علائم حیاتی و اختلالات آن

علائم حیاتی و اختلالات آن

بخش اول

مقدمه

پزشک آشنا : علائم حیاتی, علائم و نشانه هایی هستند که میزان سلامت یا بیماری را نشان می دهند این علائم نشانه های حیات هستند. مقادیر علائم حیاتی از فردی به فری دیگر حتی در یک شخص در ساعات مختلف شبانه روز متغیر است, اما به طور معمول برای هریک از این علائم یک محدوده طبیعی وجود دارد و تغییر در هر یک از این شاخص ها نشانه اختلال یا بیماری است و نشان دهنده نیاز فرد به دریافت اقدامات پزشک است.

vital.signs_

اندازه گیری علائم حیاتی, تکرار و مقایسه ان ها نشان می دهد ایا اسیب یا بیماری مصدوم به شکل موثری کنترل شده است یا اینکه حال مصدوم در حال بدتر شدن است و اغلب علائم حیاتی را می توان با حواس خود ( مشاهده کردن,گوش کردن, حس کردن ) برسی کرد, ولی لازم است از وسایل زیر به طور معمول استفاده شود. دستگاه اندازه گیری فشار خون, گوشی پزشکی, دماسنج, چراغ قوه, ساعت مچی ثانیه دار, برگ یادداشت و قلم.

علائم حیاتی که شما اندازه خواهد گرفت:

درجه حرارت, نبض, تنفس, فشارخون, درد ( اخیرا به عنوان پنجمین علائم حیاتی ذکر میشود )

وضعیت پوست, مردمک ها, وضعیت هوشیاری ( این موارد نیز باید در برخورد با مصدوم برسی شود )

نکته:
فعالیت های فیزیکی به سادگی اندازه علائم حیاتی را دستخوش تغییر قرار می دهد. فعالیت فیزیکی ضربان قلب را تا حتی بالاتر از 180 افزایش میدهد. دمای بدن را بالا می برد. تنفس را افزایش میدهد. پس در صورتی که در طول یک برنامه سفر خواستید از کسی علائه حیاتی بگیرید حتما به او فرصت دهید استراحت کند
.pezaa
بخش های بعدی این مطالب در مورد درجه حرارت بدن, نبض, تنفس, فشار خون صحبت خواهد شد.پزشک آشنا
منبع

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar