عوامل شکست در رژیم غذایی

عوامل شکست در رژیم غذایی

جنگ اول به از صلح آخر است!!

قبل از اینکه وارد بحث اصلی شویم لازم است،سنگ هایمان را با هم وابکنیم!! اجازه می خواهم با زبان خودمانی حرفم رابزنم! مطالبی که درذیل می آید حاصل تجربه و شنیده هایی است که مراجعینم عمدتا بر زبان می آورند لذا برای اینکه به خوبی بتوانم آنها را منتقل کنم برخلاف عرف، به زبان محاوره بیان می کنم!

لطفا مار نباشید !

لطفا مار نباشید !

شنیدین که می گن:

مار پوست ول می کند اما خوی خود را ول نمی کند. )ضرب المثل(

 

آقا جان! مار نباشین و خلق و خوی خودتون رو سعی کنین عوض کنین تا شرایط ایجاد لایف استایل(شیوه زندگی) بهتر ایجاد بشه!. همه مون شاید تجربه کرده باشیم که رژیم های نیمه کاره معمولا مشمول این مراحل می شه:

-اول که رژیم رو شروع می کنیم بسیار پرانگیزه هستیم و هیجان توی خون مون می جوشه! و ما تا حد مرگ! مصمم و باانگیزه هستیم و اون اوایل هم خوب وزن کم می کینم و کیلو کیلو! می ریزیم بیرون و حس می کنیم که دنیا جای زیبایی برای نفس کشیدن هستش!.
-بعد یواش یواش انرژی مون تحلیل می ره و برنامه ی زندگی مون با برنامه ی رژیم غذایی مون تضاد پیدا می کنه!
-کم کم کنترل زمان رو از دست می دیم و بحران مدیریت! بر ما غالب می شه و فرصت نمی کنیم به کارهامون برسیم یا وقت نمی کنیم که برای خرید رژیمی سبز! وقت بذاریم.
-بعدترش! به خودمون فرصت های کوچیکی می دیم تا کمی استراحت کنیم. از برنامه ی غذایی مون سرپیچی می کنیم و می گیم “فقط همین دفعه”!.
-در نهایت، این مواقع خاص بیشتر و بیشتر می شن تا جایی که دیگه هیچ اثری از رژیم سفت و سخت ما باقی نمی مونه.
این داستان هرسال ممکنه که بارها و بارها تکرار بشه و ما امیدمون رو به لاغری از دست بدیم و نسبت به خودمون بی اعتقاد بشیم تا جایی که به خودمون و حتی دیگران می گیم که کاری اش نمی شه بکنیم و من ژنتیکی چاق هستم! و یا می گیم من ذاتا شکلات دوست دارم و نمی تونم نخورم!. یا حتی ادعا می کنیم من آب می خورم چاق می شم!

باید مراقب باشیم٬ باید دلمون برای بدنمون بسوزه٬ باید نگهبان بی جیره و مواجب بدمون باشیم و شب و روز ازش مراقبت کنیم و نذاریم بهانه های واهی ما رو از خط مستقیم مون خارج کنه. همه مون می دونیم که توی ریاضی٬ کوتاهترین خط٬ خط عمود هستش٬ پس باید از این نقطه ایی که هستیم یه خط مستقیم عمود بر لایف استایل(شیوه زندگی) بهینه بکشیم و توی این مسیر فرضی حرکت کنیم!. برای این کار لازمه عوامل ضد رژیمی رو بشناسیم و برای مقابله با اونا تلاش کنیم!

عوامل ضدرژیمی ( عوامل شکست در رژیم )

۱- عجله کردن در کاهش وزن:
خیلی ها مون عجله داریم که بعد از یه مدت کوتاه وزن مون کم بشه و با شروع رژیم های سخت و نا متعادل به ذهن و بدنمون فشار می آریم و اوایل هم خوب وزن کم می کنیم ولی بعد از یه مدت اصطلاحا می بریم! و غافل از این هستیم سریع کم کردن٬ سریع جایگزین شدن رو هم در بر داره.

۲- تاثیر دور و بری ها و اطرافیان:
گاهی وقتها دوستی خاله خرسه ی اطرافیان و گاهی  هم حسادت برخی دوستان ناباب! که با گفتن  ضعیف شدی٬ زشت شدی٬ دور چشم هات گود افتاده و… باعث می شن که آدم توی اراده اش متزلزل بشه.

۳- خستگی:
چون برای روند کاهش وزن مون بسته به وزن اولیه٬ باید ماهها و گاهی هم سال یا سالها یه سری قواعد و اصول رو رعایت کنیم در نتیجه یه جاهایی ترمزمون می بره! ( این فعل بریدن توی وادی رژیم خیلی منحوس و در عین حال متداول هستش!).

۴- عدم هماهنگی:
چون بین برنامه ی غذایی و زندگی ماها و سایر اعضای خونه تفاوت وجود داره در نتیجه باعث می شه که با خریدن اقلامی که برای سایرین نیاز هستش و برای ما مضر! نتونیم تعادل رو نگه داریم و یا حوصله ی درست کردن غذای جدا برای خودمون رو نداشته باشیم.

۵- مهمونی ها:
که خیلی شایع هستش و معمولا چون نمی خواهیم کسی از جریان رژیم ما مطلع بشه و  اثر منفی صحبت هاشون رو خنثی کنیم در نتیجه توی مهمونی ها رژیم رو مجبوریم کنار بذاریم و غذای غیررژیمی رو به اصرار صاحبخونه! زیاد بخوریم. معمولا هم این مهمونی ها گاهی توی هفته بسته به مناسبتها به سه یا چهار بار می رسه  در نتیجه عملا پای رژیم رو لنگ می کنه!.

۶- مسافرت ها:
اگه مسافرت شهر به شهر و دیدن اقوام و فامیلها رو در پیش داشته باشیم که همون حکایت مهمونی رو داره با ضریب تعارفات بالاتر! و اگه مسافرت گشت و گزاری در پیش داریم باز هم از یه طرف انتخاب ها محدود و از یه طرف هم فعالیت بیشتر و در نتیجه نیاز به غذا بیشتر می شه و اگه ناسالم خوری رو اجبارا در پیش بگیریم که دیگه نتیجه واضح هستش.

یکی از عوامل شکستن رژیم غذایی نبود غذاهای متنوع و نیز فست فودها میباشد

یکی از عوامل شکستن رژیم غذایی نبود غذاهای متنوع و نیز فست فودها میباشد

۷- متنوع نبودن غذاها:
به خاطر اینکه غذاهای رژیمی به دلیل مواد مصرفی اولیه! محدودیت دارن در نتیجه خیلی نمی شه روی تنوع  مانور داد و ممکنه در هفته دو سه بار مجبور به خوردن غذای تکراری بشیم و دلمون از غذاهای رژیمی زده بشه.

۸- استرس:
چون معمولا برای رژیم گرفتن با خودمون هی کلنجار می ریم و از طرفی هم با مشکلات کوچیک و بزرگ زندگی دست به گریبان هستیم در نتیجه دچار استرس می شیم که خودش باعث تغییر توی عملکرد هورمونها و در نهایت عدم کاهش وزن می شه .

۹- نخوردن صبحونه:
چون فکر می کنیم از سر صبح اگه کالری زیادی مصرف کنیم ممکنه تا آخر شب میزان کالری مصرفی مون بره بالا در نتیجه یا صبحونه نمی خوریم و یا اگه هم بخوریم به یه چای یا میوه یا یه تکه نون رضایت می دیم غافل از اینکه متابولیسم رو در حداقل و پایین ترین  میزانش قرار دادیم و از طرفی حس گرسنگی ارضا نشده مون تا آخر شب باهامون همراه هستش !

۱۰- عدم توزین مواد غذایی و شمارش کالری:
شرحش رو بطور مفصل توفصل دوم همین کتاب آوردیم.

۱۱- ورزش نکردن:
در طی روز اونقدر مشغله های ریز و درشت برای خودمون جور کردیم یا برامون جور کردن که به ورزش نمی رسیم. و از طرفی چون اسم ورزش میاد بلافاصله یاد باشگاه و تردمیل و لباس ورزش و کفش اسپورت می افتیم و غرق در این افکار از نرمشهای ساده ی روزانه و حرکات کششی و طناب زدن و یا حتی پیاده روی غافل می شیم.

۱۲- عدم تعهد:
لازم نیست که اضافه وزن خودمون رو تقصیر کسی بندازیم. نه پدر و مادرمون متهم هستن و نه احیانا همسر و فرزندمون. مقصر اصلی عدم تعهد ماست. مقصر اصلی ما هستیم که نمی تونیم تصمیم خودمون رو عملی کنیم و نمی تونیم به برنامه مون پایبند باشیم. (البته برای حل این مشکل جاناتان رابینسون یه راه حل خوب داره که می تونین اون رو بعد از ستاره نهم همین کتاب ببینین)

۱۳- وسوسه:
گاهی در طی رعایت رژیم غذایی٬ وسوسه می شیم که فرضا امروز یه چیپس یا پفک! بخوریم یا مثلا می گیم که یه کیک شکلاتی کوچیک یا کمی شکلات صبحونه ضرر نداره!. این افکار وسوسه انگیز مانع از پیشرفت در مسیر از پیش تعیین شده مون می شن. باید بین خودمون و عوامل وسوسه کننده کیلومترها فاصله بندازیم. اصولا وسوسه از افکار شیطانی هستش!.

۱۴- بیماری های ناشی از رژیم غذایی نادرست:
گاهی به دلیل انتخاب یه رژیم سنگین و نادرست غذایی ممکنه که بدن رو از مواد مغذی موردنیازش محروم کنیم و در نتیجه تظاهر بالینی اش این بشه که فرضا معده مون درد بگیره یا موهامون بریزه و یا مواردی مشابه. و گاهی هم به دلیل فیزیک بدنی خاص مون ممکنه دچار مشکل بشیم و از ادامه ی راه باز بمونیم.

۱۵- خودشیفتگی در رژیم غذایی:
گاهی پیش میاد که به محض اینکه کمی تغییر توی وزن مون ایجاد می شه یهو جوگیر می شیم و خود شیفتگی مون مانع از ادامه ی راه می شه. درسته که شرط اساسی اعتماد به نفس، خودشیفتگی هستش ولی نباید جانب اعتدال رو از دست بدیم. یادمون باشه که به جای خودشیفتگی بیش از حد، باید کار مثبتی انجام بدیم! .

اگه چیز دیگه ای به نظر شما می رسه ممنون می شم بگین (در قسمت نظرات همین مقاله) تا اینها رو کامل کنیم و بشینیم بنا به شرایط خودمون براش راهکار و راه حل پیدا کنیم.

من هفتصد بار اشتباه نکردم. من حتی یک بار هم اشتباه نکردم من زمانی موفق شدم که هفتصد راهی را که موفقیت آمیز نبود اصلاح کردم. هر گاه راهی را که عمل نمی کرد حذف کردم راهی را پیدا کردم که کار می کرد.
“توماس آلوا ادیسون”

تحریریه پزشک آشنا به نقل از کارشناس تغذیه آقای کاظم اسلامی

منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar