آموزش احیاء قلبی ریوی

آموزش احیاء قلبی ریوی

بخش اول

بخش آموزش احیاء قلبی ریوی

670px-Do-CPR-on-an-Adult-Step-2-Version-2

1- تعیین وضعیت هوشیاری و پاسخ دهی

پزشک آشنا: افراد ممکن است غیر هوشیار به نظر برسند, در حالی که ممکن است خواب باشند یا مسموم شده باشند. برای تعیین هوشیاری و پاسخگو بودن بیمار, با خونسردی به بیمار نزدیک شوید, کنار او زانو بزنید و با صدای بلند بگویید ایا حال شما خوب است و اهسته به شانه او بزنید وبه ارامی تکانش بدهید. هر علامتی از پاسخ دهی مانند به هم زدن پلک ها, حرکات عظلانی و… در نظر داشته باشید. در صورت عدم وجود پاسخ بیمار باید غیر پاخگو در نظر گرفته شود.

670px-Do-CPR-on-an-Adult-Step-3-Version-2

2- سرویس اورژانس را خبردار کنید.

با صدای بلند از اطرافیان بخواهید تا با اورژانس 115 تماس بگیرند. با این کار هم تکنسین های مرکز فوریت ها را اگاه می کنید که اتفاقی رخ داده تا انها به کمک شما بشتابند و هم از نظر قانونی نیز مشکل جهت احیای بیمار پیدا نخواهید کرد (ضمنا از اطرافیان بخواهید با اورژانس 115 تماس بگیرند تا وقت شما تلف نشود و شما به بیمار بپردازید)

اگر تنها یک امدادگر حضور دارد, اگر بیمار یک بزرگسال بیهوش است, سیستم EMS را فورا خبردار کنید, بیش ازانکه هرگونه احیاء اولیه مانند بازکردن راه هوایی انجام شود. اما اگر یک شیرخوار یا کودک زیر 8 سال دچار مشکل اورژانس شود, یک دقیقه پیش از خبر دادن به سیستم EMS تنفس مصنوعی یا CPR را اغاز کنید (در فرد بزرگسالایست قلبی احتمالا با شوک الکتریکی یا سایر اقدامات پیشرفته اصلاح می شود. اما در شیرخواران و کودکان احتمالا بر اثر انسداد راه هوایی یا ایست تنفسی دچار ایست قلبی شده است. بنابراین باز کردن راه هوایی و تامین تهویه موثر درابتدا برای این گروه حیاتی است.)

بیمار بیهوش باید در وضعیتی قرار داده شود که بتوان وی را ارزیابی کرده و از او مراقبت لازم به عمل اورد. بیمار را در وضعیت دراز کشیده به پشت و صورت به سمت بالا روی یک سطح صاف و سفت قرار دهید.

دقت داشته باشید هنگامی که مصدوم را بر می گردانید, مطمئن شوید که سر و گردن و بدنش در یک امتداد قرار گرفته و به طور یکپارچه حرکت می کند. اگر مشکوک به ضایعه گردن هستید, در طی حرکت دادن, ارزیابی و مراقبت بیمار بایستی گردن وی را حمایت کرده  و سر او را در طول محور ستون فقرات نگه دارید.

670px-Do-CPR-on-an-Adult-Step-12-Version-2

3- راه هوایی را باز کنید.

اگر بیمار نفس نمی کشد, ابتدا باید راه هوایی را باز کرد. لباس های تنگ اطراف گردن بیمار را شل کرده و بلافاصله راه هوایی را باز کنید و یا از باز بودن ان مطمئن شوید (بعد از بروز عدم هوشیاری در فرد, افتادن اپی گلوت, مهمترین عامل انسداد راه هوایی فوقانی نسبت به عقب افتادن زبان است)

به منظور باز کردن راه هوایی از مانور ها زیر استفاده می شود:

1- مانور خم کردن سر به عقب و بالا کشیدن گردن

این مانور در صورت عدم وجود اسیب یا احتمال ترمای مهره های گردنی قابل اجرا می باشد.

روش کار:

احیا کنند باید یک دست را زیر گردن و دست دیگر را روی پیشانی بیمار گذاشته, سر او را به طرف عقب خم کنید. این مانور باعث عقب کشیدن زبان از دیواره خلفی حلق شده, دهان را باز و راه هوایی را ازاد نگه می دارد.

2- مانور خم کردن سر به عقب و بالا آوردن چانه

این روش برای تمامی بیماران مفید است که نیازمند به حفظ راه هوایی یا تنفسی هستند و یکی از مهمترین روشهای رفع انسداد راه هوایی توسط زبان است. این مانور بایستی فقط در بیناری انجام شود که مطمئنا ضایعه ستون فقرات ندارد, زیرا این روش موجب تغییر وضعیت سر می شود. پزشک آشنا ادامه دارد…

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar