فشار خون

فشار خون

بخش چهارم

فشار خون

پزشک آشنا : فشار خون سیستم شریانی, شاخص خوبی برای برسی سلامت قلبی -عرقی می باشد. فشار خون عبارت است از نیرویی که از طرف خون بر دیواره شریان ها وارد می شود که این نیرو ناشی از خروج با فشار خون از قلب است. انقباض قلب باعث می شود خون, با فشار به داخل ائورت فرستاده شود. حداکثر فشاری را که به هنگام خروج خون حادث می شود. فشارخون سیستولیک می نامند. هنگامی که قلب در فاصله بین ضربانات استراحت دارد (دیاستول), فشارخون پایین می اید. پایین ترین فشار وارده بر دیواره شریان ها را در این زمان فشار دیاستولیک می نامند.

فشار خون برحسب میلی متر جیوه (mmHg) اندازه گیری شده و به صورت کسر نوشته می شود. صورت کسر فشارسیستولیک و مخرج ان فشار دیاستولیک را نشان می دهد.

 

تنظیم فشار خون : فشار خون تحت تاثیر ارتباط بین برون ده قلب, مقاومت عروق محیطی, حجم خون در گردش, غلظت خون, قابلیت ارتجاعی دیواره عروق می باشد.

عوامل موثر بر فشارخون: فشار خون در طی روز به طور.مکرر تحت تاثیر عوامل متعددی قرار می گیرد. بنابراین یک بار اندازه گیری فشارخون نمی تواند منعکس کننده فشارخون مددجو باشد. فشارخون می تواند دامنه وسیعی داشته باشد و با این همه طبیعی به شمار می اید. به دلیل وجود تفاوت های فردی قابل ملاحظه, اگاهی از فشارخون طبیعی در هر فرد خاص, حائز اهمیت می باشد. افزایش یا کاهش فشار خون به میزان 30-20 میلی متر جیوه مهم است, حتی اگر میزان فشار خون در حد طبیعی پذیرفته شده باشد. انحراف فشار خون از حد طبیعی نیازمند انجام تدابیر درمانی می باشد. اطلاع داشتن از عوامل موثر بر فشارخون تضمین کننده تفسیر دقیق تری از فشارخون اندازه گیری شده می باشد. این عوامل عبارتند از: سن, جنس, استرس, نژاد, فعالیت, چاقی و مصرف برخی داروها, دمای محیط, تب داروها.

h5551017

افسایش فشارخون (هایپرتانسیون). بالا بودن فشارخون ازحد طبیعی و برای مدت طولانی را هایپرتانسیون می گویند. در هایپرتانسیون اولیه یا ایدیوپاتیک علت مشخصی برای بال بودن فشارخون وجود ندارد, درصوتی که علت ایجاد ان مشخص باشد, هایپرتانسیون را ثانویه گویند. هایپرتانسیون عامل اصلی ابتلا به بیماری قلبی و یکی از مهم ترین عوامل خطرزا در ایجاد (سکته مغزی) است که به ان (قاتل خاموش) نیز می گویند.

کاهش فشارخون (هایپوتانسیون). هایپوتانسیون یا کاهش فشارخون حالتی است که میزان فشار سیستولیک به میزان 90 میلی لیتر جیوه یا کمتر برسد. اگر چه برخی افراد بالغ از فشارخون پایینی برخوردار هستند.

کاهش فشارخون زمانی بروز می کند که شریان ها گشاد شده, مقاومت عروق محیطی کاهش یافته, حجم خون درگردش کم شده یا قلب قادر به ایجاد برون ده کافی نباشد.

هایپوتانسیون وضعیتی (ارتوستاتیک). عبارت است از کاهش فشارخون همراه با حالت ضعف, سرگیجه, احساس سبکی در سر و حتی سنکوپ (غش). در هنگام برخاستن و قرار گرفتن به حالت استاده بروز می کند. این مسئله ناشی از اتساع عروق محیطی بدون افسایش جبرانی برون ده قلب است.

Blood pressure measuring studio shot

وسایل کنترل فشار خون

دستگاه فشارسنج: دارای قسمت های مختلفی است که شامل یک مانومتر فشار, یک بازوبند (کاف) برای بستن دور عضو که دارای یک تیوپ پلاستیکی قابل باد شدن است و یک تلمبه فشاری که دارای دریچه هایی جهت باد کردن کاف است, میباشد. دو نوع دستگاه فشارسنج, فنری و جیوه ای وجود دارد. دستگاه های فنری دارای صفحه مدرج بر حسب میلی متر هستند. عقربه فلزی ان در مقابل تغییرات فشار کاف باد شده به سمت درجات بالا یا پایین حرکت می کند. فشارسنج هی فنری باید در فواصل مشخص توسط افراد مجرب کالیبره شده و دقتشان مورد برسی قرار گیرد.

فشارسنج های جیوه ای دارای لوله ای عمودی حاوی جیوه هستند. برای اندازه گیری دقیق فشارخون باید سطح بالای ستون جیوه هم سطح چشمان معاینه گر باشد. پزشک آشنا

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar