همه آنچه زنان باید از تغذیه خود بدانند.

همه آنچه زنان باید از تغذیه خود بدانند.

قسمت اول:

زنان و دختران بر حسب جنسیت خود، نیازهای تغذیه‌ای متفاوتی دارند . استفاده از یک رژیم غذایی مناسب باعث جلوگیری از سندرم قبل از قاعدگی،کاهش استرس و حفظ وزن مناسب می شود و همچنین به حفظ زیبایی زنان کمک می کند.

  • روی مواد غذایی با منشا گیاهی تاکید کنید.

بشقاب خود را از سبزیجات با برگ سبز و میوه جات پر کنید. استفاده از غلات سبوس دار و لوبیا و حبوبات نیز فیبر بدن شما را تامین می کند و در طول روز شما را نگاه می دارد. در صورت امکان از غذاهای فرآوری شده استفاده نکنید بلکه از غذاهای محلی استفاده نمایید ، استفاده از این غذاها را در راس رژیم خود قرار دهید.

میوه و سبزیجات در سبد غذای زنان

میوه و سبزیجات در سبد غذای زنان

  • استخوان ها به کلسیم نیازمند هستند.

 زنان بیشتر از مردان در معرض پوکی استخوان قرار دارند. اگردر برنامه غذایی کلسیم کافی وجود نداشته باشد ، بدن مجبوراست برای حفظ عملکرد طبیعی خود کلسیم موردنیاز را از ذخیره آن در استخوان ها بردارد. ادامه این وضع ، کاهش کلسیم استخوان ، نرمی استخوان و نهایتا پوکی استخوان را بدنبال دارد شیر ومواد لبنی مثل ماست وپنیر بهترین منابع غذایی کلسیم هستند و منابع گیاهی  نظیر لوبیا، کلم بروکلی ، کلم پیچ ، کلم بروکسل  و خربزه .

شیر ومواد لبنی بهترین منابع غذایی کلسیم هستند .

شیر ومواد لبنی بهترین منابع غذایی کلسیم هستند .

  • از پروتئین زیاد در رژیم غذایی خود استفاده نکنید .

پروتئین بخش مهمی در رژیم غذایی سالم را شامل می شود اما مصرف بیش از حد پروتئین ها با منشا حیوانی مانند آن چه که در بسیاری از رژیم های کم کربوهیدرات و پر پروتئین دیده می شود به طور خاص برای خانم ها خطرناک است. مصرف بیش از حد پروتئین باعث از دست رفتن کلسیم می شود و در طول زمان این موضوع باعث کاهش تراکم استخوان ها شده و منجربه پوکی استخوان می گردد.

  • حتما به اندازه کافی آهن در رژیم غذایی خود داشته باشید.

 در رژیم غذایی بسیاری از خانم ها  به میزان مناسبی آهن وجود ندارد مهمتر از این خانم ها در دوران قاعدگی حجم زیادی از این ماده معدنی را از دست می دهند. بنابراین سعی کنید علاوه بر مصرف غذاهای حاوی آهن با مشورت پزشک آزمایش خون انجام دهید و اگر لازم است از قرص‌های آهن استفاده کنید.غذاهای سرشار از آهن مانند گوشت کم چرب قرمز،گوشت مرغ، عدس، اسفناج، بادام و غلات غنی شده با آهن.

  •   مصرف کافئین را کاهش دهید.

بنا بر نظر متخصصان، مصرف بیش از حد کافئین ـ بیش از 500 یا 600 میلی‌گرم در روز ـ می‌تواند باعث بیخوابی، عصبانیت، کج‌خلقی، بی‌قراری، بروز ناراحتی‌ها و مشکلات گوارشی ،از دست رفتن کلسیم و افزایش سرعت ضربان قلب شود.

مصرف کافئین را کاهش دهید.

مصرف کافئین را کاهش دهید.

 

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar