سرطان دهانه رحم چیست

سرطان دهانه رحم چیست

HPV

Cervical Cancer ( سرطان دهانه رحم )

سرطان گردن رحم یا سرطان دهانه رحم پس از سرطان پستان، شایعترین سرطان در زنان به شمار می‌آید. در سال های اخیر، موارد گزارش شده آن به دلیل برنامه های غربالگری به روش تست پاپ اسمیر و نیز واکسیناسیون علیه آن تا حد زیادی کاهش یافته است. ویروس پاپیلومای انسانی شایع ترین ویروسی است که از طریق جنسی منتقل می‌شود. این ویروس از عوامل اصلی ایجاد سرطان دهانه‌ی رحم بوده و سومین علت مرگ و میر بر اثر سرطان در سراسر جهان است.

ویروس های HPV بیش از 100 نوع ویروس DNA دار هستند که سلول های اپیتلیال را آلوده می کنند. عفونت HPV تناسلی، معمولا خود به خود درمان می شود. اگر یکی از این عفونت ها مزمن و طولانی ‌مدت شود، می تواند در سلول های گردن رحم تغییراتی را ایجاد کرده و این تغییرات منجر به سرطانی شدن آن ناحیه شود.

عفونت با ویروس HPV می تواند به دو نوع عفونت هایی با ریسک کم (علت زگیل تناسلی) و عفونت هایی با ریسک زیاد (علت نئوپلازی سلول های اپیتلیال، سرطان سرویکس و سرطان های دیگر) تقسیم شود.


عوامل خطر ساز بیماری:

* داشتن رابطه جنسی در سنین پائین (کمتر از 18 سال)

* داشتن شرکای جنسی متعدد

* ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن

* ابتلا از قبل به عفونت های انتقال دهنده جنسی

* نقص سیستم ایمنی بدن

* سیگار کشیدن

عفونت HPV ممکن است بدون علامت یا علامت دار باشد. HPV ممکن است از طریق عفونت های ویروسی با میزان پایین ویروس یا عفونت های ویروسی با میزان بالای ویروس در بدن بدون تظاهرات بالینی اتفاق بیافتد. کمتر از 90درصد افراد در طول زندگی به ویروس HPV آلوده می شوند. اوج شیوع عفونت HPV در زنان در سنین 20سالگی اتفاق می افتد.

انواع کم خطر آن 6 و 11 هستند که موجب 90 درصد از زگیل های تناسلی می شود. آلودگی با انواع پرخطر HPV می‌توانند باعث ابتلا به سرطان دهانه رحم گردند. انواع 16 ,18 ,31 ,33 ,35 از ویروس HPV علت 80 تا 90 درصد از تمام موارد سرطان دهانه رحم به شمار می‌روند.

غربالگری:

سرطان دهانه رحم می‌تواند با تشخیص زود هنگام، غربالگری HPV و مدیریت موثر به آسانی پیشگیری و درمان شود. یکی از روش های تشخیص و غربالگری بیماری تست پاپ اسمیر است.

سرطان رحم – تست پاپ اسمیر یک آزمایش ساده و بدون درد است که طی آن سلول های غیر عادی داخل یا اطراف رحم شناسایی می‌شوند. معمولاً تست پاپ اسمیر از سلول های دهانه رحم برداشته می‌شود و زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود. این تست دیسپلازی دهانه رحم و همچنین سرطان دهانه رحم را مشخص می‌کند. زنان باید این تست را هنگامی که قاعده نیستند انجام دهند. از تقریباً 2 روز پیش از تست پاپ اسمیر باید از شستشوی مهبل به جز موارد توصیه شده توسط پزشک متخصص اجتناب کرد، چرا که ممکن است هر سلول غیر عادی شسته یا مخفی شود.
سرطان رحم – آزمون پاپ اسمیر به تنهایی برای تشخیص HPV کافی نیست، هنگامی که پاپ اسمیر و تست HPV با هم و به صورت منظم انجام شوند تقریباً همیشه می توان از بروز سرطان دهانه رحم جلوگیری کرد.

تشخیص مولکولی

در آزمایشگاه پردیس مشهد، تشخیص و تعیین نوع این ویروس به وسیله ی روش اختصاصی Real Time PCR-Taqman assay و با حساسیت بیش از 99 درصد به وسیله‌ی دستگاه Real Time PCR-Step One Plus انجام می‌گیرد.

مشاوره ژنتیک پردیس

مرکز مشاوره ژنتیک پردیس (کلیک کنید)

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که دیدگاه میگذارد

اطلاع از
avatar