نحوه عملکرد و تزریق PRP چگونه است ؟

نحوه عملکرد و تزریق PRP چگونه است ؟

بیمارانی که کاندیدای مناسب جهت استفاده از روش تزریق پلاسمای غنی از پلاکت ( PRP ) به شمار می آیند اغلب به عمل جراحی علاقه ای ندارد و فقط قصد دارند از ریزش بیشتر موهای خود جلوگیری نمایند زیرا تار موهای آنان رو به کوچکی پیش می رود.

تزریق PRP روشی غیر جراحی جهت ترمیم موست. PRP جز داروها به حساب نمی آید بلکه نوعی ابزار پزشکی است که توسط سازمان FDA برای اهدافی نظیر جراحی های پلاستیک و جراحی ترمیمی تایید شده است. از لحاظ ساختاری PRP یک ماده زیستی است که بافت آسیب دیده را دوباره شکل می دهد.

تزریق PRP جهت جلوگیری از ریزش مو

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

جهت ترمیم مو PRP به پوست سر تزریق می گردد. استفاده از تزریق PRP موجب می شود فولیکول های مو که کوچک شده است بزرگتر و سالم تر شود و باعث می گردد موهایی قوی تر رشد کند. PRP همچنین سلول های مولد فولیکول (سلول های بنیادی بالغ) را فعال می سازد، این ماده سرشار از فاکتورهای رشد می باشد که سرعت رشد را بهبود می دهد و باعث رشد سلول ها به صورت منطقه ای می شود. تزریق PRP هم در الگوی ریزش موی مردانه و هم در الگوی ریزش موی زنانه روشی کارامد است. PRP در مناطقی مانند مناطق آلوپسی، مناطقی از ابرو که دچار ریزش شده و در بیماری هایی که با ریزش مو غیر ارثی همراه است موجب رشد دوباره موها می گردد.

  • دوره نقاهت در روش درمانی PRP به طور معمول بدون بروز عارضه خاصی است. در بسیاری از موارد اگر بیمار احساس درد داشته باشد با استفاده از داروهای مسکن مانند ابوپروفن می توان درد حاصل را تسکین داد. البته پس از 4 الی 6 ساعت پس از ترزیق معمولا تورم خفیفی در ناحیه پیشانی مشاهده می شود این امر طبیعی است و ظرف مدت 48 ساعت از بین می رود. تا هنگامی که تورم فروکش نماید از انجام فعالیت شدید باید خودداری شود. علاوه بر این موارد هیچ عارضه یا مشکل قابل توجه دیگری در این روش مشاهده نمی شود و پس از انجام ترزیق بیماران می توانند به صورت معمول موهای خود را شست شو دهند. درمان بوسیله PRP حدود 80 دقیقه به طول می انجامد.

     

    در این روش ابتدا نمونه خون گرفته می شود این نمونه فراوری می شود تا PRP از آن تهیه شود. سپس به بیمار بی حسی موضعی داده می شود تا منطقه تحت درمان در پوست سر کاملا بی حس شود. اگر بیمار تمایل داشت می تواند آرامبخش نیز مصرف نماید. در ادامه PRP تهیه شده و روی پوست سر یا مناطق تحت درمان مانند ابروها و خط ریش ترزیق می شود.

     بتدا نمونه خون گرفته می شود این نمونه فراوری می شود تا PRP از آن تهیه شود

  • پس از دو ماه رشد موهایی جدید قابل مشاهده است اما در ظرف مدت 5 تا 8 ماه رشد موها بهتر مشخص می شود و پس از درمان تا یکسال رشد موها بهبود می یابد.

در سلول های دارای مو درمان PRP جهت جلوگیری از ریزش مو درمانی مناسب به حساب می آید اما ریزش مو باید در اثر موارد زیر باشد:

1. ریزش مو با الگوی مردانه. به خصوص در مراحل اولیه ریزش مو یا زمانی که موهای بسیاری دچار کوتاهی شده است.

2. ریزش مو با الگوی زنانه در همه مراحل ریزش مو.

3. ریزش ابرو( موهای نازک یا کاهش مو) یا ریش

4. آلوپسی ارهاتا، الوپسی تاتولیس

5. علل متابولیک ریزش مو. فقر آهن و داروهایی که موجب ریزش مو می شود.

تحریریه پزشک آشنا به نقل از WebMD.com

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar