد خشم و عصبانیت خود را با فریاد زدن بیان می دارند. برخی اوقات این فریادها تهاجمی تر شده و به ناسزا و تهدید و توهین منتهی می گردد. برخی افراد واکنش شدید و فیزیکی از خود نشان می دهند مانند ضرب و شتم افراد یا هل دادن آن ها یا شکستن اشیا. برخی دیگر افراد خشم خود را پنهان می دارند و خشم را در خود می ریزند. آنان ممکن است خیلی عصبانی باشند اما قادر نیستند خشم خود را نشان دهند.

پس باید به شیوه مناسب خشم را کنترل نمود تا به خود یا افراد دیگر صدمه ای وارد نشود. در اینجا باید گفت خشم شدید و بیش از حد با بیماری هایی نظیر فشار خون بالا، افسردگی، اضطراب و بیماری قلبی مرتبط است. خشم همچنین روی روابط بین فردی و کار تاثیر گذارده و فرد را گاهی در مقابل قانون قرار می دهد.

مقابله با خشم به شیوه ای مناسب شامل موارد زیر است:

  • زمان بروز خشم و عصبانیت را در خود تعیین نمایید.
  • زمانی را جهت فروکش کردن خشم خود بگذارید.
  • میزان استرس را در زندگی کاهش دهید.

همچنین می توان به چیزهایی که باعث خشم و عصبانیت می گردد و شیوه روبه رو شدن با این احساس توجه نمود. جهت بررسی نکات کلیدی در این زمینه به مقاله ای که در زمینه چگونگی کنترل خشم است مراجعه کنید. کتاب بنیاد سلامت روانی جهت حفظ خونسردی: به عنوان خشم و چگونگی مقابله با آن نیز در این باره مفید است. این کتاب همچنین حاوی اطلاعاتی درباره مکان هایی است که درمان حرفه ای کنترل خشم را ارایه می دهد.

آموزش کنترل خشم

دوره های مدیریت خشم شامل بحث های گروهی و مشاوره است. اگر حس می کنید درباره کنترل خشم نیاز به کمک  دارید به پزشک خانوادگی خود مراجعه نمایید.

اگر خشم کنترل نشده شما منجر به خشونت خانگی و توهین (خشونت یا رفتار تهدید آمیز در خانه) شده است، مراکزی وجود دارد که در این زمینه به افراد کمک و پشتیبانی ارایه می دهد. با پزشک خود مشورت نمایید، و یا به مراکز مشاور خانواده ، کمک های زنان و مراجعه نمایید.

بعلاوه می توان در مورد شناسایی نشانه های خشونت خانگی اطلاعات بیشتر ی کسب نمود، و اگر خشونت خانگی برای شما نیز اتفاق می افتد می توان با استفاده از راه های مختلف این مشکل  را از بین برد. تحریریه پزشک آشنا  به نقل از nhs.uk

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar