فواید و مضرات نوشیدنی های انرژی زا برای کودکان و ورزشکاران

فواید و مضرات نوشیدنی های انرژی زا برای کودکان و ورزشکاران

احتمالا شما هم در مورد نوشیدنی های انرژی زا شنیده باشید . امروزه این نوشیدنی ها بازار را قبضه کرده اند ومورد استفاده ی همه اغشار جامعه از قبیل دانش آموزان و ورزشکاران و… میگیرند .

اما آیا واقعا این نوشیدنی ها باعث اضافه شدن انرژی شما می شوند ؟

تحقیقات نشان داده است که این نوشیدنی ها نه تنها باعث افزایش انرژی شما نمی شود بلکه در مواردی که در مصرف آنها افراط شده موجب به وجود آمدن مشکلاتی برای سلامتی وحتی مرگ اشخاص نیز شده است . به همین دلیل در بسیاری از کشورها استفاده از نوشیدنی هایی با نام های نوشیدنی انرژی زا ممنوع شده ودر تعدادی دیگر از کشورها روی این نوشیدنی ها علامت هشدار زده اند.

آیا نوشیدنی های انرژی زا واقعا انرژی بدن را افزایش می دهند ؟

این موضوعی است که در سالهای اخیر نظر بسیاری از محققان را به خود جلب کرده است وبر این اساس تحقیقات زیادی در این زمینه انجام داده اند . نتیجه تحقیقات بدین صورت بوده است که عنوان نوشیدنی های انرژی زا تنها یک عنوان تبلیغاتی است و موفق شده فروش بالایی را بدست آورد تنها تفاوت این نوشیدنی ها در این است که مقدار کالری بیشتری را نسبت به بقیه نوشیدنی ها دارندو طبیعتا وقتی کسی این نوشابه ها را مصرف می کند در مقایسه با دیگر نوشابه ها کالری بیشتری دریافت می کند .

نوشیدنی های انرژی زا مضر برای سلامتی

نوشیدنی های انرژی زا مضر برای سلامتی

مضرات نوشیدنی های انرژی زا

این نوشابه ها براساس نوع ترکیب موادشان آسیب های مختلفی می توانند وارد کنند. از آنجا که ماده اصلی تشکیل دهنده نوشابه ها قند است ، استفاده مکرر آن می تواند باعث فرسودگی سیستم کنترل قند خون و در دراز مدت زمینه ساز بروز دیابت واضافه وزن وابتلا به چاقی شود.

بعضی دیگر از این نوشابه ها دارای مواد کافئینی هستند که می توانند بر سلسله اعصاب مرکزی تاثیر بگذارند یا آن که عوارضی مانند تپش قلب ، تعریق و افزایش برخی هورمون ها را در پی داشته باشند. همچنین مصرف زیاد این نوشابه ها بسته به نوع ترکیبات موجود در آنها به مشکلات کبدی نیز منجر می شود. در مجموع می توان گفت این نوشابه ها عوارض کوتاه مدت و بلند مدت ودر بعضی مواقع برگشت ناپذیری برجای می گذارند.

بهتر است در چه مواقعی از نوشیدنی های انرژی زا استفاده کنیم ؟

اولا توصیه ما به شما این است از این نوشابه ها هم نیز مانند دیگر نوشابه های مضر اصلا استفاده نکنید اما اگر شما مصرر به استفاده از این نوشابه ها هستید بهتر است حد اکثر یک بار در هفته از آن ها استفاده کنید و این یکبار هم با وعده های غذایی فاصله داسته باشد زیرا در غیر این صورت باعث می شود کالری غذای شما بالاتر برود.

واز طرفی دیگر توصیه میشود این نوشابه ها را با شکم خالی هم مصرف نکنید بهترین زمان برای مصرف نوشیدنی های انرژی زا ساعت 10 صبح یا بعد از ظهر است .

مراقب استفاده دانش آموزان از نوشیدنی های انرژی زا باشیم

مراقب استفاده دانش آموزان از نوشیدنی های انرژی زا باشیم

مضرارت این نوشیدنی ها برای کودکان

متاسفانه برخی از دانش آموزان به خوردن این نوشابه ها روی آورده اند. اگر فکر می کنید دانش آموزان برای درس خواندن نیاز به انرژی بیشتر وپر خوری دارند کاملا در اشتباه هستید . کودکان باید در طول زندگی از یک الگوی صحیح غذایی برخوردار باشند و این طور نباشد که فقط در فصل امتحانات به تغذیه آنها توجه شود. برای یاد گیری بهتر دانش آموزان باید به کیفیت تغذیه آنها توجه شود واز مغزها ومواد مغذی در برنامه غذایی آنها استفاده شود.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar