کاهش وزن پس از چاقی

کاهش وزن پس از چاقی

آیا تا به حال متوجه شده اید هنگامی که وزن شما دوباره افزایش می یابد به سادگی نمی توانید آن را کاهش دهید؟ این امر حقیقت است و دلیل فیزیولوژیکی محکمی نیز در پس آن وجود دارد. در اینجا در این باره با ریچیل برمن مدیر بهداشت در About.com صحبت کرده ایم و او توضیح می دهد که علت بروز چرخه افزایش وزن و کاهش وزن چیست.

کاهش وزن

برمن می گوید هنگامی که وزن سریع کاهش می یابد فرد تشویق می شود. در کنار آن رژیم های محدود کننده ای نیز وجود دارد که به این امر صحه می گذارد اما پیروی از چنین رژیم های محدود کننده ای و به دنبال آن کاهش وزن سریع روی هورمون های گرسنگی تاثیر دارد. این بدان معناست که کاهش دوباره وزن از لحاظ روحی و جسمی برای فرد بسیار مشکل می شود و هورمون ها عکس عمل می کنند.

برمن توضیح می دهد محدودیت شدید در دریافت کالری و پیروی از رژیم های لاغری سخت موجب کاهش سطح لپتین می شود. لپتین هورمونی است که احساس سیری را در فرد ایجاد می کند. از طرف دیگر این محدودیت ها و رژیم ها سطح گرلین را افزایش می دهد گرلین هورمونی است که موجب گرسنگی می شود.

اما توجه داشته باشید این امر فقط در هنگامی که فرد رژیم لاغری دارد رخ نمی دهد. تحقیقات انجام پذیرفته در مجله انگلیسی دارو نشان می دهد سطح هورمون بدن پس از پایان رژیم لاغری نیز بر همین منوال باقی می ماند. در نتیجه فرد با مقدار غذایی که قبل از رژیم مصرف می نمود راضی نمی شود یعنی فرد به مصرف غذای بیشتر روی می آورد و بیشتر دچار اضافه وزن می گردد. حال چاره چیست؟

مفهوم رژیم لاغری را تغییر دهید

از همه گروه های غذایی استفاده نمایید و کورکورانه از برنامه رژیم لاغری دوست خود یا افراد مشهور پیروی نکنید شما باید همه تمرکز خود را روی نیازهای بدنتان قرار دهید. برمن توصیه می کند در طول زمان، رژیم لاغری خود را اندکی تغییر دهید البته نه به صورت ناگهانی. او می افزاید در کنار رژیم لاغری فعالیت بدنی داشته باشید. ورزش هم موجب افزایش سوختن کالری می شود و هم هورمون گرسنگی را تنظیم می نماید.

مواد غذایی برای بدن شما مفید است

درباره چگونگی مصرف غذاها این نکته را به خاطر داشته باشید که عواملی نظیر چرخه نامناسب افزایش و کاهش وزن، محدودیت و پرخوری همه به دلیل رابطه ناسالم با غذا رخ می دهد. در این رابطه به جای اینکه ماده غذایی نوعی ماده مغذی و ابزاری جهت فراهم آوردن انرژی و سلامت بدن باشد، تلاش های فرد را جهت کاهش وزن به باد می دهد. و هنگامی که فرد با غذا روبه رو می شود و به ظاهر خود می اندیشد استرس و وسواس او را فرا می گیرد در نتیجه ﻣﺴﺋﻟﻪ وزن روی همه جوانب زندگی او سایه می افکند. این احساس آشناست مگه نه؟کاهش وزن

شما تنها نیستید.

به خود سخت نگیرید! اگر شما هم با افکاری نظیر آن چه بدان اشاره شد مواجه هستید کمی تامل کنید و به هدف خود بیندیشید. آیا هدف نهایی شما کاهش آن دو کیلو گرم وزن اضافه است؟ یا می خواهید در آینه خود را تماشا کرده و به خود افتخار کنید؟ توجه داشته باشید همه این موارد در ارتباط با ارزش گذاشتن به خویشتن است. توجه کنید هر قدر هم کلم بروکلی مصرف کنید و ورزش های سنگین کاردیو انجام دهید هیچ یک نمی تواند جای عشق به خویشتن را بگیرید. آن کسی را هستید دوست بدارید. به یاد داشته باشید شما از درون انسان زیبایی بوده و چیزی بیش از یک بدن هستید. قدرت های خود بشناسید و کاری را که در این جهان انجام می دهید ارج نهید. مثبت بیندیشید و همواره با کسانی در ارتباط باشید که حامی شما هستند. نگران نباشید وزن شما کم کم کاهش می یابد.

تحریریه پزشک آشنا به نقل از WebMD.com

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar