چگونه صبح زود بیدار شوم؟

چگونه صبح زود بیدار شوم؟

بیدار شو

صبح ‌آمد!

اگر صبح به سختی از خواب بیدار می‌شوید و آرزو می‌کنید کاش می‌توانستید یک ساعت دیگر بخوابید، باید دنبال دلایل این مشکل باشید.

به احتمال زیاد شما دچار کمبود خواب هستید و در طول شب کمتر از میزان توصیه شده‌‌ی کارشناسان خوابیده‌اید. شاید هم این موضوع به خاطر به‌هم‌خوردن ریتم طبیعی بدن شما باشد. 

بدن انسان به شدت به یکنواختی علاقه دارد. علت بسیاری از خستگی‌های صبح این است که ما برای خواب خود برنامه‌ی مشخصی نداریم، یعنی در ساعت مشخصی به رختخواب نمی‌رویم و در زمان مشخصی هم از خواب بیدار نمی‌شویم اما بدن یک ساعت طبیعی بسیار دقیق دارد که از چند ساعت قبل از بیدار شدن به تدریج خودش را برای این کار آماده می‌کند.

چند ساعت قبل از بیدار شدن ،خواب انسان سبک‌تر می‌شود، دمای بدن به تدریج بالا می‌رود و هورمون‌هایی در بدن ترشح می‌شود که انرژی لازم را برای بیدار شدن از خواب فراهم می‌کند اما اگر خوابیدن و بیدار شدن شما نظم نداشته باشد، بدن نمی‌تواند زمان بلند شدن را تخمین بزند و در نتیجه مراحل آماده‌سازی به درستی انجام نمی‌شود.

به این ترتیب صدای زنگ ساعت شما در فضای خانه بلند می‌شود اما شما هنوز برای بیدار شدن آماده نیستید و به همین دلیل احساس خستگی و خواب‌آلودگی می‌کنید. اگر تاکنون خواب منظمی نداشتید، خیلی نگران نباشید زیرا به راحتی می‌توان ساعت بدن را تنظیم کنید.

 

بعد از شنیدن صدای زنگ ساعت رختخواب را ترک کنید.

بعد از شنیدن صدای زنگ ساعت رختخواب را ترک کنید.

دوباره نخوابید

بیشتر افراد بعد از شنیدن صدای زنگ ساعت، دکمه روی آن را فشار می‌دهند تا بتوانند 10 تا 20 دقیقه دیگر بخوابند اما این بدترین کاری است که ممکن است هنگام صبح انجام داد. علت این موضوع را باید در نیاز بدن به ساعت‌های قبل از بیداری جست‌وجو کرد که در آن ما برای بیدار شدن از خواب آماده می‌شویم. در ساعت آماده‌‌سازی، خواب انسان سبک‌تر می‌شود تا بتواند راحت‌تر از خواب بلند شود اما اگر بعد از بیدار شدن زنگ ساعت را خاموش کنید و بخوابید، ممکن است خواب شما عمیق شود و باز هم به مراحل قبل از آماده‌سازی بازگردید. شما باید به تدریج سبک شوید و سپس در مرحله‌ی آخر آماده‌سازی چشم‌های خود را باز کنید.

 

نور را به خانه دعوت کنید

بیدار شدن و خوابیدن مکرر در صبح، تنظیم بدن را به هم می‌ریزد حتی ممکن است باعث شود شما در کل روز احساس کسلی، سرگیجه، ناهوشیاری و خواب‌آلودگی داشته باشید. به همین دلیل کارشناسان معتقدند بهتر است زمان خود را درست سر ساعتی تنظیم کنید که تصمیم دارید از خواب بلند شوید و به این ترتیب دیگر نتوانید به خودتان وقت اضافه برای خوابیدن بدهید. هم‌چنین بهتر است به محض بیدار شدن از خواب، پرده‌های خانه را کنار بزنید تا نور آفتاب به داخل اتاق‌تان وارد شود. نور آفتاب به طور طبیعی ساعت داخلی بدن را به کار می‌اندازد و به بدن اعلام می‌کند که صبح فرا رسیده است. 

هنگام بیدار شدن؛تغییرات زیادی در بدن اتفاق می افتد.

هنگام بیدار شدن؛تغییرات زیادی در بدن اتفاق می افتد.

 

هوشیار باشید

تغییر حالت از خواب به بیداری وضعیت بسیار استرس‌زا و پرفشاری را برای بدن فراهم می‌کند. با این‌که شما در هنگام خواب کاملاً بی‌حرکت و آرام هستید، تغییرات زیادی در بدن شما رخ می‌دهد. برای مثال دمای بدن شما به تدریج کاهش می‌یابد و فشار خون‌تان کم می‌شود. زمانی‌که فرد بیدار می‌شود، بدن به طور ناگهانی احتیاج به فعالیت بیشتری دارد. به همین دلیل قلب باید شدیدتر از قبل شروع به کار کند و جریان خون در بدن سرعت بگیرد. بدن برای آن‌که خود را با این تغییرات وفق دهد، احتیاج به زمان دارد و درست به همین دلیل است که بیشتر حمله‌های قلبی هنگام صبح رخ می‌دهند. اگر یک لخته‌ی کوچک در رگ‌های خونی شما قرار گرفته باشد، افزایش فشار خون بعد از بیداری ممکن است باعث حرکت آن به بخش‌های حساس شود و خطر ابتلا به سکته‌ی مغزی یا حمله‌ی قلبی را افزایش دهد.

 

 

به خورشید سلام کنید!

به خورشید سلام کنید!

با خورشید قهر نکنید

گیرنده‌های حساس نوری که در داخل چشم انسان قرار گرفته‌اند، به طور مرتب پیام‌هایی را به مغز و ساعت بدن می‌فرستند تا آن را تنظیم کنند. اگر شما هم مانند بسیاری دیگر از مردم هنگام خوابیدن یا بیدار شدن مشکل دارید، ضروری است زمانی از روز خود را بیرون از خانه سپری کنید.

وقتی به نور خورشید نگاه می‌کنید، درست مانند آن است که بدن‌تان به یک ساعت دیواری نگاه می‌کند تا کارهای روزانه‌ی خود را تنظیم کند. در حقیقت ساعت بدن می‌تواند با نگاه کردن به نور آفتاب خود را با وقت محلی منطقه‌ای که شما در آن زندگی می‌کنید، تنظیم کند. به همین دلیل است که بدن شما بعد از وارد شدن به یک کشور دیگر به راحتی خود را با ساعت آن‌جا تنظیم می‌کند و حتی با وجود اختلاف ساعت، شما در آن کشور هم راس ساعتی که به آن عادت کرده‌اید، از خواب بیدار می‌شوید.

 

 

برخی از  افراد  در شب بهتر کار می کنند.

برخی از افراد در شب بهتر کار می کنند.

ژنتیک خودتان را بشناسید

تقریباً 10 درصد از مردم شب‌ها خیلی زود به رختخواب می‌روند و صبح‌ها هم زود از خواب بیدار می‌شوند. بعضی دیگر دوست دارند ساعت‌ها بعد از نیمه شب بیدار بمانند و صبح روز بعد با ساعت خود کلنجار بروند. بقیه مردم هم حالتی بینابین دارند و رفتارهایی مشابه با هر دو گروه از خود نشان می‌دهند. بعضی از مردم برای زندگی صبح آفریده نشده‌اند. آن‌ها هنگام صبح احساس گیجی، کندی، بداخلاقی و کم‌تحرکی دارند که این حالت‌ها می‌تواند تا دو ساعت و حتی بیشتر ادامه داشته باشد اما بعضی دیگر مانند فنر از رختخواب بلند می‌شوند و سراغ کارهای خود می‌روند. دانشمندان معتقدند این تفاوت‌ها ژنتیکی است و شما می‌توانید مشابه آن‌ها را در پدر و مادرها و فرزندان آن‌ها ببینید. ایده‌آل‌ترین حالت برای هر شخص این است که بتواند زندگی و کار خود را با این خصوصیات ژنتیکی تنظیم کند. برای مثال، افرادی که خواب‌شان مانند جغدهاست در مشاغلی مانند نگهبانی، پرستاری، پذیرش هتل‌ها و مانند آن‌ها موفق‌تر هستند و در عوض گروه دیگر باید به دنبال مشاغلی باشند که صبح زود آغاز می‌شود.

 منبع

منبع:مجله هفت روز زندگی

 

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar