علت شوره ی سر کشف شد

علت شوره ی سر کشف شد

علت شوره ی سر کشف شد

علت شوره ی سر کشف شد / شوره ی سر یکی از مشکلات شایع پوستی است٬ که در پوست سر دیده می شود و علامت آن پوسته پوسته شدن و گاها خارش های مکرر است . شوره ی سر مشکلات حادی برای فرد ایجاد نمیکند اما با توجه به خارش های شدید و پوسته پوسته شدن کمی بیش از اندازه ناراحت کننده است چرا که مو یکی از آیتم های زیبایی محسوب می شود . و معولا درمان های زمان بری دارد که فرد گاهی احساس ناامیدی میکند .

تقابل بین دو میکروارگانیسم در پوست سر در میان انواع باکتری ها ٬ نشانه ای است که میشود حدس زد فرد احتمال دارد شوره ی سر بگیرد یا خیر . در گذشته ی نزدیک علت اصلی را وجود قارچ ها میدانستند و امروزه پزشکان تحقیقات و آزمایش های زیادی را روی باکتری های استافیلوکوک و پروپیونی باکتریم انجام میدهند چرا که احتمال اصلی همین دو باکتری است که مورد تحقیق و آزمایش قرار میگیرند .

علت شوره ی سر کشف شد

علت شوره ی سر کشف شد

شاید عجیب باشد که حدودا ۵۰ درصد مردم دنیا شوره ی سر را تجربه کرده اند . جنگ باکتری ها روی سطح پوست سر در نهایت میتواند به شوره ی سر (Dandruff) ختم شود .

شوره تشکیل شده است از : قسمت هایی از پوست خشک شده+ چربی طبیعی پوست سر . معمولا در اوایل جوانی شوره به اوج خود میرسد و کمتر در دوران قبل از بلوغ شاهد شوره ی سر هستیم .

تحقیقاتی نشان میدهد استافیلوکوک و پروپیونی – این دو باکتری مدام در حال جنگ هستند . و هر کدام از این دو از حضور دیگری ناراحت می شوند و زمانی که شاهد شوره هستیم سطح پروپیونی در پوست سر کاهش و سطح  استافیلوکوک افزایش یافته است . جالب است که منبع غذایی  پروپیونی همان چربی طبیعی پوست سر است .

زمانی کاهش یا حذف شوره را در سر شاهد هستیم که  تعادل باکتری های موجود در کف سر را ایجاد کنیم . اینکار از طریق از بین بردن استافیلوکوک ها و ارتقاء وضعیت باکتری پروپیونی باکتریم امکان پذیر است .

علت شوره ی سر کشف شد

علت شوره ی سر کشف شد

چند روش درمان :

۱- ماستی کردن پوست سر : پیشنهاد میشود با نوک انگشت ماست معمولی را روی پوست سر مالیده و ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس با آب ولرم بشورید .

۲ –  معطر کردن موها : سبزیجاتی همچون ریحان ونعناع را دم کنید ( آب به اندازه یک لیوان) بعد از اینکه به خوبی دم کشید ۲۰-۲۵ دقیقه – بگذارید به خوبی سرد شود و روی موهای خود بریزید و ماساژ دهید به آرامی – با گذشت ۱۵-۲۰ دقیقه میتوانید موهای خود را با آب معمولی بشورید .

کلینیک پوست بهترین و سریع ترین روش های درمان شوره ی سر را به شما پیشنهاد میکند .

با تشکر / پزشک آشنا 

pezeshkashna.com

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar