هر آنچه از چاقی و رژیم باید بدانید | بخش اول

هر آنچه از چاقی و رژیم باید بدانید | بخش اول

پزشک آشنا – امروزه چاقی به عنوان یک مشکل بهداشتی هم درجوامع در حال توسعه و هم در جوامع توسعه یافته مطرح است.در گذشته در ایران، چاقی را نشانه ی سلامتی می دانستند. چاق سلامتی می کردند(همان احوال پرسی خودمان است) وقتی کسی مریض    می شد و می خواستند از حال وی جویا شوند،اولین سؤالی  که می پرسیدند این بود:چاق شده؟و منظورشان این بود که بهتر شده!! ویا درغرفه ایران موزه لوورفرانسه تندیس زنان ایرانی، بانوانی چاق را نشان می دهد.در گذشته علاوه بر سلامتی ، چاقی را نماد زیبایی نیز می دانستند و زنان چاق بیشتر مورد انتخاب مردان قرار می گرفتند.البته در گذشته سوء تغذیه در جوامع شایع بود و عده ی زیادی به دلیل گرسنگی، قحطی، خشکسالی ، کمبود مواد غذایی و سوء تغذیه پروتئین و انرژی جان خود را از دست  می دادند. به همین دلیل شانس بیشتری برای زنده ماندن افراد چاق قائل بودند.از دیدگاه روانشناسانه، نیز ترس از تمام شدن مواد غذایی از یک طرف و تحریک نیاز بقاء افراد و افزایش شانس زنده ماندن از طرف دیگر،سبب می شد افراد به پرخوری روی بیاورند. ازمنظرپزشکی، روش های تشخیصی بیماری ها، بسیار ابتدایی بود و به چاقی به عنوان یک عامل خطر بیماری ها نگریسته نمی شد.و مثلا بروز یک سکته ناگهانی قلبی یا مغزی را به چیزهای موهوم و خرافی ربط می دادند!

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، بهبود روش های کشاورزی و افزایش آگاهی افراد، سوء تغذیه شایع نیست.درمقابل پیشرفت روش های تشخیصی ازیک طرف و شناسایی عوامل خطر بیماری ها از طرف دیگر باعث شده چاقی به عنوان یک مشکل بهداشتی مطرح شود.چاقی و اضافه وزن احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن از جمله دیابت، پرفشاری خون ، برخی از انواع سرطان ها، بیماری های قلبی – عروقی و….را افزایش می دهد! همچنین امروزه برخلاف گذشته، تناسب اندام (ونه چاقی) از مظاهر زیبایی به شمار می رود.به همین دلیل گرایش افراد به کاهش وزن زیاد شده و باعث گردیده بسیاری از سودجویان از این آب گل آلود ماهی بگیرند.به نمونه ای از تبلیغات توجه کنید:

کاهش وزن سریع وآسان بدون رژیم و ورزش!

کاهش 10کیلوگرم در هفته با استفاده از قرص های چربی سوز……!

کاهش وزن وافزایش قد با استفاده از کفش های…………….بدون رژیم ودارو!

کاهش 2سایز درهفته با استفاده از ژل های لاغری………..!

تغذیه و چاقی (1)

در این بین افرادی که فریب این گونه تبلیغات را می خورند، بسیارند و پول و وقت خود را صرف این گونه راه های تجاری و (نه درمانی) می کنند.به علاوه بعضاٌ دچار عوارض جبران ناپذیری نیز می گردند.بسیاری از این افراد به دنبال راه های معجزه آسا هستند.اما باید گفت هیچ معجزه ای در کار نیست.هیچ اکسیری وجود ندارد که شب آن را بخورید و صبح بیدار شوید ومثلا 10 کیلوگرم وزن شما کاهش یافته باشد!

از دیدگاه روان شناسانه چاقی یک انتخاب است! با توجه به نظریه انتخاب ویلیام گلاسر(روانپزشک و روان شناس)،انسان ها با انجام یک سری اقدامات، آگاهانه یا ناآگاهانه، چاقی را انتخاب می کنند.مثلا وقتی در مقابل یک شیرینی و یک میوه قرار       می گیرند با انتخاب شیرینی به تناسب اندام وکاهش وزن نه می گویند!! و هنگام خرید لباس مورد علاقه خود،از چاقی گلایه می کنند. معمولاٌ افراد دچار اضافه وزن بسیاری از راه های ممکن را می آزمایند.رژیم های کاهش وزن زیادی راتجربه می کنند. داروهای مختلفی را مصرف می نمایند، حتی برخی به اعمال جراحی متوسل می شوند ولی باز هم از اضافه وزن رنج می برند. برخی نیز بارها رژیم می گیرند ولی پس از مدتی آن را رها کرده و وزن کاهش یافته دوباره برگشت می کند.

دراین مقاله اصول تنظیم برنامه غذایی آموزش داده می شود.به علاوه می کوشیم، با اعمال تغییرات هرچند کوچک در شیوه ی زندگی ، نتایج پایداری راشاهد باشیم.فصل سوم حاصل تجربیات شخصی اینجانب در درمان چاقی و اضافه وزن است.و هدف از مطالب ارائه شده حساس نمودن فرد به غذای مصرفی ، بهبود الگوی غذایی وارائه راهکارهای مفید وکاربردی جهت کاهش وزن و از همه مهمتر جایگزین کردن محرک درونی کاهش وزن(به جای محرک بیرونی) در افراداست! پزشک آشنا به نقل از کارشناس تغذیه و رژیم درمانی . کاظم اسلامی   ادامه دارد …

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar