کاربردهای طب سوزنی

کاربردهای طب سوزنی

کاهش نیاز به داروهای مخصوص درد

طب سوزنی به کاهش درد یاری می رساند به خصوص هنگامی که با داروهای درد یا سایر درمان مانند ماساژ درمانی مورد همراه گردد. طب سوزنی نیاز به مصرف داروها را کاهش می دهد و کیفیت زندگی افرادی مبتلا به درد مزمن را بهبود می بخشد.


نقاط مشخص برای طب سوزنی: تهوع

طب سوزنی در نقطه پریکارد(P6) روی مچ علایم تهوع و استفراغ را کاهش می دهد حتی پس از استفاده از درمان های دارویی مخصوص سرطان و عمل جراحی. طی مقایساتی که 10 روش طب سوزنی از جمله سوزن تحریک الکتریکی و طب فشاری، را با داروهایی که تهوع و استفراغ را متوقف می سازد انجام شد و مشخص شد طب سوزنی در این موارد مفید واقع می شود.


طب سوزنی و درمان سرطان

طب سوزنی درد، استفراغ و تهوع را کاهش می دهد پس گاهی افراد از آن برای درمان علایم سرطان و شیمی درمانی استفاده می برند. بعلاوع طب سوزنی در تسکین گرگرفتکی ناشی از سرطان سینه نیز یاری می رساند. ابتدا در زمینه استفاده از طب سوزنی باید با پزشک مشورت نمود و به کسی که تجربه کار با بیماران سرطانی را دارد مراجعه نمود.


طب سوزنی و باروری

افراد سرشناس مانند سیلین دیون و مریا کری تایید کرده اند که استفاده از طب سوزنی همراه با درمان های ناباروری به آنان در جهت بارداری یاری رسانده است. بررسی های پزشکی نیز این دیدگاه را تایید می کند و نشان می دهد طب سوزنی اثر درمان ناباروری را افزایش می دهد. یک نظریه در این زمینه بیان می دارد که طب سوزنی با کاهش استرس و افزایش جریان خون در تخمدان در ام بارداری زنان یاری می رساند.


طب سوزنی برای ترک سیگار

طب سوزنی برای درمان شرایط مختلفی کاربرد دارد شرایطی مانند ترک سیگار، بی خوابی، خستگی، افسردگی، و آلرژی. در برخی موارد مدارک ارایه شده درباره کاربرد طب سوزنی دارای نتایج ترکیبی است. برای مثال برخی مدارک نشان می دهد طب سوزنی هنگامی که سوزن در ناحیه گوش بیرونی قرار می گیرد برای ترک سیگار کارامد نیست.


طب سوزنی و کودکان

طب سوزنی معمولا برای کودکان خطرناک نیست البته اگر درمانگر دارای مدرک باشد و از استاندارها پیروی نماید. طب سوزنی در وحله اول برای تسکین درد و استفراغ پس از عمل جراحی یا درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرد. و مدارک علمی تایید نمی کند استفاده از طب سوزنی در درمان بیماری پیش فعالی عدم توجه کاربرد دارد.


چه هنگام از طب سوزنی استفاده شود

از انجایی که استفاده از طب سوزنی به ندرت باعث بروز عوارض جانبی می شود پس جایگزینی مناسب برای داروهای ضد درد و درمان های استروییدی به شمار می آید. طب سوزنی دارویی مکمل است که همراه با درمان های دیگر به کار می رود. البته بهتر است طب سوزنی را با مشورت پزشک انجام شود.


خطرات طب سوزنی

گرچه طب سوزنی معمولا روش درمانی بی خطر است و بروز مشکلات جدی در آن بسیار نادر است اما خطراتی هم وجود دارد. اگر سوزن ها استریل نباشد مشکل عفونت پیش می آید. در برخی نقاط مخصوص طب سوزنی اگر سوزن عمیق وارد پوست شود ممکن است ریه یا کیسه صفرا سوراخ شود یا مشکلی در رگ ها ایجاد گردد. به همین دلیل باید به درمانگری مراجعه نمود که در زمینه طب سوزنی دوره دیده است.


چه کسانی نباید از طب سوزنی استفاده نمایند؟

افراد مبتلا به اختلالات خونی یا افرادی که رقیق کننده خون مصرف می کنند ممکن است در خطر خونریزی قرار گیرند. تحریک الکتریکی سوزن نیز ممکن است در افراد دارای ضربان ساز قلب یا سایر دستگاه های برقی مشکل ایجاد کند. قبل از استفاده از طب سوزنی زنان باردار باید با پزشک خود مشورت نمایند. هرگز نباید مراقبت های پزشکی معمول را از یاد برد و فقط روی استفاده از طب سوزنی برای درمان بیماری ها و درد شدید تاکید کرد.


انتخاب درمانگر

باید برای طب سوزنی به نزد کسی مراجعه شود که استانداردهای لازم را در زمینه طب سوزنی رعایت می کند و دوره دیده است. سازمان های ملی که در این زمینه استاندارد می گذارند شامل اکادمی طب سوزنی پزشکی امریکا (گروه پزشک) یا انجمن امریکایی طب سوزنی و طب شرقی است. حتما از درمانگر بخواهید از سوزن های استریل استفاده نماید که یکبار مصرف است.


تنوع طب سوزنی

درمان های دیگری نیز از روش های مختلف تحریک مناطق طب سوزنی استفاده می برند. فتیله گذاری که شامل روشن کردن یک فتیله است، فتیله از جنس افسنتین و ماگورت است که سوزن یا پوست را گرم می کند. طب سوزنی التریکی به سوزن تحریک التریکی می افزاید. دیگر نوع طب سوزنی استفاده از سوزن های لیزری است که روی پوست قرار داده می شود و وارد پوست نمی شود.


طب فشاری و طب سوزنی

اگر از سوزن می ترسید می توانید همان اثر را از فشار درمانی بگیرید. فشاردرمانی شامل فشار و ماساژ مناطق طب سوزنی است برای تحریک مسیرهای انرژی. مقایسات عملی طب سوزنی و طب فشار محدود است اما طب فشاری در کاهش تهوع و کاهش درد زایمان موثرتر می باشد. تحریریه پزشک آشنا به نقل از WebMD.com

منبع

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه روشن "کاربردهای طب سوزنی"

اطلاع از
avatar
مرتب سازی براساس:   جدیدترین ها | قدیمی ترین ها | بیشترین رای
علی اعزازی
مهمان
سلام. میخواستم بدونم برای گرفتی عضلات پا از طب سوزنی میشود به نتیجه رسید. من مدت سه ماهی میشه که رگ سیاتیکم گرفته بود ودرد شدیدی داشتم ودکتر برام آمپور باز کننده عضله تجویض کرده بود که طی دو و سه روز هشت عدد آمپوز به من زدند. وهیچ فرقی نکردم و حتی بد تر هم شدم.تا اینکه با بادکش در 21 جلسه رفتم. وبعد حجامت ساکرال. کپل ساغین و پاشنه پا برام انجام دادن. وخیلی بهتر شدم ودیگه دردی ندارم. فقط انگشتان پا حرکتی ضعیف دارندوماهیچه های ساق پا.پشت ران.وکپل سفت هستند وبا مقداری فشار درد میگیره وبه درستی… بیشتر بخوانید