کاهش استرس در محیط کار و 5 راه حل ساده

کاهش استرس در محیط کار و 5 راه حل ساده

مواجه با موقعیات های استرس زا گاهی اجتناب ناپذیراست.

هر شخصی در کار خود با مشکلات و استرس روبه رو می شود و واکنش هر کس نسبت به استرس با دیگری فرق دارد. میزان استرس در زندگی فقط به فرد بستگی ندارد. سایر افراد نیز موجب بروز استرس می شوند و این امر را نمی توانیم تغییر دهیم. یا شاید هم بتوانیم؟ حال اگر نخواهیم دیگران را عوض کنیم (که تغییر افراد فایده ای هم ندارد)، بلکه سعی نماییم افکار خود را درباره استرس و تنش ها در محیط کار تغییر دهیم چه کاری باید انجام دهیم؟

1. کشش بدن

کشش، تنش را از ماهیچه ها دور می کند. تنش بیشتر در ماهیچه های پشت، شانه و گردن در طول روز ایجاد می شود.

ورزش کششی موجب کاهش استرس میشود

2. ورزش کوتاهی انجام دهید.

حتی هنگامی هم که روز پر مشغله ای دارید باز هم سعی کنید حد اقل 5 الی 10 دقیقه دست از کار بکشید و کمی ورزش کنید. در این باره ورزش های گوناگونی وجود دارد که می توان انجام داد و نیازی هم به وسیله خاصی ندارد. یوگا، انعطاف و اسکوات ساده، می توانید بر اساس علاقه خود یکی از این ورزش ها را انتخاب نمایید. ورزش هم سطح انرژی بدن را افزایش می دهد و هم موجب آرامش و کاهش استرس در فرد می شود. ورزش همچنین برای مغز و بدن مفید است.

کاهش استرس با چایی گیاهی

3. یک لیوان چایی گیاهی بنوشید.

چای گیاهی مجعزه می کند.

چای گاهی مانند بابونه و نعناع ابزاری قدرتمند برای مقابله با استرس و اضطراب است. محققان در ناسا اخیرا تحقیقی را درباره چای گیاهی انجام داده اند و مشخص شد که عطر نعنا تا 20 درصد خستگی را بر طرف می نماید و تا 25 درصد افسردگی را کاهش می دهد. پس روی انتخاب خود دقت نمایید و به جای قهوه چایی گیاهی بنوشید.

برای کاهش استرس کمی قدم بزنید

4. کمی قدم بزنید

به محض اینکه محیط شما عوض شود احساس بهتری خواهید کرد. اگر محل کار شما نزدیک یک محیط تمیز مانند پارک است فرصت خوبی است می توانید به آنجا رفته و پیش از بازگشت دوباره به کار طراوت خود را بازیابید و آرامش یابید. اگر محل کار شما نزدیک مرکز شهر قرار دارد و شلوغ است پس ناهار خود را در یک رستوران محلی صرف نمایید. نوشیدنی مورد علاقه خود را سفارش دهید و رهگذران را تماشا کنید و خود را سرگرم نمایید.

کاهش استرس : با دیگران صحبت نمایید

5. با دیگران صحبت نمایید

با فردی که می دانید شما را درک می کند و از شما در مواقعی که دچار استرس هستید حمایت می کند تماس بگیرید. مطالعات در این باره نشان داده است که گفتگو با افراد نزدیک مانند دوستان و والدین موجب ترشح اکسی توسین می شود اکسی توسین هورمونی است که به بدن جهت مقابله با تنش ها و کاهش استرس یاری می رساند.

تحریریه پزشک آشنا به نقل از WebMD.com

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar